TOPlist

Xiaomi Mi Router CR6606 otestován: Má smysl jej dnes koupit?

Xiaomi Mi Router CR6606 recenze test

V rámci občasného testování zajímavých produktů ze zahraničních e-shopů jsme se rozhodli do redakce pořídit jeden z řady routerů od Xiaomi. V tomto případě jde o kousek s modelovým označením CR6606, což vám na rovinu pravděpodobně vůbec nic neřekne a vlastně ani nemá jak. Xiaomi momentálně dělá v označování svých produktů pěkný guláš, což ještě umocňuje jejich přejmenováváním pro různé trhy. Kdybych v tomto článku zpětně vyměnil název za jiný, dost možná by mohl dál stoprocentně pasovat.

Nicméně jde o jedno ze zařízení, které se už několik měsíců chlubí mimo jiné nejmodernější konektivitou přes Wi-Fi 6 (802.11ax), což zatím není úplně běžné. Takže si pozornost jistě zaslouží. Do recenze Xiaomi Mi Router CR6606 jsem se pustil právě i kvůli posouzení, zda se vyplatí podobný kousek v dnešní době pořizovat mimo lokální distribuci.

Recenze Xiaomi Mi Router 6606

Obsah balení, design a konstrukce

Obyčejná papírová krabice kromě samotného routeru obsahuje metrový síťový kabel CAT5E s klasickými RJ45 koncovkami, napájecí 12V adaptér a k němu případně redukci pro jinou než asijskou vidlici. Problém ale je, že údajná EU redukce (pravděpodobně jde ve skutečnosti o britskou “D”) vůbec nepatří do zdejších zásuvek a budete si muset sehnat jinou. Stojí pár korun, ale buďte obecně připravení, že u zboží z Číny se vám může toto stát.

Z hlediska konstrukce má router celkem běžné tvary i rozměry bez výstřelků, čtyři neodnímatelné antény s kloubem, dvě notifikační diody, tlačítko pro WPS a na zádech 3x LAN a 1x WAN port. Prodává se v černé barvě. V rámci ovládacích systémů (na obrázcích) je přístroj identifikován jako Xiaomi_E058.

Přehled základních parametrů Xiaomi Mi Router 6606

  • pásma 2,4 a 5 GHz (vysílatelné v rámci jednoho SSID)
  • celková maximální rychlost 1775 Mbps (1201 + 574)
  • podpora Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax)
  • dvoujádrový 800MHz procesor + 256 MB RAM
  • možnost připojení až 128 zařízení
  • OFDMA, MU-MIMO, IPv6, Mesh, WPA3

Nastavení je buď hračka, nebo utrpení

Při nastavování se můžete setkat hned s několika nástrahami. U jednotek této značky se aktivace a správa provádí dvěma základními způsoby. Buď přes PC (s bezdrátovým či LAN připojením) skrze stránku miwifi.com, nebo přes mobilní aplikaci Mi Wi-Fi. První obecný problém je v tom, že web i aplikace se při výběru regionu (a tedy i jazyka) přizpůsobují firmwaru zařízení. Tento i jeden starší Xiaomi router jsem byl tedy nucen aktivovat s volbou “Chinese mainland”. Czechia nepřicházela v úvahu.

Aplikace i v tomto případě pracuje s angličtinou, ale na webu je to horší. Do okamžiku, než vám bude skrze router fungovat připojení a přístup k online překladači, musíte si čínštinu v nastavení přelouskat nějak jinak. A opravdu musíte, protože router alespoň základní konfiguraci potřebuje. Další zádrhel nastává ve chvíli, kdy už jeden Xiaomi router doma máte a chcete přes tyto nástroje přidat další. Aplikace mě opakovaně provedla celým procesem, ale nový router se v ní stále neobjevoval.

Až po několika pokusech s využitím webu a aplikace na střídačku se mi to podařilo. Možná jsem někde dělal chybu já, ale přívětivý postup to teda rozhodně není. Je také otázkou, co by se stalo, kdyby byl jeden Xiaomi router určený na evropský (český) a druhý na čínský trh. Dost možná byste pak do aplikace dostali jen jeden. Na druhou stranu musím říct, že při nastavování prvního Xiaomi routeru na webu a ani v aplikaci problém (vyjma vynuceného přepnutí regionu) nebyl. Takže pokud budete pořizovat první Xiaomi router, nemusíte se moc obávat. Problémy by mohly nastat při konfiguraci více kusů.

Webová i mobilní aplikace potěší

Když už se prokoušete základní konfigurací a jste schopni překousnout angličtinu v aplikaci nebo strojový překlad na webu, dostanete se do celkem přehledného a funkčního prostředí. Web miwifi.com toho nabízí v rámci pokročilejších nastavení trochu víc, ale i aplikace je velmi povedená a plná užitečných funkcí. Včetně správy připojených zařízení, provádění změn v zabezpečení nebo analýzy kvality vysílání. Ta k mému překvapení funguje velmi dobře a obratně reaguje třeba na zaplněné kanály nebo jiné problémy s intenzitou signálu.

Mezi pokročilé položky, které jsou k dispozici na webu, patří třeba sdružení obou vysílacích pásem pod jeden název Wi-Fi (SSID). To ušetří starosti při hledání té pravé sítě, která si přitom sama definuje, co koncové zařízení potřebuje. Současně se umí router přizpůsobit starším přístrojům. Najdeme zde i zapínání IPv6, QoS nebo VPNky pro případný alternativní přístup.

Mi Wi-Fi
Mi Wi-Fi

V případě aplikace je určitě fajn, že umožňuje přistupovat ke statistikám i konfiguraci také vzdáleně. Pak můžete třeba i z dovolené provést například restart či přenastavení sítě kolegům ve firmě a nebo od sebe z bytu upravovat nastavení u jiných příbuzných či přátel. K tomu se pak hodí i možnost sdílení přístupů k routerům, což je přes aplikaci také snadné. Pochvalu dávám i za možnost jednoduché aktualizace firmwaru automaticky ze serveru, což není u všech konkurentů úplná samozřejmost.

Xiaomi Mi Router 6606 technicky skoro nevybočuje

Když se objevily první zprávy o nastupující technologii Wi-Fi 6 a schopnostech routerů zvládat rychlosti přesahující 1 gigabit za sekundu, Xiaomi reagovalo velmi rychle a strategicky. Začalo s touto technologií na trh posílat jeden router za druhým (někdy ne úplně pod svou značkou a nebo ne celosvětově). Pro průkopníky to byly tím pádem velmi zajímavá zařízení, která přinášela nové standardy za přijatelnou cenu. V tuto chvíli už jsme ale v další fázi, kdy Wi-Fi 6 a příslib rychlostí atakujících v maximu 1,5 Gbps už nevzbuzují takový údiv. Zejména pak v okamžiku, kdy máte sáhnout po routeru z neoficiální distribuce a trápit se například s cizím jazykem.

https://www.youtube.com/watch?v=nkIKmawir2c&ab_channel=miNewsXiaomi

Ve spoustě parametrů už Xiaomi Mi Router 6606 a další modely této značky dohnali ostatní výrobci, kteří mají podobná zařízení oficiálně v nabídce tuzemských prodejců. Je pak potřeba si vybírat podle menších technických detailů a požadavků a pochopitelně také testů. Já jsem na žádné velké neměl prostor ani vybavení, nicméně alespoň základní data předám. V přiložených snímcích obrazovky mobilu máte možnost například vidět, jak síla signálu vypadá v bezprostřední blízkosti routeru, v místnosti za první stěnou a na balkoně za dvěma stěnami panelového domu.

Provedl jsem i několik běžných měření rychlosti a router do počítače stabilně dodává rychlost, kterou mám “na lince” běžně od poskytovatele. V domácnosti nám běžně jede IPTV, dva počítače, dva telefony a několik smart home prvků. Zatím jsem nezaznamenal žádný výpadek či významnější pokles rychlosti. Nicméně u levnějších routerů je spíš kamenem úrazu stárnutí komponentů v čase, což se nyní ověřit nedá. Zařízení u mě každopádně ještě nějakou dobu zůstane, takže můžete pod článek klidně přidávat doplňující dotazy a tipy na další testování. Třeba v oblasti MU-MIMO nebo OFDMA.

Cena a (ne)dostupnost

Před několika měsíci se dal Xiaomi Mi Router 6606 sehnat na několika zahraničních serverech, teď je ale podle všeho k dostání jen na Gearbest.com. A to za cenu kolem 1700 Kč. I z této (ne)dostupnosti se dá soudit, že ho začaly válcovat konkurenti, nebo ho přímo odstavilo Xiaomi.

Xiaomi Mi Router CR6606 antény

Závěrečné hodnocení

Ve chvíli, kdy se objevil standard Wi-Fi 6, v ČR jej routery neznaly a fanoušek technologií po něm okamžitě zatoužil (i když ho vlastně neměl jak použít), dávala sázka na podobná Xiaomi lákadla smysl. V momentě, kdy se v českých e-shopech nacházejí velmi podobná zařízení značek jako TP-LINK nebo ASUS, už to tak lákavé není. Hlavně i s ohledem na záruku a jazykové bariéry. Jakmile Xiaomi opět uvede něco skutečně technicky nového, nebudu mít velké zábrany to objednat a vyzkoušet. Počítám ale s tím, že zařízení velmi rychle “vyčichne”, což se stalo i routeru CR6606.

Klady

+ Sympatická cena
+ Wi-Fi 6 technologie
+ Příjemné ovládání aplikací

Zápory

– Komplikace kvůli regionu použití
– Na českém trhu už skoro nemá s čím zabodovat

Koupili byste si router z Číny? Co by musel umět?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)