TOPlist

Xiaomi Mi 8 Lite recenze: Stylovka se skvělou výbavou i cenou

Xiaomi mi 8 lite recenze

Většina výrobců má ve zvyku uvádět na trh také slabší a cenově mnohem dostupnější verze svých vlajkových modelů, které však s TOP modely mají často společné jen jméno. Že tento přístup nemusí být vždy špatný se nás pokouší přesvědčit Xiaomi Mi 8 Lite. Telefon nabízí nejen atraktivní design, ale také zajímavou hardwarovou výbavu v kombinaci s příznivou cenou. Je někde skrytý háček, nebo před sebou máme další budoucí bestseller mezi chytrými telefony z této čínské stáje?

Recenze telefonu Xiaomi Mi 8 Lite

Obsah balení Mi 8 Lite nepřekvapí

Xiaomi Mi 8 Lite k majiteli dorazí v malé krabičce obsahující vše potřebné. Krom telefonu zde tedy nalezneme také USB-C kabel společně s napájecím adaptérem. Bohužel, podobně jako u modelů Xiaomi Redmi Note 5 a Redmi Note 6 Pro, ani zde nenaleznete adaptér s podporou rychlého nabíjení ale pouze klasický 10W zdroj. Vzhledem k tomu, že Xiaomi Mi 8 Lite nedisponuje 3,5mm jackem, bereme s povděkem alespoň přítomnost redukce v základním balení. Jako malý bonus se pak v balení nalézá také průhledný TPU obal.

Xiaomi Mi 8 lite obsah balení

Stylový design Xiaomi Mi 8 Lite a kvalitní konstrukce

Konstrukci telefonu Xiaomi Mi 8 Lite vládne především sklo, které nalezneme na obou stranách zařízení. To obklopuje prostřední kovovou vrstvu, která má barevnou, lesklou povrchovou úpravu. Největší zajímavostí je ale sklo na zádech přístroje. To, stejně jako například u Huawei Nova 3, láká na přechod mezi několika barvami. V případě námi testované varianty se jednalo o přechod od tmavě fialové až po světle modrou.

Xiaomi Mi 8 LIte záda

Zajímavostí je, jak výrobce tohoto efektu docílil. Pokud byste zadní sklo z telefonu odmontovali, pravděpodobně vás zaskočí, že je sklo na první pohled čiré a jeho podklad černý. Kde se tedy berou jasné barvy? Sklo je totiž tvořeno několika nanovrstvami a právě ty po umístění na tmavý povrch za správných světelných podmínek vytváří barevný přechod. Vedle efektního barevného přechodu si pro nás výrobce na zádech nachystal už jen čtečku otisků prstů s kruhovým výřezem a duální fotoaparát, který vystupuje nad povrch zad. Alespoň, že se již výrobce odklonil od “inspirace” modulem fotoaparátu se kterým přišel iPhone X a který, dle našeho názoru, krásy příliš nepobral.

Xiaomi Mi 8 LIte zadni strana

Na přední straně si pro nás Xiaomi Mi 8 Lite již žádné velké překvapení nepřipravilo. Vzhledem ke snaze docílit co nejlepšího využití čelní strany telefon vypadá podobně jako velká část konkurence. Displej nabídne zakulacené okraje a neubránil se ani výřezu. Díky velmi tenkým okrajům pak displej zabírá přes 82% plochy čelní strany. Zpracování telefonu je příkladné a v kombinaci s použitými materiály si Xiaomi Mi 8 Lite v ničem nezadá s výrazně dražšími přístroji. Menší mínus vidíme v ostřejších hranách v kombinaci s rovnými zády. To má v kombinaci s většími rozměry za následek méně jistý úchop telefonu jednou rukou.

Xiaomi Mi 8 LIte přední strana

Superrychlá čtečka otisků prstů

Přítomnost čtečky otisků prstů na telefonu Xiaomi Mi 8 Lite překvapí asi jen málokoho. Už dávno se nejedná o výsadu dražších telefonů, ba naopak, ze čtečky otisků prstů se v průběhu let stal standard, který již pronikl dokonce mezi základní smartphony. Rozhodně by ale byla chyba myslet si, že čtečka v telefonu za 3 tisíce bude fungovat stejně dobře jako ta v telefonu s pětinásobnou hodnotou. Xiaomi Mi 8 Lite sice spadá do střední třídy, tedy mezi dvě zmíněné kategorie, minimálně kvalitou použité čtečky se však řadí mezi extraligu. Čtečka s lesklým povrchem funguje jedním slovem parádně. Rychlost rozpoznávání otisků je skutečně blesková a ani si nevzpomeneme, zda jsme vůbec museli za dobu testování přikládat prst opakovaně.

Xiaomi Mi 8 Lite čtečka

Na výběr máte ze tří barevných variant

Dávno pryč je doba, kdy byly smartphony dostupné zpravidla jen v černé a bílé barevné variantě. Současné chytré telefony hrají všemi barvami a čím dál více se do kurzu dostávají i dříve ne úplně obvyklé barvy jako například modrá, která hraje prim i na námi testované variantě Xiaomi Mi 8 Lite. To pak lze zakoupit také ve velmi odvážné, zlato-červené verzi, se kterou Xiaomi Mi 8 Lite rozhodně nezapadne mezi průměrné smartphony. Dobrou zprávu však máme i pro konzervativní uživatele – telefon lze pořídit i v klasické černé verzi.

xiaomi mi 8 lite barevné varianty

Jaké příslušenství pro Xiaomi Mi 8 Lite koupit?

Telefon Xiaomi Mi 8 Lite je na našem trhu již dobře zabydlen a z toho plyne i vcelku slušná dostupnost příslušenství. Pokud byste se tedy nespokojili s přibaleným TPU obalem, máte na výběr z celé řady podobných obalů v rozdílných designech, flipových pouzder či speciálních “obrněných” pouzder. Ty by, v kombinaci s kvalitním temperovaným sklem, měly telefonu zajistit solidní ochranu proti pádu a poškrábání. Na úroveň klasických outdoorových telefonů se však už jen pro absenci zvýšené odolnosti vůči prachu a vodě Xiaomi Mi 8 Lite nedostane.

xiaomi mi 8 Lite pouzdro

Jakou rychlonabíječku koupit?

Pokud prahnete po rychlonabíjení, které Xiaomi Mi 8 Lite podporuje, budete si ji muset dokoupit. My z vlastní zkušenosti můžeme doporučit rychlonabíječku TUTUO s certifikací Qulacomm Quick Charge 3.0, které právě testovaný telefon podporuje. Vedle jednoho QC 3.0 portu pak nabíječka disponuje ještě dalšími dvěma USB, které jsou schopné dodat nabíjecí proud až 2A. Zapomenout byste pak neměli ani na microUSB kabel, který dokáže přenést dostatečné napětí.

Xiaomi Mi 8 Lite má kvalitní displej

Telefon je vybaven poměrně rozměrným, 6,26″ displejem. Ten je typu IPS a nabídne rozlišení FHD+ (2280 x 1028 px). Jemnost obrazu díky tomu dosahuje hodnoty 403 ppi a je tím pádem naprosto dostatečná na to, aby nebyly jednotlivé pixely okem viditelné. Ocenili bychom o něco málo vyšší maximální jas, i tak se ale nedá říct, že bychom měli se čtením na displeji za slunečného dne vyloženě zásadní problém. U IPS displejů patřících alespoň do střední třídy jsme si v poslední dobou zvykli na živé barvy a v rámci možností dobré podání černé.U Xiaomi Mi 8 Lite však bezezbytku platí pouze první část tohoto tvrzení a sice živé (nikoli přesaturované) podání barev.

Xiaomi Mi 8 Lite displej

Co se týče černé, patří displej Xiaomi k lepšímu průměru své kategorie. Nedá se říct, že by černá byla spíš šedá, jak je tomu u levných telefonů, ale rozdíl mezi použitým IPS a nějakým AMOLED displejem při bližším pohledu poznáte s naprostou jistotou. Celkově je displej testovaného telefonu srovnatelný například s nedávno testovaným Huawei Nova 3. V přibližně stejné cenové kategorii nacházející se Nokia 7 Plus pak nabídne věrnější černou. Jeden z nejlepších IPS displejů za poslední dobu jsme pak mohli vidět v LG G7 ThinQ, které však již spadá do vyšší třídy a srovnání by to tak nebylo úplně férové.

Xioami Mi 8 Lite reproduktor

Rovněž kvalitou reprodukovaného zvuku patří Xiaomi Mi 8 Lite k lepšímu průměru. Reproduktor na spodní hraně je sice jen jeden, hraje ale hezky nahlas a v rámci možností i čistě. Dočkali jsme se dokonce i náznaku hlubších tónů. Vzhledem k jeho umístění si pak při hraní her a přehrávání videa budete muset dát pozor, abyste jeho mřížku nezakrývali dlaní. Výrobce bohužel zanevřel na 3,5mm jack a tak zde naleznete už pouze jen USB-C. Přehrávání i kvalita zvuku je však při použití přibalené redukce naprosto bez problémů.

Xiaomi Mi 8 Lite přináší výkon hodný střední třídy

Výkon telefonu Xiaomi Mi 8 Lite dodává chipset Qualcomm Snapdragon 660. Ten si můžete pamatovat například ze smartphonů Nokia 7 Plus, Elephone U Pro a Smasung Galaxy A9. Jedná se o čipovou sadu vyráběnou za použití 14nm výrobního procesu. Procesor nabídne 8 jader Kryo 260 o taktu 1,8 a 2,2 GHz. Grafický výkon zde má na starost čip Adreno 512. Chipset tak nabídne dostatek výkonu pro hraní i těch nejnáročnějších her, byť v některých případech nedosáhnete na úplně nejvyšší grafická nastavení. Vše je pak podpořeno 4 nebo 6 GB operační paměti. V závislosti na zvolené verzi pak můžete dostat také 64 nebo 128GB úložiště. Komu by úložný prostor nestačil, může jej rozšířit ještě o paměťovou kartu microSD.

Xiaomi Mi 8 Lite AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Xiaomi Mi 8 Lite 143 421 bodů 65 123 30 106 39 001 7 066
Samsung Galaxy A7 121 831 bodů 53 075 26 822 35 704 6 230
Huawei Nova 3 223 621 bodů 73 323 92 376 45 251 13 466
Xiaomi Redmi Note 5 114 837 bodů 56 381 20 791 31 861 5 804
Huawei P20 Lite 88 388 bodů 41 349 13 067 24 353 9 619
Nokia 7 Plus 141 037 bodů 64 759 29 876 38 959 7 443

Specifikace telefonu Xiaomi Mi 8 Lite

[aps_product_sz id=”505853″]

Xiaomi Mi 8 Lite: konektivita a Dual-SIM

Téměř příkladné je Xiaomi Mi 8 Lite v oblasti konektivity. Předně nabízí podporu dvou SIM karet, byť jeden slot je hybridní a nutí vás si vybrat mezi microSD kartou a druhou SIM. To by však zvlášť u 128GB varianty tohoto telefonu nemusel být žádný problém. Co však může řadě uživatelů vadit je absence NFC, kvůli které nemůžete využít placení telefonem. Pochválit ale musíme za rychlou Wi-Fi 802.11ac i Bluetooth 5.0.

Jaká je výdrž baterie telefonu Xiaomi Mi 8 Lite?

Integrovaná baterie disponuje kapacitou 3350 mAh, což lze v současnosti označit za průměr dané kategorie. Bohužel samotná výdrž je i přes poměrně úsporný hardware a displej o rozumném rozlišení spíše podprůměrná. Na jedno nabití telefon pohodlně vydrží celý den i náročnějšího používání, na dva dny se však budou dostávat obtížně i velcí šetřílkové. Doufejme, že na optimalizaci výdrže výrobce zapracuje a vylepší ji některou z nadcházejících aktualizací – vlastně se tak již možná stalo, jelikož ke konci testování nám dorazil update na MIUI 10. Bohužel jsme s novou verzí tohoto prostředí strávili jen pár hodin, takže jsme jeho přínos na výdrž baterie nemohli posoudit. Při běžném používání se doba zapnutí displeje pohybovala okolo 4 hodin denně. Nabíjení baterie z 15 na 100% zabralo dodanému 10W adaptéru 1 hodinu 42 minut.

Na palubě naleznete nejnovější MIUI 10

Jak jsme již zmínili výše, telefon Xiaomi Mi 8 Lite již obdržel aktualizaci na MIUI 10. Jedná se však “jen” o aktualizaci prostředí, nikoli systému samotného. Ten tak i nadále zůstává na verzi 8.1 Oreo. To však nemusí mnoho uživatelů příliš trápit, jelikož MIUI tradičně zcela překrývá jakékoli stopy po čistém Androidu a supluje některé jeho funkce.

Co se týče změn v novém MIUI 10, ty jsme detailně popsali v samostatném článku. Ve zkratce můžeme vypíchnout například přepracovaný multitasking. Nově se otevřené aplikace ukazují ve vertikálně řazených kartách. Nezmizely ani možnosti práce s aplikacemi ve dvou oknech vedle sebe a uzamknutí aplikace proti automatickému vypnutí. Výraznější designové změny se dočkal také panel s rychlými přepínači a notifikační oblast, zde se však ale jedná opravdu čistě o změny vzhledu – to samé platí i o panelu s ovládáním hlasitosti. O něco praktičtější by pak mělo být využití integrace umělé inteligence. Podobně jako EMUI od Huawei, také MIUI se bude od uživatele učit jeho návykům při používání telefonu. Podle nich by měl telefon předvídat vaše chování a například přichystat aplikaci na spuštění, čímž by měl být zaručen rychlejší chod telefonu.

Přítomno je i ovládání gesty

Naprostá většina výrobců v poslední době přichází s různými způsoby ovládání gesty. Tato gesta mají za úkol jediné – nahradit ovládání pomocí softwarových tlačítek a maximalizovat tak využití displeje. Nejinak je tomu u Xiaomi. Přetažení prstem od okraje displeje směrem k jeho středu slouží pro krok zpět, při přetažení a podržení se dostanete do seznamu naposledy spuštěných aplikací. Při tažení od spodního okraje se zase dostanete na domovskou obrazovku. Když se nalézáte na domovské obrazovce, slouží tažení od spodního okraje k vyvolání okna vyhledávání a tažení shora dolů ve vertikálním směru zase vyvolá přepínače a notifikační oblast. Pro uživatele zvyklé na ovládání pomocí klasických softwarových tlačítek je tento způsob ovládání poněkud nezvyklý a budou tak potřebovat chvíli na to, aby se s ním sžili. Přesto je podle nás toto ovládání gesty v praxi dobře použitelné.

Předinstalované aplikace v MIUI prošly redukcí

V recenzi telefonu Xiaomi Redmi Note 5, který fungoval ještě na MIUI 9.5, jsme si stěžovali na velké množství předinstalovaných aplikací. S potěšením můžeme konstatovat, že v tomto ohledu došlo k jistému zlepšení, jelikož je zde už jen jediná aplikace třetí strany a to Facebook. Bohužel, Xiaomi přistoupilo k integraci reklam do systému a při spuštění některých aplikací, jako například hudebního přehrávače, se nejdříve zobrazí okno s reklamou. Alespoň, že reklamy se nám zobrazovali jen jednou až dvakrát denně a opravdu jen u několika aplikací, které navíc budete využívat jen málokdy či je nahradíte aplikacemi třetích stran. Velkou pochvalu si tradičně zaslouží optimalizace systému. Ten pracuje velmi svižně a bez jakéhokoli náznaku zpomalení.

Fotoaparát Mi 8 Lite patří ke špičce střední třídy

Duální fotoaparát na zádech telefonu Xiaomi Mi 8 Lite využívá 12 a 5MPx snímače. Ty jsou spárovány s objektivy o světelnosti f/1.9 a f/2.0 přičemž primární disponuje technologií fázové detekce pro lepší a rychlejší automatické ostření. Již z parametrů fotoaparátu je tak patrné, že by Xiaomi Mi 8 Lite mohlo nabídnout solidní fotografické schopnosti. Za dobrého světla produkuje Xiaomi Mi 8 Lite opravdu velmi solidní snímky. Těm nechybí ostrost ani barevná věrnost. Zrovna tak automatické ostření funguje velmi rychle a spolehlivě. Za horšího světla jsou již výsledky pochopitelně horší, stále se však ale jedná o jasný nadprůměr dané kategorie.

Chloubou fotoaplikace by měla být umělá inteligence. Ta má za úkol automaticky rozpoznat danou scénu a dle toho upravit nastavení fotoaparátu. Pokud se automatika “netrefí” máte možnost scénu identifikovat ručně, během testu fotoaparátu byla AI vcelku spolehlivá, zásadní rozdíly oproti klasickému režimu focení však nečekejte. Zapnutí režimu umělé inteligence přináší zejména živější barvy, případně lepší práci s vyvážením bílé. Nechybí ani podpora HDR s – rovněž dobře fungující – automatickou aktivací. Celkově je fotoaplikace povedená a ovládá se intuitivně.

Fotografie z telefonu Xiaomi Mi 8 Lite

Video z telefonu Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi Mi 8 Lite dokáže natáčet video až ve 4K rozlišení při 30 FPS. Přítomna je rovněž podpora FullHD videa o snímkovací frekvenci až 120 FPS. Bohužel chybějící optická stabilizace je poměrně znát a přinejmenším při FullHD rozlišení je videozáznam sice plynulý, ale obraz je značně roztřesený.

Xiaomi Mi 8 Lite testovací video

Xiaomi Mi 8 Lite testovací video

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a konkurence telefonu Xiaomi Mi 8 Lite

U Xiaomi jsme zvyklí, že cena jejich produktů je vždy alespoň o něco málo nižší než v případě srovnatelné konkurence. Nejinak je tomu i u dnes recenzovaného Xiaomi Mi 8 Lite. V základní variantě se 4 GB RAM a 64GB interním úložištěm u nás tento telefon můžete koupit z oficiální distribuce za 6 990 Kč s DPH. Jak ukazují data serveru Heureka, za variantu s 6 GB operační paměti a dvojnásobným úložištěm pak zaplatíte o tisícovku víc.

Honor 8X

Jedním z velkých konkurentů Xiaomi obecně je odnož Huaweie – Honor. Jako protiváhu ke dnes testovanému Mi 8 Lite pak můžeme zvolit třeba Honor 8XTen v základní, 4/64GB variantě koupíte za 6 990 Kč s DPH. Za tuto částku nabídne přibližně stejnou porci výkonu jako Xiaomi Mi 8 Lite a o něco větší, 6,5″ displej. Jako konektor bylo u Honoru bohužel zvoleno již zastarávající microUSB, na druhou stranu Honor nabídne 3,5 mm jack a NFC. Xiaomi zase kontruje lepším fotoaparátem a méně zaneřáděným prostředím potenciálně nechtěnými aplikacemi.

honor 8x zadni strana design

Xiaomi Mi A2

Konkurence pro Mi 8 Lite přichází i z vlastních řad. Xiaomi Mi A2 (koupit za 5 990 Kč, Heuréka) je po hardwarové stránce prakticky identický smartphone, který běžně seženete za stejnou cenu jako základní Mi 8 Lite (momentálně jej však některé obchody mají zlevněný na 5 tisíc korun). Hlavní rozdíl zde samozřejmě spočívá v použitém systému. Mi A2 je totiž součástí programu Android One a tak nabídne čistý Android. Dalším rozdílem je konstrukce, kde se Mi A2 spoléhá na kovová záda a o 0,2″ menší displej bez výřezu. Ve prospěch Xiaomi Mi 8 Lite pak promlouvá displej lépe čitelný na slunci a podpora microSD karet. Bohužel, 3,5mm jack a NFC nemá ani Xiaomi Mi A2. Zajímavou konkurencí jsou i exotičtější modely jako Realme 2 Pro nebo Vivo V11 Pro.

Xiaomi mi a2 design zadni strana

Závěr recenze Xiaomi Mi 8 Lite

Xiaomi Mi 8 lite je bezesporu povedený telefon, navíc za velmi příjemnou cenu. Dobrou službu udělá všem, co od svého smartphonu vyžadují kvalitní fotoaparát (a to včetně přední selfie kamerky), stylový design a třeba i dostatek toho výkonu na občasné hraní. Jako plus musíme přičíst také velký displej, skvěle odladěný systém, který je navíc přivětivý i k méně zkušeným uživatelům a v neposlední řadě také velmi dobrou čtečku otisků prstů. Naopak jako největší negativum vnímáme absenci NFC, telefon tedy musí z výběru vyřadit všichni, kteří by s ním plánovali platit. Přístroj by si také zasloužil o něco lepší výdrž na baterii, to však doufejme výrobce napraví v některém z následujících updatů.

Klady

+ Skvělý fotoaparát
+ Kvalitní zpracování
+ Rychlá čtečka otisků
+ Solidní výkon
+ Skvěle odladěný systém
+ Kvalitní displej

Zápory

– Absence NFC
– Chybí 3,5mm jack
– Záda jsou magnetem na otisky
– Výdrž na baterii by mohla být lepší

Zpravodajství o Xiaomi vzniká za podpory Xiaomi-Czech.cz

Co říkáte na testovaný Xiaomi Mi 8 Lite?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)