WhatsApp Messenger: posílejte textové i multimediální zprávy zadarmo!
- Recenze
- Karel Kilián
- 17.12.2014
- 55
Připadají vám ceny textových zpráv absurdně vysoké? Pak se sami sebe zeptejte, zda je opravdu nutné posílat je přes operátora. Existuje totiž několik jednoduchých způsobů, jak si psát s přáteli zadarmo, a to dokonce i na zahraniční čísla! Nemáme přitom na mysli “instantní kecálky” typu ICQ, Skype a další podobné, ale aplikace, ze kterých můžete posílat textové zprávy kamarádům a známým, jež máte v adresáři svého telefonu.
Na výběr je celá řada alternativ, nicméně základním předpokladem je, aby danou platformu používalo co možná nejvíce lidí, kterým hodláte psát. Především díky majitelům iPhonů se značně rozšířil WhatsApp Messenger, takže se podíváme na to, co může nabídnout uživatelům Androida, kde si ho nainstalovalo již více než sto milionů uživatelů!
Co slibuje WhatsApp?
WhatsApp Messenger je aplikace pro psaní, odesílání, příjem a čtení krátkých textových zpráv, určená pro chytré mobilní telefony. K přenosu zpráv používá datové připojení (mobilní či Wi-Fi), čímž (svým způsobem) eliminuje operátora, kterému tak nemusíte platit za odeslané SMSky. Podívejme se na důvody, proč byste si tento program měli nainstalovat:
- Žádné skryté náklady – jakmile si vy a vaši přátelé nainstalujete tuto aplikaci, můžete si mezi sebou psát bez omezení. Pošlete třeba stovku zpráv denně a nebudete platit ani korunu (v případě připojení přes mobilní Internet samozřejmě platíte datové přenosy dle sazebníku vašeho operátora; za samotné zprávy ale neplatíte opravdu vůbec nic).
- Podpora multimédií – podobně, jako lze z mobilu poslat MMSku, umí i WhatsApp Messenger odesílat video, obrázky a hlasové poznámky. Zatímco běžné MMS nebývají právě levné, při odeslání přes tuto aplikaci je to zdarma.
- Skupinový chat – dostáváme se k funkci, kterou vám SMS nemají šanci nabídnout – totiž možnost konverzace více lidí. I to WhatsApp Messenger zvládá díky funkci skupinového chatu.
- Žádné poplatky za SMS do zahraničí (a ze zahraničí) – stejně, jako neplatíte za odeslání e-mailu třeba do Ameriky, nebudete platit ani za zprávy odeslané kamkoli do ciziny. WhatsApp Messenger nerozlišuje, komu a kam píšete – sazba je vždy tatáž: 0 Kč. Stejně tak zadarmo můžete psát i ze zahraniční dovolené či služební cesty – zde ale jedině tehdy, pokud budete posílat zprávy přes Wi-Fi, nebo máte-li výhodná roamingová data, kde se nepočítá přenesený objem.
- Řekněte ne PINům a uživatelským jménům – proč byste si měli pamatovat další uživatelské jméno, heslo nebo PIN? Aplikace vás identifikuje na základě telefonního čísla, a stejně tak rozpoznává i vaše kontakty. Nemusíte tak řešit, jakou přezdívku používá v dané komunitě vaše drahá polovička nebo šéf – pracovat budete s normálním adresářem kontaktů, stejně jako při psaní SMS.
- Žádné odhlašování a přihlašování – aplikace je ve spojení s okolním světem kdykoli a kdekoli, kde je k dispozici Internet. Zprávy jsou doručovány hned, jak je to možné, s použitím technologie “push”.
- Offline zprávy – asi vás při čtení předchozího bodu napadla otázka, co se stane se zprávou, kterou nebylo možné doručit, protože byl příjemce offline a/nebo měl vypnutý telefon. Je to tak jednoduché, jak jen může být: po zapnutí telefonu a spuštění aplikace budou všechny zprávy příjemci doručeny.
- Nehledejte kamarády – proč byste měli hledat své přátele, známé a pracovní kontakty, když je již máte ve svém adresáři? WhatsApp používá adresář telefonu, přičemž vám nabídne všechny kontakty, které také používají tuto komunikační platformu.
- Další funkce – výčet všech funkcí by trval ještě docela dlouho, takže vyberme alespoň ty zajímavé, jako jsou sdílení polohy, výměna kontaktů, vlastní tapety, zvuky oznámení, režim na šířku, odeslání historie chatu e-mailem, hromadné posílání zpráv více kontaktům najednou a další.
Jak funguje v praxi?
Aplikaci ve verzi 2.11.23 jsme nainstalovali standardním způsobem na redakční Samsung Galaxy S III s Androidem 4.1.2. Po prvním spuštění jsme byli přivítáni a dozvěděli jsme se, že skrze WhatsApp můžeme komunikovat s uživateli Windows Mobile/Phone, Androida, Symbianu, BlackBerry a iOS. Museli jsme také odsouhlasit podmínky a ujednání. Nesporným pozitivem je skutečnost, že aplikace komunikuje v českém jazyce.
V dalším kroku následuje ověření telefonního čísla, které probíhá tak, že zadáte zemi a telefon, na který vám bude odeslána kontrolní SMS. WhatsApp Messenger si pak sám ohlídá příchozí SMS s verifikačním kódem, takže pokud vše proběhne korektně, nemusíte ani nikam nic opisovat.
Následně jsme si mohli nastavit profilovou fotku, která bude zobrazována ostatním uživatelům, a jméno. Volitelně lze také “vytáhnout” ikonu aplikace na domovskou obrazovku.
Poté proběhla inicializace služeb, kde jsme se dozvěděli jednu podstatnou informaci: WhatsApp není zcela zdarma – zdarma získáte roční předplatné, za každý další rok pak zaplatíte symbolických 0,99 dolarů.
Prostředí aplikace WhatsApp
Pak už jsme se ocitli v prostředí aplikace, které odpovídá standardním aplikacím na posílání SMSek. Konverzace jsou tedy sdruženy podle kontaktů a seřazeny podle času poslední komunikace. V náhledu je vidět avatar a jméno druhé strany, text a čas poslední zprávy. Z nenápadného grafického symbolu lze poznat, zda poslední text přišel od vás, nebo od daného kontaktu.
Uživatelské prostředí dále sestává z horní lišty, v níž najdete tlačítko pro vyhledávání, které ale hledá pouze ve jménech, a to jen v těch, se kterými jste si již psali. Druhá ikonka slouží pro vstup do seznamu kontaktů a zahájení nové konverzace.
Na hlavní obrazovce najdete pod tlačítkem [Menu] následující možnosti:
- Nová konverzace – otevře seznam kontaktů, se kterými můžete navázat konverzaci.
- Nová skupina – založí skupinu pro možnost komunikace více lidí najednou.
- Nové vysílání – dá se přirovnat k hromadnému rozeslání SMS. Zvolíte příjemce a zadáte zprávu, která následně bude odeslána všem zvoleným kontaktům.
- Kontakty – vstup do adresáře telefonu.
- Nastavení – nastavení aplikace.
- Stav – možnost nastavení statusu (hlášky, kterou vidí ostatní účastníci vedle vašeho jména).
Seznam kontaktů
Seznam kontaktů je seřazen podle abecedy dle křestního jména, v nastavení jsme ale nenašli možnost způsob řazení jakkoli ovlivnit. Potěšil fakt, že aplikaci nečiní problém diakritická znaménka. V seznamu jsou pouze ty kontakty, se kterými můžete komunikovat skrze WhatsApp Messengera, každý kontakt je symbolizován avatarem, jménem, statusem a poznámkou, jaké telefonní číslo je s WhatsApp svázáno (mobil/domů/práce/další). Klepnutím na kontakt dojde k otevření okna pro vedení konverzace.
V kontextové nabídce pod tlačítkem [Menu] najdete následující položky:
- Sdělit příteli – odeslání zprávy (e-mailu, SMS, IM) s doporučením WhatsApp Messenger.
- Kontakty – přechod do adresáře telefonu.
- Obnovit – opětovné načtení seznamu kontaktů (hodí se například tehdy, pokud se některý z vašich přátel zaregistruje a vy ho nevidíte v seznamu).
- Nápověda – stručné tipy, týkající se situace, kdy se některý z vašich přátel neobjevuje v seznamu kontaktů.
Čtení a psaní zpráv
Prostředí pro psaní a čtení zpráv opět ničím nepřekvapí, a to je jedině dobře! I díky tomu se WhatsApp Messenger dokázal uchytit i u uživatelů, kteří alternativní programy používají spíše výjimečně. Máme zde tedy pole pro psaní zprávy, které nepočítá, do kolika zpráv bude text rozdělen, ani neodpočítává zbývající znaky. Nic takového totiž není potřeba – můžete psát jakkoli dlouhou zprávu, aniž byste museli řešit její cenu.
Pokud se vyžíváte ve “smajlících”, pak bude WhatsApp tou pravou aplikací pro vás – v nabídce, skrývající se pod tlačítkem vlevo od pole pro zadání textů, je několik desítek “ksichtíků”, ale i dalších obrázků. Popřemýšlejte sami nad tím, kolikrát vám v životě chyběla možnost poslat v SMSce obrázek semaforu, králíka či sanitky ;-). Protože WhatsApp posílá obrázky vlastním formátem, zobrazí se správně bez ohledu na cílové zařízení.
Přehled všech “smajlíků”
Tlačítko vpravo od textového pole pak slouží k nahrání hlasové zprávy.
Vpravo nahoře pod ikonou sponky je nabídka všemožných artefaktů, jež můžete s pomocí WhatsApp odeslat. Kromě obrázku z galerie či pořízeného fotoaparátem, videa a zvuku lze odeslat také aktuální polohu a kontakt z adresáře.
Kontextová nabídka pod tlačítkem [Menu] obsahuje tyto možnosti:
- Zobrazit kontakt – ukáže informace o daném kontaktu, které si vytáhne z adresáře telefonu.
- Hledat – vyhledávání v dosud proběhlé konverzaci.
- Volat – volání je realizováno jako běžný telefonní hovor. Na rozdíl od Viberu tedy budete za telefonát platit dle ceníku operátora.
- Pozadí plochy – umožňuje změnu obrázku na pozadí všech konverzací.
- Více – možnost blokování daného kontaktu, vymazání dosavadní konverzace, odeslání e-mailem a vytvoření zástupce kontaktu na domovské obrazovce.
Tytéž možnosti dostanete takém pokud dlouze podržíte prst na kontaktu v seznamu konverzací.
Skupinový chat
Pokud si chcete povídat s více přáteli najednou, nabízí WhatsApp funkci, kterou běžné SMSky jednoduše neumí – Skupinový chat. Z kontextové nabídky hlavní obrazovky aplikace založíte novou skupinu, které přiřadíte název a volitelně i ikonu. Pak vyberete kontakty, které do skupiny pozvete. Zprávy, odeslané do skupiny, pak budou rozeslány všem účastníkům.
Možnosti nastavení
V Nastavení najdete sedm položek. Kromě nápovědy a informací o aplikaci zde můžete spravovat blokované kontakty a upravovat svůj profil (jen jméno a avatar).
Zajímavá je sekce Účet, kde je, mimo jiné, možnost zjistit stav předplacené služby, případně si zaplatit na další roky. Jak již zaznělo: první rok dává WhatsApp zadarmo, za další roky již platíte. Účet je vázán na telefonní číslo a ceny vypadají takto:
- Předplatné na jeden rok – 19,66 Kč.
- Předplatné na tři roky – 51,93 Kč (proti ročnímu předplatnému ušetříte 10 %).
- Předplatné na pět let – 72,16 Kč (proti ročnímu předplatnému ušetříte 25 %).
Platba probíhá jednoduše přes Peněženku Google – stačí vám tedy povolené nákupy v Obchodě Play.
V sekci Nastavení konverzací můžete ovlivnit automatické stahování zaslaných multimediálních souborů, velikost písma a pozadí plochy. Kromě toho lze zálohovat, odstranit a vymazat vybrané či všechny konverzace.
Poslední sekce Oznámení dovoluje nastavit, jak budete informováni o nových zprávách. Lze si zvolit tón, vibrace, oznamovací okno a barvu blikání LED. Zvlášť je možné nastavit oznámení pro skupiny a vysílání.
Resumé
Začneme poněkud odvážným konstatováním, že WhatsApp Messenger je typickou aplikací, pocházející původně z “jablečného prostředí”. Jako takový je jednoduchý, snadno pochopitelný, funkční a s docela povedeným designem, který ale nezapadá do “androidích” grafických standardů Holo UI.
Konec nepořádku ve WhatsAppu! Tuhle novinku ocení každý, kdo si hodně povídá
Jestliže máte datový tarif, pak je posílání textových a multimediálních zpráv nesrovnatelně levnější než pokud použijete nativní systémovou aplikaci, využívající služeb operátora.
Obzvláště výhodné může být posílání zpráv ze zahraničí – tedy pokud najdete bezplatnou či levnou Wi-Fi, nebo máte-li k dispozici datový tarif, kde neplatíte podle objemu přenesených dat.
Možnost nahrazení SMSek a MMSek “textovkami”, posílanými přes datové připojení, v první řadě závisí na tom, kolik vašich kontaktů si nainstaluje WhatsApp Messenger. Program je velmi oblíbený u uživatelů iOS, nicméně slušně se ujal také v komunitě, uznávající výhradně systém se zeleným robotem ve znaku. Částečně je klíčem k úspěchu také zdařilá lokalizace do naší mateřštiny.
Udělali jsme malé srovnání s konkurenčním Viberem (recenzovali jsme ve článku Viber: posílejte zprávy a volejte zdarma), ze kterého je možné zadarmo nejen psát, ale také volat – s tím samým adresářem jsme přes WhatsApp Messenger mohli kontaktovat 37 lidí, skrze Viber 46 kontaktů. Pochopitelně na základě jednoho konkrétního seznamu kontaktů nelze usuzovat, že Viber má automaticky větší komunitu – nejlepší v tomto případě bude, když možnosti obou aplikací vyzkoušíte sami.
O oblibě aplikace svědčí nejen více než sto milionů instalací (Viber je taktéž nad touto hranicí), ale také velmi pěkná průměrná známka 4,6 z 5 možných. Uživatelé chválí především nulové náklady na posílání textových zpráv, jednoduché uživatelské rozhraní, mnoho smajlíků, rychlost a přehlednost. Za všechny citujme Martina Koubu, který k pěti hvězdičkám napsal: “Doporučuji Jednoduché, přehledné a praktické. Čím více lidí tím lépe a můžem na nějaké SMS a MMS zapomenout.”
Program WhatsApp Messenger můžete zdarma instalovat na Android 2.1 a novější.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (55)
Přidat komentář