TOPlist

Xiaomi Amazfit Stratos 3 recenze: ideální chytré hodinky na sport

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
24.3.2020 16:01 (22.6.2021 16:08)
Ikona komentáře 11
xiaomi amazfit stratos 3 titulka
Reklama

Po stylových hodinkách se špičkovým AMOLED displejem Xiaomi Amazfit GTS se v dnešní recenzi podíváme na hodinky ze stejné stáje, avšak s jiným zaměřením. Xiaomi Amazfit Stratos 3 jsou chytré hodinky více zaměřené na sportovce. Dokáže se novinka alespoň v některých ohledech vyrovnat třeba i hodinkám od Garminu či Suunto, které se těší mezi sportovci velké oblíbenosti? Nebo naopak, jak snese porovnání s hodinkami využívajícími Wear OS či Tizen? Na tyto a mnohé další otázky se pokusíme odpovědět v textu recenze Xiaomi Amazfit Stratos 3.

Obsah recenze Xiaomi Amazfit Stratos 3

Balením nijak nevybočuje

Podobně, jako v případě již v úvodu zmíněných Xiaomi Amazfit GTS ani zde nepočítejte se zvlášť štědrým balením. Právě naopak. Uvnitř malé černé krabičky se tak nachází pouze hodinky, základní manuály a USB kabel s magnetickou kolébkou sloužící pro nabíjení hodinek. Na benefity v podobě náhradního pásku a podobně tak rovnou zapomeňte. baleníXiaomi Amazfit Stratos 3

Design spíše do sportovna

Design hodinek Xiaomi Amazfit Stratos 3 doznal v porovnání s předchůdcem řady vylepšení. Stále se však jedná o chytré hodinky s kruhovým displejem a sportovním designem. V rámci sportovních hodinek ale rozhodně jde o jeden z elegantnějších počinů. Rozhodně se tak nemusíte bát, že by se Xiaomi Amazfit Stratos 3 nehodily pro každodenní nošení. Navíc, i při tom oceníte dostatečně robustní konstrukci využívající nerezovou ocel a keramiku (okolí displeje a tlačítka) spolu se zesílenou spodní plastovou vanou. Displej je pak v případě standardní varianty překryt dobře známým sklem Corning Gorilla Glass 3 s oleofóbní úpravou zamezující ulpívání mastnoty. Plavce pak zajisté potěší informace o voděodolnosti do 5 ATM díky čemuž nebude povrchové plavání s hodinkami žádný problém. Xiaomi Amazfit Stratos 3 získávají jistou dávku elegance díky okolí displeje s lesklým nerezovým okrajem a keramickou lunetou s 60 leskle zvýrazněnými body po obvodu. Hodinky jsou vybaveny hned čtveřicí tlačítek. Jejich popisky naleznete na zmíněném nerezovém okraji okolo displeje a dozvíte se z nich, že se jedná o tlačítko „zvolit“, navigační tlačítka a tlačítko „zpět“. První zmíněné tlačítko pak vystupuje o něco výrazněji a jeho obvod je ve spodní části zvýrazněn červeně. Vzhled plastového pouzdra pak oživuje karbonová textura. Spodní část plastové vany pochopitelně musí patřit především senzoru srdečního tepu. Dále zde nalezneme čtveřici pinů, sloužících k nabíjení a synchronizaci. Na bezdrátové nabíjení tedy zapomeňte. [aps_product_sz id=“593336″]

Přibalený pásek mile překvapí

Standardně dodávaný silikonový pásek je k hodinkám Xiaomi Amazfit Stratos 3 připojen pomocí standardního 22mm uchycení – pokud vám tedy nebude vyhovovat, jeho výměna zabere pár vteřin. Navíc pásků, řemínků a tahů v tomto rozměru je na trhu velmi široká nabídka a rozhodně ta budete mít z čeho vybírat. Použitý pásek nás mile překvapil komfortem při používání. Už jeho povrch je na dotek velmi příjemný. Nejvíc nás ale potěšilo, že se pod ním nijak výrazně nepotí zápěstí. Za to, s největší pravděpodobností, můžeme poděkovat rozměrným otvorům, sloužícím rovněž pro zapnutí přezky, v malých rozestupech táhnoucích se po takřka celé délce obou polovin pásku. Z vnitřní strany se pak mezi rozestupy nalézají malé výstupky, rovněž zlepšující přístup vzduchu k pokožce pod páskem. Díky tomu jsou Xiaomi Amazfit Stratos 3 v některých ohledech příjemnější na nošení než výrazně menší a lehčí Amazfit GTS.

Každodenní použití hodinek Xiaomi Amazfit Stratos 3

Jak jsme již nakousli v předešlé kapitole, Xiaomi Amazfit Stratos 3 rozhodně nepatří mezi nejmenší chytré hodinky na trhu. Právě naopak, průměrem pouzdra 48,6 mm a jeho tloušťkou 13,4 mm patří spíše na opačný konec seznamu. Byť bychom si dokázali představit o něco menší tloušťku pouzdra, nám rozměry hodinek vyloženě nevadily. Nicméně je pravda, že například zpod rukávu bundy se již hodinky nevytahovali zrovna pohodlně. Zrovna tak by rozměry hodinek nemuseli vyhovovat někomu s užší rukou, nemluvě o něžném pohlaví. Hmotnost činící 40,4 gramu je však vzhledem k rozměrům skoro až překvapivě nízká a i díky ní jsme mohli hodinky na zápěstí nosit celý den, prakticky aniž bychom si to uvědomovali.

Transflektivní displej na slunci oceníte

Jedním z potenciálních taháků hodinek je bezesporu použitý transflektivní displej. Ten u chytrých hodinek nevídáme zas tak často a když, tak spíše ne u běžných chytrých hodinek, ale spíše u sport testerů. Ve zkratce se dá říct, že tento typ displeje nepotřebuje podsvícení, využívá totiž dopadající světlo a (zjednodušeně řečeno) čím víc světla na něj dopadne, tím je lépe čitelný. I za slunečného dne tak nebudete mít nejmenší problém informace na displeji Xiaomi Amazfit Stratos 3 přečíst. Další velkou výhodou je pak jeho nízká spotřeba energie. Na druhou stranu, jsou zde i nevýhody. Zmínit můžeme špatné pozorovací úhly a také barevné podání – které však v tomto případě není příliš relevantní. Logicky pak na displeji nic neuvidíte v noci. Proto je displej vybaven i vlastním osvětlením, ne nepodobným tomu, které si můžete pamatovat ze starých tlačítkových telefonů s monochromatickými displeji. Xiaomi Amazfit Stratos 3 čitelnost displeje na slunci

Výdrž baterie je milým překvapením

Intenzitu osvětlení displeje pak můžete ručně regulovat v až pěti stupních. Zvolená intenzita má pak pochopitelně vliv i na výdrž baterie. Ta je však velmi slušná a při běžném používání není nutné se nijak výrazně omezovat. Když jsme Xiaomi Amazfit Stratos 3 používali jako klasické chytré hodinky se zapnutým kontinuálním měřením srdečního tepu a vypnutou funkcí probuzení při zvednutí zápěstí (vzhledem k transflektivnímu displeji není téměř ani potřeba), dostali jsme se na skvělou výdrž 7 pracovních dní. Stačí ale jen vypnout neustálé měření srdečního tepu a rázem získáte další 2-3 dny k dobru.Pokud by vám však ale ani to nestačilo, vybavil výrobce své hodinky ještě jednou specialitou v podobě ultra úsporného režimu. Oproti konkurenci ale ultra úsporný režim neznamená, že se z chytrých hodinek prakticky stanou obyčejné hodinky, které vedle data a času zobrazí maximálně tak počet kroků. Výrobce totiž Amazfit Stratos 3 pro tento režim vybavil druhým čipsetem a firmwarem. Po přepnutí do tohoto režimu se tak dočkáte zjednodušeného prostředí vykresleného v nižším rozlišení a s jednodušší grafikou. Tento režim se pak vyznačuje také omezením veškerých animací na minimum a dojde také ke zhoršení jinak vynikající odezvy. Za tuto cenu pak získáte chytré hodinky s minimem funkčních omezení a dlouhou výdrží baterie. Dle výrobce by měla výdrž v tomto režimu při nepřetržitém měření tepu dosahovat 14 dní na jedno nabití. Bohužel jsme již neměli čas tuto hodnotu ověřit, nicméně za 3 dny používání hodinek v tomto režimu klesla úroveň nabití baterie na 84% což naznačuje, že by hodinky mohly dosáhnout na ještě delší výdrž než udávaných 14 dní. Při sportu a aktivních všech funkcích hodinek včetně měření tepu a GPS počítejte se ztrátou přibližně 3-4 % energie za hodinu.

Fitness funkce Xiaomi Amazfit Stratos 3

Jak jsme již zmínili, Amazfit Stratos 3 jsou více orientované na sportovce a tomu odpovídá nejen jejich konstrukce, ale i funkční výbava. Tu senzorovou zde zastává snímač srdečního tepu, barometr, 6-osý akcelerometr a 3-osý kompas. O zjištění pozice se stará nejen GPS, ale také Galileo, případně GLONASS. Musíme uznat, že přesnost, s jakou hodinky zvládají sledovat pozici uživatele nás mile překvapila. Ani v husté zástavbě neměly Xiaomi Amazfit Stratos 3 problém s určením pozice či výpadky signálu. Vedle počtu kroků pak hodinky zvládají vcelku obstojně počítat i pohyb po schodech. A pochválit můžeme rovněž i přesnost snímače srdečního tepu, jehož měření se prakticky shodovala s měřením konvenčního tlakoměru. Xiaomi Amazfit Stratos 3 zvládají monitorovat 19 různých cvičení. Jejich výčet je následující:
  • běh
  • chůze
  • jízda na kole
  • plavání v bazénu
  • venkovní plavání
  • běžecký pás
  • indoor cycling
  • eliptický trenažer
  • veslovací trenažer
  • volné cvičení
  • tůra
  • výšlap
  • trailový běh
  • triatlon
  • lyžování
  • tenis
  • fotbal
  • multisport (libovolná kombinace běhu, jízdy na kole a plavání)
  • skok přes švihadlo
U většiny těchto režimů si pak uživatel může nastavit cíle jako například uraženou vzdálenost (či počet opakování), dobu trvání a spálené kalorie. Pro běžce je pak připraven i jednoduchý trenér mající za úkol pomoci vám neustále se zlepšovat a obsažen je i VO2 max test. Nastavit zde lze i efekt, jaký by trénink měl mít – spalování tuků či kardio a to v několika intenzitách. V nastaveních jednotlivých cvičení je k dispozici i možnost upravit zobrazované informace v průběhu cvičení či aktivovat automatické pozastavení záznamu. Po skončení cvičení uživatel obdrží detailní informace o celém jeho průběhu. Nechybí zde základní informace o čase, uražené vzdálenosti, spálených kaloriích či průměrné rychlosti. Vedle toho se ale můžete těšit také na spoustu dat o intenzitě cvičení, vývoji srdečního tepu včetně grafu či času stráveném v jednotlivých aerobních zónách. Záznam cvičení pak lze exportovat do GPX souboru. V aplikaci Amazfit pak lze synchronizovat vaše údaje (pouze) se službami Wechat a Strava.

Prostředí hodinek Xiaomi Amazfit Stratos 3

Oproti levnějším sourozencům, jakými jsou například i Amazfit GTS či Amazfit GTR, nabídnou Xiaomi Amazfit Stratos 3 o poznání propracovanější a soběstačnější systém. I tak zde však chybí možnost instalace dalších aplikací, například oproti hodinkám s Wear OS. Nutno však podotknout, že již v základu zde máte k dispozici prakticky vše potřebné. Vedle zmíněných fitness funkcí zde nechybí takové věci, jako základní předpověď počasí, budíky, časovač, stopky či kompas a barometr. Prostředí hodinek je sice v angličtině, nicméně s českými znaky si Amazfit Stratos 3 poradí. To oceníte zejména u notifikací příchozích zpráv. Bohužel, na zprávy nelze z hodinek žádným způsobem odpovědět. Xiaomi Amazfit Stratos 3 displej Pokud se vám často stává, že svůj smartphone odložíte a sami pak nevíte kam, určitě oceníte funkci „najít můj telefon“, po jejíž aktivaci začne telefon zvonit a vibrovat Škoda, že si výrobce nevzpomněl na kalendář. Stačila by jednoduchá aplikace, která by zobrazovala agendu z kalendáře v telefonu a byli bychom spokojeni. Výrobce však nezapomněl hodinky zabudovaný hudební přehrávač. Stačí prostřednictvím USB kabelu z počítače nebo skrze aplikaci Amazfit nahrát soubory s vaší oblíbenou hudbou a hodinky spárovat s bluetooth sluchátky. Pro hudbu jsou v hodinkách vyčleněny 2 GB prostoru. Hodinky dokonce disponují i NFC čipem, pro placení je však lze využít bohužel jen v Číně.

Jednoduché a přehledné

Obdoba domovské obrazovky zde není zastoupena ničím jiným, než ciferníkem. I zde máte výběr hned z několika různých ciferníků, přičemž u některých můžete zasahovat do jejich designu či si vybrat, jaké informace na nich chcete zobrazit. Dále zde máme i „widgety“, tak výrobce nazývá obrazovky, které lze zobrazit rolováním z domovské obrazovky nahoru/dolů. Zde může být zobrazen zástupce většiny v hodinkách obsažených aplikací – od zdraví přes barometr až po hudební přehrávač. Pořadí těchto obrazovek lze libovolně měnit, pouze pozice nad ciferníkem je vyhrazena rychlým přepínačům. Z levé strany se pak vysunuje přehled notifikací a ty tak máte pořád po ruce. Tažením prstem na opačnou stranu se pak dostanete do menu aplikací. K tomu lze získat přístup i prostřednictvím tlačítka zpět. Pro rychlý přístup ke sportovním režimům je zase vyhrazeno tlačítko volby. Dvojice tlačítek s kurzorovými šipkami pak, vcelku logicky, slouží k pohybu po obrazovce ve vertikálním směru – a je jedno, zda se nacházíte na domovské obrazovce či nastavení. Škoda jen, že jsou tato tlačítka hodně zapuštěná a hlavně mají velmi tuhý stisk. I tak ale jejich přítomnost kvitujeme, uživatel je totiž ocení zejména při plavání nebo ve sprše, kdy se nelze spolehnout na dotykový displej.

Aplikace Amazfit

Ke spárování, synchronizaci a nastavení hodinek Xiaomi Amazfit Stratos 3 neslouží nic jiného, než dobře známá aplikace Amazfit. Co se týče spárování hodinek s telefonem a jejich synchronizace, neměli jsme v tomto případě sebemenší problém. Spárování je rychlé a snadné. Zrovna tak jsme neměli problém ani s příjmem notifikací, které do telefonu chodily naprosto spolehlivě. Snad jen synchronizace po spuštění aplikace by nemusela trvat tak dlouho, to je však pouze malá a zanedbatelná vada na kráse.
Zepp(formerly Amazfit)

Zepp(formerly Amazfit)

Huami Inc.

Instalovat (Free)

Google Play

Pochválit musíme vzhled a celkovou přehlednost aplikace. Jakmile synchronizujete data z hodinek, nabídne vám aplikace Amazfit celou řadu grafů a dalších informací, díky kterým si můžete udělat dobrý obrázek o vaší kondici a sledovat vývoj vašich sportovních výkonů. Chybět pak nesmí ani výpočty – BMI počínaje, množstvím vody a svalstva konče. Po skončení cvičení si pochopitelně můžete prohlédnout jeho záznam přičemž aktivity jako běh, chůze a jízda na kole jsou doplněny i o mapu se záznamem trasy. Vybraná data a informace o vašich cvičeních pak můžete sdílet s vašimi přáteli, kteří rovněž využívají aplikaci Amazfit.

Cena Xiaomi Amazfit Stratos 3 a konkurence

Dle serveru Heureka.cz na našem trhu seženete chytré hodinky Xiaomi Amazfit Stratos 3 od 4 675 Kč s DPH přičemž ve většině známějších obchodů startuje cena těchto hodinek na přibližně o tisícikorunu vyšší ceně.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Svou cenou se tak Xiaomi Amazfit Stratos 3 dostávají „na dostřel“ jihokorejské konkurenci v podobě Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty se vyrábí ve dvou velikostech – 40 a 44 mm – přičemž i větší varianta je o poznání kompaktnější než chytré hodinky od Xiaomi. Hodinky od Samsungu si nás pak získávají systémem Tizen zatímco Xiaomi musíme připočíst bod k dobru za transflektivní displej. Ten sice na první pohled nevypadá tak dobře jako AMOLED v podání Samsungu, při pohybu na přímém slunci však jeho kvality nepochybně doceníte. Amazfit Stratos 3 pak budou volbou uživatelů, kteří nechtějí pouze jednodenní hodinky. Slabou výdrž baterie se pak Samsung snaží kompenzovat bezdrátovým nabíjením či měřením EKG. samsung galaxy watch active 2

Finální verdikt recenze Xiaomi Amazfit Stratos 3

Xiaomi Amazfit Stratos 3 jsou povedenými chytrými hodinkami pro sport za rozumnou cenu. Jejich „chytrost“ je však třeba brát s rezervou a smířit se s ústupky spojenými s použitým Amazfit OS. Pokud tedy chcete na zápěstí nosit spíše druhý „smartphone“ než chytrý doplněk pro sportovce, rozhlédněte se raději mezi hodinkami s Wear OS či Tizenem. Pokud však chcete hodinky vhodné pro sport i každodenní nošení a spokojíte se s drobnými omezeními chytrých funkcí, jsou právě Amazfit Stratos 3 správnou volbou právě pro vás. [one_half]

Klady

+ výdrž baterie + transflektivní displej  + přesné určování polohy + ultra úsporný režim + design [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– omezení operačního systému – pro někoho příliš mohutné – v ČR nemožnost pomocí hodinek platit [/one_half_last]

Používáte při sportu nějaké chytré hodinky či náramek?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: