TOPlist

Oživte zpomalený Android rychlým launcherem

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
20.3.2018 16:00
Ikona komentáře 6
Oživte-zpomalený-Android-lean-launcher
Launcher – v podstatě domovská obrazovka se seznamem aplikací – je jedním z klíčových prvků operačního systému Android. Závisí na něm nejen estetický dojem, který zařízení v uživateli zanechá, ale také celkový pocit, tedy „uživatelský zážitek“. Pokud „drhne“ launcher, nabude uživatel (částečně oprávněný) pocit, že systém na daném zařízeni prostě nefunguje plynule. Řešení je v takovém případě jednoduché: oživte zpomalený Android rychlým launcherem. Podívali jsem se na zoubek novince v tomto segmentu – open sourceovému programu Lean Launcher.

Obsah článku

Co launcher slibuje?

V popisku v Obchodě Play se na prvním místě dozvíte, že jde o aplikaci s otevřeným kódem. Samotný launcher je minimalistický (instalační balíček má necelé 2 MB) a snaží se do značné míry podoba Pixel Launcheru. Seznam nabízených funkcí je skutečně dlouhý, takže zmiňme alespoň podporu notifikačních teček, zkratek aplikací, dynamické ikony kalendáře a hodin Google či rychlé akce prostřednictvím gest. K dispozici je také změna grafického kabátku na základě tapety na pozadí, možnost schovávat aplikace v seznamu nebo uzamknutí obrazovky před nežádoucími změnami.

Jak oživit zpomalený Android launcherem?

Launcher jsme nainstalovali na telefon Xiaomi Redmi 5, na kterém běží ROM MIUI s vlastním launcherem. Alternativní launcher je jednou z cest, jak se dostat k tradičněji pojatému uživatelskému prostředí. Po prvním spuštění je nutné udělit aplikaci přístup k oznámením. Potřebuje ho, aby mohla u ikon aplikací zobrazovat notifikační tečky. Možnosti nastavení jsou skutečně široké, bohužel však nejsou lokalizovány do češtiny.
  • Search – zobrazení vyhledávacího panelu v dolní části obrazovky, včetně možnosti výběru poskytovatele a vyhledávání v rámci aplikací.
  • Look & Feel – výběr světlého, nebo tmavého grafického tématu, zapnutí tmavého panelu vyhledávání, nastavení mřížky aplikaci (od tří do sedmi sloupců a řádků) a velikosti ikon.
  • Edit apps – skrytí vybraných programů ze seznamu, nezobrazování názvů ikon na domovské obrazovce a v seznamu.
  • Other – otáčení plochy v závislosti na poloze zařízení, průhledný navigační panel, uzamknutí obrazovky, podpora probuzení poklepáním.
  Samotný launcher je opravdu minimalistický. V dolní části obsahuje vyhledávací panel Google, místo ikony pro vstup do seznamu aplikací je zde gesto potažení směrem vzhůru, opačným směrem pak stáhnete oznámení. U aplikací, které to podporují, jsou po delším podržení připraveny zkratky. Další možnosti jsou v horní části plovoucího okna. Pod ikonou tužky je možnost změny popisku, případně skrytí aplikaci ze seznamu. Tlačítkem pro informace se dostanete do systémového nastavení daného programu. V případě, že má aplikace widgety, zobrazuje se ještě jedna ikona se čtyřmi čtverečky, kterou lze vyvolat jejich seznam. Seznam nainstalovaných programů je seřazen podle abecedy (bohužel nejde seřadit jinak), v horní části je vyhledávací panel a pět posledních spuštěných programů. Po dlouhém podržení ikony se zobrazí plovoucí nabídka s možností zobrazení informací o aplikaci, odinstalace, úpravy zástupce, včetně možnosti jeho skrytí a případně vytažení widgetů. I zde fungují zkratky aplikací.

Resumé

Lean Launcher drží slib a skutečně do velké míry „kopíruje“ Pixel Launcher, zejména co do jednoduchostí, hraničící až se strohostí. Přesto nabídne patrně všechny základní funkce, které bychom od launcheru očekávali – tedy primárně domovské obrazovky a seznam programů. Vše je svižné, plynulé, během testování jsme nenarazili na žádné zadrhnutí ani problémy. Touto cestou tedy můžete přiměřeně oživit jinak zpomalený Android. Pokud bychom se měli zaměřit na nedostatky, byla by to v první řadě jen minimální lokalizace do češtiny. Dále jsou to jen maličkosti – líbila by se nám například možnost řadit aplikace v seznamu i jinak než abecedně nebo více „stránek“ ikon ve spodní liště. Proti Nova Launcheru sice nenabízí tolik možností nastavení, ale tento launcher sází především na jednoduchost a přímočarost, takže bude vyhovovat jiné cílové skupině. Lean Launcher je v Obchodě Play od začátku března a za tu dobu si ho stáhlo více než deset tisíc uživatelů. O jejich spokojenosti svědčí velmi pěkná průměrná známka. Zbývá dodat, že program neobsahuje reklamy, ano žádné nákupy v aplikaci a instalovat ho můžete na zařízení s Androidem 5.0 a novějším.
Lean Launcher

Lean Launcher

hundeva

Instalovat (Free)

Google Play

Jaký launcher používáte vy?

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: