USB Typ C: Konektor, který změní budoucnost smartphonů?
- Články
- Johanna Kovaczicz
- 3.11.2015
- 34
Téměř každá součástka telefonu se ročně dočká aspoň minimálního vylepšení. Často nejsou technologické pokroky tolik viditelné – zkrátka jsme si během posledních let zvykli na fakt, že co bylo včera není dnes a výrobci mají povinnost ohromovat nás pokaždé sci-fi prvky různých druhů. Nepřehlédnutelným trendem letošních Android přístrojů je přechod z klasických USB portů na ty s názvem USB Typ C. Co vlastně označení znamená, v čem se vstup liší a proč je dobré ho mít?
USB Typ C je neskutečně rychlé a umí všechno
S podporou nejnovějšího USB 3.1, díky němuž dosáhne na ohromující přenosovou rychlost dat až 10 Gb/s a dodávání energie až 100 W na 20 V, je konektor USB Typ C blízkou a líbeznou hudbou budoucnosti produktů příští generace. Google svými posledními vlajkovými loděmi ukázal směr ostatním výrobcům smartphonů a nyní netrpělivě čekáme pouze na plynulý přechod k této technologii a postupné odumření konektorů micro USB.
Pro telefony s portem USB Typ C je logicky potřeba i nový kabel, který je příhodně možné zasunout do zařízení oběma stranami samotného konektoru. Záhada, proč telefon ke klasickému USB připojíte vždy až po druhém otočení, už tedy není problémem.
Nabíjí telefon a sdílí obrazovku ve stejný okamžik
Největší síla USB-C spočívá v jeho univerzálnosti. Lze použít takřka na vše – sdílení obrazovky, přenášení dat, nabíjení – je zkrátka potřeba pouze jednoho typu kabelu na vše. Aspoň to je plán. Podobně jako Apple by měli ostatní výrobci počítačů postupně nahrazovat specifické porty pro nabíjení právě moderním USB-C. Navíc díky spolehlivosti této technologie a schopnosti přenést celý film takřka během sekundy můžeme očekávat implementaci například i v herním světě, konkrétně jako náhradu při hraní z tabletu na televizi.
Nový port slouží nejen jako vstup pro energii, ale v praxi skrze něj budete moci například sdílet obraz na větší monitor, zatímco onen monitor ve stejném čase nabíjí váš notebook. USB Typ C bezesporu změní nabíjení, jak ho známe. Celý proces se navíc nepředstavitelně zkrátí a dodat šťávu svému chytrému zařízení budete moci pohodlně z čehokoliv.
V současnosti využívají smartphony k nabíjení technologii USB 2.0 s USB Typem A zasunutým v nabíječce, který je schopný zařízení nabíjet při 2,5 Wattech. To pro notebooky, jež většinou chtějí hodnotu kolem 60 W, pochopitelně nestačí. Zato USB-C se se svými 100 Watty přímo vybízí k použití.
Už žádné otáčení konektoru
Speciální vlastností tohoto USB je totiž využití oboustranných kabelů, jež mají na obou koncích právě USB Typ C. Současné kabely s micro USB vždy končím USB Typem A, který se dále zasouvá do adaptérů nebo počítače. V praxi to znamená, že oboustranný kabel lze připojit do telefonu a pohodlně s ním nabíjet třeba kamarádův vybitý smartphone, díky možnosti vést energii oběma směry. Neméně však záleží na softwaru – bez implementace přímo do operačního systému by podobné vychytávky nebyly možné. Android 6 samozřejmě s podporou USB-C plně počítá.
Závěr
USB Typ C je bezpochyby technologie, které stojí za to věnovat spoustu pozornosti. Navenek to sice vypadá, že se zkrátka změnil vstup telefonu pro napájecí kabel, díky čemuž budete muset zakoupit kabel nový. Věřte, že výsledek není pouhým rozmarem a výmyslem výrobců, nýbrž kvalitní technologií budoucnosti, na jejíž masové rozšíření se nesmírně těšíme.
Zdroj: USB
Komentáře (34)
Přidat komentář