Xiaomi Oclean Air recenze: Malý a šikovný elektrický kartáček za dobrou cenu
- Recenze
- David Trlica
- 14.12.2018
- 5
Xiaomi tvoří i povedené elektrické kartáčky, v tomto roce jsme jeden již recenzovali. Dnes pro vás máme test dalšího elektrického kartáčku. Tentokrát s názvemXiaomi Oclean Air. Jde o nejnovější kartáček od čínského výrobce. Díky velikosti, je nový kartáček určen hlavně na cesty, zároveň se používá nová aplikace Oclean namísto Xiaomi Mi Home. Vyplatí se novinka, nebo je na tom Xiaomi Mi Sonic Electric Toothbrush stále lépe?
Recenze elektrického kartáčku Xiaomi Oclean Air
- Obsah balení Xiaomi Oclean Air
- Provedení a zpracování kartáčku
- Funkce a využití Oclean Air
- Aplikace Oclean
- Pár poznatků na závěr
Obsah balení Xiaomi Oclean Air
V bílé krabičce se toho nenajdeme mnoho. Kromě těla kartáčku a jedné hlavice, se v balení nachází dokovací stanice a manuál. Dokovací stanice je menší než u předchozího kartáčku Xiaomi, na konci je USB konektor. K nabíjení budete potřebovat nabíječku, případně bude stačit i powerbanka anebo třeba notebook či PC. Můžete i v cizině jednoduše nabíjet.
Oclean Air – Teaser
Provedení a zpracování kartáčku Oclean Air je perfektní
Dostupný je v několika barvách, jako je světle modrá, růžová anebo bílá. Kartáček je vyroben z tvrdého plastu, nicméně uvnitř se nachází velká 800 mAh baterie i poměrně velký vibrační motor. Tyto dvě části hodně pomáhají s pevností kartáčku. Tělo kartáčku je mírně ergonomické a i díky tomu se Oclean Air pohodlně drží v ruce. Potěší voděodolnost a splnění certifikace IPX7. Voděodolná je i dokovací stanice, jen pozor na konec nabíjecího kabelu, USB koncovka již voděodolná není. Změnu oproti minulé verzi Xiaomi kartáčku můžeme vidět u tlačítka. Nově se používá senzorové tlačítko, namísto mechanického a bohužel je to krok zpět. Menším plusem je alespoň podsvícení, což ale ani zdaleka nevyváží problémy.
Zatímco předchozí Xiaomi kartáček měl mechanické tlačítko, u kterého jste museli vyvinout alespoň nějakou sílu. Zde u Oclean Air nic podobného neexistuje. Používá se senzorové tlačítko. Problém to je hlavně, pokud máte vlhké či mokré prsty. Během čištění se kartáček bude vypínat a zapínat. Což mimo jiné kazí statistiky z čištění zubů. Oclean Air se zapíná tak, že 1x stisknete tlačítko, poté se stiskne znovu a začne čistit. Jenže někdy stačí stisknout 1x a hned začne čistit. Občas se navíc v jednom z těchto dvou postupů stane chyba, kdy se spustí čištění a cca každých 5 sekund se zastaví. Te se stane třeba 3x po sobě a pak se kartáček vypne úplně.
Jedna z výhod tohoto kartáčku je jeho velikost. Kartáčová hlavice má měkké štětiny German Pedex. Dokonce výrobci Oclean Air prezentují jako nejmenší chytrý elektrický kartáček na světě. Rozměry kartáčku jsou 23,3 x 2,2 x 2,2 cm, váží pouze 91 gramů. Je rozhodně ideální i na cesty. K tomu se hodí i vysoká výdrž baterie. Výrobce udává 30 dnů na jedno nabití. K tomuto údaji jsme se přiblížili. Nabíjení probíhá rychle a nemáme k tomu výtku. Menším mínusem je to, že chybí informační dioda na kartáčku. Pokud chcete vědět zbývající kapacitu baterie, musíte využít aplikaci.
[aps_product_sz id=”526398″]
Jaké má Xiaomi Oclean Air funkce a jak čistí zuby?
Některým může být elektrický kartáček nepříjemný. U někoho se to projevuje tak, že se mu chce zvracet, další to může nepříjemně lechtat. S těmito problémy se počítá. Proto je v aplikaci k dispozici speciální režim pro začátečníky, kde nejsou vibrace moc silné a zároveň se nepočítá s velkým přítlakem na zuby při čištění. Sílů vibrací i přítlak si postupně zvyšujete.
Přímo kartáček pomocí aplikace nabízí i jiné režimy. Pro zkušené uživatele je připraven expert mód, kde čištění trvá tři minuty s vyšším přítlakem na zuby. Hodně užitečný je senzor, který monitoruje přítlak. Pokud na zuby přitlačíte příliš, kartáček se vypne, abyste si nepoškodili například zubní sklovinu. Při prvním spuštění se vás aplikace zeptá na několik otázek. Třeba na to, jestli kouříte, pijete kávu, alkohol a v jakém stavu zuby máte. Podle odpovědí vám vybere ideální program čištění.
Čištění zubů se moc neliší od klasického kartáčku. Stále se využívá voda i pasta. Je přitom úplně jedno, kterou pastu použijete, může to být Colgate, Signal, Elmex nebo třeba Oral B. Žádná speciální pasta pro elektrické kartáčky není potřeba. Jen doporučujeme zapínat kartáček, až ho budete mít v puse. Pokud jej zapnete a bude na něm pasta, můžete se pustit do uklízení, protože malé částečky pasty se rozprsknou po okolí. K čištění se používá vysokofrekvenční vibrace. Motor dokáže vytvořit až 40 tisíc vibrací za minutu. Samotné čištění funguje velmi dobře a rozdíl oproti klasickému kartáčku poznáte po prvním čištění. Zuby si vyčistíte za stejnou dobu mnohem efektivněji.
Aplikace Oclean a propojení s telefonem
Už z hodnocení aplikace Oclean na Google Play se dá tušit, že ji zrovna nebudeme chválit. Předchozí kartáček využíval aplikaci Mi Home, která rozhodně není ideální, ale alespoň funguje a můžete se na ni spolehnout. U Oclean aplikace to moc neplatí. Největší problém je se samotnou synchronizací. Nikde se nedozvíte, jak dlouho se drží informace o posledním čištění zubů v kartáčku, 3 dny jsme kartáček nesynchronizovali a všechna data se ztratila. Kartáček je proto dobré synchronizovat alespoň každý druhý den. Data z předešlého dne ještě jsou uložené.
Synchronizace funguje tím způsobem, že nejprve spustíte kartáček, zapnete aplikaci a v aplikaci vynutíte synchronizaci, která proběhne v pořádku, ale občas nenačte všechna data. Pokud si toho všimnete, vynutíte synchronizace ještě jednou a náhle vám vyskočí další data. Pokud si toho nevšimnete, máte smůlu a o data jste přišli. Oproti Mi Home je to zatím hodně krkolomné a rozhodně bychom uvítali automatickou synchronizaci, pokud je kartáček a telefon na blízku.
Samotná aplikace je v anglickém jazyce. Po spárování a synchronizaci, si můžete vybrat z režimů. Režimy si v aplikaci upravujete podle sebe. A to od doby čištění, vybrat si můžete mezi čištěním, bělením či masáží dásně a ze čtyř úrovní intenzity vibrací. Na hlavní stránce aplikace uvidíte statistiky z čištění. A to skóre, efektivita, která se určuje v procentech, dále čas čištění zubů a opotřebovanost hlavice. Bohužel poslední den před vydáním recenze se nám v aplikaci objevila chyba, se kterou se setkalo mnoho uživatelů, kteří ohodnotili negativně aplikaci na Google Play. Při poslední synchronizaci nám z nepochopitelného důvodu zmizela všechna data z kartáčku. Díky chybě nebylo co synchronizovat.
Během testování jsme měli problém hlavně se synchronizací a mizením dat, lidé v hodnocení aplikace hlásí i například to, že se jím nepočítá skóre a hlásí i chyby propojení. S těmito problémy jsme se však nesetkali.
Jaká je cena Xiaomi Oclean Air?
Potěší i cena tohoto produktu. Normálně za tento chytrý elektrický kartáček zaplatíte cca 1050 Kč. Častokrát je ale Oclean Air ve slevě za cca 800 Kč. Koupit jej můžete například na Gearbestu, kde za něj v tuhle chvíli zaplatíte 796 Kč. Skvělou zprávou je to, že je dostupný i v českém skladu. Kartáček vám dojde za pár dní a nemusíte řešit věci jako CLO či DPH. Při výběru musíte vybrat sklad “Fast-23”, což je zkratka pro český sklad. K dispozici je i příslušenství v podobě pouzdra, držáků na zeď apod. Náhradní hlavice se dají koupit na stejném serveru za 133 Kč. V balení jsou dva kusy. Ve výsledku je cena jedné hlavice 67 Kč.
Závěr recenze Oclean Air
Kartáček funguje dobře pokud nemáte vysoké nároky na sledování dat v telefonu, protože synchronizace je otravná a je potřeba ji dělat často. Jinak hrozí, že o data v kartáčku přijdete. I přesto, že je kartáček voděodolný a není problém ho celý omývat, tak z nepochopitelných důvodů bylo použito senzorové tlačítko, které si s vodou moc nerozumí. Pokud si na kartáček dáte pastu, je na místě si dát kartáček nejprve do úst a poté ho zapnout, pokud nechcete mít zubní pastu všude po koupelně. Jenže tady je opět problém s tlačítkem, které prostě občas nereaguje a když máte kartáček v ústech, tak nevíte jestli jste tlačítko zmáčkli správně, nebo jestli nereaguje. Zkrátka tlačítko mohlo být mechanické.
Až na tyto dva problémy se jedná o povedený a levný chytrý kartáček, který se hodí k cestování, díky svým rozměrům a váze. Potěší velké množství režimů, kvalitní zpracování a i dobrá výdrž baterie, bez problémů vám vydrží po celou dovolenou. Rozdíl oproti Xiaomi Oclean SE je v podstatě jen v baterii. SE vydrží dvakrát déle, je ale větší a váží více. Zároveň mu chybí senzor přítlaku. Xiaomi Mi Sonic Electric Toothbrush je na tom z našeho pohledu lépe, už jen kvůli fungující aplikaci a lepšímu tlačítku. Brzy se můžete rovněž těšit na porovnání s novou verzí mnohem dražšího kartáčku Philips Sonicare DiamondClean, který v těchto dnech testujeme.
Klady
+ Kvalitní zpracování
+ Malé rozměry a váhá
+ Skvělé čištění zubů
+ Voděodolnost
+ Mnoho režimů čištění
+ Dlouhá výdrž baterie
Zápory
– Nekvalitní senzorové tlačítko
– Problémy s aplikací Oclean
– Problémy se synchronizací s telefonem
– Aplikace v angličtině
Za zapůjčení děkujeme společnosti Gearbest.
Vlastníte nějaký elektrický kartáček, nebo plánujete jeho koupi?
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář