Láká vás virtuální realita? Pokud ano, která? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 28.6.2016
- 10
Virtuální realita je jedním z nejčastěji skloňovaných témat v oboru moderních technologií. Už to není jen fikce nebo vize, ani vzdálená budoucnost z vědeckých laboratoří. Virtuální realitu si dnes můžete vyzkoušet klidně u sebe doma – v některých případech i s poměrně nízkými náklady.
Patrně nejlevnější možností, jak ochutnat alespoň základní projekci trojrozměrného prostoru s pomocí mobilního telefonu, je projekt Google Cardboard. Brýle si můžete vyřezat z kartónu a sestavit “na koleně,” nebo koupit za pár desetikorun například na eBayi. Zážitek to sice není kdovíjaký, ale pro základní představu o tom, jak virtuální realita vlastně funguje, postačí. Takřka všechny informace, které byste o tomto projektu měli znát, jsme shrnuli do článku Google Cardboard: co potřebujete vědět o vstupence do virtuální reality.
Postupem času se na trhu objevila celá řada dalších produktů pro virtuální realitu – některé pracují s mobilním telefonem, jiné lze či je nutné připojit k počítači. Můžeme konstatovat, že skoro každý významnější výrobce elektroniky již představil své zařízení pro virtuální realitu, díky čemuž jsme svědky doslova “boomu” v tomto segmentu. Postupně se zlepšuje dílenské zpracování i poskytované možnosti a schopnosti, což se projeví například, když vedle sebe položíte Google Cardboard a zatím poslední výkřik techniky, který jsme podrobně recenzovali tento týden: HTC Vive.
Základní princip však zatím zůstává jednotný: skrze soustavu čoček je do očí uživatele promítán obraz způsobem, který se snaží vyvolat dojem, že se nachází uvnitř daného prostoru. Levnější zařízení jsou schopna reagovat na otáčení hlavy, dražší pak obsahují i snímače polohy a pohybů uživatele, případně akční ovladače. Jedním z rozdílů mezi Samsung Gear či Google Cardboard a HTC Vive je přenositelnost – zatímco první dva jmenované modely si můžete vozit třeba na dovolenou, Vive vyžaduje instalaci snímačů do místnosti a připojení k počítači.
Aktuálně jsou hlavní doménou virtuální reality hry, nicméně stranou nezůstávají ani další obory, jako je zábava, vzdělávání a poznávání. Například taková exkurze po planetách naší sluneční soustavy je ve 3D brýlích několikanásobně poutavější než totéž téma v podání znuděné fyzikářky.
Jistě bude zajímavé sledovat, kam se tento segment bude ubírat v následujících letech. Již dnes je zřejmé, že Cardboard a první generace Samsung Gear jsou v podstatě jen začátkem éry, zatímco v dohledné budoucnosti začnou nastupovat propracovanější a výkonnější systémy, poskytující celou řadu funkcí navíc. Spolu s tím poroste také množství a kvalita obsahu, jež ve virtuálním prostoru bude možné konzumovat a aktivně ovlivňovat. Je jasné, že si se zkratkou “VR” užijeme ještě hodně legrace.
Jaká virtuální realita vás láká?
Uvažovali jste někdy o tom, že byste chtěli vyzkoušet virtuální realitu? Pokud ano, máte vyhlédnutý nějaký konkrétní produkt? Případně již máte nějaké to “ví árko” doma a jste s ním spokojeni? V hlasovačce pro tento týden vám nabízíme několik produktů virtuální reality a po vás chceme, abyste vybrali jeden, který vám připadá nejzajímavější bez ohledu na cenu.
[gravityform id=”70″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit například o své dosavadní zkušenosti s virtuální realitou. Jaké produkty jste dosud vyzkoušeli a jak jste s nimi byli spokojeni? Kde byly jejich silné a slabé stránky? Budeme také rádi za vaše názory na virtuální realitu jako celek – zajímá vás, nebo jde naopak úplně mimo vás? Vidíte uplatnění těchto či budoucích technologií i v jiných segmentech než jsou herní a zábavní průmysl?
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte rootnutý telefon. Výsledky jsou poměrně překvapivé a ukazují, že naši čtenářskou obec z významné část tvoří nadšenci, kteří rádi pronikají do hlubin tohoto operačního systému. Většina hlasujících sice telefon rootnutý nemá, nicméně je to většina velmi nevýrazná – konkrétně 54 %. Celých 46 % čtenářů pak práva roota na svém mobilu má, což je z našeho pohledu nečekaně mnoho.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (10)
Přidat komentář