TOPlist

Xiaomi 15 Ultra v Barceloně: Otestovali jsme jeden z nejlepších fotomobilů současnosti

  • Společně se mrkneme na fototest nového Xiaomi 15 Ultra z Barcelony
  • Periskopický 200MPx teleobjektiv s obřím senzorem je hlavní hvězdou celé sestavy
  • Hlavní foťák s 1" senzorem ztratil variabilní clonu, přesto podává špičkové výsledky

Sdílejte:
Jakub Kárník
Jakub Kárník
9.4.2025 08:00
Ikona komentáře 0
xiaomi 15 ultra modul fotoaparát
Reklama
nezavisle novinky na telegramu

Telefony Xiaomi jsem vždy vnímal jako zařízení s výborným poměrem cena/výkon, ale ještě donedávna jsem o nich neuvažoval jako o absolutní špičce v oblasti mobilní fotografie. Tohle se však změnilo v momentě, kdy začal čínský kolos spolupracovat s legendární Leicou a začal se obecně hodně zaměřovat na kvalitu fotek (nejen) v těch nejvyšších cenových kategoriích. Přibližně dva měsíce jsem strávil s nejnovějším Xiaomi 15 Ultra, které posouvá laťku ještě výš.

Měl jsem možnost s tímto telefonem strávit několik dní v Barceloně a důkladně jeho fotografické schopnosti otestovat. Pojďme se mrknout na výsledek.

Fotografická sestava budící respekt

Xiaomi vsadilo na čtveřici zadních fotoaparátů umístěných v masivním kulatém modulu, který dominuje designu telefonu. Pokud jste milovníci klasického vzhledu Leica fotoaparátů, bude vás toto řešení bavit. Pokud ne, budete jej možná považovat za poněkud neohrabané, zvláště když layout objektivů není tak symetrický jako loni, což vytváří dojem, že se Xiaomi snaží do modulu nacpat co nejvíce hardwaru.

Xiaomi 15 Ultra recenze

Soustava senzorů je však skutečně impozantní:

  • Hlavní snímač: 50 MPx Sony LYT-900, f/1.63, 1″ senzor, OIS, ekvivalent 23mm
  • Ultraširoký: 50 MPx Samsung JN5, f/2.2, 115° záběr, 5cm makro
  • Teleobjektiv: 50 MPx Sony IMX858, f/1.8, OIS, ekvivalent 70mm, 10cm makro
  • Periskopický teleobjektiv: 200 MPx Samsung HP9, f/2.6, OIS, ekvivalent 100mm

Zatímco konkurence se soustředí na co největší přiblížení (Samsung a Apple mají 5x zoom), Xiaomi jde jinou cestou – sází na kvalitu obrazu a velikost senzoru. S ohniskovou vzdáleností 100 mm (v přepočtu na full frame) a světelností f/2.6 jsou to parametry, které rozhodně budí respekt.

Periskopický teleobjektiv: Nový král mobilní fotografie

Mezi největší vylepšení patří jednoznačně již zmíněný nový 200MPx periskopický teleobjektiv s (na poměry teleobjektivů) obrovským 1/1,4″ senzorem Samsung HP9. Přiznám se, že jsem zpočátku byl trochu skeptický k tomu, že Xiaomi snížilo zoom z loňských 5x na 4,3x, ale po pár dnech fotografování v Barceloně jsem neměl sebemenší pochybnosti o tom, že tohle je zřejmě nejlepší teleobjektiv, který jsem měl možnost testovat.

Při fotografování Sagrady Familie jsem byl ohromen detaily, které dokázal telefon zachytit z poměrně velké vzdálenosti. Na rozdíl od konkurence jsem nezaznamenal agresivní doostřování ani ztrátu detailů. Zejména přepínání mezi hlavním fotoaparátem a 4,3x zoomem je plynulé a navíc si můžete úplně bez problémů dovolit jít i mnohem dál. Takový 10x zoom stále vypadá jako dedikovaný. Netrénované oko nemá šanci poznat, že jde o digitální zoom. Je naprosto špičkový přibližně do 20x přiblížení, poté se začínají objevovat artefakty a agresivnější doostřování.

Během karnevalu jsem pak mohl naplno ocenit portrétní schopnosti tohoto objektivu. Ohnisková vzdálenost 100 mm je pro portréty téměř ideální a vytváří nádherný bokeh efekt, který konkurence může jen těžko napodobit. Subjekt je dokonale ostrý, pozadí krásně rozmazané, a to vše bez nutnosti přepínat do speciálního portrétního režimu. Stačí fotit normálně se 4,3x zoomem a efekt se dostaví sám.

Hlavní snímač: Stále špičkový, ale o něco méně unikátní

Hlavní 50MPx senzor používá stejný čip jako loni, konkrétně jde o 1″ Sony LYT-900. Ten však bohužel přišel o variabilní clonu, což je zvláštní krok zpět. V teorii to dělá tento objektiv o něco méně univerzálním, v praxi ale není ztráta tak dramatická. Přesto jde z mého pohledu o nelogický ústupek u zařízení, které se prezentuje jako špičkový fotomobil.

Snímky z hlavního fotoaparátu mají vynikající dynamický rozsah, věrné barvy a perfektní detaily bez přehnaného doostřování. Při focení památek ve městě i jídla v restauracích jsem byl nadšený z toho, jak přirozeně fotky vypadají – žádné přesaturované barvy nebo umělé zostřování, jen čistý, detailní obraz.

Oproti loňsku se mezigeneračně zlepšil také noční režim. Fotky mají výrazně méně šumu, vyšší ostrost a lepší vyvážení expozice. Při večerním focení barcelonských ulic a lamp jsem byl schopen zachytit atmosférické snímky s minimálním šumem a působivým dynamickým rozsahem.

Zkušenosti s 3x teleobjektivem a ultraširokým objektivem

Kratší z teleobjektivů se 70mm ohniskem (3x zoom) funguje skvěle pro každodenní fotografování. Je to ideální ohnisková vzdálenost pro portréty z rozumné vzdálenosti a světelnost f/1.8 umožňuje fotografovat i za horších světelných podmínek. Navíc jeho schopnost zaostřit na pouhých 8,5 cm z něj dělá vynikající nástroj pro makro fotografii.

Ultraširoký objektiv si také zaslouží pochvalu, i když zde Xiaomi nijak výrazně nevyčnívá nad konkurencí. Snímky jsou ostré, s minimálním zkreslením v okrajích a dobrou barevnou konzistencí s ostatními objektivy. V jedné restauraci jsem s ním zachytil celý interiér a výsledek vypadal přirozeně, bez typické deformace, kterou u ultraširokých objektivů občas vídáme.

Jediná výtka by mohla směřovat k 32MPx selfie kameře, která není nijak převratná. Snímky mají pěkné barvy a dobrý dynamický rozsah, ale absence automatického ostření znamená, že detaily nejsou tak ostré, jak bych si přál. Konkurence v podobě iPhonu nebo Samsungu má rozhodně lepší přední fotoaparát.

Závěr: Revoluce, nebo evoluce?

Xiaomi 15 Ultra je bezesporu vynikající fotomobil, který v některých ohledech překonává i to nejlepší od Applu a Samsungu. Jeho periskopický teleobjektiv je pravděpodobně nejlepší, jaký kdy byl v telefonu použit, a hlavní snímač stále patří ke špičce v oboru.

Je to však revoluce oproti loňskému modelu? Nemyslím si. Spíše jde o promyšlenou evoluci, která adresuje některé slabiny předchůdce, ale současně dělá kompromisy, jako je odstranění variabilní clony. Pokud už vlastníte Xiaomi 14 Ultra, nemyslím si, že by upgrade byl nezbytný – rozdíly nejsou tak markantní.

Pokud ale hledáte nový telefon a fotografie je pro vás prioritou, pak je Xiaomi 15 Ultra jednou z nejlepších voleb na trhu. Za cenu kolem 35 000 Kč dostanete zařízení, které se vyrovná a v některých ohledech i předčí konkurenty stojící podobné peníze.

Teď jsem zvědavý, jak na tuto výzvu zareagují Samsung a Apple ve svých příštích generacích vlajkových lodí, protože Xiaomi jim dalo pořádnou lekci z toho, jak má vypadat skutečně špičkový fotomobil.

Poznámka redakce

Tento článek vznikl ve spolupráci s Xiaomi. Obsah vytvořila redakce Světa Androida na základě vlastních zkušeností tak, aby byla zachována objektivita.

Jaký je váš názor na Xiaomi 15 Ultra?

Za poskytnutí Xiaomi 15 Ultra děkujeme českému zastoupení společnosti Xiaomi.

O autorovi

Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… Více o autorovi

Jakub Kárník
Sdílejte: