TOPlist

Recenze Xiaomi 13 Ultra: nedostupný luxus s výborným fotoaparátem!

Xiaomi 13 Ultra
  • Xiaomi 13 Ultra je stylový telefon, zadní stranu zdobí veganská kůže a obří fotoaparát
  • V České republice jej oficiálně nekoupíte, Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro zatím musí stačit
  • Rozhraní MIUI má spoustu fanoušků a spoustu odpůrců, pochopení mám pro všechny

Na našem trhu se prodávají stovky různých mobilních telefonů a pro výrobce není úplně snadné zákazníka zaujmout. Občas se některé telefony do České republiky oficiálně nedostanou, já ale měl štěstí a několik měsíců používám unikát – Xiaomi 13 Ultra.

V dnešní recenzi se dozvíte, jaký je život s tímto krásným a nedostupným mobilním telefonem, povíme si něco o fotoaparátu a samozřejmě se budeme věnovat uživatelskému rozhraní MIUI, o kterém se často mezi fanoušky mobilních telefonů bouřlivě diskutuje. MIUI tady už ale nebude moc dlouho, HyperOS přichází!

Xiaomi 13 Ultra

 

Obsah recenze Xiaomi 13 Ultra

Konstrukce a design

Hned na úvod se musím přiznat, že se mi líbí design spousty současných telefonů a to bez ohledu na výrobce. Ale některé telefony se mi líbí o kousek více… Dlouhodobě se mi líbí vzhled telefonů Apple, ale iOS bych používat nezvládl a to jsem to několikrát vyzkoušel. Slabost mám pro keramiku u Huawei P40 Pro+, vydrží prakticky cokoliv. Přišel mi fajn Samsung Galaxy S23, malý a šikovný telefon.

Líbí se mi Xiaomi 13, které jsem si dokonce koupil. Jaké je Xiaomi 13 Ultra? Telefon je to velký. Jeho rozměry jsou 163,18 x 74,64 x 9,06 milimetrů, hmotnost celých 227 gramů. Hmotnost chválím – člověk hned cítí, že má v ruce pořádný kus techniky. K dispozici jsou tři různé barevné varianty, já používám bílou verzi, která mi přijde nejstylovější. Zadní strana a kovové boky krásně vyniknou!

Xiaomi 13 Ultra

Přední stranu telefonu odbudeme rychle, máme zde zakřivený 6,73 palcový AMOLED displej s frekvencí 120 Hz a vysokým rozlišením 3200 x 1440 pixelů, kterému nechybí LTPO technologie. Proměnlivá frekvence displeje je u nejlepších telefonů nutnost, už bych nechtěl telefon bez LTPO. Pokud to situace nevyžaduje, frekvence displeje se automaticky sníží a tím dojde k prodloužení výdrže.

Pokud sledujete například videa, frekvence se automaticky zvýší na maximum. Těšit se můžete na kvalitní a ostrý obraz, díky zakřivení na bocích se telefon pohodlně ovládá pomocí gest. Přesto bych preferoval displej rovný, sehnat kvalitní tvrzené sklo na zakřivený displej není jednoduché a ačkoliv jsem dříve toto konstrukční řešení miloval, nyní bych se bez něj obešel.

Zakřivený nebo rovný displej? Věčné dilema!

Maximální jas je 2600 nitů, ani během letních dní jsem na sluníčku neměl s čitelností žádné problémy. Vlajkové lodě v roce 2024 ale tuto hodnotu posunou dál. Potěší přítomnost Dolby Vision, HDR10+ a rovněž ochrana v podobě skla Gorilla Glass Victus. Displej je jednou z velkých předností Xiaomi 13 Ultra, nemá žádnou chybu. Zapomenout nesmíme na čtečku otisků prstů, která je v něm umístěná.

Právě skrze čtečku v displeji odemykám telefon v 99 procentech případů. Odemykání pomocí obličeje je stejně rychlé, ale nepoužívám jej. Možná spíše ze zvyku, Huawei měl vždycky extrémně rychlou čtečku otisků prstů na zádech respektive pod displejem, takže jsem si na toto řešení zvykl. A jelikož stejně dávám prst na displej, neztrácím tím žádný čas.

Xiaomi 13 Ultra

Záda jsou mnohem zajímavější a to hned z několika důvodů. Na zádech najdete veganskou kůži a to je materiál, který se mi moc líbí. Pravá kůže (jako například nabízí Dbrand) by byla ještě lepší, ale veganská kůže je fajn. Je příjemná na dotek, působí hodnotným dojmem, nechytají se na ni otisky prstů, nešpiní se. Zkrátka je hezká a praktická, člověk rychle zapomene, že je to vlastně jen plast…

Xiaomi 13 Ultra

Při pohledu na záda telefonu si zkrátka musíme všimnout obřího fotomodulu, ale upozorním ještě na jednu věc – horní polovina zad je u Xiaomi 13 Ultra o něco vystouplá. Na fotografiích to není úplně poznat, ale je to výrazný designový prvek. A nevypadá to vůbec špatně… Vše doplňuje velmi pevný kovový rám, který obepíná celý telefon. Konstrukci dávám deset bodů z deseti, výrobce se nebál experimentovat, vytvořil elegantní a přitom atraktivní přístroj. Pokud by měl rovný displej, bylo by to za mě dokonalé a dal bych bodů klidně jedenáct.

Xiaomi 13 Ultra

Abychom měli popis těla kompletní, musíme zmínit USB-C 3.2 na spodní hraně, které zajistí rychlý přenos dat. Chválím výrazná a dobře ovladatelná tlačítka na pravém boku a solidní stereo reproduktory. Když si přes telefon pouštím hudbu pro sebe, vždy je to skrze bezdrátová sluchátka. Ale občas zapnu dětem nějakou písničku z YouTube a to se slušné reproduktory hodí. Telefon nabízí certifikaci IP 68, to už je dnes u dražších telefonů běžná vlastnost.

Meet Xiaomi 13 Ultra

Meet Xiaomi 13 Ultra

Specifikace Xiaomi 13 Ultra

Specifikace Xiaomi 13 Ultra
Displej 6,73″ LTPO OLED, 3200 x 1400 pixelů, 120Hz, 2600 nitů
Ochranné sklo Gorilla Glass Victus
Rozměry a váha 163.18 x 74.64 x 9.06 mm, 227 g
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Paměť 12/16 GB LPDDR5X RAM, 256/512/1024 GB UFS 4.0
Software Android 13, MIUI 14
Baterie 5000mAh, 90W nabíjení kabelem, 50W nabíjení bezdrátové
Fotoaparáty 50Mpx 1” Sony IMX989, variabilní clona F1,9-F4,0 s podporou OIS, 50Mpx teleobjektiv (3,2x optický zoom) s podporou OIS, 50Mpx teleobjektiv (5x optický zoom) s podporou OIS, 50Mpx ultraširoký snímač se záběrem 122 stupňů
Selfie kamera 32 Mpx
Cena 999 EUR (cca 25 000 Kč)

Leica ručí za kvalitu, fotoaparát je výborný!

Kapitolu o fotoaparátech musíme začít jejich popisem, už z něj vám totiž bude jasné, že fotografování je doménou modelu Xiaomi 13 Ultra. Hlavní 1” senzor Sony IMX989 nabízí rozlišení 50 megapixelů a optickou stabilizaci obrazu, navíc přidává variabilní clonu F1,9-F4,0. Stejné rozlišení nabízí oba teleobjektivy, ani jednomu nechybí optická stabilizace obrazu. Těšit se můžeme na 3,2x a 5x optický zoom, za mě ideální kombinace, která pokryje většinu běžných potřeb.

Maximem je 120x digitální zoom, tady už ale samozřejmě kvalita snímků výrazně klesá. Líbí se mi, že při vysokém stupni přiblížení se vám na displeji zobrazí okno naznačující, kde se konkrétně v záběru nacházíte. Pokud se například snažíte vyfotit letící letadlo, jeho hledání na obloze nemusí být jednoduché. Náhledové okno tento problém elegantně řeší.

Ale zapomněli jsme a poslední fotoaparát, širokoúhlý snímač má rovněž rozlišení 50 megapixelů a úhel záběru 122 stupňů. Celkem zde máme kvarteto fotoaparátů se stejným rozlišením, žádné kompromisy. Vše korunuje přehledná a snadno ovladatelná aplikace fotoaparátu, kde si snadno nastavíte cokoliv dle libosti. Většinou nechávám pracovat automatický režim, podává výborné výsledky.

Hned na začátek doporučuji nastavit kvalitu fotografií na tu nejlepší (přímo v nastavení fotoaparátu), cokoliv jiného nedává smysl a zbytečně byste se okrádali o detaily na fotografiích. Spolupráce se společností Leica je hodně vidět, k dispozici jsou styly Leica Authentic a Leica Vibrant.

Ještě více se mi líbí černobílé snímky, pro ty mám obrovskou slabost. Kdyby bylo po mém, tak bych barevně téměř nefotil. Když už jsme u těch barev – Xiaomi 13 Ultra fotí skvěle, ale ani tento telefon není dokonalý a občas mu barvy uletí, speciálně při horších světelných podmínkách v interiéru. Ale fotoaparát je výborný, o tom nelze diskutovat.

Xiaomi 13 Ultra si samozřejmě poradí s nahráváním videa, maximem je 8K rozlišení s 24 snímky za vteřinu, častěji použijete 4K video se 60 snímky za vteřinu. Kvalita videa je na velmi vysoké úrovni, k dispozici je rovněž stabilizace obrazu. Králem v oblasti videa je za mě Apple, nicméně Xiaomi 13 Ultra na tom je výborně, rozdíl je malý. Zapomenout nesmíme na přední fotoaparát, ten má rozlišení 32 megapixelů. Škoda jen, že není ukrytý přímo v displeji, jako to umí Nubia. Umí nahrávat FullHD video se 30 snímky za vteřinu, konkurence je v tomto směru dál a často nabízí 4K rozlišení.

A Journey through Time | The Evolution of MIUI

A Journey through Time | The Evolution of MIUI

MIUI 14 je fajn, ale vlastně na tom nezáleží…

Telefony Xiaomi jsou už mnoho let vybaveny uživatelským rozhraním MIUI, o kterém už byla napsána spousta článků. Lidi toto rozhraní milují, lidi toto rozhraní nenávidí… Kam se řadím já? Řekl bych, že někam doprostřed. Některé věci bych vyřešil jinak, ale MIUI 14 mi dobře a spolehlivě slouží. V letošním roce jsem měl možnost vyzkoušet One UI v Galaxy S23, Apple iPhone 14 Pro, Huawei Mate 50 Pro s HarmonyOS, OxygenOS v OnePlus Open a pravděpodobně jsem nevyjmenoval všechno.

U žádného ze zmíněných přístrojů jsem neměl pocit, že by mě uživatelské rozhraní nějak omezovalo. Současné dražší mobilní telefony jsou až na naprosté výjimky dobře odladěné. Najít vyloženě špatné uživatelské rozhraní už snad ani nejde, vše je věcí vkusu. Právě proto bych se nebál napsat MIUI jak do výhod, tak do nevýhod modelu Xiaomi 13 Ultra. Záleží jen a pouze na úhlu pohledu a osobních preferencích konkrétního uživatele.

Na kvalitách MIUI ale ve výsledku už nezáleží… Ptáte se proč? Xiaomi 13 Ultra v nejbližší době obdrží HyperOS společně s operačním systémem Android 14, dosavadní zkušenosti s MIUI 14 už  nebudou aktuální. Sám HyperOS používám v jiném telefonu několik měsíců a jsem spokojen, prostředí mi přijde hezčí a rychlejší.

Co všechno umí současná verze MIUI 14? Je toho spousta! Všechny své aplikace můžete nechat na jednotlivých obrazovkách, případně můžete přepnout na režim s klasickým seznamem aplikací. Používám první možnost, aplikace mám rychle po ruce a nemusím otevírat menu. Výrazně si můžete vzhled přizpůsobit pomocí MIUI témat, stran výběru ale výrobce moc nepochválím, najít zajímavý a kvalitní motiv trvá dlouho. Ale záleží na preferencích, s trochou snahy uspějete.

Xiaomi z velké části spoléhá na Google a svým způsobem to může být někdy škoda, v Číně výrobce v telefonech má větší počet vlastních aplikací (jako třeba kalendář), které dobře fungují a vypadají. Ale bavíme se o Androidu, cokoliv se vám nelíbí můžete snadno změnit. Výrazný prostor pro zlepšení vidím u zamykací obrazovky, ta v současné podobě neumí téměř nic.

Samozřejmě tady máme funkci Vždy na displeji, která dokáže zobrazit aktuální čas, datum a notifikace. Ale jinak je potenciál zamykací obrazovky nevyužitý. V rámci HyperOS je zamykací obrazovka řešena mnohem lépe, po aktualizaci se v tomto směru Xiaomi 13 Ultra posune kupředu. V době psaní recenze už byl HyperOS dostupný pro řadu telefonů od Xiaomi, namátkou Xiaomi 12T, Xiaomi 13, Xiaomi 13T nebo POCO F5. Jen má Ultra jak naschvál ještě update nedostala…

Xiaomi 13 Ultra umí spolupracovat s tabletem Xiaomi Pad 6, můžete sdílet displej telefonu na displej tabletu. Třeba přetahování souborů (jako to umí například Huawei) ale takto jednoduše vyřešené zatím není a uvidíme, jestli změnu přinese zmíněný HyperOS. Líbí se mi možnost zobrazení aplikací v plovoucích oknech, speciálně u nejrůznějších chatovacích aplikací.

MIUI 14 podporuje tzv. Duální aplikace, které vám umožňují mít jednu aplikaci v telefonu dvakrát, pokaždé přihlášenou na jiný účet. Opět se to hodí nejvíce u chatovacích aplikací, kde můžete být současně přihlášeni k soukromému a firemnímu účtu a nemusíte mezi nimi přepínat. MIUI není považováno za nejlehčí uživatelské rozhraní a je to pravda, do čistého Androidu má daleko. Pár předinstalovaných aplikací jsem smazal, člověk to udělá jednou a má klid. Reklamu jsem na Xiaomi 13 Ultra nikdy neviděl a to je jedině dobře, do drahého telefonu  nepatří.

Skvělá je Galerie, ta umí nepřeberné množství věcí. Kromě jednoduché a přehledné organizace obrázků můžete na své snímky umístit vlastní vodoznak, z obrázků je rovněž možné vytáhnout text, se kterým se dá dále pracovat. Nefunguje to za všech okolností na sto procent, ale úspěšnost rozpoznání textu je velmi vysoká.

Kromě čtečky otisků prstů v displeji a odemykání pomocí obličeje můžete telefon odemykat pomocí spárovaného Bluetooth zařízení od Xiaomi, jelikož ale hodinky na ruce téměř nenosím, funkci nevyužívám. Kromě sdílení nablízko můžete pro přenos souborů do dalšího zařízení Xiaomi použít rovněž funkci Mi Share, tu ale z bezpečnostních důvodů můžete aktivovat vždy jen na deset minut, pak se vypne. Proto používám sdílené nablízko od Google, soubory mezi telefonem a počítačem posílám každý den, funguje to výborně.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 nikdy nezklame

Xiaomi 13 Ultra je poháněno procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který je doplněný o 12 GB operační paměti  (existuje rovněž varianta se 16 GB operační paměti). Pokud by vám kapacita operační paměti nestačila, je možné je rozšířit o 3/5/7 GB, které si telefon vezme z volné kapacity interního úložiště. Ale přijde mi to úplně zbytečné, 12 GB je velmi dobrá hodnota.

Nejsem úplně fanouškem benchmarků, ještě jsem neviděl telefon s procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, který by fungoval špatně nebo kterému by chyběl výkon. A rozdíly v jednotkách procent mě příliš nevzrušují. Přesto jsem pro fanoušky čísel provedl oba populární testy. V Geekbench dosáhlo Xiaomi 13 Ultra na skóre 2030 respektive 5422 bodů. Výrazně tak překonal telefony Samsung řady Galaxy S23

V Antutu Benchmark jsme se pak dočkali skóre 1 503 701 bodů. Za sebou máme představení řady telefonů, které pohání Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 a ten je opět o kus dál. Ale procesor v Xiaomi 13 Ultra vám zajistí výborný výkon za všech okolností a je jedno, jestli telefon budete používat v roce 2024, 2025 nebo 2026. Když už jsme u těch letopočtů – sám jsem zvědav, kdy výrobce ukončí podporu modelu Xiaomi 13 Ultra. Věřím, že to pěkných pár let potrvá, můj odhad je rok 2028…

Baterie v telefonu má kapacitu 5000 mAh, určitě si umím představit, že by byla ještě o chloupek větší, klidně na úkor hmotnosti. Den intenzivního používání zvládne telefon vždycky, ale už jsem měl telefony s trochu lepší výdrží. Velmi vysoké rozlišení displeje se na výdrži zkrátka podepisuje, speciálně při hraní her je úbytek docela rychlý. Přesto bych výdrž baterie nebral jako nevýhodu.

K dispozici je několik režimů – úporný, vyvážený, výkonný. Většinou spoléhám na vyvážený režim, nemám potřebu do nastavení zasahovat. Pro úplnost dodám, že já s výdrží baterie nebudu spokojený snad nikdy. Ideální SOT by za mě byl kolem 20 hodin při maximální zátěži, s takovým telefonem bych byl spokojen. Xiaomi 13 Ultra nabízí něco přes polovinu, většinou jsem se pohyboval kolem 12 hodin, u jiných telefonů Xiaomi ale přechod na HyperOS a Android 14 znamenal zlepšení výdrže, snad nebude Ultra výjimkou.

Den intenzivního používání telefon zvládne vždycky. Hodně rovněž záleží, jak moc budete využívat potenciál telefonu. Pokud displej pojede na maximální rozlišení s nejvyšší obnovovací frekvencí, nastavíte maximální jas a navrch zapnete v nastavení baterie režim výkonu, pak baterie bude klesat rychleji než když zvolíte nějakou rozumnější kombinaci.

Chválím velmi rychlé nabíjení, 90W je paráda a telefon z úplné nuly naplno nabijete za necelých 40 minut. Poslední procenta jsou výrazně pomalejší vzhledem k ochraně baterie. První procenta naopak naskakují extrémně rychle, stačí deset minut nabíjení a máte dostatek energie na nenáročný den. Nikdy jsem nebyl fanouškem bezdrátového nabíjení, Xiaomi 13 Ultra ale nabízí 50W bezdrátové nabíjení, paráda!

Používáte reverzní bezdrátové nabíjení?

Doma bezdrátovou nabíječku mám (vlastně jich mám několik), ale většinu času leží v šuplíku, kabel je kabel. Občas využívám reverzní bezdrátové nabíjení, kterým můžete doplnit energii do dalšího zařízení. Jedna věc ale zamrzí – jakmile se nabíjení přeruší, telefon jej okamžitě vypne. Pokud jste například do položených sluchátek omylem strčili, musíte funkci opět zapnout.

Xiaomi 13 Ultra

Zapomenout nesmíme na infraport, který slouží pro ovládání domácích spotřebičů. Vnitřní úložiště má kapacitu 256 GB, na trhu ale můžete zakoupit klidně verzi se čtyřnásobnou kapacitou. Uvítal bych, kdyby základem bylo 512 GB, telefon by si to zasloužil. Ale 256 GB mi už přijde jako dostatečná hodnota, navíc se díváme na rychlé UFS 4.0 úložiště.

Zmiňovat u podobného telefonu podporu 5G je zbytečné, podobně jako přítomnost NFC.  Do Xiaomi 13 Ultra brzy dorazí podpora Wi-Fi 7, za to si vývojáři zaslouží pochvalu. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 podporuje tento standard Wi-Fi, ale u většiny současných telefonů jej výrobci blokují. Ale není to nic hrozného, doba Wi-Fi 7 teprve přijde. V nastavení si můžete vybrat výchozí SIM pro volání a pro data, používat můžete dvě různá telefonní čísla. Postrádám podporu eSIM, třeba Xiaomi 13 tuto funkci nabízí…

K dokonalosti chybí málo. Vlastnosti Xiaomi 13

Xiaomi 13 Ultra používám už šestý měsíc a za tuto dlouhou dobu jsem telefon dokázal dobře poznat. Budu se s ním loučit jen velmi nerad, slouží mi věrně a spolehlivě. Ale nejprve odbočka – v červnu jsem si koupil Xiaomi 13, líbily se mi příjemné rozměry, atraktivní design, výkonný procesor. O necelý měsíc později se mi do rukou na dlouhodobé používání dostalo Xiaomi 13 Ultra. Co mi na Ultře chybí? Vlastně to, co se mi naopak nejvíce líbilo na Xiaomi 13, tedy kompaktnější rozměry a rovný displej.

Na světě neexistuje univerzální telefon, který by všem vyhovoval na sto procent. Proto jsem si koupil Xiaomi 13 a nikoliv třeba Xiaomi 13 Pro, které je výbavou ještě o chloupek lepší. Na stranu druhou rozměrný displej je samozřejmě lepší na konzumaci obsahu, do většího těla výrobci většinou dokáží umístit baterii s větší kapacitou. Vždycky to bude něco za něco… Ano, nejvíce by se mi líbilo Xiaomi 13 Ultra v těle Xiaomi 13, ale takto to nefunguje.

Xiaomi 13 Ultra

Hodnocení Xiaomi 13 Ultra

Xiaomi 13 Ultra je jedním z nejlepších telefonů roku 2023. Najít slabé místo je téměř nemožné, výrobce si na telefonu dal záležet. Konstrukce, design, displej, fotoaparáty… Vše je zde na nejvyšší možné úrovni. Zatímco v roce 2023 se k nám Xiaomi 13 Ultra nedováželo, v roce 2024 bude situace jiná a pořídit si budete moci Xiaomi 14 a Xiaomi 14 Ultra. Nejnovější vlajková loď od Xiaomi bude brutálním telefonem, Xiaomi 13 Ultra nastavilo laťku vysoko.

Xiaomi 14 Ultra bude ještě lepší!

Vyměnil bych Xiaomi 13 Ultra? Jakmile bude představený nástupce, určitě mu dám šanci. Od konkurence se mi nejvíce líbí OnePlus 12, duel těchto vlajkových lodí bude patřit k těm nejzajímavějším v roce 2024. Zapojí se do něj Samsung Galaxy S24 Ultra a uvidíme, jestli se objeví další vyzyvatel, například Honor Magic6 Pro. Nejpravděpodobněji se mi jeví výměna za Xiaomi 14, kompaktní rozměry mi přece jenom trošku chybí a jsem schopen na oplátku snést fotoaparát, který nebude dokonalý ale “pouze” skoro dokonalý.

Klady

+ precizní konstrukce
+ veganská kůže na zádech

+ Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
+ 12 GB operační paměti
+ výborný fotoaparát
+ 90W nabíjení
+ displej

Zápory

– základní verze s kapacitou 256 GB
– rozlišení videa u předního fotoaparátu

– zahnutý displej
– absence eSIM

Hodnocení redakce: 95 / 100 %

Jak se vám líbí Xiaomi 13 Ultra?

Jozef Cmar
O Autorovi - Jozef Cmar

O telefonech začal psát už před dvaceti lety, tehdy se zaměřoval na Sony Ericsson. Později vytvořil projekt XPERIA.cz (a doménu si nechal až do současnosti,… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)