TOPlist

Nádech historie. Xiaomi prodává skládací DIY promítačku

Xiaomi DIY promítačka

Promítání snímků. Pro drtivou většinu generace Z toto slovní spojení určitě představuje jenom běžný pojem pro uvedení filmů v kinech. Málokdo s datem narození po roce 2000 by asi dokázal vysvětlit, proč se v anglickém originále používá spojení “moving pictures” či “movie” a u nás například “film”. I v nejzapadlejších vesnicích už dnes běžně kina promítají filmy z pevných disků v elektronické podobě a o klasickou promítačku už téměř nezavadíte. Filmové a fotografické pásy z našich životů velmi rychle vymizely. Kinematografickou historii se ovšem rozhodl i pro mladou generaci připomenout čínský výrobce Xiaomi, který na trh uvádí skládací promítačku. Tu si můžete nejen sami postavit, ale je také plně funkční a promítání není závislé na elektřině. Xiaomi DIY promítačka (DIY = do it yourself/udělej si sám), kterou čínský výrobce vyrobil ve spolupráci s firmou ROKR, nabízí nádech technologické historie.

Úplný název zní 3D Puzzle Movement Assembled Wooden Vitascope a je dostupný na webu firmy ROKR. Globální cena promítačky je slušných 50 amerických dolarů. Po složení má rozměry 220 x 130 x 245 milimetrů, ale k tomu se musíte dopracovat. Skládačka o 186 dílech by vám měla zabrat 4-8 hodin. Přístroj bude následně umět promítat film o 58 snímcích, což odpovídá klasickému formátu z doby Charlieho Chaplina. O promítání se také budete muset postarat vy. Dřevěná promítačka není vybavena žádným elektrickým pohonem a střídání snímků je závislé na obyčejném točení klikou. Přístroj dokonce umožňuje díky otočnému objektivu ladit i ostrost a jas obrazu.

https://www.youtube.com/watch?v=uIoJwXeyR5s

Xiaomi DIY promítačka je perfektní věc pro fanoušky modelů a rodiče, kteří chtějí své děti nejen naučit zručnosti, ale ukázat jim také kus technologické historie. Čínský výrobce ukazuje, že místo na trhu mají nejen hi-tech přístroje, ale také staré (nikoli však nefunkční) a nostalgické kousky. Při výrobě jednotlivých kusů je údajně využíván německý laser, takže je jejich přesnost při skládání zaručena.

Pořídili byste si tuto skládačku?

Zdroj: wgiven

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)