TOPlist

Máte tlačítko "Zpět" napravo, nebo nalevo? (víkendová hlasovačka)

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
6.2.2016 18:00 (25.2.2016 11:31)
Ikona komentáře 70
tlacitko zpet ico
Kde máte na svém telefonu tlačítko „Zpět“? Vlevo? Nebo snad vpravo? A jaké rozložení je podle vás lepší? Pojďte se podělit o své názory a zkušenosti! Zatímco první telefon s Androidem měl ještě kompletní hardwarovou QWERTY klávesnici, postupem času se začala tlačítka z přístrojů vytrácet. Nejprve se snižoval jejich počet – například Vodafone 845 z roku 2010 měl na čelní straně čtyři hardwarová tlačítka (Menu, Domů/Zpět, přijmout hovor, ukončit hovor) a trackpad pro navigaci palcem, plus po hranách ještě nastavení hlasitosti a zapnutí/vypnutí. Podobně vybavený byl také LG Optimus One z téhož roku s dedikovaným tlačítkem pro spuštění vyhledávání. Později se čistě mechanická tlačítka začala měnit na senzorová/doteková. Někteří výrobci na ně přešli zcela, ale například dominující Samsung dodnes zůstává u prostředního mechanického tlačítka (viz článek Proč se Samsung nevzdá hardwarového tlačítka „Domů“ na svých zařízeních?), které je do značné míry typickým prvkem jeho designového stylu. S kombinací jednoho mechanického a dvou dotekových tlačítek přišel Samsung již v roce 2010 u modelu Galaxy S, nicméně levnější řady měly ještě dlouho všechna tlačítka mechanická. Podobně je tento trend vidět na telefonech Nexus. Nexus One ze začátku roku 2010 měl čtyři senzorová tlačítka pod obrazovkou a k tomu ještě „trackball“ – kuličku, usnadňující pohyb v nabídkách. Podobně na tom byl i následující Nexus S, který ovšem vypustil trackball. Galaxy Nexus z roku 2011 již trojici tlačítek v pořadí „Zpět“, „Domů“ a „Menu“, která v téměř nezměněné podobě existuje dodnes. Více na toto téma najdete ve článku Historie telefonů Nexus v kostce aneb Od Nexusu One k Nexusu 6. Mnozí výrobci ale nechtěli tomuto trendu podlehnout – například HTC přišlo ještě v roce 2013 s modelem One M7, který měl senzorová tlačítka, a teprve o rok později u One M8 se uživatelé dočkali softwarových tlačítek.

Výhody a nevýhody softwarových tlačítek na displeji

Zkusili jsme shrnout hlavní výhody a nevýhody softwarových tlačítek do několika bodů. Výhody:
  • Nekazí design zařízení.
  • Menší rámeček pod displejem.
  • Možnost konfigurace těchto tlačítek.
  • Umí se přizpůsobit orientaci telefonu.
Nevýhody:
  • Zmenšení plochy displeje o lištu s tlačítky.
  • Tlačítka figurují na snímcích obrazovky.
  • Občas ne zcela praktické skrývání a vyvolávání v celoobrazovkových aplikacích.

Kde máte tlačítko „Zpět“?

V redakci tento týden položil grafik Tomáš Očadlý zajímavou otázku: kde mají redaktoři na svých mobilech tlačítko Zpět? Část zařízení ho totiž má na levé straně, druhá zase na pravé, a zejména při přechodech z jednoho telefonu na jiný nebo na tablet se na takovou změnu filozofie ovládání poměrně těžko zvyká. Asi i proto někteří výrobci nabízejí možnost nastavení lišty s tlačítky dle vlastních představ. Uživatel si pak sám může vybrat, jaké rozložení mu nejlépe vyhovuje.
Možnost nastavení tlačítek na LG G3

Možnost nastavení tlačítek na LG G3

Tento týden chceme v rámci hlasovačky přijít na to, jaké rozložení je obecně používanější a zdali ho uživatelé mají dobrovolně, nebo jednoduše proto, že to tak nastavil výrobce. Ptáme se tedy: kde máte tlačítko „Zpět?“ [gravityform id=“44″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“] V komentářích pod článkem se můžete podělit o to, jak vlastně vnímáte provedení a rozložení tlačítek na svém telefonu či tabletu. Jste s ním spokojeni, nebo byste uvítali i další možnosti v tomto směru? Který telefon měl podle vás nejpropracovanější tlačítka? Nebojte se a pusťte se do diskuze!

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jaký naši čtenáři používají launcher. Na výběr jsme dali 26 možností, ze kterých vybíráme ty nejsilněji zastoupené. Zcela jednoznačným vítězem se stal Nova Launcher, který získal velmi pěkných 39 % hlasů. Druhá nejsilnější skupina, čítající 31 % hlasujících, má výchozí launcher, který je v telefonu od výrobce. Další nabízené možnosti již spíše jen paběrkovaly – 7 % se přihlásilo ke Google Now Launcheru, 5 % respondentů má Apex Launcher, další 3 % pak mají alternativní ROM a používají její výchozí launcher. Tvůrcům Nova Launcheru tedy můžeme gratulovat – přinejmenším v naší čtenářské obci má jejich dílko doslova dominantní pozici.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: