TOPlist

Pozor na nový trik zločinců! Stačí malá nepozornost a připraví vás o WhatsApp účet

  • Počítačoví zločinci považují aktivní účty s historií za cennou komoditu
  • Účet WhatsApp patří mezi nejcennější
  • Přijít o něj můžete kvůli drobné nepozornosti

Sdílejte:
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek
23.8.2024 16:00
Ikona komentáře 6
účet whatsapp hacker

V počítačovém podsvětí je účet s reálnou historií velice cenná komodita. Pokud se takový účet zneužije k oslovení oběti, vypadá mnohem důvěryhodněji, než právě založený účet s minimem přátel. Stejně tak pokud vám napíše váš známý, kterého máte už v kontaktech, asi nečekáte, že by šlo o podvod. Proto se zločinci (záměrně nepoužíváme výraz hacker) zaměřují na krádeže účtů a zneužijí jakoukoliv skulinu.

Když se přihlašujete k účtu WhatsApp, musíte zadat ověřovací kód, který vám přijde na už ověřené místo, třeba na mobil formou SMS. Přestože je u zprávy vždy uvedeno, aby uživatelé tento kód nikomu nesdělovali, stále se najdou lidé, kteří toto varování ignorují. Stačí je opít nějakým důvěryhodným příběhem.

WhatsApp
WhatsApp

Nejnovější trik spočívá v tom, že si zločinec najde nějakou skupinu, ve které je jeho cíl a vytvoří kopii existujícího účtu nějakého jiného člena skupiny. Založí účet se stejným jménem a zkopírují i fotku, takže na první pohled to vypadá, že komunikujete s někým, koho znáte. Nyní se pokusí přihlásit na účet oběti. Té přijde bezpečnostní kód a zločinec ji kontaktuje s pohádkou o tom, že se jedná o kód, kterým se přihlašují do dané skupiny. Pokud oběť kód předá, zločinec dokončí přihlášení, nastaví dvoufaktorové přihlašování a oběť o účet definitivně přišla.

WhatsApp Messenger

WhatsApp Messenger

WhatsApp LLC

Instalovat (Free)

Google Play

Nezbývá, než důrazně varovat: nikdy, opravdu nikdy nikomu nesdělujte ověřovací kódy. Zločinci jsou díky možnostem, které nabízí dnešní jazykové modely velice důvěryhodní, nedá se už příliš spoléhat ani na nedostatky v češtině.

Co dělat, pokud si nejste jistí

V případě, že vás kontaktuje někdo, kdo po vás požaduje potenciálně nebezpečnou aktivitu, je ideální prostě odmítnout. Pokud ale máte pocit, že by mohlo jít o korektní scénář, doporučujeme kontaktovat osobu, se kterou komunikujete, jiným způsobem. Nikdy k tomu nepožívejte údaje, která vám sama zaslala, ale využijte buď údaje, které máte uložené z dřívějška nebo použijte Google, jedná-li se o veřejnou instituci jako je třeba banka nebo letecká společnost. Je lepší být za nezdvořáka, než přijít o účet WhatsApp nebo něco jiného.

Už jste někdy přišli o účet?

Zdroj: ActionFraud

O autorovi

Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi

Libor Foltýnek
Sdílejte: