TOPlist

Vivo X60 Pro recenze: elegán s několika trumfy po kapsách

Sdílejte:
Vašek Švec
Vašek Švec
9.9.2021 08:08 (9.9.2021 10:55)
Ikona komentáře 2
vivo x60 pro titul
Reklama

Společnost Vivo po letech otálení konečně vtrhla na většinu evropských trhů včetně toho našeho. Namísto pořádného uragánu s ní však dorazil spíše mírný, i když svěží, vánek. Příčin by mohlo být hned víc. V první řadě, Vivo se nikdy a to ani na domácím trhu nepodbízelo cenou. Namísto toho se u svých modelů snažilo zaujmout kvalitou zpracování či inovativními prvky. Dalším a patrně hlavním důvodem zatím vcelku rozpačitého vstupu na náš trh pak může být zpočátku velmi omezená nabídka, která končila u bran střední třídy. To se ovšem s příchodem smartphonu Vivo X60 Pro i do našich obchodů mění. Jaký je aktuálně nejlepší model značky Vivo pro Evropu a stojí zákazníkům za to odklonit se od u nás již zavedených výrobců?

Obsah recenze Vivo X60 Pro

V balení naleznete vše potřebné

Uvnitř luxusně působící kazety nenaleznete zdaleka jen samotné Vivo X60 Pro a napájecí kabel. Výrobce na bohaté příslušenství obsažené již v základním balení rozhodně nehodlá rezignovat a tak zde naleznete i velmi příjemné bonusy. V první řadě je zde však přítomen napájecí adaptér podporující rychlonabíjení schované pod názvem Vivo FlashCharge 2.0. Dále zde nalezneme také tvrdý plastový kryt na záda smartphonu a v poslední době prakticky nevídaná špuntová sluchátka. Ta na svém konci mají 3,5mm jack a tak i při jejich používání oceníte přibalenou redukci z USB-C konektoru právě na audio jack. obsah balení Vivo X60 Pro

Elegantní design a špičkové zpracování

Byť nám za dlouhá léta prošla rukama pěkná řádka smartphonů, musíme uznat, že Vivo X60 Pro nás zaujalo hned při prvním kontaktu. Jedná se o opravdu elegantní smartphone s tvrzeným sklem po obou stranách matného hliníkového rámu. Sklo je v tomto případě přehnuté přes boky telefonu nejen na zádech, ale také na přední straně. V obou případech se jedná o tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 6 a na zadní straně jej zdobí matná povrchová úprava, která v případě testované šedé varianty vypadá jednoduše skvěle. Vivo X60 Pro tak padne do oka zejména konzervativnějším uživatelům preferujícím elegantní telefony. Pěkným detailem je také sklíčko na vrchní straně rámu telefonu pod kterým se ukrývá sebevědomý nápis „professional photography“. V neposlední řade pak musíme ocenit také špičkovou kvalitu zpracování. konstrukce Vivo X60 Pro Vivo se nezapomíná pořádně pochlubit ani spoluprací se společností Zeiss, jejíž notoricky známé modré logo nalezneme nejen na krabičce telefonu, ale také u modulu fotoaparátu. Ten na první pohled upoutá také svým hranatým designem a „schodkovitým“ provedením. Celý modul pak poměrně výrazně vystupuje nad povrch zad smartphonu, nejedná se však o nic, na co bychom u telefonů poslední dobou nebyli zvyklí. Navíc, je o něco snazší tento prohřešek Vivu odpustit při pohledu na útlou konstrukci, která má tloušťku pouhých 7,6 mm. Zbylé rozměry pak činí 158,6 mm na výšku a 73,2 mm na šířku při hmotnosti také poměrně pěkných 179 gramů. vivo displej

Vynikající Super AMOLED a pouze jeden hlasitý reproduktor

Přední straně dominuje FullHD+ Super AMOLED displej, který díky zakulaceným okrajům a tenkým rámečkům zabírá přes 90 % její plochy. Jeho parametry pak přesně odpovídají současným trendům. Vedle velké, 6,56″ úhlopříčky to je zejména vysoká obnovovací frekvence 120 Hz a podpora HDR10+. Škoda jen absence adaptivní obnovovací frekvence – spolehnout se tak můžete „pouze“ na změnu . Jinak se však jedná o špičkový displej se vším, co k tomu patří. 120Hz Super AMOLED Vedle perfektně plynulých animací se můžete spolehnout také na skvělou čitelnost displeje na slunci. Nechybí ani úprava barevného zobrazení a volba z několika profilů včetně sRGB a DCI-P3. Škoda jen, že se nedostalo i na stereoreproduktory. Použitý reproduktor sice hraje poměrně nahlas, při vyšších hlasitostech se však již dostavuje citelné zkreslení. Pokud však udržíte hlasitost na nižší úrovni, dočkáte se překvapivě prokresleného zvuku, i s mírným zastoupením hlubších tónů.

Čtečka otisků prstů

O biometrické zabezpečení se v případě smartphonu Vivo X60 Pro stará optická čtečka otisků prstů integrovaná v displeji. Ta se rozhodně řadí mezi to lepší, na co můžeme v současnosti u smartphonů narazit. Čtečka funguje rychle a spolehlivě, jen si neporadí s mokrým prstem, to však není nic, za co bychom ji chtěli pranýřovat, jelikož to je u optických čteček vcelku standardní „vada na kráse“. Výtku máme spíše k jejímu umístění blízko spodního okraje následkem čehož musíte při odemykání telefonu nepřirozeně vytáčet palec. Nejedná se o nic, na co by se nedalo časem zvyknout a pocitově je na tom v tomto ohledu Vivo X60 Pro o něco málo lépe než třeba OnePlus 9 Pro. čtečka otisků prstů v displeji

Za výkon se stydět nemusí

Uvnitř smartphonu Vivo X60 Pro si své místo našel Snadragon 870. Nejedná se sice o to úplně nejvýkonnější řešení amerického výrobce, i tak si ale troufáme tvrdit, že výkonu budete mít na nějakou dobu více než dostatek. Oproti některým telefonům se Snapdragonem 888 jsme zde navíc nezaznamenali výraznější zahřívání. Společnost použitému čipsetu pak dělá rovnou 12 GB RAM, které lze rozšířit o další 3 GB z úložiště. Ta slouží pro „odložení“ na pozadí běžících aplikací a procesů, které systém vyhodnotí jako méně důležité. Podobná berlička by možná byla užitečná u levného telefonu se 4 a méně GB operační paměti, zde je však v praxi zcela zbytná.  Nešetřilo se ani na interním úložišti a to tak  nabídne 256 GB. Že je tento celek více než dostatečně výkonný pak dokládá například AnTuTu benchmark s výsledkem překonávajícím 717 tisíc bodů či na výkon CPU zaměřený Geekbench 5 se skóre 1005 bodů v single-core a 3348 bodů v multi-core testech.

4 200mAh baterie neoslní, ve štychu vás ale nenechá

Při pohledu do tabulky specifikací smartphone Vivo X60 Pro příliš nezaujme kapacita použité baterie. Tedy přinejmenším ne v pozitivním slova smyslu. Hodnota 4 200 mAh se dnes u podobně vybavených smartphonů řadí spíše k podprůměru, v tomto případě je však alespoň částečně omluvitelná tenkou konstrukcí. I tak si ale musíme povzdechnout, že bychom raději akceptovali o 1 mm tlustší smartphone s větší baterií, nebo alespoň vybavený bezdrátovým nabíjením. Na stranu druhou, vážně se nemusíte obávat, že by Vivo X60 Pro nezvládlo alespoň jeden pracovní den. Vlastně, výhledem k výkonnému hardwaru a 120Hz displeji není jeho výdrž v praxi vůbec špatná. My jsme se běžně pohybovali mezi 5 – 6 aktivního používání na jedno nabití – v závislosti na tom, jestli jsme během této doby hráli hry, nebo ne. Nabití z 15 na 100 % pak přibalenému adaptéru zabere přibližně 45 minut.

Funtouch OS běžící na Androidu 11

Smartphony společnosti Vivo využívají vlastní grafickou nadstavbu nazvanou Funtouch OS – v tomto případě běžící nad Androidem 11. A my musíme uznat, že se nám Funtouch OS líbí. Design nadstavby je povedený a působí čistě a přehledně. Ochuzena přitom nebyla ani funkční stránka a tak zde najdeme snad vše, co si od moderního nadstavby můžeme přát. Nechybí, dnes již prakticky nutný, tmavý režim či Allways on Display s opravdu širokými možnostmi úprav designu. Právě k němu bychom ale měli jednu drobnou výtku. I při neustále aktivním AoD totiž po čase zmizí logo čtečky otisků. I když je tedy čtečka pochopitelně neustále v pohotovosti, zvlášť ze začátku tak můžete mít problém s jejím rychlým nalezením. Dále se můžete spolehnout na přítomnost herního režimu, nástrojů digitální rovnováhy či správce smartphonu obsahujícího čistič úložiště, ochranu proti nežádoucímu chování aplikací, šifrování aplikací, nebo třeba správce napájení. Co se předistalovaných aplikací týče, jejich množství se podařilo udržet na uzdě. I tak bychom se ale obešli například bez „aplikace“ v podobě webu výrobce. Žádné výtky pak nelze mít vůči optimalizaci, která se zde povedla na jedničku. Výkonný hardware spolu s displejem o vysoké obnovovací frekvenci je zde tak využit na maximum.

Zeiss a gimbal v roli hlavních hvězd

Patrně největší lákadlo smartphonu Vivo X60 Pro nalezneme na jeho zádech. Jedná se o primární fotoaparát vyzbrojený gimbalovou stabilizací a objektivem světoznámé společnosti Zeiss. Ta navíc spolupracovala i na vývoji softwaru fotoaparátu. Zde se tato spolupráce projevila zejména u portrétního režimu, který si bere inspiraci u legendárních objektivů Zeiss Biotar.
  • 48MPx primární fotoaparát, f/1,5, velikost pixelů 0,8 µm, Gimbal stabilizace, PDAF
  • 13MPx telefoto s 2x optickým zoomem, f/2,5, velikost pixelů 0,8 µm, PDAF
  • 13MPx ultraširokoúhlý, f/2,2, 120° FOV

Primární fotoaparát

První, co nás při pohledu na fotografie pořízené primárním fotoaparátem praštilo do očí je jejich saturace. Na náš vkus to s ní Vivo trochu přehnalo, ale obecně vzato bude takovéto barevné podání řadě uživatelů vyhovovat. Naopak neoodiskutovatelně dobře si primární fotoaparát telefonu Vivo X60 Pro vede v oblasti dynamického rozsahu a šumu na snímcích. Velmi dobrý barevný rozsah spolu s jen malým množstvím šumu provází i noční snímky a to i bez použití nočního režimu. Po jeho aktivaci pak zmizí i zbylý šum a scéna se ještě o kousek víc prosvětlí. Kde však spatřujeme největší benefit nočního režimu je ostrost snímků, která je zde ve většině případů výborná Dalším na seznamu je 13MPx snímač s dvojnásobným přiblížením. Ten ve většině situací pořizuje stejně saturované snímky jako primární fotoaparát. Občas si to však automatika na poslední chvíli rozmyslela a přiblížený snímek měl v porovnání s výchozím o poznání méně výrazné barvy. I přes absenci optické stabilizace lze s tímto fotoaparátem pořídit ostré snímky s dostatkem detailů a naopak minimem šumu. Pro focení přiblížených snímků za horších světelných podmínek však Vivo X60 Pro již dedikovaný snímač nepoužívá a raději spoléhá na výřez z primárního fotoaparátu. Tyto snímky jsou i tak poměrně použitelné, jsou však náchylnější na rozmazání a barevné artefakty. Výčet fotoaparátů uzavírá rovněž 13MPx ultraširokoúhlý snímač, tentokrát spřažený s objektivem o 120° záběru.  I zde se dočkáme saturovanějšího barevného přednesu, ve většině případů však odpovídajícímu tomu z primárního fotoaparátu. Celková kvalita snímků pak pro nás byla milým překvapením. Ostrost i množství detailů jsou na špičkové úrovni, šum za dobrých světelných podmínek prakticky neexistuje a i dynamický rozsah je na poměry ultraširokoúhlých fotoaparátů skvělý. Co se nočních snímků týče, zde se již dostavuje šum a dochází ke slévání detailů. I v tomto ohledu však fotoaparát patří k tomu lepšímu na trhu a oproti většině konkurence produkuje použitelné snímky. V neposlední řadě pak Vivo X60 Pro používá svůj ultraširokoúhlý fotoaparát k zachycení makro snímků a my musíme uznat, že nás jeho výsledky v této disciplíně příjemně překvapily. Nevyrovná se sice nejlepším makro fotoaparátům na současném trhu, na druhou stranu však s přehledem strčí do kapsy všechny 2MPx kamerky, které výrobci většinou osazují jen aby se u svých telefonů mohli v propagačních materiálech chlubit větším počtem fotoaparátů.

Video

Cena a konkurence

Smartphone Vivo X60 Pro se na našem trhu běžně prodává za 19 990 Kč s DPH, přičemž jsme se již dvakrát dočkali slevové akce a ceny 17 990 Kč s DPH. Plnou cenou se tak nejvybavenější Vivo dostává do společnosti smartphonů jako Xiaomi Mi 11 či OnePlus 9 Zatímco oba konkurenti Vivo přemohou v oblasti výkonu a také nabídnou stereo reproduktory či bezdrátové nabíjení. Oproti OnePlus však Vivo nabídne konstrukci z hodnotnějších materiálů a fotoaparát s dvojnásobným optickým zoomem. Ten může Vivo X60 Pro vytáhnout i proti Xiaomi Mi 11 a zde přihodit třeba kompaktnější rozměry, které jistě ocení nejeden uživatel.

Závěr recenze Vivo X60 Pro

Aktuálně nejvybavenější smartphone společnosti Vivo na našem trhu možná úplně do puntíku neodpovídá definici TOP modelu. To že výbava Vivo X60 Pro na úplný vrchol nedosahuje však rozhodně neznamená, že by se nemělo jednat o špičkový telefon, který skvěle poslouží i náročnějším uživatelům. Vlastně se v celkovém pohledu jedná o skvělé zařízení, které nemá až na slabší výdrž na baterii či jediný a ne úplně přesvědčivý reproduktor zásadní nedostatek. Na první pohled zaujme elegantní a špičkově zpracovanou konstrukcí nebo kvalitním displejem. Rozhodně nezklame v oblastech výkonu či fotografování a jako třešničku na dort přidává výbornou stabilizaci videa. Přesto se však nemůžeme zbavit obav, že jinak skvělému smartphonu by na našem trhu mohla zlomit vaz potenciální nedůvěra v pro nás novou značku v kombinaci s ne zrovna podbízivou cenovou politikou. [one_half]

Klady

+ elegantní a skvěle zpracovaná konstrukce + výkon + fotoaparáty + displej + skvělá optimalizace [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– výdrž baterie – nemá bezdrátové nabíjení – mono hlasitý reproduktor – bez zvýšené odolnosti [/one_half_last]

Jak se  Vivo X60 Pro líbí vám?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Vivo.

O autorovi

Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… Více o autorovi

Vašek Švec
Sdílejte: