USB-C: oboustranný konektor v otázkách a odpovědích
- Články
- Karel Kilián
- 20.2.2017
- 23
USB-C či USB Type-C je na našich stránkách poměrně často zmiňovaným technickým termínem. V srpnu 2014 se mu například věnoval Honza Dolejš ve článku USB Type-C dokončen. Skončí noční můry s orientací konektoru? Také nedávná anketa mezi našimi čtenáři ukázala, že téměř dvě třetiny z vás by si u nového telefonu vybraly právě novější konektor.
Vývoj je v tomto směru neúprosný – nový konektor se sice pomalu, ale zcela jistě prosazuje na úkor staršího microUSB. Například jihokorejský Samsung ho údajně hodlá poprvé nasadit u chystaného modelu Galaxy Note 6, kterého bychom se měli dočkat v srpnu tohoto roku.
USB-C toho umí více než jeho předchůdce, který sloužil jen k nabíjení, eventuálně propojení zařízení s počítačem. Výrobci kabelů se teď za pochodu učí, že USB-C je z mnoha pohledů a zejména pak co se požadavků na kvalitu provedení týká, radikálně odlišné od starého standardu. Změna přináší řadu otázek, týkajících se bezpečnosti a dalšího využití nového konektoru. Pojďme se společně podívat na nejčastější otázky, které uživatele v souvislosti s USB-C zajímají.
Co je USB-C?
Jedná se o nový konektor pro zařízení a kabely kompatibilní s USB. Asi největší viditelnou výhodou proti starším USB-A, miniUSB a microUSB je jeho oboustranné provedení, takže při jeho zapojování nemusí uživatel řešit správnou orientaci konektoru. Kromě dosavadních standardů podporuje také protokoly HDMI, DisplayPort a VGA.
Hlavní výhody USB Type-C
- Dodávka energie až 100 W.
- Přenos dat s USB 3.1 Gen 2 až do 10 Gb/s.
- Prostorově nenáročné provedení.
Jaká zařízení dnes podporují nový standard?
- LG G5
- Nexus 6P
- Nexus 5X
- OnePlus 2
- Google Chromebook Pixel
- Pixel C
- Laptopy HP Envy a Pavilion
- Apple MacBook
- Apple TV
- Lumia 950
Co říká o USB-C Wikipedie?
V české Wikipedii najdete na toto téma relativně krátký odstavec, nesoucí se převážně v budoucím čase: „3. prosince 2013 byl znám konkrétní návrh standardu a konektoru (nazývaného typ C). Ten se má rozměry blížit variantě microUSB, svými vlastnostmi konektoru Lightning od Applu. Stejně jako ten půjde typ C USB 3.1 zasunout oběma směry navíc i vzhůru nohama, takže bude opět lehčí potmě zapojit nabíječku. První zařízení s novým USB-C se začala objevovat v polovině roku 2014. (Nový MacBook). Nový konektor nebude disponovat pouze datovou prostupností 10Gb/s, ale může být použit i k napájení. Maximem je 5A při 20V, tedy 100W (v porovnání se starší verzí je to až 400x více), což bude dostačovat i pro napájení většiny notebooků. Tento konektor je kompatibilní s: Linux, Windows 10, Windows 8.1, OS X, Android 6 a Chrome OS. USB typu C má na obou stranách stejný konektor skládající se z 24 kontaktů (12 shora, 12 zespoda). Díky již zmíněným zajímavostem bude USB-C používáno ve téměř ve všech zařízení.
Příklady využití: nabíjení zařízení, jako datový kabel, pro připojení k internetu, k přenosu obrazu (jako HDMI).“
Proč vůbec přecházet na USB-C?
Konektor microUSB potkáváme zejména v telefonech a tabletech již řadu let, dokonce se stal standardem pro jednotné nabíječky požadované EU. Zákazníci si postupně zvykli na to, že svůj telefon mohou nabíjet nejen nabíječkou, která byla součástí balení, ale v podstatě jakoukoli jinou. USB-C tuto myšlenku a snahu o jednotnost přebírá, byť samozřejmě potrvá nějakou dobu, než se rozšíří natolik, abychom opět nemuseli řešit, kde a čím budeme nabíjet. Nový konektor se hodlá stát standardem, který najde uplatnění nejen jako náhrada microUSB v chytrých telefonech, ale také miniUSB a obdélníkového USB-A, které znáte z počítačů a notebooků.
USB-C má být nejen univerzálním konektorem, ale také schopnější než všechny dosavadní používané typy portů. Nabídne mnohem rychlejší přenosové rychlosti mezi dvěma zařízeními a svižnější nabíjení. Je to sice poměrně velký technologický krok vpřed, s ohledem na existenci mnoha zařízení s nejrůznějšími verzemi starých konektorů to však bude krok velmi pomalý.
Budou se telefony přes USB-C nabíjet rychleji?
Krátká odpověď zní: jednoznačně ano! Technologie USB-C je schopna dodávat výrazně vyšší výkon ve srovnání s jakoukoli současnou nabíječkou. Například Pixel C od Googlu obsahuje 15W nabíječku, která dokáže nabít tablet rychleji než s technologií Quick Charge 3.0 s napájecím adaptérem vybaveným konektorem USB-A. Chromebook Pixel 2 disponuje 60W nabíječkou, která nabije velký akumulátor v tomto notebooku za dvě hodiny. To by s konektorem microUSB prostě nešlo.
USB-C nabíječky k telefonům Nexus 6P a Nexus 5X nabídnou podobný výkon jako technologie Quick Charge 3.0. Jistou roli zde však hraje kapacita baterie a bezpečnost, takže se určitě nedočkáme nabití zařízení v rámci několika minut. Je to sice rychlé nabíjení, ale pokud používáte současné nabíjecí technologie, nebude rozdíl nijak markantní. Možná tak o pět, deset minut. Když ale půjde o notebooky či tablety, může být situace podstatně zajímavější.
Jaké existují druhy kabelů?
Aby nabíjení nových telefonů fungovalo se současnými konektory v počítačích a nabíječkách, jsou některé modely vybavovány sadou dvou přívodních kabelů se zakončením USB-C. Zatímco první má na obou koncích nový konektor, druhý je zakončen tradiční obdélníkovým konektorem USB-A. Přítomnost obou typů kabelů zajišťuje, že budete schopni připojit zařízení ke všemu a pomocí kabelu s USB-C na obou koncích zajistí co nejrychlejší nabíjení a přenos dat.
Budu potřebovat nový napájecí adaptér?
Nakonec určitě ano. A měli byste s tím počítat do blízké budoucnosti. Adaptéry s portem USB-A prostě nemají takové schopnosti jako nabíječky s USB-C. Svůj telefon samozřejmě můžete nabíjet i starým adaptérem a způsob zapojení bude stejný. S USB Type-C však může být nabíjení viditelně rychlejší. Jednou přijde čas, kdy budete chtít přejít, a je dobré být na tuto variantu připraven.
Proč někteří výrobci ještě nenabízejí své telefony s novým konektorem?
Na začátku tohoto článku jsme zmínili Samsung, který nasazení nového konektoru teprve připravuje. Jeho stávající vlajkové lodě Samsung Galaxy S7 a S7 Edge pořídíte pouze se starším microUSB. Proč by měl novinku přinést až Galaxy Note 6? V článku jsme přišli s následující úvahou: „Modely Galaxy Note mají trošku jinou cílovou skupinu než řada S, která je zaměřená na masy. Stávající majitelé těchto telefonů se zpravidla rekrutují z řad nadšenců a příznivců nových a neotřelých technologií. Z velké části lze předpokládat, že cílová skupina tohoto modelu si nebude tak často stěžovat, že musí měnit nabíjecí kabely, protože mají povědomí o tom, jaké výhody USB-C přináší.“
Zásadním důvodem, proč řada velkých výrobců již dnes nechrlí na trh své produkty s USB-C, je skutečnost, že plánují telefony a tablety s několikaměsíčním předstihem. Některé modely tedy vznikaly v době, kdy ještě nebyla dokončena specifikace nového standardu. V případě Samsungu, který investoval značné prostředky do produktu Gear VR, napájeného přes microUSB, by tak přílišný spěch nedával valný smysl.
Jak je to s vadnými kabely USB Type-C?
Někteří „neznačkoví“ výrobci měli u prvních verzí kabelů dle nového standardu problémy s kvalitou. Výsledkem byla v krajním případě poškozená zařízení, telefony a další elektronika. Situace byla dána stavem, kdy velké online obchody jako například Amazon umožňovaly prodej nových produktů ohledu na jejich schválení. Někteří výrobci také lhali o tom, že jejich produkt prošel bezpečnostní kontrolou, jen aby ho dostali co nejrychleji na trh. Zákazníci pak pochopitelně reagovali na nabídku levných kabelů a to byla cesta se špatným koncem. Cimrmanovské „Nechci slevu zadarmo!“ asi v tomto kontextu nemusíme připomínat. Určitě je vhodné se při pořizování nového kabelu obrátit na spolehlivého výrobce a dodavatele, stejně jako pozorně pročítat recenze ostatních uživatelů.
Jak poznám, že kupuji bezpečný kabel?
Prvním místem, kde byste měli hledat napájecí kabely k vašemu telefonu či tabletu je určitě obchodní řetězec daného výrobce. Zde byste měli sehnat bezpečné kabely, vyrobené buď přímo samotnou firmou, nebo jejím ověřeným dodavatelem. Tyto kabely jsou určeny pro spolupráci s hardwarem, který používáte. Pokud tedy chcete mít jistotu, kupujte kabely od výrobce nebo důvěryhodné značky – to je nejlepší způsob, jak řešit tuto situaci.
Pokud přesto máte zájem o kabely třetích stran a chcete si být jisti jejich kvalitou, dívejte se na uživatelské recenze daného produktu. Pomoci v orientaci mohou také recenze Bensona Leunga, který se specializuje na testování USB-C kabelů.
Není USB-C jen výstřelem do prázdna?
Ačkoli nikdy není nic jisté, USB Type-C je standardem, který byl přijat společnostmi, jako jsou Apple, Google, LG, HTC a desítkami dalších firem. Samozřejmě je to nový standard, takže chvíli potrvá, než se více rozšíří, nicméně už teď to v tomto směru vypadá nadějně. Můžeme předpokládat, že k masivnějšímu prosazení dojde během jednoho až dvou let.
Zdroj: androidcentral.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář