Xiaomi Redmi Note 5 recenze: další štika v rybníce
- Recenze
- Vašek Švec
- 22.6.2018
- 14
Naší redakcí za dobu její existence prošlo již mnoho smartphonů značky Xiaomi, díky tomu jsme si už tak nějak zvykli, že je tento výrobce schopen u svých výrobků nabídnout opravdu velmi zajímavý mix nízké ceny, solidní výbavy a kvalitního zpracování. I přesto se však čas od času najde telefon, kterým nás tento výrobce dokáže mile překvapit. Mezi ty můžeme nově zařadit také Xiaomi Redmi Note 5, jehož cenovka začíná jen lehce nad 5 tisíci. Čím nás tento smartphone tak zaujal?
Obsah recenze telefonu Xiaomi Redmi Note 5
- Obsah balení
- Vzhled a zpracování – žádná překvapení
- Obraz a zvuk – proti konurenci obstojí hravě
- Hardware – v této ceně bez konkurence
- Baterie – více než jednodenní záležitost
- Systém – MIUI jak ho máme rádi
- Fotoaparát – milé překvapení
- Závěr
Obsah balení přináší zklamání i malý bonus
V již tradiční oranžové krabičce nalezneme, krom telefonu samotného, standardní příslušenství v podobě USB kabelu a napájecího adaptéru. Škoda, že s telefonem se dodává pouze obyčejná 5V / 2A nabíječka, protože Xiaomi Redmi Note 5 podporuje i rychlonabíjení. V této cenové kategorii je to však ještě odpustitelné a dokoupit rychlonabíječku s podporou Qualcomm Quick Charge není zase až tak obtížné nebo finančně náročné. Plus si od nás výrobce odnáší za přibalení ochranného silikonového obalu.
Střídmý design a kvalitní konstrukce
Design telefonu nás nijak zvlášť nepřekvapil. Na přední straně po vzoru dalších novinek z řad Redmi – například recenzovaného Xiaomi Redmi 5 Plus – výrobce zredukoval okraje nad i pod displejem, odstranil senzorová tlačítka a zakulatil rohy displeje. Příznivce selfie by pak mohlo potěšit, že vedle poměrně schopné 13MPx kamerky si své místo nad displejem nalezla také přisvětlovací dioda. Vedle toho zde máme ještě nutnou sadu senzorů a také notifikační LED, i když pouze jednobarevnou.
Na zádech přístroje je nejvýraznějším prvkem modul fotoaparátu. Při jeho designování si Xiaomi nedalo zrovna moc práce a celkem okatě se inspirovalo u Applu a jeho iPhone X. Škoda, zasadit objektivy duálního fotoaparátu do zad telefonu jistě lze i elegantnějším způsobem. Kolébka hlasitosti a o kousek níže umístěné tlačítko hlasitosti si společně nalezli útočiště na pravé hraně přístroje. Obojí je při držení telefonu v pravé ruce pohodlně dosažitelné palcem. Hlasitý reproduktor se společně s 3,5mm jackem a microUSB usídlil na spodní hraně.
Pochvalu si od nás Xiaomi Redmi Note 5 odnese za dílenské zpracování. Celá přední strana je překryta 2.5D tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass. Záda spolu s okraji telefonu pak z většiny tvoří kov. Výjimkou jsou krytky na obou koncích telefonu. Že se nejedná o kov, ale o plast však zjistíte až při bližším prozkoumání. Tomu napomáhá i chytře vyřešený přechod mezi nimi a hliníkem, který se na první pohled tváří jako odstínění antén. Celkově pak působí tělo bytelným dojmem a při pokusech o jeho ohnutí působí jako jeden pevný celek.
Čtečka otisků prstů již jako standard
Telefonu Xiaomi Redmi Note 5 pochopitelně nechybí ani čtečka otisků prstů. Ta se usídlila na zádech přístroje, kde na ní po uchopení telefonu intuitivně spočine ukazováček. Rychlost odemykání je na solidní úrovni. Od přiložení prstu po samotné odemknutí telefonu pokaždé uplyne přibližně půl vteřiny. Během testování se nám ani nestalo, že bychom museli prst přikládat opakovaně. Čtečku tedy hodnotíme jednoznačně pozitivně.
Na výběr máte z několika barevných variant
Xiaomi Redmi Note 5 se vyrábí celkem ve čtyřech barevných variantách. Vedle testované celočerné se vyrábí také ve světle modré, zlaté a růžové, přičemž ty sdílí bílou přední stranu. Pokud prahnete právě po růžové, musíme vás zklamat, ta jediná momentálně není na našem trhu k dispozici. Nikdo však netvrdí, že se to nemůže časem změnit.
Příslušenství pro Xiaomi Redmi Note 5 zatím hledejte v Číně
Telefon je na našem trhu zatím stále novinkou a z toho plyne také to, že na něj u nás neseženete mnoho příslušenství. Proto je zatím v podstatě jedinou možností obrátit se na čínské eshopy, které tradičně nabízejí mnoho příslušenství pro telefony značky Xiaomi. Doporučit můžeme například levné, ale ověřené temperované sklo Luanke, které ochrání displej vašeho telefonu, a navíc je opatřeno oleofóbní vrstvou díky které by se na něm neměly tolik držet otisky. Chcete ze svého telefonu udělat obrněnce? Tak to vám může do oka padnout třeba odolné pouzdro Asling. Pokud ale jen chcete jen nahradit přibalený TPU obal něčím o trochu pevnějším, mrkněte na originální obal od Xiaomi.
Jakou rychlonabíječku koupit?
Pokud prahnete po rychlonabíjení, které Xiaomi Redmi Note 5 podporuje, nezbude vám než si rychlonabíječku dokoupit zvlášť. My z vlastní zkušenosti můžeme doporučit rychlonabíječku TUTUO s certifikací Qulacomm Quick Charge 3.0, které právě testovaný telefon podporuje. Vedle jednoho QC 3.0 portu pak nabíječka disponuje ještě dalšími dvěma USB, které jsou schopné dodat nabíjecí proud až 2A. Zapomenout byste pak neměli ani na microUSB kabel, který dokáže přenést dostatečné napětí.
Jeden z nejlepších displejů v této ceně
Další příjemné překvapení si pro nás připravil displej telefonu Xiaomi Redmi Note 5. Telefon využívá IPS panel s poměrem stran 18:9, úhlopříčkou 5,99″ a adekvátním FHD+ rozlišením díky kterému nabízí jemnost obrazu 403 ppi. Ve zkratce se jedná o jeden z nejlepších displejů, který můžete za cenu jen nepatrně převyšující 5 tisíc dostat. Displej nabízí solidní kontrast i barvy, byť lehce inklinující ke studeným tónům. Barevné podání však lze doladit podle svého v nastavení. Když ještě přičteme dostatečný jas a solidní čitelnost na slunci, jsme s přihlédnutím k ceně s displejem naprosto spokojeni.
Reproduktor by mohl být hlasitější
Hlasitý reproduktor se usídlil na spodní hraně telefonu, napravo od microUSB. Při hraní her či sledování videí tak budete muset vyvinout trochu snahy, aby zvuk nebyl utlumený prstem držícím telefon. Kvalita reprodukce není úplně špatná, výšky a středy jsou poměrně jasné, dokonce jsou naznačeny i hlubší tóny. Oproti konkurenci je však reproduktor relativně tichý. U multimédií to však bude představovat problém opravdu výjimečně.
Také výstup do sluchátek by mohl být o něco hlasitější, zde ale také může záležet na konkrétních sluchátkách. My jsme hudbu poslouchali skrze KZ ZS6 a v porovnání s jinými telefony, se kterými jsme tyto sluchátka používali je výstup Xiaomi Redmi Note 5 opravdu slyšitelně méně hlasitý. Jinak je zvukový výstup skrze 3,5mm jack je dostatečně kvalitní pro každodenní poslech. Vlajkovým lodím (například od Sony) se sice Xiaomi Redmi Note 5 nevyrovná, rozhodně nás však kvalita poslechu neurážela. Především se nám ale líbí možnosti úprav zvukového výstupu zabudované v prostředí MIUI. Vedle klasického ekvalizéru, který zvuk přizpůsobí vámi preferovanému hudebnímu stylu lze výstup upravit na míru vaším sluchátkům. Za předpokladu, že máte některá sluchátka značky Xiaomi, stačí vybrat jejich model a telefon by se již měl postarat o to, aby z dané kombinace dostal co nejlepší zvuk. My jsme tuto funkci zkusili se staršími Xiaomi Piston HD a uznáváme, že se u těchto konkrétních sluchátek software trefil do našeho vkusu, vždy se však bude jednat spíše o subjektivní záležitost závislou na preferencích každého uživatele.
Výkonu je dostatek
Xiaomi Redmi Note 5 dokáže zaujmout také výkonem, který za danou cenu nabídne. Zde použitý Qualcomm Snapdragon 636 využívá například i daleko dražší, nedávno recenzovaný Asus Zenfone 5. Naopak ve stejné cenové kategorii je obvyklý spíše Snapdragon 625 či v lepším případě novější Snapdragon 630.
Zpět ale k testovanému přístroji. Procesor disponuje osmi jádry Kryo 260 přičemž čtyři výkonná jsou taktovaná na 1,8 GHz a čtyři úsporná běží na frekvenci 1,4 GHz. O grafický výkon se stará čip Adreno 509. Námi testovaná varianta nabízí 3 GB operační paměti a 32GB úložiště, ze kterého je k dispozici něco málo přes 23 GB. Na trhu je však i 4/64GB verze.
Xiaomi Redmi Note 5 a Dual-SIM
Vyšší paměťovou variantu bychom doporučovali, pokud plánujete telefon osadit dvěma SIM kartami. Jak je u většiny Dual-SIM telefonů již zvykem, i zde naleznete jeden slot pro SIM a druhý hybridní, který vás nutí volit mezi druhou SIM a paměťovou kartou. Co se týče zbylé konektivity, máme jen jednu výhradu, a to směrem k chybějícímu NFC, na kterém Xiaomi u svých modelů Redmi šetří systematicky. Jinak je ale vše v naprostém pořádku. Nechybí rychlá Wi-Fi 802.11ac společně s Bluetooth 5.0. Příjem mobilního i Wi-Fi signálu je na slušné úrovni i v hůře pokrytých oblastech, byť například na nedávno recenzovanou Nokii 6.1 v tomto ohledu Xiaomi trochu ztrácí. Určení polohy je rychlé a přesné, během testu jsme k němu neměli žádné výhrady.
Nebojte, zahrajete si
Na telefonu jsme otestovali například nejnovější akční pecku studia Madfinger Games – Shadowgun Legends. Hra běžela naprosto plynule na střední nastavení, po přepnutí na vyšší úroveň detailů (tedy 2 nejvyšší stupeň) se v náročnějších scénách již dostavili menší propady snímkovací frekvence. Jak již název použitého čipsetu napovídá, jedná se o aktuální střed v rámci řady Snapdragon 600. Svým výkonem se tak Snapdragon 636 skutečně řadí někde mezi Snapdragon 630 a 660 přičemž grafickým výkonem má blíže slabšímu Snapdragonu 630 zatímco procesorovým výkonem je na dosah Snapdragonu 660. Pro porovnání přikládáme i tabulku s námi naměřenými výsledky testů benchmarku AnTuTu telefonů Xiaomi Redmi Note 5, Nokia 7 Plus (Snapdragon 660) a Nokia 6.1 (Snapdragon 630).
Xiaomi Redmi Note 5 vs Nokia 7 Plus vs Nokia 6.1 AnTuTu
Telefon | Xiaomi Redmi Note 5 | Nokia 7 Plus | Nokia 6.1 |
Čipset | Snapdragon 636 | Snapdragon 660 | Snapdragon 630 |
CPU | 56381 | 64759 | 39972 |
GPU | 20791 | 29876 | 19604 |
UX | 31861 | 38959 | 25343 |
Paměť | 5804 | 7443 | 5723 |
Celkem | 114837 | 141037 | 90642 |
Specifikace telefonu
[aps_product_sz id=”487654″]
Dva dny bez větších komplikací
Telefon Xiaomi Redmi Note 5 disponuje baterií o nadstandardní kapacitě 4000 mAh, což už je samo o sobě příslibem solidní výdrže na jedno nabití. A tento příslib se naplnil i v testu reálného používání. Telefon nám bez větších potíží vydržel dva dny bez nutnosti jej nabíjet. Během těchto dvou dnů jsme vyřídili řadu telefonátů, e-mailů, byly neustále online a komunikovali přes různé messengery. Celkově jsme telefon denně používali okolo 4 hodin čistého času. Xiaomi se konečně odhodlalo přinést i do nižších řad rychlonabíjení Qualcomm Quick Charge – o to větší škoda že nedodalo i Quick Charge nabíječku – jen nekonkretizovalo verzi tohoto standardu rychlého nabíjení. Dle průběhu nabíjení by se však mělo jednat o Quick Charge 3.0. S přibaleným adaptérem nabijete baterii z 15% na plnou kapacitu za dlouhé 2 hodiny 10 minut. Pokud však použijete Quick Charge 3.0 nabíječku, můžete se dostat z 15 na 100% přibližně za 1 h 42 min. 30 % kapacity baterie přitom získáte za půl hodiny nabíjení. Chybět pochopitelně nemůže ani zdařilý správce napájení, který analyzuje využití baterie, obsahuje úsporný režim s možností automatického spuštění či volby pro automatické vypínání dat a čištění mezipaměti.
Milované i zatracované MIUI
V telefonu běží uživatelské rozhraní MIUI ve verzi 9.5 a základ mu dělá Android 8.1 Oreo. O tom, zda je v telefonu lepší mít mnohými milované, jinými zatracované MIUI či Android v podobě, v jaké jej Google stvořil bychom mohli napsat celý román a stejně bychom jednoznačný verdikt nedostali. Ve zkratce ale můžeme konstatovat, že z našeho úhlu pohledu je pro běžného uživatele stále přívětivější volbou právě MIUI. I přes velké pokroky, které uživatelské rozhraní čistého Androidu za svých několik posledních verzí udělalo, zůstává tato volba vhodnější spíše pro zkušenější uživatele. MIUI stále nabízí řadu úprav, které čistý android postrádá ať už se jedná o funkční nebo designové změny.
Vedle již zmíněných úprav zobrazení, zvuku nebo povedeného správce napájení se nám také líbí možnosti úprav notifikační oblasti a přepínačů. Nastavit lze zobrazované údaje v notifikační liště, styl zobrazení přepínačů a pochopitelně také jejich uspořádání. Praktická je také funkce druhý prostor, sloužící pro vytvoření dalšího uživatelského účtu na jednom zařízení či zámek aplikací chránící vybrané aplikace heslem. Zmínit musíme také naši oblíbenou možnost volby rozložení ovládacích tlačítek. Ta lze navíc v novějších verzích MIUI zcela deaktivovat a namísto nich používat ovládání gesty. Pro návrat na domovskou obrazovku stačí rychlé tažení prstem od spodního okraje směrem nahoru. Nabídku multitaskingu vyvoláte rovněž tažením od spodního okraje a podržením prstu na obrazovce a pro krok zpět vám zase stačí táhnout prstem od bočního kraje. Gesta fungují až překvapivě dobře, přesto ale zůstáváme u klasických tlačítek, která jsou na použití rychlejší a z našeho pohledu i komfortnější.
Řada předinstalovaných aplikací prostředí nezpomalí
V telefonu je předinstalovaná vcelku slušná řádka aplikací. Z části se jedná o aplikace od Xiaomi, které nahrazují standardní systémové aplikace. Dále zde máme různé nástroje jako například propracovaný správce souborů, povedený hudební přehrávač nebo třeba čtečku čárových kódů. Poté je přítomna standardní sada základních aplikací od Googlu jako Gmail, YouTube, Fotky Google atd. Aplikace třetích stran se – vyjma Facebooku – omezily prakticky výhradně na produkty Microsoftu, se kterým Xiaomi touto cestou spolupracuje.
Rychlost a stabilita systému je na velmi dobré úrovni. Ani poté, co jsme do telefonu nainstalovali velké množství aplikací jsme nepozorovali jakékoli zásadní problémy. Jen při testu spouštění aplikací bylo při velkém množství na pozadí běžících procesů znát o něco málo pomalejší spouštění nových aplikací. Tento problém s vyšší variantou se 4 GB operační paměti pravděpodobně nepostřehnete. I tak je ovšem i námi testovaná 3 / 32 GB verze dostatečná pro drtivou většinu uživatelů.
Milé duální překvapení
Xiaomi Redmi Note 5 disponuje duálním fotoaparátem. Primární snímač pochází od Samsungu, nabídne 12MPx rozlišení a 1,4µm pixely a fázové ostření, spárován s objektivem o světelnosti f/1,9. Sekundární snímač na zádech nabízí rozlišení 5 MPx, 1,25µm pixely a objektiv o světelnosti f/2.2. Od fotoaparátu jsme žádné zázraky nečekali už jen proto, že Xiaomi má ve zvyku u svých modelů Redmi vyvažovat solidní hardware průměrným fotoaparátem. O to více jsme byly výslednými snímky překvapeni.
Snímkům nechybí ostrost ani barevná věrnost. Detaily jsou na velmi dobré úrovni a trochu se ztrácí až při okrajích. Slušně funguje i portrétní režim, který dokáže dostatečně zvýraznit fotografovaný objekt v popředí. Duální fotoaparát poskytuje dostatečný prostor na hrátky s hloubkou ostrosti, byť po přiblížení snímků v počítači jsou často patrné lehce rozmazané okraje fotografovaného objektu. To je však disciplína, u které se zapotí i mnohem dražší přístroje s duálním fotoaparátem. Potlačení šumu funguje velmi dobře, za alespoň trochu dobrých světelných podmínek nebudete mít se šumem absolutně žádný problém. Dokonce i v noci jste za jistých okolností schopni pořídit použitelnou fotografii, která nutně nemusí vypadat jako vodomalba. Zde se ale často dostavuje nežádoucí efekt namodralých okrajů.
Fotografie
Video trochu zklame
V současnosti představuje Xiaomi Redmi Note 5 jeden z nejlépe fotících telefonů své cenové kategorie, a dokonce i některé dražší přístroje by mu mohli jeho fotografické schopnosti závidět. O něco horší je to s videem. To telefon dokáže v základu pořizovat pouze 1080p při snímkovací frekvenci 30 FPS. S jinou aplikací fotoaparátu si však poradí i se 4K videem. Na druhou stranu, video je dostatečně plynulé, přeostřování probíhá rychle a bezproblémově a také elektronická stabilizace odvádí v rámci možností dobrou práci. Největším problémem je (pro danou tuto cenovou kategorii tradičně) občas až příliš citelná komprese. Xiaomi telefony poslední dobou provází nešvar v podobě katastrofální kvality zvuku ve videozáznamu. V případě Xiaomi Redmi Note 5 je však již situace o něco lepší. Ne že by nás zvuk svou kvalitou uchvátil, rozhodně se však nejedná o takový propadák jako například u mnohem dražšího Xiaomi Mi Mix 2.
Xiaomi Redmi Note 5 ukázka videa (FullHD, 30FPS)
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE
Přehledná fotoaplikace s AI
Chloubou fotoaplikace je umělá inteligence, která dokáže automaticky rozpoznat danou scénu a dle toho upravit nastavení fotoaparátu. Pokud se automatika “netrefí” máte možnost scénu identifikovat ručně, během testu fotoaparátu byla AI vcelku spolehlivá, zásadní rozdíly oproti klasickému režimu focení však nečekejte. Nechybí ani podpora HDR s – rovněž dobře fungující – automatickou aktivací. Celkově je fotoaplikace povedená a dobře se s ní pracuje. Jediné, co nám chybí, je propracovanější manuální režim.
Cena a konkurence
V recenzi jsme již několikrát zmínili, že Xiaomi Redmi Note 5 boduje svým poměrem výkonu a ceny. Ta je na našem trhu stanovena na 5 299 Kč s DPH za námi testovanou variantu se 3 GB RAM a 32GB úložištěm. V případě verze se 4GB operační pamětí a 64 GB úložného prostoru zaplatíte 5 999 Kč s DPH. V obou případech se jedná o skvělou cenu, za kterou dostanete telefon, který může soupeřit i s citelně dražšími protivníky.
Pokud vybíráte v podobné ceně, může vás zaujmout například Nokia 6.1. Ta boduje zejména přítomností v programu Android One a může tak být odpovědí pro uživatele, kteří nepatří mezi fanoušky MIUI. Dále Nokia boduje svým designem a špičkovou kvalitou zpracování. Zbylé trumfy jsou však v rukou Xiaomi, které je nejméně o tisícovku levnější a nabídne vyšší výkon, lepší fotoaparát, větší displej i baterii.
Jen pro představu můžeme Xiaomi Redmi Note 5 srovnat také s telefony Nokia 7 Plus a Asus ZenFone 5. Oba tito soupeři stojí na našem trhu okolo 10 tisíc Kč, tedy téměř dvojnásobek oproti Xiaomi. Oba pak nabídnou hodnotnější zpracování. V případě Nokie opět získáte čistý Android a také o něco výkonnější hardware. Asus pak nabídne větší displej s vyšším rozlišením a totožný hardware. Co se týče fotoaparátu, nejsou rozdíly až tak markantní, jak by někdo mohl očekávat. Nokia boduje optickým zoomem a na straně Asusu zase stojí optická stabilizace, fotografickými schopnostmi však Xiaomi za svými soupeři propastně rozhodně nezaostává.
Finální verdikt
Pokud jste četli celou recenzi, nyní již asi víte jak v našem hodnocení Xiaomi Redmi Note 5 dopadne. Telefon nejenže naplnil velmi vysoká očekávání, které jsme od něj měli, ale dokonce je překonal. Za téměř neuvěřitelnou cenu získáte skvěle vybavený přístroj, který má (s přihlédnutím právě k ceně) jen velmi málo chyb. Zklamání nám přineslo použití microUSB konektoru spolu s absencí NFC. Osobně bychom si raději něco málo připlatili. Škoda je absence rychlonabíječky v balení a pouze 1080p 30 FPS videa. Ani jeden z těchto dvou problémů však není neřešitelný. Vše však telefon bohatě vynahrazuje solidním výkonem ve spojení s rychlým a plynulým prostředím MIUI. Velmi dobrý dojem v nás zanechal fotoaparát, který je na danou cenovou kategorii jednoduše skvělý. Ano, své chyby má i ten a na snímcích lze najít i řadu nešvarů, je však potřeba mít na paměti, že je řeč o telefonu s cenou jen lehce překračující 5 tisíc Kč. Za zmínku stojí i kvalitní displej s moderním poměrem stran a velkou úhlopříčkou a solidní výdrž na jedno nabití.
Klady
+ výkon
+ kvalitní displej
+ výborný fotoaparát
+ výdrž na baterii
+ rychlá a přesná čtečka otisků
+ solidní zpracování
+ cena
Zápory
– nemá USB-C
– absence rychlonabíječky v balení
– chybí NFC
– video maximálně 1080p při 30 FPS
– tišší zvukový výstup do sluchátek
Za zapůjčení děkujeme xiaomi-czech.cz
Co říkáte na testovaný Xiaomi Redmi Note 5?
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář