TOPlist

Xiaomi Mi Sphere recenze: Nejlepší cenově dostupná 360 kamera

xiaomi mi sphere camera recenze

Xiaomi Mi Sphere je kamera, která dokáže natáčet 360° videa. Podle specifikací navíc jedna z těch s vynikajícím poměrem cena/výkon. Splňuje IP67, má stabilizaci obrazu, perfektní 4K rozlišení i dobrou cenu vzhledem k tomu, co umí.

Obsah recenze Xiaomi Mi Sphere

Obsah balení kamery Mi Sphere nabídne malý bonus

V balení Xiaomi Mi Sphere Camera toho moc nenajdete. Kromě samotné kamery, také propojovací a nabíjecí kabel a manuály. Příjemným bonusem je pak mini stativ, který ke kamerce připevníte pomoci klasického závitu na spodní straně. Posledním bonusem je pouzdro pro přenášení kamery.

xiaomi mi sphere camera obsah baleni

Kvalita konstrukce je u Mi Sphere špičková

Podle obrázků a fotografií to možná tak nevypadá, ale i u této kamery se Xiaomi ujistilo, aby byla konstrukce velmi kvalitní. Jakmile ji držíte v ruce, tak máte pocit, že se jedná o prémiovější produkt. A to i v porovnání s kamerou Samsung Gear 360 (2017).

Xiaomi Mi Sphere má vystouplé čočky objektivu

Když už jsme tuto kamerku zmínili, tak si můžete všimnout, že po designové stránce jsou Samsung a Xiaomi 360 kamery úplně odlišné. Xiaomi Mi Sphere Camera Kit má čtvercový design, kdy jsou čočky objektivů dost vystouplé. Doporučujeme určitě používat ochranné pouzdro, které je přímo v balení, jinak hrozí rychlé poškrábání čoček.

V základu splňuje IP67, což je na 360 kameru dobrá IP certifikace. Zcela do vody ji ale nedoporučujeme brát. Úplnou vodotěsnost můžete docílit speciálním krytem

Ovládání Xiaomi Mi Sphere kamery je trochu komplikovanější

Na přední straně se nachází základní dioda, která vás informuje o tom, jak je na tom baterie kamery. Pokud bliká modře, tak je baterie vybitá. Pokud svítí červeně, tak se kamerka nabíjí. Nabíjení probíhá přes microUSB, které je schované společně s microSD slotem za jednou záslepkou na levé straně.

Xiaomi Mijia 360° Panoramic Camera Trailer

Xiaomi Mijia 360° Panoramic Camera Trailer

Spodní strana nabízí klasický závit, například pro připojení selfie tyče. Vrchní strana nabízí celkem 3 tlačítka pro ovládání. Jednak je zde zapínací tlačítko, poté tlačítko k aktivaci sítě a také červené, kterým se zapíná nahrávání fotoaparátu.

Ovládání kamery je trochu krkolomnější, i proto se doporučuje využívat k ovládání telefon, respektive aplikaci. Tato panoramatická kamera totiž nemá žádný displej. Mi Sphere indikuje pouze to, jestli je ve foto nebo video režimu. Už ale nevidíte jaké je nastavení. V tomhle ohledu je lepší Samsung Gear 360, který má alespoň základní displej, kde jsou důležité informace, včetně třeba zbývající kapacity baterie a místa na SD kartě.

xiaomi mi sphere se bez telefonu ovládá hůře

Hlasitý reproduktor se vám při ovládání 360 kamery bude hodit

Hodně se také k ovládání využívá zvuk z reproduktoru. Ten je dost hlasitý, pípáním vás kamera upozorňuje. Kamera zpravidla pípne dvakrát. Nejprve při započetí snímání fotografie a 1x po dokončení a uložení fotografie. Prodleva mezi pípnutím někdy může být třeba i 4-5 vteřin kvůli ukládání velkého RAW formátu na kartu. Hlasitost pípání lze redukovat v aplikaci. Využívali jsme však to nejhlasitější nastavení. A to třeba kvůli “čistému” záběr, na kterém nechcete nikoho mít. Vzdálíte se tak od kamery daleko, a díky hlasitému zvuku poznáte, že je kamera funkční a že dokončila focení.

Jaké příslušenství koupit na Xiaomi Mi Sphere?

Přímo v balení kamerky dostanete téměř vše, co je potřeba pro okamžité používání. Jediné, co chybí, je microSD karta, na kterou se budou ukládat snímky a videa. Přímo Xiaomi doporučuje pro snímky alespoň microSD kartu se specifikací Class 10, které mají garantovanou určitou rychlost. Takových microSD karet najdete k výběru hodně, například na eshopu Alza, nebo na serveru Heureka. Pro nahrávání videí se pak doporučuje microSD karta se specifikací U3. Najít je opět můžete v českých obchodech, ale třeba také v zahraničí za nižší cenu. Vybrat se dá microSD karta U3 od velikosti 16 GB až po 256 GB. Pozor ale na to, že Xiaomi Mi Sphere Camera podporuje maximálně 128 GB.

microsd karta u3 specifikace 360 kamera xiaomi

Dále bychom určitě doporučili vyměnit mini stativ z balení za selfie tyč. Nebo ji minimálně mít stále u sebe. S malým stativem totiž nedocílíte efektu, kdy se 360 camera vznáší nad zemí a na první pohled nejde poznat, kdo kameru drží. Značně to tak vylepšuje výslednou kvalitu z 360 stupňových snímků a videí. Dobrý poměr cena/kvalita má selfie tyč Xiaomi Mijia, jednak má kvalitní konstrukci, pak ale také zabudované tlačítko spouště v rukojeti. Komunikuje s kamerou pomocí speciálních pinů, které jsou na spodní straně kamery.

selfie tyc xiaomi mi sphere camera

Jaké jsou parametry kamery Xiaomi Mi Sphere?

  • Snímač: Sony IMX 206
  • Objektiv: 2 x F2.0, 2×190° FOV
  • Rozlišení videa: až 3456 x 1728 (30 FPS)
  • Rozlišení fotografií: až 6912 x 3456 px
  • Rozměry: 78 x 67,4 x 24 mm
  • Hmotnost: 108 g
  • MicroSD: ano, do 128 GB
  • Baterie: 1600 mAh
  • Konektivita: Wifi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, microUSB 2.0

 

[aps_product_sz id=”490031″]

Propojení s telefonem nedělá žádné problémy

V minulosti jsme u některých kamer mohli vidět problémy s propojením s telefonem. To ale u Mi Sphere neplatí. Kamera se páruje s telefonem přes Wifi. Je to rychlé, stejně tak přenos fotek je rychlý. Podporují se Android telefony i iPhone. U Androidu je potřeba alespoň verze 5.0, u iOS alespoň verze 8.0. Většinou se rychlost přenosu pohybuje kolem 2 MB/s. Videa tedy trvají trochu déle. Kvalita wifi spojení je příkladná. Běžně jsme fotili tak, že jsme kameru umístili do prostoru a sami jsme poodešli docela daleko za nějakou překážku, kamera stále hezky reagovala.

Mi Sphere Camera
Mi Sphere Camera

A i když oficiální aplikace Mi Sphere Camera funguje dobře, komunitní app třetí strany MiSphere Converter je na tom lépe. A to hlavně u spojování obrazů ze 2 snímačů, kde jsou u základní aplikace místa spojů hodně vidět.  MiSphere Converter spojuje aplikace mnohem lépe, jak se můžete přesvědčit i na fotografiích níže. Pokud se vám líbí efekty “mini planety”, tak také spíše doporučíme aplikaci třetí strany, a to Little Planet. APK soubory můžete najít i na serverech jako je APKMirror nebo APKPure.

MiSphere Converter
MiSphere Converter

Bohužel v tuto dobu software kamery neumí Live Stream, například na sociální sítě. Nepomůže vám k tomu ani žádná aplikace. Spekuluje se však, že by tato funkce měla časem dorazit. V neposlední řadě se v aplikací dají zapnout GPS tagy pro Google mapy apod. Kamera ale GPS nemá. GPS souřadnice dodává telefon, takže pro tuto funkci je potřeba mít připojený telefon.

Jak dlouho vám vydrží baterie u Xiaomi Mi Sphere?

Oproti konkurenci v podobě Samsung Gear 360 je na tom kapacita baterie velmi dobře. Má o téměř 500 mAh více, zastavila se na hodnotě 1 600 mAh. Bohužel se to ale moc neprojeví na celkové výdrži. Při nahrávání videa v plné kvalitě vydrží cca 90 minut. Baterii také hodně ubírá Wi-Fi spojení s telefonem. A protože je stav baterie vidět pouze přes aplikaci (přes LED diodu se moc informací ohledně baterie nedozvíte). Určitě tak doporučujeme využít na delší tůry powerbanku. Potěší alespoň to, že se podporuje rychlé nabíjení, a do dvou hodin je z nuly na sto procent kamera nabitá.

Jak fotí Xiaomi Mi Sphere?

Fotky mají rozlišení 6912 x 3456 px (cca 24 mpix), což je jedno z nejvyšších dostupných rozlišení u cenově dostupných 360 kamer. Fotografie ve formátu JPG má velikost kolem 10-12 MB, RAW kolem 50 MB.  Fotky jsou ostré a plné detailů. Kamera umožňuje focení do RAWu, kdy je výsledkem fotografie, která obsahuje 2 obrazy (z každé čočky 1). Takovou fotku je potřeba následně stáhnout, upravit a složit do sférické fotografie, aby se dala prohlížet jako 360 foto.

V nastavení aplikace lze samozřejmě fotit i klasicky do JPG, kdy je výsledkem již hotová sférická fotka. Kamera má několik různých režimů focení ze kterých nejvíce zaujme bracketing – vyfotí 3 fotografie rychle za sebou s různou expozicí a ty lze pak následně v PC složit do HDR pro zvýšení dynamického rozsahu (použití stativu je nutnost – trvá to cca 5-10 vteřin). Invervalometr slouží pro pořizování fotografií v pravidelných okamžicích. Výsledek se pak zpravidla v PC skládá ve video.

Manuální režim je hodně důležitý při focení včetně možnosti nastavit ISO. Tuto základní funkci některé 360 kamery nemaji. Mi Sphere ANO. Především u RAW fotografií lze narazit na výraznou chromatickou aberaci (barevnou vadu čočky). U širokoúhlých objektivů, které nejsou vyloženě to nejkvalitnější co trh nabízí, je to ale docela běžné a nebereme to jako chybu. Při focení a následném stažení fotografie se nám líbí to, že kamera umí použít data o rovině horizontu z telefonu, takže i když vyfotí fotografii s kamerou nakřivo, tak se po stažení horizont vyrovná. Pro doladění horizontu se dá použít aplikace edit360 (Theta converter).

edit360
edit360

360° videa umí Xiaomi Mi Sphere perfektně

Video z kamery Mi Sphere vypadá moc dobře a ve své cenové kategorií nemá konkurenta. Samozřejmě taková 360 camera GoPro Fusion už je na tom mnohem lépe, ale za ni zaplatíte téměř 3x více. Jedna minuta záznamu má u Mi Sphere cca 600 MB. Výsledné video má rozlišení 3456 x 1728 px. Nejblíže mu je po kvalitativní stránce Insta360 One. Test ukázal, že spojování obrazů ze 2 snímačů funguje ve videu lépe než u fotografií.

Xiaomi Mi Sphere test – SvetAndroida.cz

Xiaomi Mi Sphere test - SvetAndroida.cz

Mi Sphere má stabilizaci obrazu, takže při natáčení za chůze je obraz dobře koukatelný, ale není to úplně dokonalé. Před zmáčknutím spouště pro natáčení videa je potřeba kameru držet vodorovně. Při spouštění natáčení se totiž inicializuje horizont. Pokud zapnete nahrávání když máte kameru nakloněnou, tak to bude brát kamera jako výchozí rovinu a celé video bude nakřivo. Bullet time je další speciální režim určený pro video. Kamera natáčí ve 120 fps a úkolem je kameru rychle otáčet kolem sebe. Výsledkem je efekt “ala matrix”, kdy ve zpomaleném záběru kamera kolem osoby jakoby obíhá a vypadá to hodně cool.

Kde a za kolik koupit kameru Xiaomi Mi Sphere?

Cena Xiaomi Mi Sphere se pohybuje kolem částky 7 500 Kč, záleží, jestli ji kupujete v České republice nebo v zahraničí. V čínských eshopech se dá Mi Sphere Camera Black (koupit) sehnat za cca 6 tisíc Kč. Na trhu už je kamera od začátku roku 2018, takže není ji problém najít i v českých obchodech. Koupit se dá v černé barvě.

Závěr recenze Xiaomi Mi Sphere Camera

Poměr cena/výkon je u této kamery perfektní. Jedná se o nejlepší cenově dostupnou 360 kameru na trhu. Kamera má super kvalitu fotografií i videa. Nabízí solidní stabilizaci obrazu, manuální režim, RAW nebo kvalitní propojení s telefonem. Co kamerce chybí je pohodlnější ovládání bez telefonu – stavový displej ji opravdu chybí. Spojování fotografií by také chtělo vylepšit, už z toho důvodu, že aplikace třetích stran to umí lépe, než samotný výrobce.

Klady

+ perfektní zpracování
+ kvalitní fotografie i videa
+ solidní stabilizace obrazu
+ Manuální režim a podpora RAW
+ Bezproblémové propojení s telefonem

Zápory

– Ovládání bez telefonu není ideální
– Chybí stavový displej
– Spojování fotografií v Xiaomi aplikaci

Za zapůjčení kamery na testování děkujeme společnosti Gearbest.

Přemýšlíte o koupi 360 kamery? Jak se vám líbí snímky a videa z Xiaomi Mi Sphere?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)