TOPlist

Xiaomi Aqara G2H recenze: jak funguje tato kamera v kombinaci se Zigbee doplňky?

Sdílejte:
Jakub Kárník
Jakub Kárník
25.2.2021 16:03 (31.12.2022 15:13)
Ikona komentáře 3
xiaomi aqara kamera recenze
Reklama

Když jsme procházeli zahraniční recenze a fóra, zjistili jsme že existuje mnoho uživatelů, kteří si kameru Xiaomi Aqara G2H kupují kvůli podpoře Apple HomeKit. Právě z toho důvodu jsme ji nezkoušeli pouze v nativní Android aplikaci, ale právě i v jablečné chytré domácnosti. Ještě předtím, než s recenzí začneme je důležité zmínit, že se jedná o čínskou verzi. Prodává se také americká, ovšem na českém internetu v drtivé většině narazíte právě na čínskou. Velká výhoda kamery Xiaomi Aqara G2H je v tom, že slouží zároveň jako Zigbee centrála a tak je možné k ní připojit nejrůznější doplňky k chytré domácnosti.

Obsah recenze

Obsah balení Xiaomi Aqara G2H

V balení kamery Xiaomi Aqara G2H naleznete vše, co byste od bezpečnostní kamery čekali. Kromě ní se zde tedy nachází nabíjecí adaptér, který je však americký a pokud jej budete chtít používat, musíte si koupit redukci. Naštěstí lze však použít jakýkoliv jiný adaptér, kterých máme doma spoustu. Dále je zde USB-A/micro-USB kabel, na kterém oceňujeme hlavně jeho délku. Pro správnou instalaci doslova kamkoliv poslouží speciální plechová podložka a nechybí ani stručný manuál, který je ale v čínštině.

Design a funkce Xiaomi Aqara G2H

Vnitřní kamera Xiaomi Aqara G2H se prodává hned ve čtyřech různých variantách a tak si můžete vybrat podle toho, která vám do vaší domácnosti sedí. Na výběr dostaneme z modré, oranžové, bílé a žluté varianty. Většinu materiálů pochopitelně tvoří plast a celkové rozměry činí 82,4 x 56,5 x 50,5 milimetrů. Na přední straně se pak nachází samotná čočka, která dokáže natáčet video v maximálním rozlišení Full HD a její zorné pole má 140 stupňů. Pokud budete chtít (třeba kvůli ušetření místa), můžete si kameru Xiaomi Aqara G2H přepnout do 720p režimu. Nechybí samozřejmě ani noční režim, který sice není nejlepší ale pro základní používání doma stačí. Pokud se podíváte proti světlu, uvidíte také snímač pohybu a LED kontrolku, která indikuje zda kamerka natáčí. Na zadní straně se pak nachází kromě micro-USB portu také hlasitý reproduktor. Ten využijete nejen při nastavování kamerky ale také pokud budete chtít mluvit se svou domácností na dálku. Když jsme kameru poprvé nainstalovali na parapet, přítelkyně si ji nevšimla a tak jsme ji z auta okřikli, co se válí na gauči a proč ještě není umyté nádobí. Sice jsme nedostali teplou večeři, ale stálo to za to. Na spodní straně se pak nachází kromě kód pro připojení k Apple HomeKit, slot na microSD kartu a stojánek, se kterým lze celkem dobře manipulovat. Pro připojení dalších Aqara doplňků pak slouží tlačítko na horní straně.

Kvalita obrazu a zvuku Xiaomi Aqara G2H

Kamera Xiaomi Aqara G2H dokáže natáčet záběry v maximálním rozlišení 1080p při 24 FPS. Jak jsme již řekli, lze si ji snížit na 720p nebo nechat zapnutý automatický režim. Kvalita videa je pro kontrolu domácnosti zcela dostačující a rozhodně nezklame ani noční režim. Nezklame však ani mikrofon a reproduktor. Jasně, kvalita není na takové úrovni jako klasická zařízení, která jsou ke komunikaci určená, ale přesto nás příjemně překvapila. Jednoho dne jsme nechali omylem zapnutou televizi, která je od kamery vzdálená asi dva metry a přesto jsme bez problémů slyšeli co v ní hraje. Stejně tak i reproduktor, který je poměrně hlasitý nijak nechrčí a nevydává žádné nepříjemné zvuky. Zkrátka pokud chcete, můžete se přes kameru i celkem pohodlně domluvit.

Xiaomi Aqara G2H slouží i jako Zigbee centrála

Nesporná a dle našeho názoru jedna z hlavních výhod kamery Xiaomi Aqara G2H je fakt, že slouží také jako Zigbee centrála. Pomocí ní můžete tedy ovládat desítky dalších zařízení jako například různé senzory, osvětlení, chytré zámky, ovladače, termostaty nebo zásuvky. Nabídka společnosti Aqara je poměrně široká a neustále se rozrůstá. [alert-note-svetandroida title=“Co je to Zigbee?“ icon=“star“]Zigbee je bezdrátová technologie, která se v mnoha ohledech podobá třeba technologii Bluetooth. Díky ní můžeme pomocí telefonu ovládat svou chytrou domácnost a to od zapnutí zásuvky přes upravení barvy světla až po ovládání žaluzií. Funguje až do vzdálenosti 75 metrů a díky své kompatibilitě můžete propojit více zařízení a to i od různých výrobců.[/alert-note-svetandroida] Není tak problém vytvořit si kompletní chytrou domácnost. Je potřeba zmínit, že pokud máte čínskou verzi kamery Xiaomi Aqara G2H, musíte v aplikaci zvolit jako region Čínu, jinak se vám kamera s aplikací nespáruje. Rovněž ji nepřipojíte k 5 GHz Wi-Fi a tak se budete muset spokojit s 2,4 GHz pásmem.

Jak fungují ostatní Zigbee doplňky?

Pracování s technologií Zigbee je velice snadné. Stačí podržet horní tlačítko na kameře po dobu 5 sekund, následně po dobu 3 sekund podržet tlačítko na daném zařízení a během pár vteřin máte hotovo. Pokud by se vám náhodou nechtělo zařízení po tomto postupu připojit, jde to samozřejmě i přes aplikaci v telefonu, kde stačí klepnout na tlačítko plus v pravém horním rohu a následně si vybrat vaše zařízení. Spolu s kamerou jsme testovali také další senzory – Xiaomi Mi Light Detection Sensor a také AQARA Zigbee senzor teploty, vlhkosti a tlaku. První zmiňovaný vám změří úroveň světla v okolí a vy si tak můžete na základě toho nastavit různé světelné scény. Druhý jak již název napovídá umí změřit tři hodnoty – tlak, teplotu a vlhkost. Oba dva senzory lze propojit s aplikací Aqara a vše funguje bez problému.

Co když mám zájem pouze o Zigbee centrálu?

V případě že byste neměli pro kameru využití ale Zigbee technologie vás zaujala, máme pro vás také tip. V době testování kamery jsme totiž zároveň testovali Zigbee centrálu Xiaomi Mi Smart Home Hub, která podporuje nejen tuto technologii, ale také Bluetooth či 2,4 GHz Wi-Fi. Stejně jako kamera umí také Apple HomeKit. Pokud máte navíc větší barák nebo chcete doplňky používat po různých místnostech, lze mezi sebe propojit jednotky dvě. Na každém z nich můžete mít připojených až 100 různých zařízení najednou, takže v tomhle se meze rozhodně nekladou.

Jaké jsou možnosti Xiaomi Aqara G2H?

Jak jsme již řekli, kameru jsme testovali jak pomocí Apple HomeKit, tak i v aplikaci Aqara Home. Co se týče HomeKitu, možnosti jsou poměrně velké. Můžete sledovat živý přenos z kamery na telefonu, pomocí tlačítka můžete aktivovat mikrofon v telefonu a začít mluvit. Zvuk se pak asi s 0,5 sekundovým zpožděním dostane do kamery a můžete tak na dálku komunikovat se svou rodinou nebo třeba okřiknout svojí kočku, ať vám přestane drápat koberec (opravdu to funguje).
9884f9bc6482085a5f6fa9e57f747309?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Pokud chcete možnosti kamery spolu s Apple produkty využít naplno, budete si muset zaplatit iCloud s kapacitou 200 GB nebo větší a také mít doma Apple TV či HomePod. Ani jedno ze zařízení doma bohužel nemáme, takže jsme tyto funkce nemohli naplno otestovat. V nastavení Xiaomi Aqara G2H máte pak na výběr z několika různých možností. Buď můžete kameru úplně vypnout, nebo ji můžete nastavit na režim detekování aktivity. Zde je u obou možností obraz zcela vypnutý a pokud se v místnosti něco hne, přijde vám na telefon notifikace. Dále je zde možnost streamování a streamování a povolení nahrávání, kdy se vám záznam ukládá. Přímo v aplikaci Aqara Home si lze nastavit funkci Home Guard. Zároveň si nastavíte, kdy chcete aby byl váš dům zabezpečený a na základě čeho má situaci kamera vyhodnotit. Buď pohyb, hlasitý zvuk nebo obojí. Dokonce lze přidat i alarm a vybrat si z několika různých tónů od policejní sirény přes alarm až po psí štěkání.

Cena a dostupnost

Za kameru Xiaomi Aqara G2H zaplatíme v Česku 1 590 Kč a je dostupná na většině velkých e-shopů. Pokud byste chtěli ušetřit, dá se z Číny objednat asi o 350 Kč levněji. Doporučovali bychom však nákup z Čech. Dvouletá záruka za drobný příplatek dle nás určitě stojí. Xiaomi Aqara G2H

Resumé

Xiaomi Aqara G2H je jedním z nejlepších zařízení chytré domácnosti, které jsme kdy testovali. Poměr mezi cenou a výkonem je zde bezkonkurenční a velkou výhodou je fakt, že funguje také jako Zigbee centrála. Potěší vás zejména kompaktní rozměry, ucházející kvalita obrazu i zvuku a hlavně cena. Kameru jsme dostali na test a rozhodli jsme se, že si ji doma necháme a rovnou si k ní přikoupíme další doplňky. Aqara nabízí totiž hned několik produktů, které se nám zamlouvají a chtěli bychom je v naší domácnosti. Pořád přemýšlíme nad tím, co bychom tomuto produktu vytkli a moc nás toho fakt nenapadá. Pokud bychom si něco měli skutečně vymyslet, je to absence podpory 5 GHz Wi-Fi sítí, ale to je pouze drobnost. V případě, že tedy hledáte levnou kameru, která vám ale může nabídnout i Zigbee centrálu, nešlápnete vedle. [one_half]

Klady

+ nízká cena + pěkný design a kompaktnost + funguje i jako Zigbee brána + podporuje Apple HomeKit + přehledná aplikace Aqara Home + kvalita videa i zvuku [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– pouze 2,4 GHz Wi-Fi [/one_half_last] Hodnocení redakce: 85 / 100 %

Jakou kameru používáte doma vy?

O autorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: