Jaká velikost displeje je ideální? (víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 15.12.2015
- 37
Velikost displeje chytrého telefonu je jedním z klíčových parametrů při rozhodování a výběru. Je to logické – obrazovka dnes slouží nejen ke čtení a zobrazování, ale též k ovládání a psaní. Proto můžeme v tomto případě konstatovat všeobecně známé „na velikosti záleží.“
Na příliš malém displeji se obvykle nejen špatně čte, ale také nepohodlně pracuje/píše. Na druhé straně příliš velký displej zvětšuje téměř přímo úměrně velikost zařízení a pro většinu uživatelů není telefonování z přístroje, který se rozměry přibližuje malému tabletu, příliš pohodlné.
Optimální velikost displeje je přitom velmi individuální záležitostí – například Sony Xperia Z3 může být se svými 5,2″ pro muže s dlouhými prsty perfektní, zatímco na ženu s drobnými dlaněmi už příliš velká.
Uživatelé si ale postupně zvykají na větší mobily, což potvrzuje i hlasování čtenářů serveru Droid Life, kde v roce 2014 na otázku „Jaká velikost displeje je ideální?“ odpovědělo 55 % respondentů, že úhlopříčka mezi 4,6 a 5 palci. Letos již z více než devíti tisíc hlasů nejvíce, konkrétně 48 %, hlasovalo pro rozměr od 5,1 do 5,5″.
Velice pěkně je trend požadavku na větší a větší obrazovky vidět v anketách, které v průběhu několika let připravil server Phone Arena. Zatímco ještě v roce 2011 považovalo nejvíce (40,5 %) hlasujících za ideální rozměr mezi 4,0 a 4,29 palci, v lednu 2014 již byla nejčastěji žádanou velikostí 4,5 až 4,99″, pro kterou hlasovalo 37,6 %. V březnu tohoto roku se na stejném webu 45,7 % čtenářů přiklonilo k rozměrům displeje mezi 5 a 5,49″.
Výrobci na přání uživatelů reagují a úhlopříčky displejů vlajkových lodí předních výrobců takřka každý rok povyrostou alespoň o jednu desetinku palce. Díky ztenčujícím se rámečkům ale rozměry zařízení často zůstanou stejné, jako u staršího modelu, nebo se zvětší jen minimálně.
Hlasujte: jakou velikost displeje považujete za ideální?
V anketě níže můžete hlasovat pro jednu ze šesti možností, přičemž mluvíme o velikosti obrazovky mobilního telefonu, nikoli tabletu.
[gravityform id=“28″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své názory (například jak velký displej je pro vás už „příliš velký“ a jaký naopak „příliš malý“) i zkušenosti (třeba o to, s jak velkými obrazovkami máte zkušenosti).
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze chtěli znát váš názor na čtečky otisků prstů v chytrých telefonech. Svůj názor v anketě zanechalo bezmála tisíc čtenářů – to je poměrně reprezentativní vzorek, na jehož základě se dají dělat nějaké závěry.
Celkově můžeme konstatovat, že čtenáři našeho portálu jsou této hardwarové součásti naklonění – 18 % si dokonce koupilo právě kvůli čtečce otisků konkrétní telefon. Téměř čtvrtina, konkrétně 24 %, čtečku určitě chce na svém příštím mobilu, nicméně jejich stávající model jí nedisponuje. Nejvíce hlasů, konkrétně 28 %, získala odpověď „Ano, ale není to něco, co by ovlivnilo můj výběr telefonu.“ To máme celkem 70 hlasujících, pro které je čtečka otisků alespoň nějakým způsobem důležitá.
Na druhé straně je nejsilněji slyšet ty, kteří považují tuto komponentu za zbytečnou a raději by své peníze investovali do jiné výbavy, případně ušetřili – těchto čtenářů bylo 14 %. 4 % čtečku nechtějí, protože jim aktuální technologie připadají příliš těžkopádné a nepraktické, dalších 8 % je proti z jiných důvodů. Do 100 % zbývají 4 %, jež si zvolila odpověď „Nevím/nemám názor/je mi to jedno.“
Je tedy zřejmé, že implementací této komponenty výrobci určitě neudělali chybu.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (37)
Přidat komentář