Vyhledání a ovládání pouhou myšlenkou? To není sci-fi, to je AlterEgo!
- Zprávičky
- Jana Skálová
- 6.10.2024
- 0
- Pokroky v umělé inteligenci nám umožňují vyhledávat hlasovými příkazy
- Novinka s názvem AlterEgo umožňuje vyhledávat s pomocí pouhé myšlenky
- Jedinečné zařízení připomíná sluchátko a vymyslel ho student univerzity
Jaké by to asi bylo na něco jen pomyslet a počítač nebo jiný zdroj by ihned vyhledal to, co zrovna potřebujete? Nemuseli byste promluvit ani se dotknout jakéhokoliv zařízení – vše by se dělo jen na základě vaší jediné myšlenky. Zní to sice neuvěřitelně, ale postgraduálnímu studentovi Arnavu Kapurovi z Massachusetts Institute of Technology (MIT) se takové zařízení povedlo sestrojit. A jeho prototyp je zcela funkční.
Trochu připomíná sluchátko na hlavu, které si jen nasadíte a pak začnete na dálku a bez jakéhokoliv pohybu či zvuku interagovat s počítačem nebo jiným zařízením. Stačí v duchu (tedy bez pohybu ústy) vyslovit slovo nebo frázi, o jejíž dohledání máte zájem. Mozek tyto vzruchy zachytí, přetvoří je do signálu a odešle do počítače.
Cesta funguje ale obousměrně – zjištěné informace jsou následně pomocí vibrací navráceny uživateli přímo do lebky. A ten se je snadno dozví.
AlterEgo: Interfacing with devices through silent speech
Přístroj, který takto famózně funguje, dostal příznačný název AlterEgo. A o tom, že skutečně funguje, student přesvědčil i své učitele, když mu dávali rozličné otázky a on na ně dokázal bez zaváhání odpovídat. AlterEgo zvládá pomáhat s řešením náročných matematických úloh, stejně jako dokáže pomoci s vyhledáváním jakékoliv dostupné informace. De facto tedy funguje podobně jako jazykové modely umělé inteligence, ale jen v naší hlavě.
Cílem přitom není rozšířit přístroj mezi lidi a začít ho komerčně prodávat (tedy aspoň prozatím). Měl by posloužit především lidem, kteří mají v důsledku nějaké nemoci problémy s komunikací. Což se týká například osob trpících roztroušenou sklerózou nebo amyotrofickou laterální sklerózou (ALS).
Líbilo by se vám mít takový přístroj pro přenos myšlenek?
Zdroj: hrot24.cz, MIT Media Labs
Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář