Vyrážíte na hory? Vyzkoušejte 6 aplikací, které zvládnou přivolat pomoc nebo zjistit aktuální podmínky
- Recenze
- Matěj Machytka
- 5.2.2014
- 13
Zima už konečně dorazila i k nám a tak je ten správný okamžik vytáhnout prkýnka všech druhů a jet se trochu vyvětrat na hory. Pokud zatím nejste rozhodnuti, kam vyrazit, zajímají vás aktuální sněhové podmínky, chcete mít po ruce číslo horské služby pro všechny případy nebo si trochu zasoutěžit, máme pro vás několik tipů.
Ski Info CZ/SK
Pokud chcete jen tak na den někam vyrazit, jistě si vyberete středisko, ve kterém jsou aktuálně nejlepší podmínky a určitě nebudete chtít jet přes půl republiky. Přesně takové informace vám poskytne užitečná aplikace Ski Info. Ta sdružuje informace o lyžařských areálech a sněhových podmínkách. Resorty si můžete nechat zobrazit v abecedním pořádku nebo podle vzdálenosti od vaší polohy.
Z aplikace se dozvíte počet otevřených sjezdovek a vleků, výšku sněhové pokrývky či stav tratí pro běžecké lyžování. Dále si můžete prohlédnout mapu areálu a nechybí ani pohled z webcamer či užitečná telefonní čísla.
iSKI CZ
Podobně informační charakter má i aplikace iSKI CZ, ve které opět nechybí přehled jednotlivých zimních středisek, údaje o tom, zda a v jakém rozsahu jsou v provozu, webcamery, mapy a podobně. Oproti Ski Infu nabídne iSKI detailnější pohled na počasí v dané lokalitě a možnost nechat se přímo z aplikace navigovat do zvoleného místa.
Ski Pursuit
A teď něco pro soutěživější z nás, kteří chtějí mít dokonalý přehled o tom, jak rychle prosvištěli černou sjezdovku se sklonem blížícím se 90°. Graficky pěkně zpracovaná a uživatelsky přívětivá aplikace od Rossignolu přesně toto umí. Na kopci ji jednoduše zapnete, počkáte než vás zaměří satelity a můžete frčet. Aplikace změří vaši průměrnou a maximální rychlost, ujetou vzdálenost, klesání a v případě, že necháte aplikaci zapnutou i na lanovce, změří i stoupání. Užitečná je funkce Autostop, kterou využijete při přestávce na párek v rohlíku. Aplikace pozná, že se nehýbáte a měření pozastaví. V menu si můžete prohlédnou historii svých jízd nebo v nastavení změnit používané jednotky a podobně.
Jsem zvědav, jak na tom aplikace bude se spotřebou baterie. Přehled nastoupaných metrů a celková vzdálenost, kolik jsem toho za den najezdil, by mě zajímala.
Aladin
Co je nejdůležitější pro plánování náročné horské tůry? Vědět jaké bude počasí! Přesně na to se vám bude hodit aplikace vyvíjená ve spolupráci s ČHMÚ. Aladin je hydrometeorologický model, který modeluje srážky, rychlost větru a teploty pro jednotlivá místa naší republiky. Umí automaticky zjistit vaši polohu, takže není potřeba nic vypisovat.
Ski Safari
Když zrovna sníh není nebo čekáte na zaplacení v restauraci, hodí se nějaká herní rychlovka. Tematicky zůstaneme u hor a podíváme se na hru Ski Safari. V této arkádové hře ujíždíte na lyžích nebo třeba na Yetim před lavinou valící se za vámi. Cílem je jako obvykle dojet co nejdál. Vzhledem ke spoustě power-upů, líbivé grafice a akrobatickým kouskům ve vzduchu se jedná o překvapivě povedenou indie hru. Samozřejmá je přítomnost nejrůznějších achievementů a odemykatelných charakterů, za které můžete hrát.
Horská služba
Kdykoliv se na horách ocitnete v nesnázích, bude se vám hodit oficiální aplikace horské služby, kterou si můžete zdarma stáhnout z Google Play. Hlavních funkcí je několik, od těch, které vám poskytnou užitečné informace, po ty, kterými můžete přivolat pomoc (samozřejmě pokud máte signál). Do první kategorie patří informace o lyžařských střediscích a základní informace o aktuálních podmínkách (počet otevřených sjezdovek a vleků, výška sněhové pokrývky, pohled z webcamer).
Kromě informací o lyžařských střediscích najdeme pod ikonou body zájmu ještě přehled horských boud, muzeí, infocenter a podobně. Všechny objekty jsou zakresleny na mapě, přímo z aplikace lze vytočit příslušné telefonní číslo či navštívit webové stránky. Plánování výletu na běžkách může být zase o něco jednodušší. Další záložkou jsou “stanice”. Zde najdete přehled všech stanic horské služby s přesnou polohou, kontaktem a fotkou budovy. Z obecných informací zmiňme ještě záložku info. Zde najdete FIS pravidla, jak se chovat na sjezdovce, Desatero Horské služby, jak podávat první pomoc nebo se můžete dozvědět něco o lavinách.
Nejpodstatnější funkcí je samotné přivolání pomoci, v případě, že se dostanete do problémů. K tomu slouží záložka pomoc a následně dvě velká tlačítka. Prvním je volání rychlé pomoci, po jehož stisknutí se vám do dialeru vyplní potřebné číslo a vám ho stačí pouze vytočit. V případě, že jste uvízli někde na tůře a nevíte přesně kde, bude se hodit tlačítko odeslání nouzové SMS. To pošle horské službě údaje o vaší poloze. Abyste nouzovou SMS mohli odeslat, aplikace nejdříve musí ověřit vaše telefonní číslo.
Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář