Xiaomi Redmi 4: Povedené pokračování úspěšné řady (recenze)
- Recenze
- David Trlica
- 25.11.2016
- 10
Xiaomi se s tím vůbec nepáře. Rychlost, jakou telefony posílá na výrobní pás, se stále zvyšuje. Vždyť jen tento rok jsme se dočkali Redmi 3, Redmi 3 Pro a Redmi 3S. A to ještě není konec, vydání v tento rok stihlo i Redmi 4 a právě na tento telefon se podíváme blíže v naší recenzi.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Herní výkon
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení
Po obsahové stránce se Redmi 4 příliš neliší od ostatních Xiaomi telefonů poslední doby, což znamená šetření na obsahu balení. V námi testované čínské verzi se nacházel telefon, několik kartiček s popisem telefonu, jehla pro vytažení SIM a micro-USB kabel. Samotný český adaptér přibalen nebyl. V prodejním balení už by se ale měl samozřejmě nacházet. Sluchátka, nebo například fólie na displej v balení nebyla.
Design a konstrukce
Jak už je zvykem u Redmi série, i tento model má kovové tělo, co se pak týče samotného designu telefonu, tak se toho moc nezměnilo. Přední strana je téměř totožná s předchozími modely. Horní a dolní rámečky nejsou nejmenší, nicméně u testované verze s černou přední stranou, velmi dobře splynou. Na spodní straně jsou opět senzorová tlačítka, která nejsou podsvětlena. Změna proběhla u notifikační LED diody, která se z dolní strany přemístila do pravého horního rohu.
Zadní strana telefonu je vyrobena z kovu a již na první pohled působí prémiově. To samé platí i při prvním uchopení. Boční hrany telefony jsou mírně zaobleny, takže se telefon velmi dobře drží v ruce a nikde nic neřeže. Co se týče změn, tak na zadní straně jich proběhlo několik. Čočka fotoaparátu a blesk se přesunuly do střední horní části telefonu. Čtečku otisků prstů nalezneme hned pod fotoaparátem. Hlasitý reproduktor už ale nenalezneme v dolní části zad, přesunul se ještě níže, a to do spodního rámečku.
A kdy už jsme u těch rámečků, pojďme se na ně podívat blíže. Pravá hrana telefonu má zapínací tlačítko a kousek nad ním pak ovládání hlasitosti. Tlačítka jsou rovněž vyvedena v kovu. Tuhost tlačítek kolébky hlasitosti je příliš velká a rozhodně nepřispívá k pohodlnému ovládání telefonu. V levé hraně telefonu se schovalo místo pro SIM kartu. Když se pak přesuneme na horní stranu, tak kromě 3,5mm jacku na ní najdeme také infraport a sekundární mikrofon. Spodní strana nabízí micro-USB konektor a dvě mřížky, telefon avšak nemá stereo zvuk. Hlasitý reproduktor najdeme pouze v pravé mřížce.
Konstrukce splňuje Xiaomi standard
U Xiaomi telefonů už se jedná téměř o zvyk. I Redmi 4 neporuší pravidlo velmi dobře zpracovaného telefonu. Kov přidal na pevnosti, nikde nic nevrže, nelupe a nějaké prohnutí je znát až při zapojení velké síly. Lícování je také velmi dobré, přechody jsou rovnoměrné, zde nemáme žádnou výtku. Horší už je to s otisky prstů. Nejen, že přední strana telefonu je magnet na otisky, nejdou ale ani jednoduše oddělat. Na vyčištění displeje je potřeba důkladné otření, jinak se z otisků stanou nepěkné šmouhy.
https://youtu.be/iUibC9EF5NY
Čtečka otisků je povedená
Je jasné, že vzhledem k ceně telefonu v něm nenajdeme tu nejlepší čtečku otisků prstů. Oproti top modelům jde zpozorovat, že je trochu pomalejší. O nic hrozného se ale nejedná. Otisk prstu přečte ze všech směrů. Pokud ho ale máte například vlhký, nebo nějaké nepatrné smítko, čtečka už má problémy se správným čtením. Gesta anebo tlačítko ve čtečce otisků nenajdeme.
Obraz a zvuk
Redmi 4 má u všech modelů IPS displej o velikosti 5 palců. Normální verze má pak HD rozlišení, testovaná verze Prime ale dostala FullHD rozlišení. Na svou cenu se rozhodně jedná o velmi povedený displej, barvy jsou velmi pestré, případně se dají v nastavení upravit. Čitelnost na slunci je velmi dobrá. Pokud rádi ponocujete, uvítáte možnost nastavení velmi nízkého jasu. Automatická regulace jasu pak funguje dobře, minimálně co se týče odhadu. Po změně světla vždy trvá poměrně dlouhou dobu, než telefon na změnu zareaguje.
Hlasitý reproduktor je na tom více než dobře. Hlasitost reproduktoru mile překvapila, kvalita zvuku už samozřejmě není tak dobrá. Pro běžné použití ale plně dostačuje. Hudební jack 3,5mm si pak dokáže poradit i s velkými sluchátky, vůbec se jich nezalekne a hudba hraje velmi dobře. Potěší také ekvalizér, ve kterém jde nastavit mnoho profilů. Vlastníci Xiaomi sluchátek pak ocení možnost vybrat si speciální nastavení přímo pro jednotlivá sluchátka.
Hardware
Opět je dostupný ve dvou variantách. Testovaná Prime verze má Snapdragon 625, o grafickou část se pak stará Adreno 506. Paměť RAM má 3GB a interní paměť se zastavila na hodnotě 32GB. Klasická Redmi 4 je vybavena Snapdragonem 430, grafickým akcelerátorem Adreno 505, 2GB RAM a 16 GB vnitřní pamětí. U obou verzí se pak dá paměť navýšit pomocí microSD karet. Výkonu je tedy dostatek, nenarazili jsme na žádné problémy, sekání nebo zpomalení. V benchmarku AnTuTu dosáhl telefon na skóre 61 822 bodů, čímž se v žebříčku dostal například před Xiaomi Mi4S.
[aps_product_sz id=”417436″]
Herní výkon
Hardware v telefonech se pořád vylepšuje a vylepšuje. Důkazem je i právě Redmi 4, který u testované verze s procesorem Snapdragon 625 a grafickým akcelerátorem Adreno 506. Telefonu nedělá problém rozjet plynule ani 3D hry jako Real Racing 3 anebo Dead Trigger 2. Samozřejmě se musí počítat s tím, že se detaily musí trochu stáhnout dolů. Méně náročné hry jako Pokemon GO anebo Hearthstone pak telefonu nedělají taky problém, prvně jmenovaný navíc díky skvělé baterii můžete hrát velmi dlouho.
Konektivita
V této části už by se možná hodila i nějaká šablona. I Xiaomi Redmi 4 nepodporuje kompletní české LTE. Chybí mu například frekvence 800 a 900 MHz, kterou najdeme hlavně mimo velká města. Frekvence 1800 a 2100 MHz pak telefon podporuje. Jestli se objeví i Global verze s podporou všech frekvencí, není zatím vůbec jasné. Jinak se jedná o hybridní Dual Sim, kdy je dostupné místo pro nanoSIM a microSIM, anebo nanoSIM a microSD kartu. Telefon také obsahuje infraport například na ovládání televize. Spárování s televizí proběhlo na první pokus, s aplikací ovladače také nebyly žádné problémy.
Ohledně zbylé konektivity je hlavní problém ve Wi-Fi. Sice už nově podporuje i 5 Ghz, ale na druhou strany je její dosah problémový. Na delší vzdálenost, kdy jiné telefony problém neměly, již Wi-Fi v Redmi 4 nestačí a občas vypadne. Bluetooth je ve verzi 4.2 a funguje bez problémů. Nakonec to pak je GPS, GLONASS a Beidou. Po doinstalování Google Map bylo určování polohy přesné a rychlé. Přímo aplikace Amap od Xiaomi nám polohu telefon nenašel.
Xiaomi Redmi 4: Kompaktní rychlík zabalený v kovu
Výdrž na baterii
Kde telefon exceluje, je baterie. Hodně už napoví kapacita 4100 mAh. Nedočkáme se sice tří dnů na jedno nabití, jako u Redmi 3, vzhledem k vyššímu výkonu a hlavně FullHD rozlišení. Toho by šlo dosáhnout jedině při větším šetření. Úsporný režim se dá jednoduše nastavit, a to i například na jednotlivé hodiny. Nicméně při velkém využití včetně pouštění videí, hraní her, focení, vyřizování mailů a zpráv, se výdrž telefonu dostane bez problémů přes dva dny. Nabíjení podporuje Quick Charge ve verzi 2.0, nabití s rychlou nabíječkou trvá něco málo přes dvě hodiny.
Systém
Nadstavba MIUI je s telefony značky Xiaomi spjatá stejně jako třeba TouchWiz u Samsungu. V Redmi 4 se nachází osmá verze, která běží na Androidu 6.0.1 Marshmallow. Jelikož jsme testovali čínskou verzi, na screenshotech uvidíte mnoho aplikací v čínštině, jelikož anglický jazyk šel nastavit jen pro systém. Mezinárodní verze už by ale měla obsahovat plnohodnotnou angličtinu i češtinu. V telefonu také chyběly kompletní Google služby, naštěstí přímo v Xiaomi obchodu existuje aplikace, pomocí které se jednoduše vše nainstaluje během chvilky.
Oproti klasickému Androidu je u MIUI největší změna v tom, že chybí menu aplikací. Všechny aplikace jsou rovnou na ploše, Xiaomi si také více hraje s barvami. Změny jsou samozřejmě u systémových aplikací, které jsou úplně jiné, než u Androidu. Když se zaměříme na samotnou rychlost a plynulost prostředí, tak telefon neměl vůbec žádný problém, což je velké plus na svou cenovou kategorii. Paměť RAM o velikosti 3 GB dostačuje na vše. V minulosti jsme psali, že 2 GB RAM, které jsou u klasické verze, nejsou dostatečné pro MIUI, jestli to platí i u Redmi 4 vám řekne již brzy v recenzi Xiaomi Redmi 4A.
Fotoaparát a natáčení videa
Fotografie u Redmi telefonů se vždy držely v průměru. Nejednalo se o vyložené propadáky, ale ani nikdy moc kvalita snímků nepřekvapila. A v tomhle ohledu to pokračuje i u čtvrtého telefonu této řady. Redmi 4 má 13 MPx se světelností f/2.2 a podporou HDR. Prime verze má také dvoutónový LED blesk, klasická verze má duální LED blesk v jedné barvě. Nahrávání videa jede v 1080p při 30 FPS. Na přední straně je pak 5 MPx selfie kamerka se světelností f/2.2.
Jak jsme psali, kvalita fotek je průměrná. Občas dokáže vykouzlit pěkné snímky, ale jde vidět, že jim chybí detaily i ostrost. Při horších světelných podmínkách má problémy s ostřením, šumu je vzhledem k ceně telefonu poměrně málo. Podobně tomu je i u videa.
Fotografie
Video
https://www.youtube.com/watch?v=ScEeVsbOMaI&feature=youtu.be
Závěr
Cena Redmi 4 v Prime verzi začíná v českých obchodech kolem částky 5 490 Kč. Očekává se ale, že ceny budou brzy padat dolů. V telefonech do pěti tisíc korun se určitě jedná o jedno z nejlepších zařízení a největší konkurencí mu paradoxně budou právě starší Redmi telefony. Další konkurence v této cenové kategorii je velká, o těch největších konkurentech si můžete přečíst ve vánočním článku.
Redmi 3S a Redmi 3 Pro stojí méně a nabízejí kromě několika vylepšení téměř to samé. Xiaomi Redmi 4 není žádná revoluce, jak by se podle číslovky mohlo zdát, spíše se jedná o další mezikrok a posun podobně jako mezi Redmi 3 a Redmi 3s. Pořád nabízí skvělou výdrž, kvalitní konstrukci, rychlé prostředí a dostatek výkonu. V Prime verzi se dočkal ještě většího výkonu, Full HD rozlišení displeje a větší paměti.
Mezi negativa patří konektivita, a to u chybějící podpory LTE frekvencí 800 a 900 MHz. Dále to jsou problémy s Wi-Fi, která na delší vzdálenosti vypadává. Některým také může vadit tužší tlačítka pro ovládání hlasitosti. Poslední větší problém telefonu se týká přední strany, která je jeden velký magnet na otisky. K jejich odstranění je navíc potřeba větší úsilí, nestačí klasické otření o tričko. Pro někoho by mohlo být problémem, že česká lokalizace telefonu teprve dorazí.
Klady
+ Kvalitní kovová konstrukce
+ Výborná výdrž na jedno nabití
+ Rychlý a povedený systém MIUI
+ Dostatečný výkon
+ Skvělý displej
+ Infraport
Zápory
– Chybějící LTE frekvence 800 a 900 MHz
– Těžko odstranitelné otisky prstů
– Výpadky Wi-Fi připojení
– Tuhá tlačítka pro ovládání hlasitosti
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář