Telefon Xiaomi Mi5: Tajný agent z Číny (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 2.6.2016
- 22
Proč tajný agent? Mi5 je přeci označení britské tajné služby. Dnes se ale podíváme na telefon Xiaomi Mi5 – povedený design, skvělý hardware a mnoho slibů. Jak obstál čínský drak s názvem britské tajné služby v naší detailní recenzi?
Obsah recenze
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Krásný design, který už jsme někde viděli
Xiaomi Mi5 se nám ukázalo na internetu několikrát ještě před oficiálním představením. A podoba se potvrdila. Čtečka otisků prstů ukrytá v hardwarovém tlačítku na přední straně tak trochu způsobila, že Xiaomi Mi5 připomíná Samsung Galaxy S7. Oba telefony jsme si porovnali v prvním pohledu.
Xiaomi Mi5 vs. Samsung Galaxy S7
Zpět ale k testovanému kousku. Displej je lemován černým rámečkem, díky čemu se zdá, jako by displej zasahoval do úplných krajů konstrukce. Zdání však klame a rámeček je spíše průměrně široký. Vedle domácího tlačítka jsou umístěna dvě senzorová tlačítka, která indikují pouze svítící body. Místa pod i nad displejem je spíše průměrně široké a možná jsme čekali i tenčí rámečky.
Zadní strana sice kráčí ve šlépějích jiných telefonů od Xiaomi, stejně jako Mi Note nabízí zakřivené zadní sklo, což vypadá velmi dobře. Prémiová verze dostává dokonce na zádech keramiku. Celý telefon navíc obepíná kovový rámeček, který je na bocích ztenčen právě kvůli zakřivenému sklu. Rámeček je zpracován prémiově a telefonu sluší. Celé tělo tvoří pomyslný jeden kus – zadní kryt odejmout nelze, což ale není žádné překvapení. Touto cestou kráčí Xiaomi u dražších modelů již dlouho.
Lehký jako pírko
Displej s úhlopříčkou 5,1″, konstrukce s kombinací skla a kovu, baterie s kapacitou 3000 mAh. To jsou vše prvky, které zvyšují rapidně hmotnost všech telefonů. Přesto se čínskému výrobci povedl husarský kousek – Xiaomi Mi5 váží pouze 129 gramů. A nízká hmotnost telefonu opravdu sluší.
Zpočátku je úchop kvůli kluzkému sklu na zádech nejistý, to se ovšem změní po chvilce používání. Přechod mezi zadním sklem a kovovým rámečkem je decentní a v dlani jej při běžném držení ani necítíte, což je skvělé. Držení je díky tomu přirozené.
Stylový klenot pro ženy i pro muže
Konstrukce Xiaomi Mi5 je univerzální – padne do rukou mužů i žen. Velikost je sice nakloněna spíše mužské části populace, ženy ale používají velké telefony čím dál častěji. Ovládání jednou rukou je pohodlné, do protilehlého rohu však jednou rukou nedosáhnete. To není u 5″ telefonů žádnou novinkou, můžete navíc využít režimu ovládání jednou rukou, který se aktivuje přejetím prstu po ovládacích tlačítkách.
Domácí tlačítko i senzorová v jeho okolí jsou v pohodlném dosahu palce, stejně tak ovládání napájení a hlasitosti je v optimální výšce.
Zpracování na jedničku
Kombinace kovu a skla je dnes velmi oblíbená a Xiaomi ji používá již nějaký čas. A daří se. Zpracování je skvělé a rozhodně dnes nelze považovat Xiaomi za druhořadého čínského výrobce – kvalitou zpracování totiž strčí do kapsy nejednoho zavedeného výrobce.
Díky tomu, že je Xiaomi Mi5 tvořeno jedním kusem (v tom smyslu, že jej nelze uživatelsky rozebrat), vše lícuje skvěle. Kovové hrany jsou příjemně zbroušeny, což je na jednu stranu efektní a zároveň pohodlné – nikde nic neřeže.
Displej – povedené “IPSko”
Xiaomi sází od počátků na technologii IPS, která dnes dosahuje svého vrcholu. Měli jsme možnost srovnat displej s telefony Samsung Galaxy S7 a LG G5. Barevné podání se přibližuje spíše ke kontrastním a pestrým barvám SuperAMOLEDu od Samsungu, LG G5 zase sází spíše na věrnost. Od oka se nám ale líbí více displej Xiaomi Mi5 a jsme přesvědčeni, že i většině uživatelů. Barvičky zažívají zkrátka v posledních letech větší úspěch.
Velmi dobře jsou na tom i pozorovací úhly, kde nedochází k výraznější barevné degradaci. Vyzdvihnout musíme čitelnost na slunci, která je znatelně lepší než třeba u LG G5 a srovnatelná se Samsungem Galaxy S6/S7. Líbí se nám i podání bílé, černá by si ovšem vylepšení klidně zasloužilo (zde už ale bojujeme s principem technologie IPS).
Samotná jemnost činí 428 PPI, což je stále dostačující. Xiaomi Mi5 papírově ztrácí na své konkurenty, protože nabízí stále “pouze” Full HD rozlišení. V našich očích je to ale spíše vstřícný krok, protože nižší jemnost v praxi nepoznáte, ale klesnou systémové nároky.
Informace o použití tvrzeného skla Corning Gorilla Glass se trochu rozcházejí, použita by však měla být 4. generace vpředu i vzadu. Sklo na zadní straně je navíc zakřiveno, což vypadá velmi dobře. Šikovná je zmiňovaná funkce režimu pro ovládání jednou rukou či Režim čtení, který oteplí barvy displeje – díky tomu nejsou vaše oči večer tak unaveny.
Čtečka otisků prstů – něco málo chybí
Xiaomi si již čtečku otisků prstů vyzkoušelo v modelu Xiaomi Redmi Note 3, kde fungovalo podle našeho testu velmi dobře. Byla však jiná – sídlila samostatně na zadní straně. Xiaomi Mi5 sází na koncept čtečky otisků prstů v domácím tlačítku, což s sebou nese jednu nevýhodu – před použitím čtečky je nutné tlačítko nejprve zmačknout. Z používání čtečky máme následující pocity:
- odemknutí je snadné a rychlé
- na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce
- vlhký prst není rozpoznán
- umístění je po ruce
- většina pokusů o odemčení je sice úspěšná, neúspěchů bylo ale více, než jsme zvyklí
- prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení)
- před použitím čtečky je nutné zmačknout tlačítko napájení
Čtečka jako taková funguje dobře a drtivá většina pokusů o odemčení dopadla úspěšně, několikrát se nám ale stalo, že jsme zůstali na zamykací obrazovce a čtečka vůbec nereagovala. Bylo potřeba telefon odemknout pomocí kódu či znovu vypnout a zapnout displej. Nejspíše se jedná pouze o softwarový nedodělek, který bude brzy opraven, ale trochu nás to trápilo.
Hardware: Špičkový s velkým vykřičníkem
Xiaomi Mi5 je vrcholnou řadou čínského výrobce a dostává vždy ten nejlepší hardware. Ve výčtu tedy nechybí Snapdragon 820, 4GB RAM či 128GB vnitřní úložiště. Nutno ovšem podotknout, že 4GB RAM paměť přísluší právě a pouze nejvyšší verzi se 128GB vnitřním úložištěm. “Běžné” verze s 32/64GB úložištěm jsou doplněny 3 GB paměti RAM. Nechybí 16MPx fotoaparát, čtečka otisků prstů, infraport, moderní konektor USB-C či 3000mAh baterie. Paměťovou kartu byste hledali marně.
Tradičním problémem je konektivita. Wi-Fi i Bluetooth si tedy poradí s nejnovějšími standardy a s jejich používáním jsme neměli problém, hodnocení dolů však razantně sráží LTE. Zde totiž již tradičně chybí frekvence 800 a 900 MHz, které jsou hojně využívány mimo velká města. S tímto faktem je potřeba před koupí telefonu počítat. Neznamená to, že byste LTE nemohli používat vůbec, ale jeho použití bude značně omezeno.
Xiaomi Mi5: Specifikace
[aps_product_sz id=”384563″]
Více informací se dozvíte v našem katalogu.
