TOPlist

Čtvrtina dronů během světelné show skončila v jezeře, škody jdou do milionů

Sdílejte:
Libor Foltýnek
Libor Foltýnek
14.7.2024 20:00
Ikona komentáře 7
dronová show
Reklama

  • Klasické ohňostroje jsou kritizovány za jejich dopad na přírodu
  • Jsou nahrazovány světelnou show zajišťovanou synchronizovaným letem několika stovek dronů
  • V americkém městě SeaTac se to ale úplně nepovedlo a dronová show skončila fiaskem
Místo ohňostroje použijeme drony, říkali. Bude to show, říkali. Byla. Ale trochu jiná, než se plánovalo. Z 200 použitých dronů jich totiž 55 skončilo v jezeře Angle Lake, nad kterým se světelná dronová show pořádala. Dnešní doba nepřeje ničemu, co hoří a kouří, ať je to automobil se spalovacím motorem nebo klasický ohňostroj. Zatímco automobily se více či méně úspěšně nahrazují elektromobily, v případě ohňostrojů je to složitější, protože větší roli hrají emoce. V americkém městě SeaTac se rozhodli dát šanci modernímu pojetí a klasický ohňostroj na oslavu Dne nezávislosti (4. července) uvedla dronová show. Společnost Great Lakes Drone Company, která dronovou show pořádala, není žádným nováčkem. Na trhu působí už od roku 2016 a toho byl její první velký průšvih. K incidentu vydalo prohlášení vedení města na blogu s tím, že příčina selhání byla mimo kontrolu operátora. Drony začaly podle všeho ztrácet signál GPS a snažily se to vyřešit tak, že přistanou. Tohle zná každý pilot běžného drona. Jenže protože se dronová show odehrávala nad hladinou, skončily drony až na dně jezera. Operátor se pokusil akci přerušit, ale protože drony nevěděly, kde jsou, nemohly se ani vrátit na určené místo přistání. Celkem došlo ke ztrátě 55 dronů, což znamená nejen reputační a ekonomickou škodu, která je odhadována na 143 000 dolarů (cca 3 355 000 Kč), ale i ekologickou. Drony obsahují lithiové baterie a 55 kousků už může příroda pocítit. Spekuluje se, že za ztrátou signálu GPS může stát útok pomocí rušičky. Prodej takových zařízení je nejen v USA přísně zakázán, ale to je i prodej drog. V praxi tyto přístroje je možné koupit. Kdo a proč (a jestli vůbec) za rušením stojí, se ovšem neví. Po nepovedené dronové show následoval klasický ohňostroj. Jak dopadl ten, zdroje neuvádí.

Nahradí dronová show ohňostroj?

Dronová show je čím dál populárnější v celém světě. Stojí za tím jak nové možnosti, které synchronizovaný let několika stovek dronů nabízí, tak ekologická propaganda, která upozorňuje na škodlivé dopady klasických ohňostrojů. Dokonce i v Číně, rodné zemi střelného prachu, je dronová show čím dál populárnější. Na videu můžete obdivovat synchronizovaný let 1500 dronů. Na rozdíl od klasického ohňostroje je dronová show ekologičtější a drony neruší zvěř tak, jako výbuchy raket, o škodlivých spalinách a riziku požáru ani nemluvě, na druhou stranu postrádá onu ohnivost, kterou na ohňostrojích milujeme. Pro srovnání se můžete podívat na záznam letošního soutěžního ohňostroje z Ignis Brunennsis, což je každoroční soutěž ohňostrojů pořádaná v Brně. Průměrná návštěvnost je 100 000 diváků, což na vesnici velikosti Brna není vůbec špatné.

Líbí se vám víc dronová show nebo klasický ohňostroj?

Zdroj: Kiro News, X

O autorovi

Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… Více o autorovi

Libor Foltýnek
Sdílejte: