Minirecenze vysavače Xiaomi G11: I chlapa to najednou baví
- Recenze
- Marek Houser
- 13.4.2023
- 3
V rámci občasného testování produktů, které úplně nespadají do repertoáru našeho magazínu, ale tak nějak balancují na hraně „chytré“ elektroniky, se mi dostal do ruky tyčový vysavač Xiaomi Vacuum Cleaner G11 (dřívější označení „Mi“ zde již i oficiální e-shop vypouští). Jde o nejnovější model této série a už po zběžném prozkoumání parametrů a jejich porovnání s předchůdci bylo jasné, že se mám na co se těšit. Hlavně jako člověk, který nikdy moc manuální vysavače nerozlišoval a jejich používání považuje za otravné.
Xiaomi G11 má velkou a přitom hodně napěchovanou krabici, ve které jsou k nalezení základní tři díly jeho konstrukce (rukojeť s ovládáním a nádobou, prostřední tyč a primární pojízdný nástavec s kartáčem), baterie, nástěnný hák s nabíjecími sloty, adaptér s kabelem a tři další nástavce. Stejně jako u modelů jiných značek (díval jsem se, že podobně vypadají například vysavače Dyson) má člověk trochu pocit, že nedrží domácí spotřebič, ale sci-fi zbraň z filmu s Tomem Cruisem. A to je první střípek do skládačky „wow, tohle mě baví“.
Základní nástavec má aktivní rotační válec, který je schopný velmi spolehlivě posbírat všechno, co se k němu při klouzání po povrchu dostane. Co nezvládne sebrat sání o výkonu až 185 W (je to fakt fičák), to shrábne a už nepustí kartáčová spirála. Její velkou předností jsou lišty s břity, které jsou schopné naporcovat vlasy, nitě či kobercové chlupy, které by mohly zaseknout válec či snížit výkon. Tento prostor se pak i mnohem lépe čistí. Nevýhodu naopak vidím v tom, že nízký podvozek znemožňuje vysávání větších předmětů.
Xiaomi Vacuum Cleaner G11
Když úklidového nováčka v naší domácnosti poprvé použila moje žena, tak zírala, kolik toho zvládl do své nádržky nastřádat v místech, kde byl před pár dny náš dosavadní vysavač. Hladina chlupů a prachu rostla před očima. A to je řeč pouze o automatickém režimu. Nová G11ka umí pracovat v módech Automatic, Eco a Turbo. První si chytře přepíná výkon sání a rychlost kartáče. Reaguje například při vjetí na koberec a radí zde i infračervený senzor, který posuzuje částic. Skvělá zlatá střední cesta s výdrží 20-30 minut, se kterou se takto dá proběhnout celý byt.
Režim Eco je extrémně spořivý a slibuje až 60 minut vysávání se slabším sáním. I to se určitě může leckdy hodit, třeba pro letmé vysátí několika místností ve firmě. Mód Turbo si nebere servítky, roztočí všechno naplno a z povrchu vytáhne snad i nemožné. Je při tom pochopitelně velmi energeticky náročný a baterii vyždímá do deseti minut. Někdy je ale tato dočasná hrubá síla také potřeba. Rodiče malých dětí nyní významně přikyvují. Je šikovné, že ovládacím tlačítkem je možné ponechat běžet motor v aktuálním režimu, aniž byste museli držet „spoušť“.
Tvrdé štětiny primárního kartáče jsou (v kombinaci se silným sáním) správně agresivní pro případ, kdy potřebujete vytahat nečistoty z koberce či gauče, vyhnat prach ze spár nebo i nabrat trochu mastnější nečistoty. Xiaomi Vacuum Cleaner G11 totiž jinak nedisponuje vytíráním. Extra úzký nástavec je pochopitelně vhodný pro vysávání v užším prostoru či intenzivně na jednom místě, o něco širší hlava má zase velmi jemné štětiny, které umožňují šetrnější vysávání. Čtvrtý nástavec s plastovým dnem má speciální úkol pochytat roztoče.
O zmíněnou energii se stará 3 050mAh baterie, která se velmi snadno připíná pod rukojeť a kromě zdířky pro přímé připojení kabelu má i kontakty pro nabíjení ve „stanici“. Baterku je možné i vytáhnout a zasunout do speciálního slotu (to se hodí hlavně v případě, kdy si dokoupíte ještě jednu), ale primární myšlenka konstruktérů byla jiná. Po namontování stanice na stěnu se do ní vysavač zavěšuje a současně probíhá nabíjení i s vloženou baterií. Vysavač Xiaomi G11 tak není dělaný na samostatné stání, ale opřít do rohu se dá a se stabilitou pomáhá gumový pásek na baterii.
Nádržka má kapacitu asi 300 ml, takže je menší než u předchůdců. Xiaomi ale přišlo se zajímavým způsobem, jak ji velmi rychle vyprazdňovat, ergo není tak nepohodlné to dělat častěji. Po stisknutí tlačítka se symbolem koše přední strana válce s odpadem vyskočí z rukojeti a současně se otevře přední víčko, takže se obsah hned vysype a uživatel se vůbec nemusí zašpinit. Teda… jen na to nesmí přijít tak, že si po nadšeném stisknutí tlačítka zasype odpadem nohy. Počítá se s tím, že nejdřív odpojíte rukojeť od zbytku vysavače a pak ji umístíte nad koš. Je to trochu past.
I ty nejdrobnější částice by měl při vysávání uvnitř nádržky udržet HEPA filtr, který dle popisu zvládne zastavit alergeny s velikostí od 0,3 mikronu s úspěšností 99,5 %. Všechny důležité vnitřní části válce se dají snadno vymontovat a vyklepat či vyčistit. Pohodlné je rovněž odpojování a spojování jednotlivých dílů vysavače. Nacvaknout se dají běžným nasazením, k odepínání pak slouží odpružená tlačítka. Všechno perfektně klouže a dosedá, takže skládání a třeba i vysávání zvládne i dítě.
Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.
Xiaomi Vacuum Cleaner G11 je momentálně v ČR v pohodě k dostání. Oficiální e-shop jej prodává za doporučených 9 490 Kč, nicméně rozhodně můžete nejen na internetu vypátrat i mnohem nižší částky. Při letmém porovnání s cenami a schopnostmi konkurenčních modelů na Heurece se zdá, že i tady Xiaomi zvládlo skvěle trefit velmi lákavý poměr cena vs. výkon. Není divu, že jsem doma hned dostal za úkol ho ideálně koupit. Přiznávám, s tímhle bych nakonec asi rád vysával i já.
Klady
+ vysoký výkon
+ promyšlená konstrukce
+ šikovný primární kartáč
+ výdrž
+ cena
Zápory
– vysypávání může překvapit
– nestojí bez opory
Hodnocení redakce: 85/100
Jaké máte zkušenosti s tyčovými vysavači?
Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení Xiaomi.
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář