Fitness náramek Xiaomi MiBand 1S: Druhorozený sporťák z Číny (recenze)
- Recenze
- Daniel Macho
- 30.6.2018
- 33
Řadíte se mezi sportovce nebo jen chcete denně monitorovat svůj pohyb a spánek? Nebaví vás nabíjet co pár dní? Pak by mohl být pro vás ideální volbou fitness náramek Xiaomi MiBand 1S, který jsme si dnes otestovali.
Xiaomi je čínským výrobcem veškeré spotřební elektroniky. Ještě před pár lety jsme pod touto značkou znali jen smartphony, které nebylo snadné pořídit, ale dnes je situace jiná. Xiaomi sice stále neprodává v Evropě oficiálně, ale různých překupníků je plno. Na druhou stranu máme dnes přístup k různým jiným výrobkům Xioami, jako jsou například outdoorové kamery, routery, čističe vzduchu nebo chytré fitness náramky. Prvním z takových náramků byl Xiaomi MiBand, který jsme pro vás již před více než rokem otestovali. Nyní Xiaomi prodává druhou generaci tohoto chytrého náramku, Xiaomi MiBand 1S, a jemu jsme se na zoubek podívali také.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Konektivita
- Výdrž
- Aplikace
- Přesnost měření
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Krabička z kartonu a český návod
Xiaomi svůj chytrý náramek zabalilo stejně, jako to má ve zvyku již několik let – do kartonové krabičky. Ta se sice nijak netají recyklovanou formou papíru, ale rozhodně ji to neubírá na stylu. Krabička je složená ze dvou do sebe zapadajících polovin, přičemž ta vrchní je jen víčko. Po jeho sejmutí uvidíme tobolku s elektronikou, která je největším cílem našeho zájmu.
Po odklopení nejvyššího patra můžeme vidět na dně krabičky černý řemínek, do kterého se elektronická tobolka umístí. Na samém dně pak leží návod v čínštině, který asi nikdo ani otevírat nebude. V samostatném malém chlívečku v krabičce ještě najdeme nabíjecí konektor. Spolu s krabičkou nám ale v balení do redakce přišel i český manuál, pravděpodobně vyrobený prodejcem, což velice oceňujeme, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé se tak dozvíte, jak co funguje a nemusíte to “Googlit”, a za druhé je na papíře QR kód, odkazující na počeštěnou verzi doprovodné aplikace.
Stejný vzhled, jen drobné změny
Xiaomi MiBand 1S se svým vzhledem od svého předchůdce příliš nevzdálil. Na první pohled je náramek v podstatě totožný. To tedy znamená, že celý náramek je složen z běžného silikonového řemínku a elektronické tobolky. Ta je v každém barevném provedení stejná, tedy matně stříbrná. Na její vrchní straně nalezneme tři indikační LED diody, opět stejně jako tomu bylo u předchůdce.
Náramek je označen normou IP67, takže je prachuvzdorný a vodotěsný do hloubky 1m po dobu až 30 minut. Jediná elektronika, která z tobolky samotné kouká ven, jsou dva nabíjecí piny, které jsou ale během používání schovány v náramku a jsou dobře utěsněny. Nabíjení elektroniky je pak řešeno v podstatě stejně jako u předchozího modelu. Z náramku je třeba elektronickou tobolku vyloupnout a zasunout ji do konektoru dodávaného v balení. Ten už můžete strčit do libovolné USB nabíječky nebo třeba do počítače.
Zapínací mechanismus je stejně jako u předchůdce stále jednoduchý a rychlý, ale zde je již vidět drobný posun vpřed (přestože na první pohled se zdá stejný). Zapnutí je poměrně pevné a ve spánku nebo při zadrhnutí náramkem o nějaký předmět prostě rozepnutí nehrozilo. Naopak pokud jsme chtěli náramek sami sundat, nebyla s tím žádná obtíž a stačilo jednoduše trochu více zatáhnout.
A jak je na tom pohodlí? Chvilku nám trvalo, než jsme si zvykli. Přeci jen nejde o běžný náramek, ale takový, jenž je ve své hlavní části tvrdý a rovný. Pokud tedy náramek trochu více utáhnete, ucítíte, jak tobolka tlačí do ruky nerovnoměrně, a to může být nepohodlné. Na druhou stranu je ale nutno dodat, že stačil jediný den a zvykli jsme si.
Zbytek testu jsme už neměli větší problémy s pohodlím. Snad jen v případě, kdy jsme zkusili náramek trochu znatelněji povolit a nosit ho na ruce volný. V tu chvíli si dostavil stejně nepohodlný efekt, ale tentokrát se kolem zápěstí otáčel. Nemusíme ale asi zmiňovat, že pro správnou funkčnost by náramek neměl být příliš volný.
Fotogalerie
Připojí se, ale nemusí se udržet
Xiaomi MiBand 1S se opět stejně jako jeho předchůdce nedokáže spojit s počítačem skrze USB konektor. Ten je tedy opravdu jen nabíjecí. Dokáže se ale spárovat s každým Android ve verzi 4.4 a vyšším. Tuto verzi Androida pak vyžaduje hlavně samotná aplikace MiFit, jenž je pro spárování nutná.
Náramek samotný toho zrovna příliš nedokáže. Nemusí být sice neustále v dosahu mobilu, ale bez něj pak žádná data nezískáte. Xiaomi MiBand 1S má zabudovanou malou vnitřní paměť, která si uchovává nasbíraná data o vaší fyzické aktivitě. Ta se ovšem po úspěšné synchronizaci ztratí a paměť se začíná plnit daty novými.
Během testu jsme pak zaznamenali jeden problém, který souvisí s aplikací, konektivitou a Androidem 6.0. Aplikace MiFit není pro Android 6.0 navrhována a neumí se tedy poprat s úsporným režimem Doze, který tak bude spojení mezi telefonem a náramkem neustále přerušovat. Jak již bylo řečeno, ani to tolik nevadí, protože si náramek nasbíraná data ukládá.
Během testu se nám ale jednou stalo, že se odpojený náramek nechtěl znovu připojit, aplikace ho stále nemohla nalézt a tak jsme museli náramek nadobro odpojit a znovu spárovat. Na to reagoval okamžitě a vše začalo fungovat, jenže při úplném odpojení a novém spárování přijde náramek o všechna nasbíraná data, takže můžete přijít třeba o celý den aktivit.
Baterie a výdrž
To, co je na náramku absolutně skvělé, je jeho výdrž na jediné nabití. Oproti jiným náramkům a hodinkám, které vydrží fungovat zhruba v rozsahu jednoho dne až týdne, nabídne Xiaomi MiBand 1S více než měsíční výdrž. Po týdenním testu, kdy jsme náramek ani náhodou nešetřili, nám ukazatel stavu baterie hlásil 80 %. A to jsme se fakt snažili mu dát zabrat.
Náramek pracoval ve dnech, kdy měřil kroky, párkrát nás test donutil si zaběhat, pracoval po nocích, kdy měřil spánkovou aktivitu a zařizoval ranní probuzení tichým budíkem. Pokud vezmeme v potaz, že během náročného pracovního týdne spotřeboval náramek pouhých 20 % baterie, znamená to, že by takovýchto týdnů vydržel nejméně pět. A kdybychom ho šetřili, možná bychom se dostali ještě dál.
Aplikace MiFit
Staré známé prostředí
Aplikace, která se stará jak o konektivitu, tak o celkovou správu vaší fyzické aktivity a náramku samotného, vychází z původní aplikace MiBand. Nyní se jmenuje MiFit a novinkou je i to, že ji konečně můžete najít v Obchodě Play. Tam ale seženete pouze anglickou verzi. Pokud byste měli zájem o českou, samozřejmě není problém. Pro ni již ale budete muset povolit instalaci z jiných zdrojů a stáhnout si soubor APK z webu překladatelské komunity.
Prostředí je velmi jednoduché a svižné. Hned úvodní obrazovka aplikace vám v horní části prozradí, kolik máte za sebou ušlých kroků. Kruhová grafika pak ukazuje, kolik procent z nastavení denního cíle jste již dosáhli. Spodní část pak ukáže vaši aktivitu v časových bodech a spálených kaloriích. Zajímavé také je, že spálené kalorie dokáže aplikace přirovnat k porci nějakého jídla, takže alespoň od oka víte, zda jste už spálili dost, aby se na vás neprojevila pizza, kterou jste měli k obědu.
“Swajpováním” do stran se v aplikaci přepíná mezi zobrazením statistik režimů. Uprostřed je výchozí režim pro měření kroků, vlevo je zobrazení režimu měření spánkové aktivity, vpravo pak naleznete svou nastavenou hmotnost. Právě pravá stránka pak funguje nejlépe ve spojení s chytrou váhou od Xiaomi, tu jsme bohužel k dispozici neměli a museli jsme se tedy spolehnout na ruční zadání hmotnosti.
Srdeční tep
Novinkou, která je pro novou generaci náramku stěžejní, je senzor srdečního tepu. Ten je za běžných okolností vypnutý a tep vám změří na vyžádání. Tuto možnost najdete v trojtečkovém menu v pravém horním rohu. Nejprve vám aplikace poví, jak máte umístit svou ruku, a měření může začít. Výsledky se zdají být přesné a odpovídají reálnému stavu srdeční činnosti – i tak by ale měly sloužit spíše jen jako orientační údaj a nespoléhat na ně 100%.
Pokud ale hledáte zařízení, které umí snímat srdeční tep kontinuálně, ještě nikam neodcházejte. Xiaomi MiBand 1S to umí, jen tuto možnost nevyužívá pořád, ale jen tehdy, kdy je opravdu zapotřebí. Tedy například při sportování. V aplikaci si můžete nastavit limity pro srdeční tep, přičemž pokud dojde k jeho překročení například za běhu, náramek vás na to upozorní a vy můžete v klidu snížit tempo nebo se zastavit a vydýchat.
Vstávání potichu, ale důrazně
Xiaomi MiBand 1S v kombinaci s aplikací dokáže mnoho věcí. Jednou z nich pak je inteligentní budík, který využívá vibračního motorku v náramku. V aplikaci si stačí nastavit čas, kdy máte být vzbuzeni, a náramek se už postará o zbytek. Náramek zatím během vašeho spánku měří vaši spánkovou aktivitu, a pokud získaná data svědčí o tom, že bude vhodnější (a především pro vás příjemnější) vás vzbudit například o půl hodiny dříve, stane se tak.
V aplikaci si ale můžete nastavit rozmezí pro maximální časový rozdíl mezi nastaveným časem buzení a chytrým buzením. Samotné buzení je pak docela efektivní. Vibrace jsou dostatečně silné, aby vzbudily i tvrdě spícího člověka, ale nahlas není nic slyšet, takže nevzbudíte nikoho kolem sebe.
Upozornění na hovory a notifikace
Podobně jako jsme zvyklí, že nám chytré hodinky oznámí hovor nebo notifikaci, oznámí je i Xiaomi MiBand 1s. V aplikaci si můžete nastavit, zda bude náramek při zvonění telefonu vibrovat nebo ne. Také si můžete nastavit, zda bude náramek vibrovat v případě příchozí notifikace z dalších aplikací. Tady si ale dovolíme zmínit jedno velké “ALE”.
Vše se řídí doprovodnou aplikací, a jak jsme již na výše zmínili, můžete si ji stáhnout počeštěnou. K dispozici jsou ale dvě verze. Novější, která umí pracovat jen s notifikacemi trojice vámi vybraných aplikací, a starší, která umí pracovat s notifikacemi všech aplikací. Je tedy otázkou, zda chcete jako uživatel používat aktuální aplikaci nebo poněkud zastaralou. V našem případě jsme používali tu novější, protože starší nebyla kompatibilní s používaným smartphonem a nemohli jsme ji tak vyzkoušet.
Další možností je sáhnout po další aplikaci – například české Mi Band Tools, díky které lze nastavit notifikaci detailněji. Tedy nejen pomocí vibrací, ale i odlišnou barvu LED diod pro vybrané aplikace apod.
Odemykání displeje bez hesla či gesta
Xiaomi MiBand 1S umožní ve spolupráci s Androidem 5.0 a vyšším využít automatické odemykání displeje telefonu. Stejně jako většinu Bluetooth zařízení můžete náramek nastavit jako důvěryhodné zařízení, a v případě, že je připojený, tak nemusíte zadávat heslo, gesto nebo PIN pro odemknutí obrazovky. Jednoduché, ale funkční. Ještě lépe by to fungovalo, pokud by byla aplikace optimalizovaná pro režim Doze, který náramek často odpojoval, a gesto jsme tedy museli zadávat poměrně často.
Přesnost měření
Aplikace neumožňuje žádné nastavení průměrné délky kroku, ani žádné podobné údaje. Krok se tedy pravděpodobně vypočítává odhadem podle zadané výšky uživatele. To způsobuje, že měření ušlé vzdálenosti není úplně přesné. Jako přibližný odhad je ale výsledek dostatečný a ve většině případů se v rámci celého dne nelišil o více než několik set metrů. Dalším problémem je fakt, že se kroky počítají pomocí akcelerometru, což způsobí, že náramek vyhodnotí jako krok i pohyby, které můžete dělat v sedě pouze rukou. Například při posezení u piva s pár přáteli přibylo na krokoměru okolo stovky kroků, přičemž jsme se během hodiny nehnuli z místa (trochu to svádí nosit MiBand převážně do hospody, že? :)).
Přesnost měření kroků jsme se tedy rozhodli otestovat podrobně. Jako měřícího konkurenta jsme pořídili klasický sportovní krokoměr, který měří opravdové kroky mechanicky. Zatímco krokoměr zobrazil po necelých pěti hodinách necelých 8000 kroků, Xiaomi MiBand 1S již o necelou hodinu dříve upozorňoval, že máme splněný denní limit, tedy 10000 kroků.
Jelikož byl rozdíl poměrně markantní, následující den jsme nasadili procházkové tempo znovu, ale ke krokoměru přibyly chytré hodinky. Zatímco krokoměr ukázal po celém odpoledni 11980 kroků, Xiaomi MiBand 1S opět navyšoval skóre, tentokrát na 15231. Chytré hodinky ukázaly ve stejnou dobu hodnotu 12244, což je stále značně méně, než v případě náramku. Náramek nám tedy značně nadržoval, pravděpodobně díky dalším pohybům, které mylně vyhodnotil jako kroky.
No a když už jsme zmínili před pár řádky denní cíl, tak ten můžete odhadem sledovat i bez aplikace. Chvíli nám trvalo, než jsme přišli jak na to, ale nakonec jsme s pomocí několika diskusních fór řešení našli. Zkoušeli jsme na náramek klepat, ťukat, swajpovat ze všech stran, v různých rytmech, ale nic. Až obyčejné gesto celou rukou, jako byste se chtěli na náramek podívat jako na hodinky, rozsvítí drobné LED diody na náramku. Každá z LED diod značí jednu třetinu celodenního cíle.
Náramek umí měřit i spánek, a to zcela automaticky. Není tedy nutné nic zapínat ani nastavovat. Pro ověření přesnosti měření jsme použili aplikaci Sleep as Android, protože spát s hodinkami na jedné ruce a náramkem na druhé se prostě nedalo. Výsledky měření spánku ale byly překvapivě přesné. Spánkové fáze odhadlo měření náramku na výbornou.
Kdy, kde a za kolik?
Náramek není na trhu zrovna žhavou novinkou, a tak jeho pořizovací cena již poněkud spadla. V současnosti není problém ani s dostupností u nás. Cena u českých prodejců začíná na 680 Kč, což je sice o něco více než za původní model, ale stále se jedná o velmi příznivou cenu, kterou si může dovolit zaplatit opravdu každý, kdo o svou fyzičku chce dbát, byť jen nárazově.
[aps_product_sz id=”389334″]
Resumé
Xiaomi MiBand 1S si od nás odnáší celkem solidní výsledek, protože jsme s náramkem byli spokojeni ve většině ohledů. Ano, má pár chybiček na kráse, které by mohly být skryté nebo odstraněné. Co je ale bez chyby? To, že aplikace není optimalizovaná pro Doze režim, není chyba náramku, ale doprovodné aplikace, která je společná i pro další fitness příslušenství od tohoto výrobce. A že přidává ušlé kroky? Je možné, že kdybychom náramek nosili jen na sportovní aktivity, které bychom chtěli měřit, byly by výsledky mnohem přesnější. V celodenní zátěži se výsledky poměrně snadno zkreslují jinými pohyby, a tak dochází k nadržování.
Abychom ale nemluvili jen o problémech, se kterými se náramek potýká (a že jich je opravdu málo), podívejme se třeba na skvělou výdrž baterie, která na jedno nabití vydrží i déle než měsíc. Na skvělé úrovni je i měření spánkové aktivity, náramek vás může upozorňovat na notifikace či příchozí hovory a všechny tyto vlastnosti umocňuje velice příjemná cenovka startující v současnosti na 680 Kč.
Recenzi na Xiaomi Mi Band 3 najdete v tomto článku
Klady
+ Výdrž baterie na jedno nabití
+ Upozornění na hovory a další notifikace
+ Příjemná cenovka
+ Prachutěsnost a voděodolnost (IP67)
+ Dobré měření spánkové aktivity
+ Inteligentní budík
+ Senzor srdečního tepu
Zápory
– Náramek připočítává kroky
– Odpojování se od Androidu 6.0
– Dvě odlišné verze aplikace (kterou si vybrat?)
Za zapůjčení děkujeme společnosti Atronic.cz.
Komentáře (33)
Přidat komentář