TOPlist

Vodafone Smart Prime 7: zajímavá volba pro nenáročné uživatele (recenze)

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
3.7.2016 17:00 (28.8.2016 15:12)
Ikona komentáře 5
Vodafone Smart Prime 7 titulka
Reklama

Mobilní operátor Vodafone v loňském roce přišel se skutečně lákavou nabídkou v podobě telefonu Smart Prime 6, který do své cenové kategorie přinesl zajímavou nabídku a v naší recenzi si právem vysloužil označení „etalon levných telefonů“. Vzhledem k popularitě loňského modelu byl příchod jeho nástupce jen otázkou času, podaří se telefonu Vodafone Smart Prime 7 navázat na úspěch svého předchůdce?

Obsah recenze

Obsah balení

Pro test jsme dostali hned dva exempláře telefonu Vodafone Smart Prime 7 – černý a bílo-zlatý. Obsah balení je však identický bez ohledu na to, jakou barvu telefonu zvolíte a to včetně jeho barvy. Pokaždé tak obdržíte bílou nabíječku společně s USB kabelem a headsetem stejné barvy. Headset s peckovými sluchátky je zde navíc spíše jen do počtu jelikož je poměrné nevalné kvality – to však není velkým překvapením, jelikož se nachází u telefonu s cenou jen o něco málo převyšující 3 tisíce korun. Vodafone Smart Prime 7 obsah balení

Design ve znamení jednoduchosti a kulatých rohů

Předchůdci modelu Vodafone Smart Prime 7 byl vytýkán nepříliš atraktivní design společně s mezerami v kvalitě zpracování, oba tyto zápory se však prakticky rozplynuly při pohledu na poměr cena / výkon. A jak je na tom v oblasti konstrukce letošní model? Po stránce designu si bezesporu polepšil, byť musíme dodat, že na oficiálních snímcích vypadal Vodafone Smart Prime 7 ještě o kus lépe, než je tomu ve skutečnosti. Naopak z kvality zpracování máme poněkud rozporuplné dojmy, k tomu se však vrátíme až za moment. Vodafone Smart Prime 7 přední strana 1 Jak zde již padlo, telefon máme k dispozici ve dvou barevných variantách a máme tak možnost jejich přímého srovnání. Černá varianta s tmavě šedým okrajem je zcela nenápadná, poměrně seriózně vyhlížející a cílící spíše na konzervativnější uživatele. Oproti tomu bílá verze telefonu Vodafone Smart Prime 7 s jemně zlatým okrajem a detaily jasně cílí především na něžnou část potenciálních zákazníků. Vodafone Smart Prime 7 barevné varianty Přední stranu telefonu kryje 2.5D sklo se zaoblenými hranami, zda se jedná o Gorilla Glass či jiné tvrzené sklo se nám však bohužel zjistit nepodařilo. Pod displejem se nalézá známá trojice podsvícených senzorových tlačítek, ta jsou však v porovnání s předchozím modelem malá a příliš blízko spodnímu okraji telefonu. Na pravém boku telefonu pak nalezneme zapínací tlačítko společně s kolébkou hlasitosti. Záda u obou barevných variant Vodafone Smart Prime 7 zdobí jemná textura, dále zde nalezneme poměrně výrazné logo Vodafone a mírně vystupující fotoaparát doplněný o přisvětlovací diodu. Celkově pak telefon o rozměrech 144 x 72,1 x 8 mm a velmi nízké hmotnosti 128 gramů padne do rukou dobře.

Vodafone Smart Prime 7 logo

Co však místy pokulhává je kvalita zpracování a to zejména u testované černé barevné varianty. Ta trpěla zejména v oblasti zadního krytu, který poměrně hlasitě vrzal při každém pevnějším uchopení. Další nešvar, který testovaný telefon trápil souvisel s tlačítky na boku, ta měla velkou vůli a při manipulaci s telefonem poměrně hlasitě rachotila. U bílé varianty jsme však vrzání krytu nepozorovali a také tlačítka neměla tak velkou vůli.

Průměrný obraz i zvuk

Vodafone Smart Prime 7 disponuje 5″ IPS displejem s HD rozlišením a tím pádem dokáže nabídnout naprosto dostatečnou jemnost obrazu 293 ppi. Barvy jsou nepatrně mdlé a při ostrých pozorovacích úhlech dochází k jejich citelné deformaci, nicméně se nejedná o nic, za co by se ve své cenové kategorii musel Vodafone Smart Prime 7 stydět. Ocenili bychom však lepší čitelnost na slunci, za slunečního letního dne toho totiž na displeji telefonu moc neuvidíte. Naopak pochválit musíme přítomnost funkce zapnutí displeje poklepáním. Hlasitý reproduktor se nalézá na spodní hraně telefonu a nabídne dostatečně hlasitou avšak nijak zvlášť kvalitní reprodukci. Zvuk z 3,5mm jacku je na tom o poznání lépe a v rámci levných telefonů se jedná o nadprůměr.

Vodafone Smart Prime 7 displej

Hardware slabší než u předchůdce

Ihned po svém představení se Vodafone Smart Prime 7 stal terčem kritiky kvůli použitému hardwaru. Není sice příliš obvyklé, aby nástupnický model nabídl slabší výkon a navíc za stejnou cenu jako jeho předchůdce, zde se to však „podařilo“. Vodafone Smart Prime 7 tak ve svých útrobách ukrývá základní chipset Qualcomm Snapdragon 212 s procesorem se čtyřmi, poměrně starými jádry Cortex-A7 taktovanými na 1,3 GHz a grafickým čipem Adreno 304. Chipsetu pak sekunduje 1 GB RAM a 8 GB operační paměti. Dobrou zprávou je však fakt, že telefon lze osadit microSD kartou do velikosti až 256 GB, která následně může fungovat i jako interní úložiště.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=“396985″]

Nic pro hráče

Vodafone Smart Prime 7 nabídne přibližně o 15% nižší výkon než předešlý model, což dokazuje například i skóre z populárního benchmarku AnTuTu, které činí 21 tisíc bodů. Už tento fakt napovídá, že se rozhodně nebude jednat o telefon pro hráče a naše herní testy to jen potvrzují. Populární závodní hra Asphalt 8 sice na telefonu běžela relativně hratelně, během závodu jsme se však setkávali s citelnými poklesy snímkovací frekvence. To další závodní titul v podobě hry Real Racing 3 na tom byl už o poznání hůře a nízké fps byly citelné v průběhu celého závodu.

Vodafone Smart Prime 7 Asphalt 8

Konektivita na výbornou

Zatím na nás Vodafone Smart Prime 7 příliš velký dojem neudělal, vše však může napravit v oblasti konektivity, kde si vzhledem ke své cenovce počíná velmi dobře. Nabídne sice jen se základní Wi-Fi 802.11 b/g/n, ale to nebude pro většinu potenciálních zákazníků problém. Dále však telefon nabídne například Bluetooth 4.0, NFC a hlavně LTE na všech u nás používaných frekvencích. S příjmem Wi-Fi ani mobilního signálu jsme během testování neměli nejmenší problém. O zjištění vaší aktuální polohy se stará GPS s podporou A-GPS, GLONASS ani digitální kompas nečekejte, pro účely automobilové navigace však geolokační schopnosti telefonu stačí. Nechybí ani USB OTG.

Dva dny na jedno nabití

Pod snímatelným zadním krytem telefonu nalezneme uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2540 mAh, ta s telefonem, vzhledem k jeho slabším hardwarovým parametrům, nemá tolik práce. Méně náročný uživatel, na kterého Vodafone Smart Prime 7 primárně cílí, nebude mít problém s telefonem vydržet minimálně dva dny a to mu na konci druhého dne ještě dobrých 20% energie zůstane. Během našeho intenzivního testování pak telefon zvládl na jedno nabití průměrně 1,5 dne při době používání lehce překračující 6 hodin což je velmi slušný výsledek. Nabíjení telefonu trvá bezmála 3 hodiny, což je velmi dlouhá doba vzhledem ke kapacitě baterie. Nabíjecí čas jsme měřili u obou testovaných telefonů a obou přibalených nabíječek, vždy se stejným výsledkem – nejedná se tak o chybu námi testovaného kusu ale obecný problém telefonu Vodafone Smart Prime 7.

Kdo si počká…

Telefon je vybaven operačním systémem Android 6.0.1 Marshmallow s minimem úprav. Až na jiný launcher a několik předinstalovaných aplikací se tak v podstatě jedná o naprosto čistý Android jak jej známe zejména ze zařízení řady Nexus. Ze změn, které výrobce v systému provedl, stojí za to zmínit například launcher s možností přepnutí do jednoduchého režimu, ve kterém jsou na třech plochách zobrazeny oblíbené aplikace a kontakty. Mezi další zajímavou funkci launcheru patří také spuštění přednastavené aplikace po přetažení ploch úplně vlevo – zde se u čistého Androidu nachází Google Now. Z předinstalovaných aplikací zmiňme například ještě povedeného správce souborů. Velmi se nám líbily také uživatelem definované zkratky na obrazovce uzamčení, díky kterým lze velmi snadno a rychle například spustit svítilnu. Dále se pak můžete těšit na řadu vychytávek, které standardně přináší Android 6.0 Marshmallow jako například propracovaný správce oprávnění. Pokud využíváte jiného operátora než Vodafone a některé předinstalované aplikace vám tak logicky budou k ničemu, můžete je většinou kompletně odinstalovat, nebo alespoň deaktivovat. Vzhledem k nízkému výkonu zařízení jsme se trochu obávali také o chod samotného systému, tyto naše obavy se však naštěstí ukázaly jako zbytečné. Tedy ne, že by se nízký výkon a pouze 1 GB RAM nikde v systému neprojevil. Telefon se při spuštění několika aplikací najednou dokáže na několik okamžiků poměrně citelně zadýchat a slabý hardware se projeví zejména při spouštění aplikací, které trvá citelně déle než v případě předchůdce. Na druhou stranu nejrůznější přechody a animace jsou na poměry takto levného zařízení překvapivě plynulé a to i po nainstalování celé řady aplikací. Celkově tak lze, s přihlédnutím ke slabšímu hardwaru, označit optimalizaci systému za povedenou.

Fotoaparát a natáčení videa

Hlavní fotoaparát telefonu nabízí snímač OmniVision s rozlišením 8 MPx a přední kamerka pořídí až 5MPx fotografie. Maximum u natáčeného videa pak představuje rozlišení 720p a snímkovací frekvence 30 fps. V rámci dané cenové kategorie rozhodně patří fotoaparát v telefonu Vodafone Smart Prime 7 k nadprůměru, za cenu jen lehce přes 3 tisíce korun však nemůžeme chtít zázraky a tak produkované fotografie trpí zejména na slévání detailů a i za dobrých světelných podmínek u nich můžeme pozorovat šum. Tradičním nepřítelem fotoaparátů v mobilních telefonech jsou špatné světelné podmínky a nejinak je tomu i zde. S klesajícím světlem tak rapidně klesá i kvalita snímků. Na kvalitě fotografií se velmi výrazně podepíše také použití HDR režimu. Příjemně nás fotoaparát překvapil poměrně rychlým a přesným automatickým ostřením. U videa představuje nezávažnější problém nízké rozlišení ale trpí také zbytečným častým přeostřováním. Fotoaplikace je i přes svůj nepříliš moderní vzhled dobře ovladatelná a nabízí vše, co by od ní uživatel mohl očekávat. Mezi užitečné funkce patří například:
  • HDR
  • Manuální režim
  • Rozpoznání úsměvu
  • Vícenásobná expozice
  • Scénické režimy

Fotografie

Video

https://youtu.be/jDom9ofX6m8 Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Závěr

Telefon Vodafone Smart Prime 7 se na našem trhu prodává výhradně u operátora Vodafone za cenu 3 277 Kč s DPH. I přes výtky, které směřovali především ke slabší hardwarové výbavě se stále jedná o zajímavou nabídku v dané cenové kategorii. Telefon dobře poslouží zejména nenáročným uživatelům, kteří jej využijí zejména jen k telefonování, posílání zpráv a prohlížení internetu. Mezi klady musíme zařadit poměrně sympatický design, plnou podporu českých LTE sítí či přítomnost NFC, které v této cenové kategorii nebývá zrovna obvyklé. Dále nás telefon Vodafone Smart Prime 7 potěšil zejména díky poměrně slušně optimalizovanému a prakticky čistému Androidu 6.0.1 Marshmallow. Jako velké plus hodnotíme také podporu microSD karet do velikosti až 256 GB. Paměťové karty lze navíc použít jako interní úložiště. Naopak pokárat si výrobce zaslouží za použití slabého Snapdragonu 212, přitom by bohatě stačilo zachovat Snapdragon 410 z loňského modelu. Mezi další problémy přístroje musíme zařadit také velmi dlouhou dobu nabíjení nebo nepřesvědčivou kvalitu zpracování. Vodafone Smart Prime 7 sice napravuje některé z chyb svého předchůdce, je však škoda, že se výrobce nesoustředil především na jejich odstranění při zachování přibližně stejné hardwarové výbavy. Namísto dalšího vcelku průměrného telefonu z nejnižší cenové kategorie jsme zde totiž mohli mít druhou generaci bestselleru. [one_half]

Klady

+ Cena. + Prakticky čistý Android 6.0.1 Marshmallow. + Nadstandardní výdrž baterie. + Přítomnost LTE a NFC. + V dané ceně slušný fotoaparát. + Elegantní design. + Zapnutí displeje poklepáním. + Až 256GB microSD karta použitelná jako interní úložiště.  [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Slabý výkon. – Horší čitelnost displeje na slunci. – Pomalé nabíjení. – Horší kvalita zpracování. – Pouze 720p video. [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Vodafone.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: