TOPlist

Xiaomi Yi – levná, ale kvalitní sportovní kamera (recenze)

Xiaomi Yi – obsah balení

U firmy Xiaomi nás dnes již nic nepřekvapí. U nás začala být známá díky mobilním telefonům, později i tabletu. Portfolio si rozšiřuje do všech směrů – příslušenství pro mobilní telefony, wearables, televize a po bezpečnostní kameře tady máme i sportovní kameru. A není ani divu, akční kamera GoPro sklízí velký úspěch a ne jeden výrobce ji kopíruje, tak proč by se Xiaomi také nepřidalo?

 

Obsah balení

Osobně jsem se již několikrát mohl na vlastní kůži setkat s některými klony GoPro kamer. SJ4000 patří určitě mezi ně. U těchto levnějších kopií bývá zvykem, že v balení nalezneme hromadu příslušenství. Xiaomi Yi je však výjimkou. V balení totiž kromě kamery nalezneme bohužel jen baterii a malý USB kablík. Návod, který je v čínštině, ani nepočítám. Pokud si připlatíte, můžete si ještě koupit monopod pro lepší focení selfie fotek. Téměř nezbytné vodotěsné pouzdro v balení není a dokonce v době psané recenze není dostupné v žádném obchodě jako volitelné příslušenství. Nicméně se dá očekávat brzké naskladnění, a tak můžeme jen doufat, že nás nezaskočí přemrštěnou cenou.

xiaomi yi akčni kamera

Vzhled a dílenské zpracování

Xiaomi Yi je dostupná ve dvou barevných variantách. Klasická bílá verze a pak žluto zelená. Kamera je vybavena 3 tlačítky. Velké tlačítko na přední straně slouží pro vypnutí a zapnutí kamery. Pokud máte kameru zapnutou a krátce tlačítko zmáčknete, přepne se kamera do foto nebo video režimu. V nastavení lze zvolit, který režim je výchozí. Horní tlačítko slouží jako spoušť. Stisknutím pořídíte fotografii nebo spustíte/zastavíte nahrávání. Poslední tlačítko je na boční straně kamery pod ikonkou Wi-Fi. Jak už jsem tedy napověděl, slouží pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi.

Nahoře, dole a na zadní straně kamery se nachází stavové diody, které vás upozorní, jestli máte zvolen režim pro video (diody svítí) nebo foto (diody nesvítí). Pokud natáčíte, všechny diody blikají. Tato možnost lze v nastavení úplně vypnout. Diody svítí červeně a bohužel velmi slabě. Na denním světle prakticky nejsou vidět, pokud si nepomůžete stínit rukou. Jedna velká dioda se ukrývá i pod předním vypínacím tlačítkem a signalizuje stav baterie. Vizuálně vypadá opravdu velmi dobře a dokonce i venku ji jen tak nepřehlédnete. Tady je možná škoda, že tato dioda nesignalizuje režim kamery a případně, jestli se nahrává nebo ne. Přední dioda má 3 barvy. Modrá signalizuje nabití baterie nad 50 %. Fialová pak pod 50 % a červena značí, že baterie má méně než 15 % kapacity.

Co není samozřejmostí u všech akčních kamer, je přítomnost závitu na stativ, který se nachází na spodní straně včetně prohlubně pro uzamčení vůči otáčení na stativu. Kamera disponuje i akustickými signály, které vychází z malého repráčku na spodní straně kamery. Pokud tedy máte problém se slabou viditelností diod, poslouží alespoň pípání, které vás informuje, zda se natáčí a podobně. Mikrofon se nachází na horní straně. Naše kamera bohužel trpí na nějakou poruchu mikrofonu a zvuk je velice špatný, jak se můžete na video ukázkách přesvědčit. Nicméně takové akční kamery se málo kdy používají na záznam zvuku, takže se to dá částečně prominout.

Zadní strana ukrývá po dvojicí dvířek i nezbytné konektory. Micro USB pro nabíjení, micro HDMI pro výstup na TV, slot na microSD kartu a v neposlední řadě také samotnou baterii.

Celkové zpracování kamery je na vysoké úrovni. Kamera je sice z plastu, nicméně nikde nic nevrže. Povrch je příjemně drsný a neklouže v ruce. Design je věc vkusu každého z vás, nicméně nám se kamera v bílém provedené opravdu hodně líbí a podsvícení předního tlačítka působí velice originálně.

Hardware

Základem kamery je samozřejmě snímač a čočka fotoaparátu. Objektiv je širokoúhlý s nádechem rybího oka (zorné pole 155°) a s clonovým číslem f/2,8. Díky poměrně výkonnému procesoru Ambarella A7LS je kamera schopna zaznamenávat FullHD video s 60 snímky za sekundu. Pro zpomalené záběry se bude hodit také 120 sn/s v 720p. V extrémních případech lze využít i 240 sn/s, nicméně pouze při rozlišení 848 x 480 pixelů. CMOS snímač vyrábí Sony a má rozlišení 16 Mpix. Fotografie tak lze pořizovat s rozlišením 4608 x 3456 pixelů. Nutno podotknout, že fotografie vypadají velmi dobře.

xiaomi yi predni strana s odznakem

Konektivita

Kromě přítomné Wi-Fi, kterou jsem zmiňoval již v úvodu, nabízí kamera i Bluetooth 4.0. Bluetooth nicméně aktuálně slouží pro ovládání přes volitelně dokoupitelný monopod, který obsahuje na rukojeti tlačítko spouště. S telefonem se kamera spojuje pomocí Wi-Fi, jelikož do telefonu odesílá i živý obraz. Obraz má zpoždění přibližně 1 vteřinu a výjimečně se stane, že se obraz seká. Co však musíme pochválit, je dosah. V panelovém domě neměla kamera problém přenášet plynulý obraz přes 3 panelové zdi. Jelikož pro kameru zatím neexistuje aplikace pro PC a nemá ani vlastní displej, jste s nastavením kamery odkázání na váš telefon/tablet. Videa a fotografie si můžete pomocí aplikace stahovat přímo do telefonu. Po připojení kamery k PC přes USB se kamera chová jako USB disk a není problém si obsah rychle stáhnout. Přenos souborů přes Wi-Fi měl dost často problém a rychlost se pohybovala na rozmezí 100 – 900 kB/s.

Aplikace pro správu kamery

Největším problémem je aplikace. Bohužel je potřeba ji stáhnout z externího zdroje, aplikaci totiž nenalezneme v Google Play. Na internetu koluje několik verzí a bohužel ne všechny jsou kompatibilní s vaším telefonem. Běžně dostupná je verze 1.0, se kterou měl však OnePlus One problém a aplikace nešla nainstalovat. Po dlouhém hledání na internetu se mi podařilo najít verzi 1.2, která již byla funkční. Na českém fóru MIUI je ke stažení dokonce přeložená aplikace do češtiny v poslední verzi 1.3. Aplikaci můžete stahovat zde. Po zprovoznění aplikace je potřeba zapnou Wi-Fi na kameře a tu spárovat s vaším telefonem. Kamera se hlásí jako klasický Wi-Fi hotspot. Najít ji tedy můžete ve výpisu dostupných Wi-Fi sítí. Po spárování se dostanete na hlavní stránku s živým náhledem videa. Zajímavostí je, že při nastavení 720p s 120 sn/s není možné sledovat živý náhled. V tomto nastavení se dokonce nezaznamenává zvuk, což vzhledem ke špatné kvalitě zvuku asi ani není na škodu.

Základní obrazovka se skládá ze tří částí. První z nich je video mód, následuje klip a nakonec foto mód. Pro každý z nich je dostupný živý náhled, který se zobrazuje s výsledným poměrem stran. Takže živý náhled pro fotografie je větší (4:3) než náhled pro video (16:9). Aplikace bohužel nepodporuje otočení telefonu naležato. U videa by se to určitě hodilo. Ve spodní části aplikace vidíme stav baterie kamery (vlevo) a stav baterie fotoaparátu (vpravo). Uprostřed je graficky znázorněna síla signálu Wi-Fi. Virtuální tlačítko spouště je ve spodní části a například u fotografování má ještě dvě postranní tlačítka. To levé vás odkáže do galerie a to pravé slouží pro nastavení režimu fotografie (normální, timelapse, samospoušť a série fotografií).

 

Galerie je rozdělena na tři sekce – video, fotografie a stahování. Kromě toho, že si obsah můžete prohlížet rovnou z kamery, je možné jej stahovat přímo do telefonu. Počítejte však s tím, že při stahování většího množství videi si můžete odskočit na nákup nebo se podívat na naší Pařbu na víkend. Data tečou občas opravdu velmi pomalu a hodně záleží, v jak moc zarušené části se nacházíte a jak jsou zařízení daleko od sebe.

Co všechno lze v nastavení kamery změnit vyčtete z níže uvedených obrázků. Z těch nejzajímavějších položek bych zmínil časový vodoznak, typ měření expozice nebo vyhledání kamery. Poslední zmíněná funkce využívá reproduktoru kamery a slouží k nalezení ztracené kamery. Za předpokladu, že je kamera v dosahu a máte spojení. Po spuštění funkce začne kamera hlasitě pípat, takže hned víte, kde jste kameru zašantročili. Vadí vám efekt rybího oka a zkreslování v rozích videa? V nastavení lze zapnout funkci Korekce čočky, který odstraní efekt rybího oka. Osobně mi efekt po narovnání připadá ještě horší a hned jsem si vzpomněl na hru z dětství – Alien vs. Predator. Ti z vás, co hru pamatují, si určitě vzpomenou na nezvykle rozšířený pohled vetřelce.

 

Fotoaparát a natáčení videa

Asi není pochyb, že každá pořádná kamera má dnes záznam ve 4K. Což tato kamera sice nesplňuje, ale zato nabízí FullHD s 60 sn/s. Videa jsou na technické možnosti velmi kvalitní a dobře točí i za horších světelných podmínek (například v nákupním centru). Xiaomi na kameře ale stále pracuje a ihned po tom, co kamera dorazila do redakce, jsme aktualizovali firmware na verzi 1.0.0. Stále mají co vylepšovat, především by kameře slušela menší komprimace. Vyvážení bílé však zvládá velmi dobře a stejně tak i měření expozice (za předpokladu, že si správně zvolíte typ měření expozice v menu). Pokud vám u kamery nevadí efekt rybího oka, mohu Xiaomi Yi vřele doporučit. Pokud však budete požadovat i kvalitnější záznam zvuku, této kameře se vyhněte. Otestovali jsme výdrž baterie a s nastavením FullHD a s 60 sn/s vydržela kamera nahrávat v kuse 75 minut a nějaké drobné.

Video si v plné kvalitě můžete stáhnout zde.

https://www.youtube.com/watch?v=JWqJaUTD_Eo&feature=youtu.be

Co mě osobně hodně překvapilo, je kvalita fotografií. Jsem zvyklý, že u takto malých kamer se většinou hledí pouze na záznam videa a ve většině případů je kvalita fotek nepoužitelná. O tom jsem se mohl přesvědčit například u kamery SJ4000, která se pohybuje ve stejné cenové hladině. SJ nefotí špatně, ale Xiaomi předvedlo, že to lze udělat lépe. Fotografie z Xiaomi Yi na mě udělaly tak velký dojem, že mě baví s kamerou více fotit než točit. K mé osobní spokojenosti chybí už jen možnost ukládat fotky do RAW formátu a pak si budu chrochtat blahem.

Ukázka špatného zvuku reproduktoru

http://www.youtube.com/watch?v=BJWgio99X30

Ukázkové fotografie

Kdy, kde a za kolik?

Kameru je u nás možné zakoupit od nějakých 4 100 Kč. My jsme kameru koupili v Číně (ibuygo.com) a včetně dopravy DHL (za 3 dny byla doma) a daně nás kamera vyšla na 3 000 Kč. Na českém trhu lze akční kameru od Xiaomi zakoupit například v obchodu Beryko.cz.

Resumé

Xiaomi Yi sportovní kamera cílí na selfie sportovní nadšence. Kvalitou videa a fotografií kamera určitě nezklame. Vrásky na čele mi dělá kvalita zvuku. Nicméně u tohoto typu kamer není zvuk až tak důležitý. Je škoda, že Xiaomi nepřibalilo jako součást balení i vodotěsné pouzdro, které je prakticky nezbytné a u tohoto typu kamer je samozřejmostí. Po stránce vzhledu je to kvalitně zpracovaná kamera s robustním provedením. Tady bych opět podotkl, že by neuškodila krytka čočky. Sklo čočky kamery lehce vyčnívá nad plastové okraje, a tak pokud kameru položíte na stůl, bude se dřít právě o sklíčko. Drobný problém mohou být indikační diody, které jsou na denním světle prakticky neviditelné. Celkově jsem s kamerou velmi spokojen a Xiaomi určitě překvapilo. Snad se o svůj produkt bude starat a bude nás zasypávat novými aktualizacemi a příslušenstvím za rozumnou cenu.

Klady

+ Povedená konstrukce.
+ 120 sn/s při 720p.
+ 60 sn/s při 1080p (FullHD).
+ Kvalita fotografií je nad očekávání dobrá.
+ Intuitivní rozhraní aplikace.

Zápory

– Kvalita zvuku je špatná.
– Chybí vodotěsné pouzdro v základním balení.
– Prvotní problémy s kompatibilitou aplikace.

Tomáš Očadlý
O Autorovi - Tomáš Očadlý

Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (57)