TOPlist

Xiaomi Ants Smart Camera - levný špión vaší domácnosti (recenze)

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
24.2.2015 06:00 (26.2.2015 19:14)
Ikona komentáře 36
Xiaomi Ants Smart Camera nahled
Reklama

Čínská společnost Xiaomi dnes nestojí pouze za telefony či tabletem, ale představila i několik povedených příslušenství. Pojďme si dnes představit chytrou IP kamerku Xiaomi Ants Smart Camera. Jak dopadla v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Krabička, ve které Xiaomi Ants Smart Camera dorazila do redakce, vybočovala ze zaběhnutého stylu Xiaomi. Je totiž z klasického tvrdého bílého papíru. Na to nejsme u Xiaomi zvyklí. Uvnitř jsme nalezli tradičně jen to nejnutnější – kamerku Xiaomi Ants Smart Camera, USB kabel, adaptér do zásuvky (bohužel čínský) a sadu papírových materiálů. Xiaomi Ants Smart Camera - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Celá konstrukce kamerky se nese v plastovém duchu, vzhled pak připomíná spoustu jiných podobných kamer. Objektiv s veškerou elektronikou je zahalen do černé barvy a je umístěn v plastové konstrukci. Kulatá základna stojánku na své spodní straně obsahuje gumový kroužek, který zabraňuje klouzání. Kamerka je stabilní při jakémkoliv náklonu, což chválíme. Designem i zpracováním nás kamerka vcelku potěšila. Na přední straně objektivu v momentě natáčení svítí LED dioda (tuto funkci lze deaktivovat), po obvodu se pak nachází MicroUSB konektor, slot pro paměťovou kartu a mikrofon s reproduktorem. Na zadní straně je také důležitá zdířka pro resetování kamery (například v případě změny Wi-Fi sítě). Hodit se může i fakt, že je objektiv otočný. Lze tak teoreticky kamerku připevnit i na šikmé hrany a obraz si poté doladit.

Hardware

Xiaomi Ants Smart Camera disponuje širokoúhlým objektivem (110°) se schopností nahrávat 720p video a možností 4x digitálního zoomu. Video je zaznamenáváno ve 20 snímcích za sekundu, což není příliš, ale jako běžná bezpečností kamera to plně postačí. Jako napájení je použit USB port, který lze napájet z libovolné nabíječky, USB z počítače či externí nabíječky. Konektivita je zajištěna bezdrátovou technologií Wi-Fi ve standardech 802.11 b/g/n. Šikovná je také přítomnost reproduktoru a mikrofonu, díky kterým lze skrz kameru telefonovat. Nechybí ani slot pro Micro SD kartu. [aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“] Xiaomi Ants Smart Camera -  (19)

Konektivita

Spojení kamerky Xiaomi Ants Smart Camera je zajištěno bezdrátovou technologií Wi-Fi. Při úvodním nastavení kamerky je potřeba zvolit domácí Wi-Fi síť, ke které je následně kamerka připojena, a získá díky tomu i přístup na internet. Ten se dá později využít například ke vzdálenému sledování obrazu mimo domácí síť. Spojení bylo stabilní a bezproblémové, citlivost antény bychom mohli přirovnat k mobilním telefonům, tedy dostačující. Xiaomi Ants Smart Camera - objektiv kamerky (1)

Aplikace pro správu kamery

Yi Camera

Velice důležitou aplikací pro provoz kamerky je Yi Camera od Xiaomi, díky které lze kameru přidat, nastavit a vzdáleně spravovat. Bohužel jsme tuto aplikaci na Google Play nenalezli, museli jsme tedy sáhnout po přeložené verzi do angličtiny odtud. Česká komunita MIUIOS.cz by měla již brzy dodat český překlad aplikace. Po instalaci je nutné se přihlásit do jednoho ze 4 účtů (Xiaomi, Sina Weibo, QQ Zone, Yi) a přidat novou kameru Xiaomi Ants Smart Camera. To lze provést velmi snadno – stačí pomocí průvodce naskenovat zadní část kamerky a zadat přihlašovací údaje k vaší Wi-Fi síti. Spárování je otázkou několika desítek sekund a proběhlo v našem případě bez problémů. Po úspěšném přidání kamerky máme rovnou zobrazen živý náhled, který lze otočením telefonu a ikonky zvětšit na celou obrazovku. V levém spodním rohu lze zvolit HD kvalitu, SD kvalitu či automatický výběr. Při orientaci telefonu na výšku jsou nám k dispozici 4 velmi důležité funkce ve spodní části obrazovky. Ikonka fotoaparátu a kamery slouží k pořizování snímků a záznamů. Ikonkou reproduktoru pak lze vypnout zvuk z kamerky a ikonou úplně vlevo zobrazíme všechny pořízené záznamy a snímky. Skvělou funkcí je ale mikrofon uprostřed, jehož držením lze předat zvukovou zprávu přímo do reproduktoru kamery. V praxi to znamená, že můžete nechat kamerku klidně doma a když zjistíte, že vám váš domácí mazlíček demoluje byt, můžete se jej pokusit svým hlasem skrze kamerku umírnit. Hlasitost a kvalita sice není příliš vysoká, přesto by měla účel splnit. Kamerka také dokáže přenášet zvuk zpět do telefonu, takže se lze velmi snadno přes kamerku dorozumívat. V nastavení lze ještě na dálku vypnout nahrávání obrazu a zhasnout LED diodu, což se jistě při nočním sledování hodí.  

Smart Home

Druhou možností, jak spravovat kamerku Xiaomi Ants Smart Camera, je aplikace Smart Home. Ta slouží ke sdružování dalších chytrých přístrojů od Xiaomi. Ani zde nebyl větší problém kamerku přidat, museli jsme ji ovšem předtím resetovat tlačítkem. Rozhraní této aplikace sice nenabídne tolik voleb jako samostatná aplikace Yi Camera, disponuje ale dvěma zajímavými funkcemi – nahráváním a upozorněním pomocí detekce pohybu. Bohužel ani jedna z funkcí nám z neznámých důvodů nepracovala, sem tam se tedy v notifikační liště objevilo jakési upozornění, které bylo ale kompletně v čínštině, což není úplně ideální. Nahrávání pak pravděpodobně nefungovalo z důvodu absence paměťové karty, se kterou jsme měli problémy (viz dále). Aplikaci Smart Home lze stáhnout například odtud.

Vzdálené ovládání kamerky

Samozřejmostí zůstává, že kameru můžete sledovat a spravovat, i když jste mimo svůj domov. Neměli jsme žádný problém s ovládáním kamerky při připojení na mobilní síť, vše se chovalo úplně stejně, jako kdybychom byli na domácí síti. O poznání zajímavější je ale možnost streamovat video přes protokol RTSP, který podporuje spousta přehrávačů v PC i na telefonech (například oblíbený MX Player). V tomto případě je ovšem nutné zajistit dvě věci – veřejnou IP adresu a přesměrování portu 554 z modemu/routeru ke kameře. Pokud tedy disponujete veřejnou IP adresou, stačí se připojit do rozhraní modemu/routeru, zjistit IP adresu kamerky (například podle přidělení IP adresy DHCP serverem) a následně přesměrovat port 554 na tuto IP. Poté se již lze k obrazu kamerky připojit odkudkoliv, aniž byste museli vlastnit aplikaci od Xiaomi a mít kamerku spárovanou. Do přehrávače stačí jen zadat:
rtsp://192.168.1.128:554/ch0_0.h264, kde je 192.168.1.128 adresa vaší veřejné IP adresy
Tato možnost nám po přesměrování portů pracovala výborně, výtku ovšem máme k portu, který nelze změnit. To znamená, že v případě dvou Xiaomi kamerek bude značně složitější sledovat obě z venkovní sítě. U testované verze firmware navíc není stream chráněn žádným heslem, u novější je tato možnost implementována, ale zatím nefunguje korektně.

Fotoaparát a natáčení videa

Zařízení Xiaomi Ants Smart Camera disponuje snímačem, který si poradí HD rozlišením (1280×720 pixelů). Video je nahráváno s 20 snímky za sekundu, což na akční záběry rozhodně nestačí, ale pro původní účel, tedy sledování domácnosti, úplně s přehledem. Kamerka navíc disponuje funkcí pro noční natáčení, díky čemuž lze pořizovat i snímky za velmi špatných světelných podmínek. Fotografie a videa, která jsou zaznamenána pomocí aplikace v mobilním telefonu, jsou uložena přímo do paměti telefonu. Bohužel se nám nepodařilo zprovoznit nahrávání na kartu MicroSD, neboť se kamera po vložení paměťové karty začala sekat, odpojovat od Wi-Fi a stala se nepoužitelná. Vyzkoušeli jsme několik různých karet, ale nejspíše jsme měli velkou smůlu na nekompatibilitu. Jelikož je karta vyžadována i při aktualizaci firmwaru kamerky, nemohli jsme ani ten provést. V případě, že byla kamera i telefon dále od Wi-Fi vysílače, byl obraz trhaný.

Fotografie

Video

http://youtu.be/kPiMBBceZJM

Kdy, kde a za kolik?

Xiaomi Ants Smart Camera se bohužel podle serveru Heureka nedá na českém trhu zakoupit. Podívat se tedy musíme do zahraničí – čínské e-shopy nabízejí kamerku Xiaomi Ants Smart Camera za cenu okolo 1000 Kč, počítat ale musíme také s případnými doplatky za poštu, DPH apod.

Resumé

Čínská společnost ukazuje, že umí přinést užitečné výrobky také do prostředí domácností, a Xiaomi Ants Smart Camera je toho důkazem. Chytrá kamerka se pochlubí jednoduchou a povedenou konstrukcí, snadnou instalací a ovládáním, přenosem zvuku oběma směry či podporou paměťových karet. Bonusem je také noční režim, možnost vzdáleného ovládání mimo domácí síť a dokonce sledování přes protokol RTSP (tedy v libovolném přehrávači videa). Cena na domácím trhu je rovněž poměrně nízká. Jak už to u chytrého příslušenství u Xiaomi bývá, opět pokulhával spíše software. Oficiální aplikace je bohužel pouze v čínštině a angličtině (neoficiální překlad) a na Google Play ani jednu z aplikací nehledejte. Některé proklamované funkce se nám navíc ani nepodařilo zprovoznit (zapnutí nahrávání pohybem či upozornění na pohyb v domě), zlobila nás také paměťová karta – po vložení se stala kamerka z neznámých důvodů nepoužitelná. Česká komunita MIUIOS.cz již pracuje na české verzi oficiální aplikace, která by kromě překladu do mateřského jazyka mohla odstranit některé prvotní neduhy.

Klady

+ Povedená konstrukce. + Přenos zvuku oběma směry. + Podpora paměťových karet. + Vzdálené ovládání mimo domácí síť a streamování přes RTSP. + Noční režim.

Zápory

– Aplikace zatím pouze v čínštině a angličtině. – Některé funkce se nám nepodařilo zprovoznit. – Po zasunutí paměťové karty přestala kamera pracovat. Za zapůjčení děkujeme společnosti MIUI Czech & Slovak.

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: