TOPlist

17 rychlých tipů a triků pro delší výdrž baterie

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
15.1.2015 16:00 (17.1.2015 13:47)
Ikona komentáře 42
baterie ico
Reklama

Trápí vás krátká doba, po kterou telefon vydrží na jedno nabití? Cest, jak ušetřit energii, je hned několik, a pokud se spojí v jednu, může být úspora energie poměrně citelná. Pojďme se tedy podívat v bodech na to, co můžete udělat, aby váš Android vydržel déle.
  1. Zkontrolujte, které aplikace „drancují“ baterii. Ve všech verzích Androidu najdete tuto informaci v systémovém nastavení v sekci Baterie či Správa napájení-Použití baterie. Ze seznamu snadno vyčtete aplikace, které odebírají nejvíce energie, klepnutím na aplikaci pak i další podrobnosti. Pokud zde na předních místech najdete programy, které téměř či vůbec nepoužíváte, zkontrolujte jejich nastavení, případně odinstalaci!
  2. Odinstalujte zbytečné aplikace. Mnoho uživatelů testuje a zkouší ve svém telefonu jednu aplikaci za druhou. Často je ale nechávají nainstalované, ačkoli je následně nepoužívají. Doporučujeme tedy navštívit v systémovém nastavení sekci Aplikace-Stažené, projít si nainstalované programy a odstranit ty, které nepotřebujete.
  3. Odstraňte zbytečné widgety z domovské a odemykací obrazovky. Opravdu používáte všechny widgety, které jste si vytáhli na domovskou obrazovku? Udělejte si malou inventuru a podívejte se, které jsou pro vás ještě aktuální, a které již nějaký ten pátek zahálejí. Zvažte také, zda potřebujete nepřetržitě aktualizované informace o počasí, ze sociálních sítí a zpravodajských serverů – nebude lepší místo widgetu jednou za čas spustit samotný program? Widgety se zpravidla aktualizují průběžně a provádějí automatickou synchronizaci skrze Internet, čímž využívají datové připojení a čerpají baterii. Widgety, které nepotřebujete, jednoduše zlikvidujete jejich přetažením do virtuálního koše.
  4. Vypněte oznámení (notifikace). Stále aktuální informace o tom, co se děje ve vašich aplikacích, se hodí pro e-mail, sociální sítě a jiné podobné situace, kde potřebujete „zůstat v kontaktu“. Mnohé aplikace ale mají tendence vstupovat do oznámení s mnohem méně užitečnými a nepodstatnými informacemi. Naštěstí lze oznámení poměrně snadno vypnout – nejrychleji můžete reagovat tak, že podržíte prst na právě zobrazené notifikaci a přes plovoucí nabídku vstoupíte do nastavení aplikace, kde odstraníte zatržítko Zobrazit oznámení. Druhá cesta vede opět přes systémové nastavení, sekci Aplikace-Stažené, kde můžete u každého programu tímto způsobem vstup do oznámení zakázat. Na Androidu 5.0 Lollipop je ještě jedna varianta, jak spravovat oznámení aplikací – v sekci Zvuk a oznámení vstupte do Oznámení aplikací, kde můžete definovat, v jakých režimech smí aplikace publikovat svá oznámení.
  5. Minimalizujte automatické synchronizace aplikací. Další možností, jak dosáhnout úspory elektrické energie, je vypnutí nebo alespoň omezení automatických synchronizací aplikací. Například pokud se na předpověď počasí díváte jednou či dvakrát denně, není nezbytně nutné, aby se aktualizovala průběžně každou půlhodinu. Parametry automatické synchronizace zpravidla najdete přímo v nastavení dotyčného programu. Doporučujeme také navštívit sekci Účty a podívat se, které programy provádějí synchronizaci tímto způsobem. Účty, jež nepoužíváte, můžete v této sekci také odstranit, případně (na Androidu 5.0) zrušit jejich synchronizaci. V případě, že má baterie „na kahánku“, můžete automatickou synchronizaci také dočasně vypnout (nejrychleji to jde přes panel rychlého přístupu).
    Minimalizujte automatické synchronizace aplikací

    Minimalizujte automatické synchronizace aplikací

  6. Vypněte sledování polohy. Mnohé programy, které mohou sledovat vaší polohu, používají místo úspornější (ale méně přesné) lokalizace pomocí okolních sítí energeticky náročnější GPS. Vstupte do nastavení, sekce Poloha, a podívejte se, které programy přistupují k informacím o poloze. Ty, jež nepoužíváte jako navigaci, ke sledování outdoorových sportovních aktivit, nebo jiným podobným účelům, odinstalujte.
  7. Vypněte nepoužívané moduly. Permanentně aktivní Wi-Fi, GPS a mobilní data znamenají, že telefon neustále zjišťuje, zda je možné se někam připojit, případně systém umožní aplikacím přístup k těmto modulům. To má samozřejmě za následek rychlejší úbytek energie z baterie, proto není vůbec špatný nápad ovládat klíčové moduly manuálně (tedy zapínat je jen v případě potřeby), případně skrze některou z aplikací pro automatizaci telefonu (viz naše články SvětAndroida doporučuje: 6 aplikací pro automatizaci telefonu a Čtenáři doporučují: 4 aplikace pro automatizaci telefonu).
  8. Jste-li v oblasti se špatným signálem, přepněte do režimu Letadlo. Samozřejmě tuto radu není možné aplikovat vždy – například pokud držíte pohotovost na telefonu, zaměstnavatel by vás asi nepochválil, pokud by se vám klienti kvůli takovému opatření nedovolali. Jestliže se ale bez spojení obejdete, není přepnutí do režimu Letadlo špatný nápad. Pokud se totiž mobil nachází v oblasti se špatným signálem sítě, musí vynaložit mnohem více energie na spojení a vyhledávání, což se samozřejmě projeví rychlejší spotřebou baterie. Z režimu Letadlo telefon přepněte až v momentě, kdy budete na příhodnějším místě. Méně smysluplná je rada netelefonovat během jízdy v autě či jiném prostředku, kdy je hovor náročnější kvůli přepínání mezi vysílači, nicméně v praxi to jednak není příliš snadno realizovatelné, kromě toho k podobnému jevu může dojít i během chůze, nebo v místech, kde se o váš telefon „přetahují“ dvě BTS.
  9. V aplikaci na počasí sledujte jen místa, jež vás skutečně zajímají. Programy, zobrazující aktuální meteorologickou situaci a předpověď na další dny, jsou i mezi našimi čtenáři (soudě dle čtenosti recenzí) velmi oblíbené. Často také obsahují widgety na domovskou obrazovku, nebo permanentně zobrazují teplotu a stav v oznamovací liště. Při častém používání či automatické synchronizaci (která je pro widget či oznámení nezbytná) samozřejmě hraje roli, kolik míst sledujete. Proto doporučujeme podívat se do programu a odstranit všechny lokality, kde nepotřebujete znát aktuální počasí každou hodinu. Rozdíl v objemech přenesených dat bude sice relativně malý, ale proběhne-li synchronizace například 24x či vícekrát denně, může být již natolik zajímavý, aby se podepsal na odběru elektrické energie.
  10. Nastavujte tmavé grafické téma a pozadí. Tato rada má vliv pouze na obrazovky typu (S)AMOLED – na LCD displejích je jedno, jakou barvu má zobrazovaný obraz. Pokud je ale váš telefon či tablet vybaven displejem SAMOLED/AMOLED (například Samsung Galaxy S5, HTC One M8 a Moto X), můžete energii ušetřit tím, že aplikace, které to umožňují, přepnete do tmavého motivu. Černé body jsou totiž ve skutečnosti zhasnuté, a tedy neodebírají žádnou energii. Doporučujeme také změnit tapetu domovské obrazovky – ideálně na černou – protože plocha je zobrazena poměrně často a podílí se tak na spotřebě relativně zásadně. Pomoci může také aplikace Pixel Battery Saver, kterou jsme v minulosti recenzovali (viz článek Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů [praktický test], kde se dozvíte i řadu dalších informací o technologii (S)AMOLED).
    Nastavujte tmavé grafické téma a pozadí

    Nastavujte tmavé grafické téma a pozadí

  11. Snižte úroveň podsvícení displeje. Obrazovka je jedním z největších (ne-li největším) „žroutů“ energie. Její spotřeba přímo úměrně souvisí s úrovní podsvícení, emitovaného buď zářivkami pod zobrazovacím panelem (LCD), nebo přímo samotnými body (SAMOLED, AMOLED). Stažení jasu obrazovky by mělo být první věcí, kterou uděláte, když potřebujete prodloužit výdrž baterie. Zpravidla tuto možnost najdete v systémovém nastavení, poslední Android 5.0 ji má již nativně v oznamovací liště.
  12. Zkraťte dobu pro zhasnutí obrazovky. Kolikrát více energie odebere obrazovka, když svítí třicet sekund, proti displeji svítícímu patnáct sekund? Ano, pravděpodobně dvakrát více. Mnozí uživatelé jsou sice zvyklí zhasínat displej k tomu určeným tlačítkem na boku přístroje, nicméně není neobvyklé nechat zhasnout obrazovku „samovolně“. Pokud se zařízením nepracujete, obrazovka zhasne až po nastavené době (pokud do tohoto procesu nezasahují další aplikace, například rozpoznávající oči uživatele). A právě zde se dostáváme k jádru pudla: ve výchozím nastavení je tento čas zpravidla nastaven na 30 sekund. Někdy je to málo, jindy zbytečně moc. Zkuste tedy zkrátit tento interval na polovinu. Tuto možnost naleznete v systémovém nastavení v sekci Displej-Režim spánku.
  13. Vypněte vibrace. Pokud váš telefon zvoní, zpravidla není nutné, aby vibroval. Motorek, který se o vibrace stará, má samozřejmě také nějakou spotřebu elektrické energie. Podívejte se tedy do nastavení, sekce Zvuk a deaktivujte Vibrace při vyzvánění. Pokud bojujete o poslední zbývající procenta baterie, zkuste také vypnout hmatovou odezvu – tuto možnost naleznete v sekci Jazyk a vstup v nastavení příslušné klávesnice, kde deaktivujete volbu Vibrace při stisku klávesy.
  14. Zapněte úsporný režim. Většina telefonů předních výrobců, včetně HTC One M8, Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z3 a Moto X, má ve výbavě nějaký režim úspory energie, který omezuje některé funkce, podílející se na spotřebě. Zpravidla tento mód najdete v nastavení správy napájení, kde obvykle můžete ovlivnit některé jeho parametry, jako jsou jas displeje nebo vibrační odezva a zvolit, zda chcete vypnout datové připojení, když je telefon v režimu spánku. Součástí režimů je dále například vypnutí GPS, Bluetooth, Wi-Fi a dalších energeticky náročných modulů. V nejnovější verzi Androidu 5.0 Lollipop je v sekci nastavení Baterie k dispozici funkce Spořič baterie, jejímž cílem je prodloužení výdrže baterie v přístroji až o 90 minut.
  15. Udržujte svůj telefon chladný. Baterie se vybíjí mnohem rychleji, když je horká, ať už s telefonem pracujete, nebo je nečinný. Není například dobré nechávat telefon na palubní desce vašeho automobilu za slunečného dne.
    Udržujte svůj telefon chladný

    Udržujte svůj telefon chladný

  16. Nabíjejte telefon před tím, než stav baterie klesne příliš hluboko. Nejlepší způsob, jak udržet baterii smartphonu v kondici, je snažit se, aby byla nabitá nejméně na 40 %. Neustálé přechody ze zcela „plného“ na úplně vybitý stav sníží časem celkovou kapacitu akumulátoru. Zdroj sice tvrdí, že ideálním stavem je akumulátor nabitý na 40 % až 80 %, my jsme ale přesvědčeni, že u současných zdrojů energie již není tato otázka tak aktuální.
  17. Vždy instalujte aktualizace. Ať už jde o aktualizace nainstalovaných aplikací nebo samotného operačního systému, obecně obsahují opravy chyb a vylepšení, které zlepšují výkon, včetně toho, jak efektivně je používána baterie.
Inspirováno článkem Natashy Stokes How to Make Your Android Battery Last Longer, vydaným na serveru Time.com.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: