Xiaomi Mi Note 2: konečně bez kompromisů? (recenze)
- Recenze
- Vašek Švec
- 21.11.2016
- 15
Společnost Xiaomi v poslední době chrlí jeden nový model smartphonu za druhým. Mezi nejaktuálnější a nejzajímavější novinky pak rozhodně patří nový TOP model Xiaomi Mi Note 2, který má na to, zaujmout i řadu evropských uživatelů a to nejen díky plné podpoře všech evropských LTE frekvencí. Jelikož se ale mezinárodní edice na trh ještě nedostala, přinášíme vám recenzi čínské, 64GB varianty, která se liší jen absencí češtiny a některých LTE frekvencí.
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Herní výkon
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
V balení naleznete jen to nejnutnější
Oproti většině čínských výrobců, Xiaomi obvykle šetří na obsahu balení. A rozmazlovat výrobce nebude ani novopečené majitele Xiaomi Mi Note 2. V elegantní bílé krabičce tak vedle samotného telefonu naleznete jen jehličku pro vytažení SIM karty, USB-C kabel a nabíječku. U námi testovaného telefonu byl přibalen čínský adaptér.
Otisky přitahující krasavec
Podobně jako řada telefonů z vyšší třídy, také Xiaomi Mi Note 2 ve své konstrukci využívá kombinaci skla a kovu. Přední strana telefonu se díky zakřivenému displeji přes hrany přístroje a použití oválného tlačítka domů poměrně hodně podobá Samsungu Galaxy Note 7. Oproti Samsungu sice Xiaomi nemá displej tolik zahnutý, i tak se ale neubráníte občasným nechtěným dotykům. Zaoblení displeje přes hranu zde pak plní pouze designovou funkci, výrobce ji v systému nijak nevyužil.
Zahnuté sklo pak naleznete také na zádech přístroje. Zaoblené hrany by zde měly zajistit lepší držení přístroje, nám však ani tak Xiaomi Mi Note 2 do rukou příliš dobře nepadl. Za horší držení zde může hned několik faktorů. V první řadě jsou to pochopitelně rozměry 5,7“ přístroje, k nepohodlí uživatele však napomáhá také použití skla a velká rovná plocha zad. Jako každý telefon se skleněnými zády, i Xiaomi Mi Note 2 je magnetem na otisky prstů, dvojnásob to pak platí v testované černé variantě. Navíc, zatímco otisků na čele přístroje se obvykle zbavíte dvěma otřeními, na zádech to tak zdaleka tak snadno nejde.
Špičkové zpracování v hlavní roli
Dost však bylo kritiky, teď budeme chválit. Xiaomi Mi Note 2 působí velmi elegantním dojmem, což u námi testované černé varianty platí dvojnásob. Telefon je pak k dostání také v mnohem nápadnější světle modré, na té by navíc neměly být tolik viditelné otisky. Pochvalu si zaslouží rovněž zpracování celého přístroje. Z Xiaomi Mi Note 2 rozhodně nebudete mít dojem že v rukou držíte nějakou levnou čínskou hračku. Že máte tu čest s prémiovým přístrojem vás ujišťují nejen hodnotné materiály, ale také příkladné zpracování. Sympatickým detailem je také fakt, že po hmatu nemáte šanci zaregistrovat proužky pro odstínění signálu v rámu přístroje. Jediné mínus máme snad jen k rámečku telefonu, který nepatrně přesahuje přes zahnuté přední krycí sklo, díky čemuž je cítit kovová hrana.
Zapínací tlačítko se usídlilo na pravé hraně přístroje a je tak velmi pohodlně dosažitelné palcem. O kousek výše se pak nalézá, palcem stejně dobře dosažitelná, kolébka hlasitosti. Horní hrana telefonu pak vedle 3,5mm jacku a sekundárního mikrofonu poskytla útočiště také infračervenému portu. Na spodní hraně pak nalezneme USB-C konektor a dvojici mřížek. Hlasitý reproduktor se ukrývá pouze pod pravou mřížkou, pod levou se pak nachází pouze telefonní reproduktor.
Ultrarychlá čtečka otisků
Jistě jste si všimli, že zatím nebyla řeč o oblasti pod displejem. Zde se nalézá jedno velké mechanické tlačítko se dvěma senzorovými tlačítky po bocích. Senzory poněkud netradičně postrádají jakoukoli grafiku, přítomna je pouze svítící tečka na každé straně. Na jednu stranu si tak budete muset zvyknout, který senzor slouží pro krok zpět a který je určen seznamu posledních aplikací. Na stranu druhou však MIUI umožňuje funkce těchto dvou tlačítek mezi sebou prohodit.
Samostatnou kapitolou je pak čtečka otisků prstů zabudovaná v domovském tlačítku. Jedná se totiž o jednu z nejrychlejších mobilních čteček na trhu. Displej lze zapnout samotným stiskem tlačítka, načež by se měla objevit zamykací obrazovka a teprve poté dojde k odemknutí telefonu. Stejný systém využívá i Samsung, například u Galaxy S7. U Xiaomi Mi Note 2 je však celý proces natolik rychlý, že v naprosté většině případů zamykací obrazovku ani nepostřehnete. Další specialitou je pak možnost používat tlačítko domů jen jako senzorové, tedy bez nutnosti jej mačkat.
Xiaomi mi Note 2 – první pohled
Zahnutý OLED displej v hlavní roli
Jak jste si zajisté již všimli, hlavní dominantou Xiaomi Mi Note 2 je přes hranu zahnutý displej s úhlopříčkou 5,7″, FullHD rozlišením a dostatečnou jemností 386 ppi. Ten využívá OLED technologii díky čemuž nabídne skvělé podání černé i velmi pestré barvy. Čitelnost displeje na slunci je také velmi slušná, čemuž napomáhá i dobře fungující automatická regulace jasu. Jediné drobné mínus tak směřuje k samotnému zahnutí. Vedle již zmíněných nechtěných dotyků nám totiž také vadilo zkreslení barev právě v ohybu displeje. Pozorovací úhly jsou však jinak na velmi dobré úrovni. Displej vyrobilo korejské LG, které má se zahnutými OLED panely již své zkušenosti například díky již neexistující řadě Flex. Displej lze zapnout i poklepáním.
Pochválit Xiaomi Mi Note 2 můžeme také za zvuk. Hlasitý reproduktor je zde přítomen sice pouze jeden, ten je však pro běžné použití dostatečně hlasitý. Dokonce i kvalita zvuku je překvapivě dobrá, nechybí výšky ani decentní basy. Tendence znít plechově má reproduktor až při nejvyšší úrovni hlasitosti. Telefonům se dvěma reproduktory se sice Xiaomi Mi Note 2 nevyrovná, i tak ale v této disciplíně předvádí solidní výkon. Výborně si pak Xiaomi vedlo v reprodukci skrze 3,5 mm jack. Pochválit musíme také systémový ekvalizér a řadu zvukových profilů na míru navržených pro většinu sluchátek z dílny Xiaomi.
Hardware: jen to nejlepší
V nitru námi testováného Xiaomi Mi Note 2 se ukrývá jeden z nejvýkonnějších mobilních chipsetů současnosti – Snapdragon 821. Tento chipset je pak tvořen procesorem se čtyřmi jádry Kryo o taktu až 2,35 GHz a grafickým čipem Adreno 530. Na výběr jsou pak dvě paměťové varianty. Námi testovaná verze má 4 GB RAM a 64GB interní úložiště, zatímco výkonnější varianta nabídne dokonce 6 GB RAM a 128GB úložiště. S paměťovými kartami nepočítejte. U testované verze se tak budete muset spokojit s necelými 56 GB prostoru, což ale u drtivé většiny uživatelů nebude problém. V populárním benchmarku AnTuTu dosáhla námi testovaná verze slušného skóre 145 tisíc bodů.
[aps_product_sz id=”414632″]
Her se nezalekne
Díky velmi výkonnému hardwaru se můžete spolehnout také na špičkový herní výkon. V praxi to znamená, že ani v dohledné budoucnosti nenarazíte na titul, se kterým by měl telefon sebemenší problém. My jsme testovali hry jako Real Racing 3, Asphalt Xtreme, XCOM či Dead Effect 2. Dle očekávání běžely všechny hry na maximální možné detaily naprosto plynule.
Konečně s LTE
Jedním z největších nešvarů telefonů značky Xiaomi obvykle bývá (ne)podpora LTE frekvencí. Popravdě, nedostatečná podpora LTE pásem trápí i námi testovaný kus, jelikož se jedná o čínskou distribuci. Mezinárodní verze Xiaomi Mi Note 2 by se na trhu však měla objevit již počátkem příštího roku a přinést by měla právě podporu všech u nás využívaných LTE pásem. Za zmínku stojí také fakt, že mezinárodní verze se bude nabízet jen se 128GB úložištěm a 6 GB RAM.
Zbylá konektivita je však příkladná i u námi testovaného přístroje. V telefonu nalezneme podporu rychlé Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 či NFC. V nejvyšší třídě je pak již samozřejmostí USB-C konekor spojený se řadičem USB 3.0. Přítomna je rovněž podpora USB-OTG. Spolehnout se na Xiaomi Mi Note 2 můžete také v oblasti určování polohy. Chybět pochopitelně nemůže GPS, GLONASS ani BeiDou. Určování polohy je rychlé a přesné a to i v zastavěné oblasti. Geocachery pak potěší elektronický kompas.
Nadprůměrný vytrvalec
Uvnitř nerozebíratelné konstrukce telefonu Xiaomi Mi Note 2 se ukrývá baterie s nadstandardní kapacitou 4070 mAh. Díky té nebudete mít problém s telefonem vydržet 2 dny bez nabíjení. Při intenzivním používání a téměř 4 hodinami se zapnutým displejem nám pak telefon vydržel na jedno nabití celý den. Chybět pochopitelně nemůže ani úsporný režim, který omezuje procesy na pozadí a synchronizaci. Tento úsporný režim pak můžete zapínat automaticky ve stanovenou dobu. Díky technologii rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0 nabijete baterii Xiaomi Mi Note 2 z 15 na 100% za 1 hodinu 40 minut.
Bleskově rychlé MIUI
Mnohými milované, jinými proklínané. I tak by se dala popsat známá nadstavba MIUI. Barvami hýřící prostředí ve své již 8. verzi tentokrát běží nad Androidem 6.0.1 Marshmallow. Vzhledem k tomu, že testované Xiaomi Mi Note 2 je určeno pro čínský trh, nalezneme zde mnoho aplikací pouze v čínštině. Systém samotný je pak v angličtině, ale mezinárodní verze by již měla nabídnout také češtinu. Testovaný telefon pak v základu naprosto postrádal Google služby, jejich doinstalování však bylo otázkou pár minut. Poklonu ovšem musíme vysmeknout za příkladnou optimalizaci. Jak reakcemi systému, tak rychlostí spouštění aplikací se Xiaomi Mi Note 2 může rovnat se současnou špičkou.
MIUI však není jen barevná grafická nadstavba s chybějícím menu aplikací, ale přináší řadu vylepšení do klasického Androidu. Za zmínku stojí například tyto funkce, aplikace a možnosti nastavení:
- Notifikační lišta může být rozdělena na dvě záložky, nebo zobrazovat oznámení i přepínače na jedné obrazovce.
- Uživatel má možnost nastavit si barvy notifikační LED.
- Předělány jsou veškeré systémové aplikace.
- Povedený hudební přehrávač zobrazující text skladby.
- Propracovaná aplikace dálkového ovladače.
- Režim zmenšené obrazovky pro ovládání jednou rukou.
- Duální aplikace – možnost separátně provozovat jednu aplikaci s více účty.
- Kalkulačka se zabudovaným převodníkem měn, jednotek délky, rychlosti, teploty atd…
- Možnost stáhnout velkého množství témat.
Fotoaparát a natáčení videa
Xiaomi Mi Note 2 disponuje snímačem Sony IMX318 s rozlišením 22,5 MPx, fázovým ostřením a elektronickou stabilizací obrazu. Objektiv má světelnost f/2.0. Zejména moderní čip od Sony by měl telefonu zajistit výborné fotografické schopnosti. Za dobrého světla tomu tak skutečně je a Xiaomi Mi Note 2 se tak v určitých situací může přetahovat i s tak kvalitními fotomobily jako Google Pixel, Samsung Galaxy S7 či Huawei P9. Dokonce i se silným protisvětlem si fotoaparát telefonu poradí velmi obstojně. Problém však nastává ve zhoršených světelných podmínkách, kde má Xiaomi Mi Note 2 zejména problém správně zaostřit. U noční fotografie je pak jasně patrný výrazný šum. Na poměry mobilních telefonů je pak slušné i natáčené 4K video. Záběry jsou ostré a relativně plynulé a to i přes maximální snímkovací frekvenci 30 FPS. Škoda jen, že telefon neumí alespoň u FullHD videa 60 FPS.
Ovládací aplikace fotoaparátu je velmi jednoduchá a intiuitivní. Za zmínku zde stojí zejména manuální režim, dobře fungující automatické HDR a možnost natáčet slow-motion a time-lapse videa.
Fotografie
Video
https://www.youtube.com/watch?v=ZmUk6u70zhU
Všechny fotografie i video z telefonu Xiaomi Mi Note 2 si můžete stáhnout v plném rozlišení.
Závěr
Telefon Xiaomi Mi Note 2 u nás v současnosti nekoupíte, některé obchody jej však již mají v předprodeji a již brzo jej naskladní. Pokud vám tedy nevadí absence “českých” LTE frekvencí, můžete přístroj zakoupit již nyní. My však doporučujeme chvíli počkat na vrcholnou mezinárodní edici s kompletní podporou LTE. Tu již některé mezinárodní obchody předprodávají za cenu v přepočtu okolo 15 tisíc Kč. Pokud se rozhodnete počkat a vzít telefon od českého obchodníka, je potřeba počítat s cenou navýšenou o nezbytnosti jako je DPH či pokrytí zákonné 2 leté záruky. Cenu mezinárodní verze tak (minimálně ze začátku prodeje) odhadujeme přibližně na 18 tisíc Kč.
Za tuto částku však dostanete nekompromisně vybavený a špičkově zpracovaný smartphone, který směle může konkurovat současné špičce. Vyzdvihnout musíme vysoký výkon zařízení, kvalitní zpracování a zapomenout nesmíme ani na povedený design. Xiaomi Mi Note 2 nás zaujal také extrémně rychlou a přesnou čtečkou otisků prstů či dlouhou výdrží na jedno nabití. Systém Android 6.0 s prostředím MIUI 8 je pak kapitolou sama pro sebe. Příznivci čistého Androidu mu pravděpodobně nebudou moci přijít na jméno, většina uživatelů však bude unesena jeho rychlostí a možnostmi přizpůsobení – tedy za předpokladu, že bude systém v češtině.
Své kvality má bezesporu i fotoaparát, škoda jen slabších výsledků za špatného světla. Také nás trochu mrzí, že výrobce absolutně nijak nevyužil zakřiveného displeje, ze kterého se tak rázem stal nepraktický designový doplněk. Škoda že krásný design budou po většinu času hyzdit všudypřítomné a těžce odstranitelné otisky prstů.
Klady
+ výkon
+ špičkový displej
+ rychlá čtečka otisků prstů
+ povedený design a špičkové zpracování
+ za dobrého světla výborné fotografie
+ nadstandardní výdrž
+ plynulé prostředí
+ globální verze s kompletním LTE
Zápory
– horší fotografie za tmy
– všudypřítomné otisky prstů
– kompletní LTE jen u 128/6GB verze
– nepraktické zahnutí displeje
– jen 30FPS FullHD video
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (15)
Přidat komentář