Výkonu na rozdávání
Čip Qualcomm Snapdragon 820 je dnes považován za nejvýkonnější čip na světě a s Xiaomi Mi5 máte tedy jistotu, že váš telefon žádný současný herní titul nezaskočí. Namátkou jsme vyzkoušeli několik her (Real Racing 3, Modern Combat 5, Dead Effect 2…), abychom si vyzkoušeli, jak je na tom testovaný telefon s odvodem tepla. Telefon se znatelně zahřívá v horní části, ale ani po několika desítkách minut hraní nedosahuje teplota žádné kritické hodnoty.
Výdrž nepřekvapila – 1,5 dne intenzivní práce
Telefon Xiaomi Mi5 je vybaven baterií s kapacitou 3000 mAh, což není vzhledem k hardwaru a velikosti displeje žádná sláva. Naše očekávání se potvrdila – výdrž baterie se při intenzivní práci pohybuje okolo 1 – 1,5 dne výdrže. V tomto režimu jsou samozřejmostí stále zapnutá data kombinovaná s Wi-Fi konektivitou, poslech hudby, spousty e-mailů či zpráv z Hangouts.
V momentě, kdy jsme telefon začali trochu šetřit (méně rozsvěcet displej), dostali jsme si i na dva dny bez nutnosti dobíjet. Telefon tedy po stránce výdrže nepřekvapil, ale také ani nezklamal. Zkrátka dostanete to, co s 3000mAh baterií a podobným hardwarem čekáte.
S bezdrátovým nabíjením se Xiaomi dodnes nepřátelí, dostanete ale alespoň moderní konektor USB-C. Hravě tedy odpadnou problémy s orientací konektoru při zasouvání. Přidaná 2A nabíječka zvládla telefon z 15 % do 100 % nabít za 2 hodiny.
Android 6.0 pod rouškou MIUI
Čínská společnost Xiaomi je známa nejen mobilními telefony a příslušenstvím, ale i vlastní podobou Androidu. A nutno podotknout, že v pozitivním smyslu. Nadstavbu MIUI si totiž uživatelé instalují i na jiné telefony. Celé prostředí je barevnější, líbivější, ale v mnoha směrech i propracovanější a intuitivnější než čistý Android či jiné nadstavby. Přesto nelze říci, že by MIUI byla nejlepším systémem – je to totiž velmi subjektivní. Můžeme jen nastínit, kterých změn si uživatelé ihned všimnou:
- výchozí domácí obrazovka řadí všechny aplikace na plochu (chybí menu pro aplikace jako u čistého Androidu)
- celé prostředí je barevnější než čistý Android a trochu připomíná iOS
- notifikační lišta je rozdělena na dvě záložky
- předělány jsou všechny systémové aplikace
MIUI V7 postavené na Androidu 6.0 nabízí i několik šikovných funkcí – například správu oprávnění aplikací, automatické spouštění aplikací po startu, Firewall, čistič, baterku na zamykací obrazovce a další.
Velmi rychlé prostředí
Prostředí MIUI vyhrává často i po stránce optimalizace – je vidět, že když si výrobce sám připraví systém pro svůj hardware, výsledky se dostaví. Prostředí telefonu Xiaomi Mi5 je díky tomu rychlé a stabilní. V průběhu testování jsme nenarazili na výraznější zpomalení telefonu či dokonce pády aplikací. V porovnání s telefonem Samsung Galaxy S7 je sice Xiaomi možná o něco pomalejší, jsme ale tak trochu přesvědčeni, že tento nedostatek telefon v průběhu času dožene. Telefony s MIUI se totiž časem zpomalují znatelně méně než většina konkurence.
Systém prozatím pouze v angličtině
Vlajkový model od Xiaomi nemá oficiální českou distribuci, z továrny tedy telefon s českým prostředím zatím nevyjede. Díky české komunitě se však nějaký čas po vydání objeví český překlad systému, který dostává každý týden aktualizace. Díky tomu získáte aktualizovaný systém, který je navíc v češtině. Na to si ale budou muset zákazníci ještě počkat – prozatím je dostupná verze s angličtinou, a to ještě bez předinstalovaných Google Apps.
Zatímco angličtina nám problémy nedělala, aplikace od Googlu jsme museli doinstalovat přes Google Installer. To by nebyl problém, bohužel Google Apps nefungují na 100 %. Projevuje se to zejména jejich ukončováním na pozadí a zpožděným příchodem notifikací na zprávy z Hangouts či GMailu. S tímto neduhem je tak trochu potřeba počítat, dokud se na internetu neobjeví česká verze MIUI s předinstalovanými Google Apps, která by tímto problémem trpět neměla.
Spíše průměrný hudebník
Reproduktor na spodní straně dává na první pohled dojem, že se jedná o stereo. Není tomu ovšem tak, levá zdířka je vyhrazena mikrofonu a reproduktor hraje jen na pravé straně. Jeho umístění není navíc příliš povedené – snadno si jej zakryjete například při držení na šířku. Hlasitost je spíše průměrná a stejně bychom označili i kvalitu přehrávání.
Výstup do sluchátek je naproti tomu povedený. Subjektivně se nám ale zdálo, že konkurenční TOP modely hrají o malinko lépe. Abyste ovšem tento rozdíl mohli slyšet, je nutné vlastnit opravdu kvalitní sluchátka. Pro běžný poslech bude Xiaomi Mi5 velmi dobrým pomocníkem.
Fotoaparát – viditelný posun vpřed
Společnost Xiaomi se s fotoaparáty v TOP modelu spíše trápí. Ani jeden z vlajkových modelů posledních let na konkurenci nedosáhl. Xiaomi Mi5 slibuje opět papírově skvělý 16MPx fotoaparát, který se chlubí dokonce 4osou optickou stabilizací. Nás ale spíše zajímají výsledky v praxi.
Xiaomi Mi5 rozhodně nefotí špatně, výsledky jsme porovnávali například s modelem LG G5. Řešení od LG u nás nepatrně vyhrálo, ale i tak je podání Xiaomi Mi5 na dobré úrovni. Barvy jsou živé, ostrost dobrá. Menší ztrátu má Xiaomi Mi5 v detailech fotografie, kde si konkurence vede o trochu lépe. Celkově však zákazníci dostanou slušný fotoaparát, který nezklame. 4osá optická stabilizace sice svou funkci plní, ale že by byl její přínos v praxi extra znatelný, se tedy říci nedá.
Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.
https://youtu.be/otrL3YGY4yU
https://youtu.be/iBb4OX0vuZ0
https://youtu.be/Hu5r1Evqb20
Xiaomi Mi5 – výborný telefon bez překvapení
Xiaomi Mi5 lze zakoupit již nyní i u nás s cenou 15 000 Kč. Jedná se ale tedy stále o verzi s anglickým systémem. Systém nicméně půjde velmi snadno přeinstalovat na českou mutaci, až se na internetu objeví.
Jako telefon nás ničím Xiaomi Mi5 výrazně nepřekvapil. Jde v zaběhlých kolejích a splní to, co na papíře slibuje. Krásná konstrukce s prvky kovu a skla, zakřivená záda či nízká hmotnost. Výborný displej, vysoký výkon a povedený displej. To jsou hlavní znaky, které Xiaomi Mi5 vystihují.
Opačnou stranu mince jsme také odhadovali již při představení a nemýlili jsme se. Největším problémem je LTE, kde chybí důležité frekvence 800 a 900 MHz. Tento problém je často zveličován (telefon bez LTE funguje, navíc LTE lze ve městech používat), je to ale pro mnoho uživatelů velký handicap. Systém telefonu je prozatím v angličtině a fungování Google služeb není stoprocentní, jisté mezery vidíme také v použití čtečky otisků prstů. Příliš nás nepřesvědčil ani reproduktor, který je spíše průměrný.
Závěrečný verdikt: Xiaomi Mi5 je velmi dobrým telefonem, který kromě absence LTE výrazně na svou konkurenci neztrácí. Nabídne naopak neotřelý systém MIUI či pohlednou a kvalitní konstrukci. Cena na českém trhu je prozatím možná trochu vyšší, měla by ale brzy klesnout.
Klady
+ Povedená konstrukce s kovovými a skleněnými prvky.
+ Vysoký výkon.
+ Výborný displej.
+ Slušný fotoaparát.
+ Bleskové a povedené prostředí MIUI.
+ Infraport.
Zápory
– Reproduktor by mohl být hlasitější a lépe umístěn.
– Čtečka otisků prstů není tak spolehlivá jako u konkurence.
– Chybí LTE na frekvencích 800 a 900 MHz.
– Systém je prozatím v angličtině, fungování Google aplikací není 100%.
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Beryko, kde lze telefon zakoupit.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář