Vivo X90 Pro recenze: exceluje fotoaparátem ale nezklame ani v jiných oblastech
![vivo x90 pro recenze vivo x90 pro recenze](https://www.svetandroida.cz/media/2023/06/vivo-x90-pro-recenze.jpg)
Reklama
Společnost Vivo dlouhodobě pracuje na svém průniku mezi fotografickou elitu a jeho poslední počin v podobě smartphonu Vivo X90 Pro s palcovým snímačem primárního fotoaparátu stvořená v kooperaci se světoznámou společností Zeiss to jen potvrzuje. Jak si, pro evropský trh vlajkový, model tohoto výrobce vede nejen v oblasti fotografování a zda dokáže konkurovat i modelům zvučnějších jmen si odkryjeme v následující recenzi.
Obsah recenze Vivo X90 Pro
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení Vivo X90 Pro
Testované Vivo X90 Pro se snaží svou prémiovost dát na odiv již samotným balením. Elegantní, černá kazeta opravdu na první pohled nepůsobí, že by měla ukrývat zařízení za 3 tisíce. Samotný obsah balení pak vybočuje z šedi průměru alespoň přibaleným nabíjecím adaptérem o výkonu 120 W. Zbytek je však již poměrně standardní a zahrnuje kabel s USB-C po obou koncích, čirý TPU obal, sponku pro vytažení SIM a samozřejmě kupku papírů, co stejně nikdo nečte.![Vivo X90 Pro obsah balení Vivo X90 Pro obsah balení](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-1-1024x768.jpg)
Elegán s batohem na zádech
Musím uznat, že Vivo si mě svou konstrukcí a provedením ihned získalo. Při prvním uchopení do rukou jsem začal novinku od Viva prakticky ihned podvědomě srovnávat s Huawei Mate 50 Pro, který jsem měl příležitost recenzovat před časem. Huawei se mi sice vryl pod kůži díky svému extravagantnímu oranžovému zbarvení, jako celek jsem si ale i přesto víc oblíbil právě design Viva – byť je rozhodně škoda, že u nás X90 Pro pořídíte jen v testované černé verzi. Líbí se mi zejména detaily jako kovová linka s chromovým povrchem táhnoucí se příčně přes záda jinak pokrytá umělou kůží, která krásně navazuje na kovový boční rámeček. Celkově na mě tak smarphone působí elegantně a to i přes výrazně vystupující modul s fotoaparáty.![Vivo X90 Pro záda Vivo X90 Pro záda](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-2-1024x768.jpg)
![Vivo X90 Pro přední strana Vivo X90 Pro přední strana](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-5-1024x768.jpg)
![Vivo X90 Pro bok Vivo X90 Pro bok](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-8-1024x768.jpg)
Čtečka otisků krokem zpět?
Při pohledu na mezigenerační srovnání možná nejednoho uživatele překvapí, že zatímco loňský model Vivo X80 Pro disponoval ultrazvukovou čtečkou skrytou pod displejem, letos výrobce vsadil na její, teoreticky méně pokročilou, optickou variantu. Bohužel nemám možnost přímého srovnání a tak nemohu říct, která čtečka je v praxi rychlejší, či spolehlivější. Čtečka otisků u staršího modelu má však bezesporu navrch díky větší ploše, na kterou lze prst přiložit a také díky umístění dál od spodního okraje. V případě smartphonu Vivo X90 Pro je snímač umístěn na můj vkus příliš nízko a při odemykaní telefonu otiskem tak musím nepřirozeně vykřivovat palec. Jinak však nemohu vůči použité čtečce mít námitek. Funguje rychle a spolehlivě a dokonce jí nevadí ani mokrý prst.![Vivo X90 Pro čtečka otisků Vivo X90 Pro čtečka otisků](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-10-1024x768.jpg)
Krásný AMOLED se Zeiss režimem
O strastech spojených s příliš zaoblenými boky displeje jsem již psal výše, nicméně jinak o něm mohu hovořit pouze v superlativech. Jedná se o 6,78″ AMOLED o rozlišení 2800 x 1260 px a tím pádem jemností obrazu 453 ppi. Jak se u podobně vybaveného smartphonu sluší, dostalo se i na podporu zobrazení až miliardy barev a obnovovací frekvenci 120 Hz. Zatímco předchůdce nabízel díky použití LTPO panelu dynamickou obnovovací frekvenci obrazu, Vivo X90 Pro si musí vystačit s automatickou regulací ve třech stupních – 60, 90 a 120 Hz. Pochopitelně nesmí chybět ani HDR10+ certifikace a za zmínku stojí i PWM stmívání na frekvenci 2 160Hz, pokud jste tedy citliví na „blikání“ displejů, zde se nemusíte obávat.![Vivo X90 Pro displej Vivo X90 Pro displej](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-11-1024x768.jpg)
Svítivost displeje a zvukový projev
Bohužel nemám možnost to nijak ověřit, ale pocitově mi přišlo, že displej při používání venku nedosahuje deklarovaných 1 300 nitů. Byť „boost“ pro používání na slunci upravující zejména kontrast displeje funguje dobře a i za slunečného dne je displej čitelný. Například v přímém porovnání s Oppo Find X3 Pro, u nějž výrobce uvádí stejnou svítivost displeje, je panel Oppa prostě o něco světlejší a lépe čitelný. Určitě však nejde o nijak dramatický rozdíl. Co se zvukové stránky týče, o hlasitou reprodukci se stará dvojice reproduktorů. Jedná se však, stejně jako u drtivé většiny konkurence, o spojení klasického hlasitého a sluchátkového reproduktoru.![Vivo X90 Pro displej Vivo X90 Pro displej](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-12-1024x768.jpg)
TOP model postavený na Mediateku
Ruku na srdce, když se řekne „TOP model s Androidem“ napadne vás, že by zde mohl být použit jiný čipset než od Qualcommu či eventuálně Samsungu? Mediatek v tomto ohledu stojí tak trochu stranou, byť se – zejména v posledních letech – snaží zbavit nálepky výrobce čipsetů pro levná zařízení. Jeho aktuílním pokusem, pohánějícím právě i testované Vivo X90 Pro, je čipset Dimensity 9200. Ten využívá procesor o jednom nejvýkonnějším jádru Cortex-X3 taktovaném na 3,05 GHz, třech jádrech Cortex-A715 a čtyřech jádrech Cortex-A510. Grafický výkon pak obstarává čip ARM Immortalis-G715, v tomto případě o jedenácti jádrech.![Vivo X90 Pro Vivo X90 Pro](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-6-1024x768.jpg)
Vivo X90 Pro benchmarky:
- AnTuTu: 1 201 328 bodů
- GeekBench 6 Single core: 1 787 bodů
- GeekBench 6 Multi core: 4 491 bodů
- 3DMark Wild Life Extreme: 3 738 bodů
Vysoký výkon je potřeba uchladit
V posledních letech se, vedle výkonu čipsetu, stává velmi důležitým parametrem také schopnost telefonu daný čipset uchladit. Někteří výrobci herních smartphonů dokonce zašli tak daleko, že své produkty osazují aktivním chlazením v podobě ventilátoru. Jak si tedy v této oblasti vede testované Vivo X90 Pro? Z mého pohledu velmi obstojně. Při běžném používání jsem mírné zahřívání na povrchu pozoroval pouze při testování fotoaparátu včetně pořizování krátkých ukázkových videí. Zahřátí povrchu jsem pak dosáhl i při testování her, ale pokaždé se jednalo jen o několikaminutové hraní, žádné dlouhé seance. Telefon jsem se tedy rozhodl, stejně jako například Samsung Galaxy S23, prověřit prostřednictvím stress testu 3D Mark Wild Life Extreme, který dokáže dlouhodobě vytížit zejména grafickou část čipsetu.Překvapivá výdrž baterie
Vedle zahřívání vlajkové smartphony často bojují i s výdrží na jedno nabití. Tu zde obstarává baterie o kapacitě 4 870 mAh rozdělená kvůli podpoře rychlého, 120W nabíjení do dvou článků. Vzhledem k výkonnému hardwaru, displeji s vysokým rozlišením a přinejlepším průměrné kapacitě baterie jsem pak byl velmi mile překvapen, když mi večer prakticky pokaždé zbývalo přinejmenším 30 % energie. A to jsem telefon nijak nešetřil a dával mu běžnou pracovní zátěž kombinovanou i s několika minutami hraní her, sledování videí a pár hodinami streamování hudby na pozadí. Zejména fotoaparátem jsem však baterii vytěžoval nadměrně. Přesto jsem neměl sebemenší problém pohybovat se mezi 6 až 7 hodinami aktivního používání na jedno nabití.![vivo x90 pro recenze 7 vivo x90 pro recenze 7](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-7-1024x768.jpg)
![Vivo X90 Pro USB Vivo X90 Pro USB](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-14-1024x768.jpg)
Android s nadstavbou Funtouch OS
Vivo X90 Pro v době testování běželo na Androidu 13 obohaceném o nadstavbu Funtouch OS 13, v průběhu testování pak dorazila aktualizace obsahující, mimo jiné, dubnové bezpečnostní záplaty. Nadstavba pak překrývá naprostou většinu původního rozhraní Androidu, nicméně ani tak nepůsobí těžkopádně. Přesto zde ale najdeme široké spektrum nastavení a možností personalizace. Výrobce si například vyhrál s animacemi v oblasti zahnutí displeje, kde nalezneme možnosti nastavení pro širokou škálu událostí. Vedle toho pochopitelně nemůže ani novinka spjatá se samotným Androidem 13 v podobě úpravy barevného schématu systému na základě použité tapety. Další možnosti personalizace pak systému dodává podpora stažitelných témat.![Funtouch OS Funtouch OS](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-13-1024x768.jpg)
Není nebe bez mráčku
Přesto však vidím u Funtouch OS 13 nějaký ten prostor pro zlepšení, který jej od absolutní špičky přecejen stále trochu odděluje. Zmínit mohu například, z mého pohledu příliš agresivní, správu paměti. Ne, že by se mi aplikace ukončovaly „pod rukama“, ale přesto bych si dokázal představit, že zejména ty méně náročné dokáže smartphone v paměti udržet déle – vždyť má k dispozici 12 GB RAM plus virtuální operační paměť. Byť jinak si za výrokem o zdařilé optimalizaci stojím, občas mě dokázalo překvapit, že se mi znovu načítá například prohlížeč ve kterém jsem byl před hodinou a mezitím jsem s telefonem nic moc nedělal.![Vivo logo Vivo logo](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-3-1024x768.jpg)
Fotoaparát je to, oč tu běží
Ano, konečně se dostáváme k tomu, co má být hlavní zbraní smartphonu Vivo X90 Pro v tvrdém konkurenčním boji. Nejvíce impozantní součástí fotovýbavy je zde pochopitelně primární fotoaparát s 50,3MPx snímačem Sony IMX989 takzvaně 1″ typu. Ten je pak spárován s objektivem o světelnosti f/1.75 a doplněn laserovým přisvícením pro lepší ostření a optickou stabilizací. Dále sestava obsahuje další 50MPx snímač, tentokrát s dvojnásobným optickým zoomem, optickou stabilizací a velmi zajímavou světelností f/1.6. Sestavu pak uzavírá 12MPx fotoaparát se 108° záběrem.![Vivo X90 Pro fotoaparát Vivo X90 Pro fotoaparát](https://www.svetandroida.cz/media/2023/05/vivo-x90-pro-recenze-9-1024x769.jpg)
- 50,3MPx primární fotoaparát, f/1,75, velikost pixelů 1,6 µm, OIS, PDAF, Laser AF
- 50MPx portrétní s 2x optickým zoomem, f/1,6, velikost pixelů 0,7 µm, OIS, AF
- 12MPx ultraširokoúhlý, f/2,0, záběr 108°, AF
Fotoaplikace
Primární fotoaparát
V krátkosti se ještě zastavím u fotoaplikace. U naprosto drtivé většiny smartphonů je v současnosti dostupná nějaká forma AI vylepšení snímků, po jejíž aktivaci jsou snímky pro řadu uživatelů možná líbivější, většinou však nepřirozeně přesaturované. Zde je situace malinko odlišná. V základním nastavení totiž patrně Vivo X90 Pro již nějaké podobné vylepšení obrazu využívá a fotografie jsou sice líbivé, ale místy již výrazně přesaturované. Místo, kde obvykle nalezneme přepínač tohoto AI pomocníka si však uzurpovalo tlačítko pro aktivaci ZEISS režimu. Po jeho stisku pak rázem získáte barevně věrné snímky a vylepšené vyvážení bílé. Tento režim je pak pochopitelně dostupný při focení se všemi fotoaparáty.- Zeiss režim
- AI vylepšení
Portrétní fotoaparát s 2x zoomem
Mile mě překvapil fotoaparát s dvojnásobným optickým zoomem a to zejména při pořizování portrétních snímků. Částečně za to určitě vděčí i objektivu s clonou f/1.6 a skvěle fungující separaci objektů od pozadí s bokeh efektem. Ten můžete navíc ještě vylepšit použitím některého z připravených ZEISS režimů. Osobně jsem si velmi oblíbil režim simulující portrétní výstup dosažený známými objektivy ZEISS Biotar. Intenzitu bokeh efektu pak můžete pochopitelně také přizpůsobit své chuti prostřednictvím virtuální clony. Není to však jen bokeh efekt, který mě na portrétních snímcích tak zaujal. Focený objekt je totiž skvěle nasvícený, ostrý a zcela bez šumu. Portrétní režim je sice dostupný i na primárním fotoaparátu, ale věřte mi, chcete použít ten s 2x přiblížením, který v tomto ohledu podává excelentní výkony.- ultraširokoúhlý
- primární
- 2x zoom
- 10x zoom
- 20x zoom
Ultraširokoúhlý fotoaparát
Dostáváme se ke třetímu a zároveň poslednímu objektivu na zádech Vivo X90 Pro. Utraširokoúhlé snímky rovněž nabídnou dva režimy barevného podání a v obou případech barvy hezky korespondují s těmi na snímcích z primárního fotoaparátu. Díky přítomnosti automatického ostření pak snímky disponují solidní ostrostí, kterou poměrně slušně drží i v rozích, což rozhodně není v případě ultraširokoúhlých snímků standard. Velmi dobrý je rovněž dynamický rozsah a kontrast a na uzdě se povedlo udržet i šum.Video
Cena Vivo X90 Pro
Cena smartphonu Vivo X90 Pro aktuálně dle serveru Heureka.cz startuje pod hranicí 24 tisíc Kč přičemž většina prodejců jej nabízí za necelých 25 tisíc. S přihlédnutím ke kvalitám a výbavě smartphonu to není vůbec nezajímavá částka. Je vidět, že si výrobce uvědomuje, že jeho nejlepší smartphone pro Evropu (doma si ještě schovává model X90 Pro Plus) má v porovnání s absolutní špičkou ještě nějaké rezervy.Závěr recenze Vivo X90 Pro
Společnosti Vivo se podařilo na trh přivést až nečekaně dobrý smartphone, na kterém se chyby hledají jen obtížně. Jednou z nich by mohlo být jen poměrně málo novinek oproti předchůdci, ba co víc dokonce se dostalo i na kroky zpět. Novince například chybí fotoaparát s periskopickým zoomem a čtečka otisků je zde pouze optická a navíc hůře umístěná. Na stranu druhou,v ostatních ohledech si sestava fotoaparátů na zádech polepšila a 5x přiblížení pomocí hybridního zoomu v tomto případě funguje až překvapivě dobře. Čtečce pak reálně mohu vytýkat skutečně jen nešťastné umístění, jinak ale svými kvalitami odpovídá současným TOP modelům. Výčet negativ pak uzavírá nadstavba, která zajisté má své kvality, za některými konkurenty však ztrácí. Výrobce navíc přislíbil „pouze“ 3 velké systémové aktualizace. Největší trumf smartphonu jsou, nepřekvapivě, fotografie. A to nejen z primárního fotoaparátu s velkým snímačem. Více, než pozitivní dojem ve mě totiž zanechal i fotoaparát s optickým zoomem, který podává skvělé výkony zejména při pořizování portrétních fotografií. Námitek nelze mít ani vůči výkonu, řešení od Mediateku nabídne na několik let dopředu více než dostatek výkonu a i teploty při zátěži se u něj drží v rozumných mezích. Další z několika oblastí, kde Vivo X90 Pro zaslouží slova chvály je výdrž na baterii, která patří v rámci TOP modelů mezi to lepší, co současný trh nabízí. V neposlední řadě si pak pochvalu na závěr zaslouží špičkový displej spolu s hlasitými reproduktory a zlatého bludišťáka si Vivo X90 Pro odnáší i za design a zpracování. [cite author=“Tip“]Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.[/cite] [one_half]Klady
+ fotoaparáty + výkon + displej + design a zpracování + kvalitní repro + extrémně rychlé nabíjení [/one_half] [one_half_last]Zápory
– chybí 5x zoom fotoaprát – FuntouchOS zasloží ještě dotáhnout – „jen“ 3 velké aktualizace OS – umístění čtečky otisků – obrazovka bez adaptivní obnovovací frekvence [/one_half_last]Jak se vám Vivo X90 Pro líbí?
Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Vivo.O autorovi
Vašek Švec
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi
Mohlo by vás zajímat
![Vivo X200 Pro recenze](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/vivo-x200-pro-2-scaled.webp)
Vivo X200 Pro recenze: hlavní roli dostal teleobjektiv a baterie
Vašek Švec
10.1.
![Vivo X200](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/vivo-x200-zelena-cesko-360x237.webp)
Levnější bráška skvělého fotomobilu: Vivo X200 se chystá do Česka, známe cenu
Adam Kurfürst
4.1.
![vivo X200 Pro Česko](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/vivo-x200-pro-cesko-360x237.webp)
Řada Vivo X200 míří do Česka. Nové vlajky lákají na 200Mpx teleobjektiv ZEISS, velkou baterii a špičkový displej
Jakub Kárník
6.1.