Herní konzole Xbox 360 je tu s námi už pěknou řádku let a určitě ho lze spatřit v mnoha českých domácnostech. Stejně tak zařízení s Androidem jsou čím dál tím populárnější a bitva mezi notebooky a tablety se začíná zajímavě vyostřovat. A víte o tom, že můžete naučit Xbox a praticky libovolné androidí zařízení skvěle spolupracovat?
Microsoft Smartglass
Za poněkud nicneříkajícím jménem se skrývá aplikace, kterou bychom mohli ve stručnosti označit jako dálkové ovládání pro Xbox. Má ale pár vychytávek navíc, o kterých by bylo dobré se zmínit! Jestli chcete pohodlně ovládat svůj Xbox skrze mobil či tablet, je tu pro vás náš snadný návod. Nejprve se podíváme, jak zařízení spárovat.
Jako první připravíme konzoli. Ujistěte se, že máte založený Xbox Live účet (můžete přistupovat na Xbox Marketplace), členství Gold není potřeba. Zároveň je nutné mít Xbox aktualizovaný, jinak následující volby v menu nenajdete:
Těmito jednoduchými kroky jste povolili možnost párování Xboxu s aplikací Smartglass. Nastal tudíž čas si ji nainstalovat, jenže tady narážíme na menší zádrhel – pokud se podíváte na Google Play na profil aplikace, možná zjistíte, že její kompatibilita není zrovna ukázková. Konkrétně řečeno: na desetipalcové tablety ji nelze nainstalovat, na sedmipalcové (Nexus 7 a další) však ano. Možností, jak se s tímto problémem vyrovnat, je samozřejmě vícero – buď si instalační balíček stáhnete přes mobil, zazálohujete ho a následně odešlete na tablet nebo se zkusíte mrknout na XDA Developers, co tam místní šikulové nabízejí. Podstatné je, že i na desetipalcových tabletech aplikace funguje bez problémů. Jakmile máte Smartglass ve svém telefonu či tabletu nainstalovaný, spusťte jej.
Nenechte se odradit někdy poněkud zdlouhavým loadingem a vyčkejte, než se objeví přihlašovací obrazovka – zde se musíte přihlásit stejnými přihlašovacími údaji (e-mail a heslo), pod kterými je vytvořen váš Xbox Live / Microsoft Live účet. Je to z toho důvodu, že aplikace pak na základě těchto údajů vyhledá vaši konzoli, která musí být samozřejmě zapnutá. V momentě, kdy se spárování podaří, nabídne vám Smartglass tři videotutoriály, ve kterých vám přiblíží, jak Xbox prostřednictvím telefonu ovládat. Až budete chtít pokračovat dál, stiskněte tlačítko Start na úplném spodku obrazovky – tím se dostáváme do hlavního menu, odkud můžete spouštět jednotlivé aplikace, dema či hry (pokud je máte stažené z Xbox Live a nepotřebujete k jejich spuštění DVD v mechanice).
Po jednotlivých obrazovkách se pohybujete posunutím prstu přes obrazovku, dole vidíte na pětici teček, na které obrazovce se právě nacházíte. Rozmístění se zhruba drží struktuře známé z Xboxu. Úplně vlevo tedy najdeme vyhledávač Bing, následuje záložka “Home”, kde najdeme posledních pár spuštěných her a rychlý přístup k dálkovému ovládání, následuje záložka “Social” zobrazující váš avatar a poštu, dále je v nabídce “Recent” (dlouhý seznam naposledy hraných her a spuštěných aplikací) a konečně poslední sekcí je Discover, kde jsou vám na základě vaší herní sbírky navrhnuty další tituly, o které byste mohli mít zájem.
V tento okamžik se především vyplatí vyzkoušet prohlížeč Internet Explorer. K němu se dostanete využitím dálkového ovládání, které zapnete ze záložky home nebo přes tři tečky v pravém dolním rohu a následném ťuknutí na volbu Remote. Proč zmiňujeme právě prohlížeč? Na něm je totiž krásně vidět, jak se dá Android využít ke zpříjemnění procházení webu. Na Xboxu jste totiž nuceni zadávat adresu pomocí on-screen klávesnice. Než tedy naťukáte třeba www.svetandroida.cz, chvilku to potrvá. Ovšem pokud využijete tablet či telefon, zobrazí se vám klasická klávesnice, kterou využíváte k psaní SMS či e-mailů a na ní je už pak napsání adresy otázkou sotva pár vteřin. V momentě, kdy se webová stránka načte navíc můžete pomocí dotykové obrazovky vašeho zařízení ovládat kurzor stejně jako pomocí touchpadu na notebooku. Po straně displeje se vám dokonce zobrazí lišta pro rychlé scrollování nahoru/dolů a můžete využít i klasické gesto pro zoomování. Poslední vychytávkou, kterou je záhodno zmínit, je možnost okamžitého odeslání aktuální webové stránky do vašeho zařízení. Když se na Xboxu dostanete na web, který vás zajímá a chcete pokračovat v jeho zkoumání na tabletu či telefonu, stačí jen ťuknout na ikonku pod adresním řádkem a odkaz se vám ihned otevře na vašem oblíbeném mobilním prohlížeči.
Smartglass je opravdu šikovný a nabídne vám kromě zpříjemnění ovládání webového prohlížeče i podrobné statistiky vašeho profilu – tedy hlavně co se týče odehraných her, herního skóre a odemknutých achievementů. Škoda jen, že při každém “vyskočení” z aplikace dojde k odhlášení, takže si pak vždy musíte vytrpět těch pár vteřin, než se Smartglass spáruje s vaší konzolí. Druhým mínusem je, že v našich končinách má Smartglass sotva poloviční využití, protože za velkou louží vám tato aplikace například dokáže zobrazovat zajímavé informace o filmu, na který se právě díváte – jenže když v české kotlině nefunguje služba nakupování filmů, tak bohužel jako uživatelé ostrouháme.
Nyní se podíváme ještě na jednu vychytávku pro váš Xbox – jednoduché propojení mezi mobilní a konzolovou aplikací YouTube.
YouTube
Nejoblíbenější portál s videosoubory (který není striktně pro dospělé) má svoji aplikaci jak pro Android, tak pro Xbox. Pokud ji na svém konzolovém dashboardu nevidíte, je potřeba ji nejprve stáhnout z App Marketplace – bohužel k jejímu fungování musíte mít zaplacený Gold účet, což může být pro některé uživatele překážkou, leč nedá se svítit – platí se v MHD, platí se za dálniční známky a i Microsoftu je potřeba nasypat pár zlaťáků za extra služby. Odměnou za nízký měsíční poplatek vám bude pěkně zpracovaná aplikace pro přehrávání videa, která zcela bezproblémově spolupracuje s mobilní aplikací pro YouTube a ovládání je (přinejmenším subjektivně) o značný kus pohodlnější a efektnější než vyťukávání hledaných termínů pomocí xboxového ovladače.
Představovat vám androidí YouTube je nejspíš nošením Vontů do Stínadel. Snad v každém zařízení tuhle aplikaci naleznete předinstalovanou již z výroby a pokud jste ji náhodou v základu nedostali, není nic snažšího, než si ji stáhnout z Google Play. Tudíž přesuneme svoji pozornost k YouTube pro Xbox. Po nainstalování aplikaci spustíme, dle libosti se přihlásíme do svého účtu, aby se nám synchronizovala oblíbená videa, pak zamíříme do záložky Account and Settings a podíváme se na položku Pair Devices. Po jejím potvrzení se nám na obrazovce zobrazí párovací kód, který je potřeba zadat do androidího přístroje – princip je v podstatě stejný jako u párování Bluetooth zařízení.
Na Androidu spustíme YouTube aplikaci a následně dáme přehrávat libovolné video. Je to z toho důvodu, že teprve pak se nám v pravém horním rohu zobrazí to správné menu. Ťukněte na tři tečky (viz screenshot) a následně potvrďte hned první volbu: Přidat YouTube TV. Do nového formuláře zadáte párovací klíč zobrazený na Xboxu a vaši konzoli vhodně pojmenujete – to v případě, že se rozhodnete využívat službu i na jiných přístrojích. Takto lze totiž YouTube provozovat i na počítači či notebooku. Stačí pouze do webového prohlížeče zadat adresu www.youtube.com/leanback a zopakovat obdobný postup.
Pokud všechno klaplo, obě dvě aplikace jsou nyní spárované. Poznáte to snadno: v horní části obrazovky se objeví malá modrá ikonka. Jakékoliv video, které si nyní na tabletu či mobilu pustíte, se odteď bude automaticky odesílat do xboxové aplikace. Samozřejmě během přehrávání můžete dál procházet celé YouTube a než jedno video skončí, můžete mít připravené další. Až budete chtít přehrávání na televizi zrušit, ťukněte na modrou ikonku, čímž funkci vypnete. Párování ale samozřejmě přetrvává, tím pádem opětovným ťuknutím na příslušnou ikonu přehrávání znovu aktivujete.
A tím uzavíráme tento návod. Doufáme, že se alespoň někomu hodil a jako vždy platí, že pokud znáte jiné či lepší způsoby, jak využít kombinaci Androidu a domácí herní konzole, dejte nám určitě vědět v komentářích. Třeba si příště posvítíme na PlayStation 3.
Komentáře (11)
Přidat komentář