TOPlist

POCO F7 Pro vs F7 Ultra: Výkonné bestie za super cenu. Kterou byste měli chtít vy?

  • POCO F7 Pro a Ultra nabízejí prémiový design s kovovým rámem, špičkové AMOLED displeje s rozlišením WQHD+ a ultrazvukovou čtečkou otisků
  • Levnější model s procesorem Snapdragonem 8 Gen 3 a dražší se Snapdragonem 8 Elite poskytují vynikající výkon při hraní náročných titulů
  • POCO F7 Ultra vyniká 50Mpx teleobjektivem s 2,5x zoomem a rychlejším 120W nabíjením, ale Pro verze nabízí větší 6000mAh baterii za výrazně nižší cenu

Sdílejte:
Adam Kurfürst
Adam Kurfürst
3.4.2025 12:00
Ikona komentáře 2
poco f7 pro poco f7 ultra v ruce nad drevem

Koncem března se svého oficiálního debutu dočkala řada POCO F7, respektive dva ze tří jejích modelů. Již nyní si můžeme pořídit verze Pro a Ultra, zatímco dříve rovněž spekulovaný základní model by mohl přijít za pár měsíců. Novinky jsou i tentokrát cíleny především na mladé hráče, kteří chtějí nadupaný telefon za velmi dobré peníze. Po týdnu testování mohu říct, že svou cílovou skupinu potěšit dovedou. Prostřednictvím tohoto článku bych vám ale rád přiblížil, který z modelů to zvládne lépe.

Obsah srovnání

Až překvapivě prémiový design

POCO F7 Pro a POCO F7 Ultra jsou bezesporu nejlepší telefony, které Xiaomi pod svou značkou zaměřenou na výkon předvedlo. To samé lze za mě říct také o designu, který působí opravdu prémiově.

Po stránce zpracování mezi oběma modely prakticky nenaleznete rozdíl. Oba totiž spoléhají na ploché boční hrany a kovový rám, díky němuž působí luxusněji než plastové POCO X7 Pro. Na zádech sice nenajdeme mnohými opěvovanou veganskou kůži, nýbrž matný povrch s náhlým přechodem v lesklou vrchní třetinu, ale popravdě jsem nebyl schopen vymyslet důvod, proč by mi to mělo/nemělo vadit.

poco f7 ultra v ruce nad kerem zadni strana
POCO F7 Ultra

V oné blyštivé části nalezneme baterku/blesk a kruhový kamerový ostrůvek umístěný po levém boku. Právě ten představuje jediný vizuální rozdíl (když nevezmeme v potaz barevné varianty) mezi jednotlivými modely – POCO F7 Ultra má totiž o snímač víc.

Tabulka specifikací POCO F7 Pro a POCO F7 Ultra

Parametr POCO F7 Pro POCO F7 Ultra
Procesor Snapdragon® 8 Gen 3
4nm
1x 3,3 GHz, 3x 3,2 GHz, 2x 3,0 GHz, 2x 2,3 GHz
Snapdragon® 8 Elite
3nm
2x 4,32 GHz, 6x 3,53 GHz
Paměť a úložiště 12GB+256GB
12GB+512GB
LPDDR5X, UFS 4.1
12GB+256GB
16GB+512GB
LPDDR5X, UFS 4.1
Rozměry a hmotnost 160,26 × 74,95 × 8,12 mm
206 g
160,26 × 74,95 × 8,39 mm
212 g
Displej 6,67″ WQHD+ Flow AMOLED
3200×1440, 526 ppi
120Hz, 3200 nits (špička)
Corning® Gorilla® Glass 7i
6,67″ WQHD+ Flow AMOLED
3200×1440, 526 ppi
120Hz, 3200 nits (špička)
POCO Shield Glass
Hlavní fotoaparát 50MP, f/1.6, OIS
8MP ultra-širokoúhlý
50MP, f/1.6, OIS
50MP teleobjektiv, f/2.0, OIS
32MP ultra-širokoúhlý, 120°
Přední fotoaparát 20MP 32MP
Baterie a nabíjení 6000 mAh
90W HyperCharge
USB Type-C
5300 mAh
120W HyperCharge
50W bezdrátové nabíjení
USB Type-C
Zabezpečení Ultrazvuková čtečka otisků v displeji
AI odemykání obličejem
Ultrazvuková čtečka otisků v displeji
AI odemykání obličejem
Konektivita 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4
Dual SIM, NFC
5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0
Dual SIM, NFC
Audio Stereo reproduktory
3 mikrofony
Dolby Atmos
Stereo reproduktory
3 mikrofony
Dolby Atmos
Operační systém Xiaomi HyperOS 2 Xiaomi HyperOS 2
Doporučená cena od 14 499 Kč (12/256GB) od 18 999 Kč (12/256GB)

Špičkové displeje, které snad nemají chybu

Oblast displeje je místem, kde mezi jednotlivými modely v praxi nezpozorujeme žádný rozdíl. Oba telefony totiž disponují plochým AMOLED panelem se 6,67” úhlopříčkou, vysokým rozlišením 1440×3200 pixelů (WQHD+), až 120Hz obnovovací frekvencí a 1 800nitovým jasem v režimu HBM (popř. 3 200 nitů ve špičce).

Sám za sebe mohu říct, že si na obrazovku vůbec nemohu stěžovat. Tentokrát mi dokonce vyhovovalo i nativní barevné podání „Původní barvy PRO“ a nemusel jsem v nastavení přepínat na živější režim, jako to u Xiaomi telefonů obvykle dělám. Potěšil mě zejména vysoký jas i při manuálním nastavení, s nímž je radost pohledět na jakýkoliv obsah i za náročnějších podmínek.

poco f7 pro v ruce displej nad drevem
POCO F7 Pro

Jeden rozdíl ale přece jen najdeme: zatímco POCO F7 Pro využívá ochranné sklíčko Corning Gorilla Glass 7i, verze Ultra vsadila na vlastní řešení zvané POCO Shield Glass.

Co mě velmi překvapilo, je integrace ultrazvukové čtečky otisků pod displej obou telefonů. Obvykle se jedná o výsadu vlajkových modelů, takže u verze Ultra bych ji ocenil, ale pravděpodobně bych nad její přítomností déle neuvažoval, avšak že jí disponuje model Pro, jenž spadá do střední třídy, mi skoro připadá jako zázrak. Dokonce i Xiaomi 14 Ultra mělo klasický optický senzor.

Naprosto vynikající výkon

Jak už bylo naznačeno v úvodu, silný procesor je primárním lákadlem obou smartphonů. POCO F7 Pro sází na čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, jenž debutoval na podzim předloňského roku a využívaly jej tehdejší vlajkové lodě, verzi Ultra pod kapotou tiká ještě silnější Snapdragon 8 Elite, který je teprve několik měsíců starý.

Hned, jakmile se mi telefony dostaly do rukou, jsem je pochopitelně chtěl trochu potrápit. Obavy ve mně vyvolal test v platformě AnTuTu, kde sice oba modely získaly parádní skóre, ale připadaly mi neuvěřitelně horké. Naštěstí mohu říct, že takto šílených teplot jindy nedosáhnou, tedy ani při náročném hraní.

Na telefonech jsem vyzkoušel závodní hru CarX Street, mlátičku Diablo Immortal i vizuálně přitažlivé anime RPG Genshin Impact. V poslední zmíněné hře, která je obecně považována za jakýsi benchmark pro mobilní hraní, jsem strávil nejvíc času – jednak abych pořádně prověřil sílu obou zařízení, ale také mne zkrátka chytla. Je skvělé, že jsem si ji mohl vychutnat s nejvyšším grafickým nastavením v režimu pro 60 FPS, aniž by se mi zasekávala.

U levnějšího modelu mi připadaly citelnější občasné propady snímkové frekvence pod stanovenou hranici a současně jsem pociťoval, že více topí, ale nejde o nic tragického. S POCO F7 Ultra si tedy hraní užijete ještě o něco víc, avšak i POCO F7 Pro si vede velice dobře, zvlášť vzhledem ke své ceně.

Aby se telefony při hraní neupekly, zajišťuje chladicí systém LiquidCool 4.0 spoléhající na dvoukanálový 3D IceLoop systém.

poco f7 pro zadni strana ve stromu

U telefonu POCO F7 Ultra hovoří Xiaomi také o přítomnosti dedikovaného čipu pro vylepšení obrazu VisionBoost D7. Při přehrávání videí s ním zažijete plynulejší zážitek díky navýšení snímkové frekvence, což skutečně poznáte i v praxi.

Některé zdroje tvrdí, že tento procesor má i POCO F7 Pro, avšak na oficiální produktové stránce Xiaomi se o něm informace nenachází. V systémovém Nastavení ale zdánlivě nabízí totožné funkce jako model Ultra, jen je v sekci „Displej a jas“ nepovolíte všechny zaráz v nabídce „Dvoujádrová grafika“, ale každou svým vlastním přepínačem v menu zvaném „Možnosti AI vylepšení“. Při používání jsem každopádně v tomto ohledu nepřišel na žádný rozdíl ve výsledné kvalitě obrazu mezi Ultrou a Pro.

Velké baterie a parádní rychlost nabíjení

Telefony POCO F7 Pro i POCO F7 Ultra se s kapacitou baterie předvedly. Levnější model paradoxně přináší vyšší kapacitu, a to 6 000 mAh oproti 5 300 mAh u verze Ultra, ale zase se nabíjí „pouze“ 90W výkonem a schází mu možnost bezdrátového nabíjení. Vrcholný představitel letošní řady F se každopádně pyšní až 120W drátovým nabíjením a 50W bezdrátovým.

