Policie v USA zkouší prolomit ochranu telefonů. Android je prý odolnější než iPhone
![zabezpeceni androidu oproti apple zabezpečení Androidu oproti Apple](https://www.svetandroida.cz/media/2020/01/zabezpeceni-androidu-oproti-apple.jpg)
Reklama
Americká vláda vloni znovu zesílila svou snahu dostat se k uživatelským datům v telefonech. Prý ve jméně „veřejných zájmů a bezpečnosti“. Opět proto například zopakovala výzvu směrem k Applu, aby nechával v telefonech zadní vrátka pro přístup vyšetřovatelů. Ten to jasně odmítl a oficiální cesta tak k datům uživatelů pro detektivy nevede. V případě vyšetřování se tedy agentury a úřady musejí pustit do násilného prolamování zabezpečení přístroje a účtu. Policejní stanice v texaském Fort Worth se nyní svěřila, jak problematické to je. Jeden z detektivů dokonce popsal, jaké jsou rozdíly při prolamování iPhonů a telefonů s Adroidem. Zabezpečení nového Androidu 10 je prý mnohem silnější. Detektiv a forenzní technik Rex Kiser se podělil o zajímavé zjištění. „Před rokem jsme se nemohli dostat do iPhonů, ale téměř do všech Androidů ano. Teď se nedostaneme skoro do žádného Androidu,“ prozradil ve své zprávě. Policisté v tomto spolupracují s firmou Cellebrite. Ta má nástroj, který je v současné době schopný prolomit bezpečnost iPhonu X a vytáhnout z něj GPS záznamy, zprávy, výpis hovorů, kontakty a dokonce i data z aplikací jako Instagram, LinkedIn či Twitter. Na Android je prý ale firma krátká. Do něj se nedostane. U Pixelu 2 a Samsungu Galaxy S9 nástroj něco málo objevil, ale nezískal data ze sociálních sítí, GPS modulu ani prohlížečů. Huawei P20 Pro byl dokonce tak odolný, že nástroj nezjistil vůbec nic.
![android ochrana bezpecnost zabezpeceni ios android ochrana bezpecnost zabezpeceni ios](https://www.svetandroida.cz/media/2019/06/android-security-100741557-large-360x240.jpg)
Poslední Android je nejtěžší protivník
Bavíme se ale pouze o jednom nástroji, jedné technice a vyjádření jedné policejní stanice. Zabezpečení Androidu pochopitelně není absolutně neprolomitelné a v některých případech by byl slabší než iPhone. Z pohledu policistů je teď ale obecně mnohem těžší se do něj dostat. Samozřejmě je tu řeč hlavně o verzi 10. Už se prý podařilo prolomit i poslední iPhone 11 Pro Max, i když s velkými obtížemi. Sdělení policejní stanice obecně vyzdvihuje poslední Android jako nejtěžšího protivníka. Proč to vlastně americká vláda a vyšetřovací orgány dělají? Můžeme samozřejmě polemizovat o špehování lidí a ukládání osobních dat, ale někdy jsou jejich záměry logické. Existují třeba případy vražd, kdy se důležitý důkaz mohl ukrývat v iPhonu oběti. Policie se do něj chtěla dostat a požádala Apple o pomoc. Ten ale rezolutně odmítl. Proto se vláda oficiálně obrací na speciální softwarové firmy, které telefony odemykají. Nebo se o alespoň pokoušejí. Zatím je to velmi dlouhý proces, ale pokroky se prý dějí.Co říkáte na praktiky amerických vyšetřovatelů?
Zdroj: XDAO autorovi
Marek Houser
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… Více o autorovi