TOPlist

Utopený telefon nemusí být konečná: Poradíme, co dělat

utopeny telefon

Může se to stát opravdu každému a to si na svůj smartphone můžete dávat sebe větší pozor. Všichni si myslíme, že se nás to netýká, ale nehoda je zpravidla i náhoda. Utopený telefon nemusí vždy znamenat nutnost koupit si nový a starý vyhodit. Poradíme vám, co dělat, pokud k této nemilé události už došlo a vy hledáte způsob, kterým byste smartphone dokázali ještě resuscitovat.

Utopili jste telefon? Takhle postupujte dále:

1. Vypněte telefon a vyjměte baterii

První, co byste měli v případě utopení mobilu udělat, je okamžitě ho vypnout a vytáhnout baterii. Pokud jsou součástky stále pod proudem, dochází k jejich korozi rychleji a navíc může dojít k poškození některých součástek na základní desce. Pokud máte v telefonu vestavěnou baterii, nezbude nic jiného než ho vypnout a postupovat dále.

utopeny-telefon-baterka-vlhkost

2. Oddělejte vše ostatní a smartphone otřete

Dalším krokem, ihned po vyjmutí baterie, je utopený telefon rychle otřít od zbytkové vody a vyjmout Sim kartu a microSD kartu, pokud ji přístroj má. Po vyjmutí všech částí, které jdou, začneme zařízení vysoušet papírovými ubrousky nebo kusem látky, který máme zrovna po ruce. Pokud by se tekutina dostala hlouběji, znamenalo by to ještě více práce.

3. Očistěte přístroj

V případě, že máme smartphone zbavený baterie a všech dalších odnímatelných součástí, je dobré ho ještě očistit. I v tom nejlepším případě, že přístroj namočíte v obyčejné vodě, jsou v ní stále minerální látky, které později mohou způsobovat korozi. Telefon však můžete utopit i ve slané vodě, pivu nebo ho polít džusem.

utopeny-telefon-voda-iphone

Pokud si smartphone polijete pivem, džusem nebo vám spadne do moře, nejlepším je ho ještě opláchnout v obyčejné vodě, aby se vyplavilo to nejhorší. Samozřejmě ideálním řešením je například destilovaná voda, kterou koupíte běžně v drogérii.

Někdy se doporučuje i použít izopropylalkohol. Ten však nesmí přijít do kontaktu s displejem zařízení, proto je vhodné ho použít na očištění kontaktů jen v případě, že jste schopni mobil rozebrat. Jestliže je smartphone už mimo záruku a jste si jisti svými schopnostmi, můžete se pokusit telefon rozebrat. Pokud se však na to necítíte, nechte to raději profesionálům, ale ne těm z televizního seriálu.

4. Důkladně vysušte telefon

Předpokládejme, že utopený telefon je už částečně vysušen ubrousky z kroků 2 nebo 3. Teď můžete začít s hloubkovým vysoušením. Nedoporučuje se používat fén, ani dávat smartphone na topení nebo na slunce. To by telefon mohlo poškodit mnohem více, především displej. Také se nedoporučuje pokusit se vodu z přístroje dostat stlačeným vzduchem. To by vodu naopak mohlo dostat ještě hlouběji do přístroje.

Když je smartphone na povrchu suchý a podařilo se nám ho částečně rozebrat, nebo alespoň vytáhnout ty nejdůležitější části, přejdeme k dalšímu kroku. Nejlepším řešením je telefon zasypat silikagelem. Můžete ho znát v podobě malých kuliček v sáčku, které najdete v krabičce s elektronikou nebo v krabici od bot.

Silikagel nejlépe pohlcuje vlhkost. Ten můžete zakoupit například v chovatelských potřebách. Používá se totiž také jako pohlcovač tekutin v záchodcích zvířat. Pokud nemáte silikagel, můžete použít také obyčejnou tvrdou rýži nebo kuskus.

utopeny-telefon-silikagel-vysouseni Silikagel

Nejlepší je posléze umístit přístroj do uzavíratelné nádoby nebo krabičky. Nasypat trochu preparátu na dno, položit na něj mobil, zasypat úplně a krabičku zavřít. Tak nedochází k tomu, že by silikagel nebo rýže pohlcovala vlhkost z okolního vzduchu.

5. Dále se musí čekat

Telefon byste měli nechat vysoušet minimálně 24 hodin. Doporučuje se však spíše 48 až 72 hodin. Po uplynutí pár dnů ho z krabičky můžeme vytáhnout a zkontrolovat, zda není nikde ještě zbytek tekutiny. Poté se můžeme pokusit do přístroje vložit baterii a přístroj zapnout.

Jestliže smartphone bez problému naběhne, máme částečně vyhráno. Nicméně pokud se voda dostala hlouběji, nebo uvnitř zůstaly nějaké látky, může začít korodovat. Ke korozi může docházet průběžně a problémy mohou nastat kdykoliv. Pokud se však neobjeví se zařízením do půl roku žádné problémy, dá se říci, že jsme „za vodou“.

6. Co udělat pokud přístroj funguje?

Ideální stav je, když přístroj bez problému naběhl. První, co bychom měli udělat, je záloha veškerých dat aplikací v interní paměti. Nemůžeme si být totiž pořád jisti, že telefon bude fungovat i zítra. Posléze do něj můžeme vložit Sim kartu a microSD kartu a začít ho normálně používat.

utopeny-telefon-mobil-utopit

Jsou telefony vodotěsné?

Dnes je mnoho smartphonů voděodolných. To však neznamená, že by byly i vodotěsné a mohli jste s nimy potápět a fotit bez problémů podmořský svět. To můžete maximálně s telefony, které mají stupeň krytí IP67 nebo 68, a i zde si musíte dávat pozor, ať nevystavujete telefon například většímu tlaku. Mezi tyto voděodolná zařízení patří třeba Sony Xperia XZ, Samsung Galaxy S8 nebo Apple iPhone 7. Například ale takový Google Pixel splňuje „pouze“ certigikaci IP53, takže je chráněn pouze proti stříkající vodě.

Podařilo se vám už někdy zachránit utopený telefon?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)