TOPlist

Lokalizační systém what3words zjednodušuje navigaci: Místo adresy či souřadnic stačí 3 slova

what3words navigace mapy android

Pokud se chcete dostat do nějakého místa, měli byste znát jeho adresu nebo souřadnice. Jenže zapamatovat si adresu, jako je ulice Szent Imre herceg utca v Budapešti, nebo souřadnice N 50°4.786′, E 14°25.783′, není úplně snadné. Právě to chce vyřešit globální lokalizační systém what3words.

Obsah článku

Co je what3words?

Na české Wikipedii pod heslem what3words najdete informaci, že jde o „globální lokalizační systém založený na rozdělení zemského povrchu na 57 bilionů čtverců o velikosti strany 3 m a pojmenování každého z nich kombinací tří slov. Systém umožňuje takto jednoduše najít na mapě kterékoliv místo na Zemi.“

Tento již systém zaznamenal své první zásadní úspěchy. V osmi zemích světa je používán k doručování pošty, v Mongolsku dokonce prý nahradil názvy ulic. Je lokalizován do několika jazyků, přičemž se nejedná o překlady (totéž místo u Petřínské rozhledny má v české verzi w3w lokalizaci oplatit.kuchyně.výhodný, v anglické verzi winner.crown.shopping a v německé verzi reguliert.vorbildlich.erste).

About what3words

About what3words

Již pět let existuje v Obchodě Play oficiální aplikace what3words pro Android. Jejím cílem je najít, sdílet a navigovat na jakékoliv místo s použitím tohoto systému. Jako zásadní funkce a vlastnosti jsou jmenovány:

  • Kompatibilní s aplikacemi pro navigaci a zasílání zpráv, včetně Map Google
  • Vyhledejte v běžných adresách nebo w3w
  • Uložte si svá oblíbená místa
  • Funkce našeptávače zabraňuje chybám
  • K dispozici ve 20 jazycích
  • Offline navigace v podobě kompasu
what3words: Navigation & Maps
what3words: Navigation & Maps

Co nabízí aplikace pro Android?

Aplikace po spuštění zjistí vaši polohu a zobrazí její adresu ve formátu what3words. Základní ovládací prvky se nacházejí v horní nástrojové liště. Jako první zleva je tu tlačítko pro přepínání mezi klasickými mapovými podklady a leteckými snímky.

Druhé místo patří vyhledávači. Do něj můžete zadávat jak adresy ve formátu w3w, tak běžné (poštovní) adresy. Po zadání se dané místo ukáže v mapě, v dolní části pak můžete vidět jeho w3w adresu, kterou lze sdílet do dalších aplikací, navigovat na ní či ji uložit do oblíbených.

Třetí tlačítko slouží k přiblížení mapy tak, aby byly vidět jednotlivé čtverce se stranou dlouhou tři metry a poslední přesouvá zobrazení na aktuální pozici. V dolní liště pak najdete přepínače mezi seznamem oblíbených položek, mapou a nastavením.

To, o kolik je tento systém jednodušší, si můžeme ukázat na příkladech uvedených na začátku tohoto článku. Tak například souřadnicím N 50°4.786′, E 14°25.783′ odpovídá adresa schůdky.bavit.poutko. Ulici Szent Imre herceg utca pak najdete pod zapamatovatelnějším zvaná.záclony.úlovky.

Proč se tento systém zatím neprosadil?

Důvodem, proč se dnes ve velkém neorientujeme podle what3words, je v první řadě uzavřenost celého systému a standardu. Používat lze buď oficiální aplikace, nebo přístup k databázi přes API. Neexistuje ale žádná offline verze, která by se dala nasadit do navigací bez přístupu k internetu.

Dalším důvodem je tendence nepřijímat uzavřené standardy a neochota vstupovat do systému, který je vlastněn a řízen soukromou společností. Algoritmus i myšlenka jsou patentovány, takže šance na otevření je v tuto chvíli velmi malá. Stejně tak software na kódování a dekódování adres je chráněn autorskými právy.

Je tedy otázkou, zda se podaří tomuto globálnímu lokalizačnímu systému prosadit ve větším měřítku. K nesporným kladům patří snadná zapamatovatelnost a poměrně povedená aplikace. Z nadhledu ale bohužel zápory (alespoň zatím) převažují.

Co říkáte systému what3words? Podaří se mu prorazit?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)