Levnější model při hraní skutečně vykazoval o něco lepší výdrž, ale o bůhvíjak výrazný rozdíl rozhodně nešlo. Co se týče doby nabíjení, POCO F7 Pro se z nuly na 100 % dobije za 37 minut, kdežto verze Ultra za 34 minut.

poco f7 ultra zada v ruce nad drevem

Největším překvapením jsou fotoaparáty

Pokud mě letos něco opravdu překvapilo, pak jde o fotoaparáty. S vysokým výkonem či rychlým nabíjením se u řady POCO F7 počítalo v podstatě automaticky, ale že Ultra model zahrne teleobjektiv, bych snad ani neřekl.

Je tomu skutečně tak. Zatímco se modelu Pro a Ultra od sebe neliší hlavním fotoaparátem – oba využívají 50Mpx primární objektiv Light Fusion 800 s optickou stabilizací – dražší z dvojice přináší lepší doprovodné snímače

Zejména díky přítomnosti 50Mpx teleobjektivu s 2,5x zoomem se z POCO F7 Ultra stává více všestranně zaměřený smartphone. Ocení jej totiž nejen hráči, ale také uživatelé, kteří rádi fotografují. V systémové aplikaci Fotoaparát najdeme kromě režimů 0,6x, 1x a 2x, jež nabízí verze Pro, také módy 2,5x a 5x, které spoléhají právě na teleobjektiv. Jejich barevná konzistence při srovnání se snímky pořízenými primární kamerou je vcelku dobrá, ale nejvíc mě překvapila detailnost, kterou bych očekával podstatně horší.

poco f7 ultra teleobjektiv dort s malinami a cislem 11
POCO F7 Ultra (teleobjektiv, 5x)

Rovněž je dobré zmínit, že POCO F7 Ultra využije teleobjektiv také při pořizování makro snímků, a to až na vzdálenost 10 cm. Telefon se mimo jiné pyšní i schopnější ultra širokoúhlou kamerou s rozlišením 32 Mpx a celkově větší plochou obrazového snímače.

Systém HyperOS 2.0 mám čím dál raději

Pokud jste četli mé články týkající se řady POCO X7, pak jste už jistě slyšeli, že uživatelské prostředí HyperOS 2.0 přináší oproti původní verzi podstatně lepší zážitek. I na řadě POCO F7 systém šlape jako švýcarské hodinky – animace jsou plynulé, aplikace se dle očekávání spouští rychle a s jakýmikoliv záseky se setkáte jen minimálně. 

Současně na systému musím ocenit přítomnost Circle to Search od Googlu nebo širokou paletu funkcí využívajících umělou inteligenci, které Xiaomi sjednotilo pod název Xiaomi HyperAI. Obdivuhodné je, jak dobře fungují v češtině. Fascinující je třeba přepis mluveného slova v aplikaci diktafon, který funguje nejen po uložení nahrávky, ale také v reálném čase. Z delších záznamů si pak můžete nechat vytvořit přehledný souhrn.

V aplikaci Poznámky pak najdete osobního AI asistenta, který vám dovede vytvořit obsah podle vašeho přání. De facto vám Xiaomi do systémové aplikace integrovalo ChatGPT. Pomocí AI pak můžete text nechat přepsat jiným tónem (přátelský, obecný, odborný, jednoduchý), sumarizovat, zkontrolovat či rozšířit. Takto inteligentní poznámkovou aplikaci by měl poskytovat každý telefon.

Závěr: Vyplatí se investovat do POCO F7 Ultra?

Wow. Řada POCO F7 ve své současné podobě na mne opravdu zapůsobila a jsem zvědavý, co přinese základní model, na který řada nadšenců čeká. Jak Pro verze, tak vrcholná Ultra přináší naprosto vynikající výkon a skvělý displej s vysokým jasem, do něhož Xiaomi navíc integrovalo ultrazvukovou čtečku otisků. Potěší i prémiově působící konstrukce nebo parádní specifikace související s baterií.

poco f7 pro poco f7 ultra jehlici oba modely v ruce

A vyplatí se tedy investovat do POCO F7 Ultra? Pokud toužíte po tom nejlepším výkonu a současně oceníte přítomnost teleobjektivu či lepšího ultrašíra, pak ano. Na hraní ale bohatě stačí i Snapdragon 8 Gen 3 nacházející se uvnitř Pro verze, a pokud nějak extra nefotíte, zřejmě nemá příliš smysl si připlácet. Za cenu 14 499 Kč (do 6. dubna jen 12 499 Kč) se totiž POCO F7 Pro chlubí naprosto fantastickou výbavou.

Poznámka redakce

Tento článek vznikl ve spolupráci s Xiaomi. Obsah vytvořila redakce Světa Androida na základě vlastních zkušeností tak, aby byla zachována objektivita.

Který model byste si zvolili vy?

O autorovi

Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… Více o autorovi

Adam Kurfürst
Sdílejte: