Zkuste si práci letového dispečera: Unmatched Air Traffic Control
- Recenze
- Karel Kilián
- 22.9.2015
- 8
Práce dispečera letového provozu patří k těm nejnáročnějším především z hlediska rychlosti rozhodování a schopnosti práce pod tlakem a ve stresu. Pokud si chcete alespoň rámcově vyzkoušet, co takové povolání obnáší, doporučujeme vaší pozornosti hru Unmatched Air Traffic Control od jinak prakticky neznámých Vector3D Studios.
Díky Unmatched Air Traffic Control zažijete skrze obrazovku svého telefonu většinu zmiňovaných emocí i vlastností tohoto povolání: budete se muset rychle rozhodovat, udržovat si přehled o veškerém dění, řešit nenadálé a mimořádné situace, to vše s neustálým rizikem, že někde něco přehlédnete, letadla se srazí a hra okamžitě poté skončí.
Co Unmatched Air Traffic Control slibuje?
Autoři v Obchodě Play představují své dílko jako herní simulaci dispečera letového provozu, jehož cílem je řídit bezpečná přistávání, rolování a odlety letadel. Následně v popisku vysvětlují základní principy hry:
- Zvolíte si letiště.
- Vyberete si z různých skutečných letadel a leteckých společnosti, které budou operovat na letišti (více aerolinek zvýší váš zisk).
- V okně po pravé straně vás žlutá blikající světla upozorní, když nějaké letadlo vyžaduje vaši pozornost.
- Konkrétní stroje můžete vybírat buď klepnutím na letadlo, nebo rychleji přes pravý postranní panel.
- Skrze nabídku u dolní hrany obrazovky udělujete příkazy letadlům.
- Za každé letadlo, které úspěšně odstartuje z vašeho letiště, dostanete body, jež následně budou převedeny na kredity, které lze použít pro nákup dalších gatů, letadel nebo odemykání letišť.
- Sledujte letadla i během startů, protože v případě poruchy dojde k přerušení vzletu a letadlo se vrátí zpět ke gate.
Hra napodobuje skutečný provoz na letišti, poskytuje snadné a intuitivní ovládání. Může se stát skvělým koníčkem, který stimuluje paměť a logické uvažování. Poměrně jasný obrázek si můžete udělat z následujícího videa.
https://www.youtube.com/watch?v=uqUmwZzs2j0
Jak Unmatched Air Traffic Control funguje v praxi?
Unmatched Air Traffic Control jsme nainstalovali na tři zařízení: postarší Samsung Galaxy S3, Nexus 7 (2012) a zánovní Sony Xperia Z3. Můžeme tak celkem spolehlivě konstatovat, že i na ne právě aktuálním hardwaru běží tento titul plynule, bez výraznějšího zasekávání. Počítejte ale s tím, že hra dá pořádně zabrat jak procesoru, který se promění v přenosný radiátor, tak i baterii, jež bude mizet doslova před očima.
Po prvním spuštění budete mít k dispozici jedno jediné letiště a letadla dvou “no name” leteckých společností. Další typy letadel a “značkovějších” aerolinek si můžete koupit za kredity, které získáte buď hraním, nebo nákupem v aplikaci. Ceny nejsou právě nízké a například k otevření dalšího letiště budete muset odbavit více než 120 letadel.
Úvodní nabídka sestává ze čtyř tlačítek:
- Play – spuštění hry.
- Setup – nastavení, kde můžete ovlivnit kvalitu grafiky (i na Nexusu 7 jsme mohli hrát v nejvyšší kvalitě), zobrazování titulků, přehrávání hlasů pilotů a obtížnost hry.
- Buy Credits – zakoupení kreditů prostřednictvím nákupu v aplikaci. Například na otevření druhého letiště ve hře potřebujete 10 000 kreditů, které by vás vyšly na osm dolarů, tj. asi 192 Kč. To není zrovna symbolická cena….
- Exit – ukončení hry.
Na další obrazovce následuje výběr letišť, kterých je celkem pět:
- Rocky Mountains Regional – zdarma.
- Paradise Island International – za 10 000 kreditů.
- Capeville City International – za 20 000 kreditů.
- Snowlake Ski Station Regional – za 40 000 kreditů.
- Green Valley International – za 80 000 kreditů.
S ohledem na velikost letiště se také můžete těšit na různé typy strojů, které na něm mohou přistávat – na prvním letišti ve hře to budou i českým “koupákům” dobře známé Boeingy 737-800 a Airbusy A320. Na mezinárodních letištích pak budete šéfovat třeba Boeingům 747 JumboJet, Boeingu 767, Airbusu A380 či McDonnell Douglas MD-11.
Řídíme letový provoz
Nastupujeme tedy na řídící věž letiště Rocky Mountains International, kde máme na starost gate 1, 2 a 3. V úvodních fázích hry budeme mít i se třemi bránami co dělat, nicméně v dalších úrovních se ukáže, že na náročnější provoz jejich počet stačí jen s hodně velkými obtížemi, jejichž výsledkem budou zpožděné odlety. Ale nepředbíhejme.
Čeká nás celkem pět “směn” (levelů), přičemž v každé úrovni se snižuje počet možných omylů, které smíte udělat, a naopak zvyšuje počet strojů, jež musíte odbavit (5, 10, 15, 20 a 25). Pokud se ale letadla v nějaké situaci srazí, vaše kariéra okamžitě končí – v tomto je Unmatched Air Traffic Control naprosto nekompromisní. Level lze naštěstí alespoň opakovat.
Rozhraní aplikace
Pojďme si zběžně představit rozhraní aplikace. Horní lišta slouží jako informační centrum – je zde zobrazován level, počet odbavených letadel (Operations), počet nezdařených přiblížení (Missed), skóre a aktuální částka, kterou máte k dispozici.
Po pravé straně je panel pro přepínání mezi letadly. Pokud některý letoun vyžaduje vaši pozornost, blikají u něj dvě žlutá světla. Požadavky letadel se průběžně zobrazují i ve formě titulků a jsou také namluveny několika odlišnými hlasy.
Po zvolení letadla se zobrazí dolní lišta s pokyny, které letadlu můžete udělit:
- Landing – povolení přistávat (musíte udělit každému letadlu, které o něj požádalo; v každém levelu můžete “přehlédnout” jen omezený počet letadel, žádajících o přistání, v poslední úrovni však ani jedno, tak pozor na to).
- Gate – výběr gate, ke které má letadlo přijet. V případě, že jsou všechny brány obsazeny, musí letadlo počkat.
- Pushback – vytlačení letadla od brány. Při tomto manévru je nutné dávat pozor na další letadla, vyjíždějící od vedlejších bran, jakož i ty, které projíždějí kolem.
- Taxi – svolení k rolování.
- Align – letadlo zastaví na začátku startovací dráhy a očekává povolení dispečera ke startu.
- Takeoff – povolení ke startu (je možné udělit i bez předchozího pokynu Align).
- Hold Pos – funguje u letadel během rolování a slouží k okamžitému zastavení na zadané pozici. Můžete tím zabránit možné kolizi, nebo nechat nějakému letounu prostor k pohodlnému ukončení manévru. Při pozemních operacích počítejte s tím, že letadla ve hře neumí couvat.
Po levé straně jsou pak ještě dvě tlačítka: dalekohled pro přiblížení (využijete v situacích, kdy není zcela zřejmé, které letadlo jste označili) a oko pro přepínání stanoviště, ze kterého se na letiště budete dívat (časem patrně také vyhodnotíte jako nejvhodnější řídící věž). Pohled můžete směrovat i manuálně tahem prstu na jakékoli místo.
Grafická stránka je velmi sympatická a je vidět, že si autoři Unmatched Air Traffic Control se ztvárněním dění na letišti pohráli. Po přistání se od kol letadla jemně zakouří, v prostoru kolem letištní haly se pohybuje řada strojů, nechybí ani střídání dne a noci, změna počasí a další artefakty, které hru ještě o něco více přibližují skutečnosti.
Jak to v Unmatched Air Traffic Control chodí?
Koloběh letadel vypadá zhruba následovně:
- Letadlo se blíží k letišti a žádá povolení k přistání. Přesvědčíte se, že na dráze nestojí letadlo připravené ke startu, ani tam již nepřekáží předchozí přistávající letoun, a udělíte povolení pokynem Landing. V případě, že by došlo ke srážce s letadlem, které čeká na start, nebo právě startuje, provede pilot přistávajícího stroje takzvaný “go-around” – tedy přistání přeruší a později se pokusí o další. Pro vás to ale znamená dispečerskou chybu.
- Letadlo přistane, opustí přistávací dráhu a roluje k hale. Logicky mu musíte sdělit, kam má přijet – k tomu slouží příkaz Gate s následným výběrem čísla. Pokud můstek nevyberete, letadlo zastaví a bude vyčkávat vašich pokynů.
- Pří příjezdu k branám je nutné hlídat především to, aby se letadlo nestřetlo s ostatními stroji.
- Po zaparkování se k letounu sjede řada vozidel – autobusy pro odvoz cestujících, cisterna s palivem, catering a další (je zábavné pozorovat cvrkot a hemžení kolem letounu dalekohledem). Po tuto dobu letadlo bránu obsadí, takže tam logicky nemůžete zaparkovat další.
- Po odbavení žádá pilot o povolení k vytlačení od brány (povolíte příkazem Pushback; dejte přitom pozor na stroje vyjíždějící od vedlejších gatů, i projíždějící kolem), následně pak k pojíždění ke startovací dráze (příkaz Taxi; platí totéž, co v předchozím případě).
- Letadlo pak pomalu samo dojede k začátku startovací dráhy.
- Udělit můžete buď rovnou povolení ke startu (Takeoff), nebo nejprve letadlu dovolíte, aby se postavilo na začátek dráhy (Align), a následně mu pokyn ke startu dáte samostatně. Vždy je ale vhodné přesvědčit se o volnosti dráhy – zejména pak, zda byla opuštěna posledním letadlem, které přistálo, jakož i kontrolou, zda některý letoun není v daném momentě těsně před přistáním.
Propláchněte si cévy adrenalinem!
Zdá se to jednoduché, ale v situaci, kdy budete mít ve hře deset letadel, z toho čtyři na gatech, jedno těsně po přistání, další na přiblížení, dvě na pojezdových drahách a dvě připravená ke startu, půjde vám z toho všeho hlava kolem. Vsadíme se, že nám dáte za pravdu v tvrzení, že Unmatched Air Traffic Control může být přes svou počáteční zdánlivou loudavost pořádným adrenalinem a zdrojem stresu.
A to ještě do hry nevstoupily další komplikace, jako když na právě startujícím letadle došlo k poruše motoru. Protože se tak stalo před dosažením rychlosti V1, letadlo ohlašuje přerušení startu a po zastavení s kouřící pohonnou jednotkou odbočuje mimo dráhu, aby se vrátilo zpět ke gateům. Následující postup sice není zcela standardní (tedy přinejmenším hasičů ani evakuace se nedočkáte), nicméně letadlo, jemuž nevyšel start, může způsobit poměrně zásadní problémy v dalším provozu.
V případě bouřky, která se kromě běžného deště také ve hře vyskytuje, sice můžete s letadly pojíždět dle libosti, dokonce lze přijímat požadavky na přistání, ale po celou dobu není možné startovat, takže se vám letadla patrně nakupí u startovací dráhy.
Pokud nic zásadního nepokazíte, pak za svůj výkon na konci levelu obdržíte finanční částku, odpovídající náročnosti a zejména kvalitě provedení. Hra snižuje odměnu s ohledem na zpoždění letadel, nezdařená přistání a další faktory, takže v konečném důsledku můžete za svou mnohaminutovou snahu dostat jen několik stovek kreditů.
Za získané finance můžete pořídit například:
- Otevření gate 4 až 7 (číslo 4 za 2400 kreditů, 5 za 3200 kreditů, 6 za 4000 kreditů a 7 za 4800 kreditů). Odemknutí se provádí klepnutím na zámeček a zaplacením požadované sumy přímo ve hře.
- Zakoupení letadel renomovaných leteckých společností.
- Otevření dalších letišť ve hře (jejich ceny viz výše).
Na pátém levelu jediného volně hratelného letiště se nám dařilo za bezchybné vedení získat částku kolem 2000 kreditů za 25 odbavených letadel bez jediné chyby. K tomu, aby se hráč dostal ke druhému letišti, které již má mezinárodní status, musí tedy poslední úroveň opakovat minimálně pětkrát, což s ohledem na délku hraní kolem 30 minut není právě povzbudivé.
Nechci slevu zadarmo!
V tomto bodě již začíná být evidentní, že autoři sice poskytují (nutno uznat, že kvalitní a pěkně provedenou) hru zdarma, ale spoléhají na to, že uživatelé, lační postupu, zaplatí peníze za kredity. Postup bez nákupů bude hodně pomalý, a to hře prostě škodí. Smutné ovšem je, že se zakoupené položky nesynchronizují přes Obchod Play, takže pokud například hrajete na telefonu a tabletu, nebo si pořídíte nový mobil, budete muset investovat znovu.
Kolik stojí kredity? Věru, nejsou levné, tím spíše, vezmeme-li v potaz, co za ně můžete pořídit:
- 1000 kreditů = 1 dolar (24 Kč).
- 2000 kreditů = 2 dolary (48 Kč).
- 5000 kreditů = 4 dolary (96 Kč).
- 10000 kreditů = 8 dolarů (193 Kč).
- 15000 kreditů = 10 dolarů (241 Kč).
- 25000 kreditů = 16 dolarů (385 Kč).
- 50000 kreditů = 28 dolarů (674 Kč).
- 100000 kreditů = 50 dolarů (1204 Kč).
Kdybyste si tedy například chtěli pořídit bez hraní všech pět letišť, pak byste museli ze své peněženky vytáhnout necelé dva tisíce korun.
https://www.youtube.com/watch?v=lpO-ywirtxg
Resumé
V první řadě zmíníme grafické provedení, které sice není vysloveně “fotorealistické”, ale přesto dokáže potěšit oko nadšence do létání. Oceňujeme smysl pro detail v podobě animací letištní techniky i samotných letadel, změn počasí, střídání dne a noci, soumraku, úsvitu jakož i dalších faktorů, jež dodávají hře punc reálnosti.
Uživatelské prostředí je jednoduché a snadno pochopitelné, přesto poskytuje veškerý komfort pro sledování dění i rychlé udělování příkazů dispečera.
Uřídit provoz i na malém letišti je náročné, vyžaduje přehled, soustředění, dobrou krátkodobou paměť a logické uvažování. Při dlouhodobějším hraní tak hra může být na jedné straně zábavná, na druhé však i stresující, až vyčerpávající. Když pak někde něco přehlédnete, možná budete mít tendenci mrštit telefonem o zeď :).
Kritizovat můžeme v podstatě jen jednu jedinou věc: pokud do hry nechcete investovat skutečné peníze v podobě nákupů v aplikaci, počítejte s tím, že vydělání kreditů na nákup dalších letišť a letadel bude znamenat opakované hraní jednoho a toho samého (zdlouhavého) levelu. Jen malou kaňkou na kráse je přehrávání zvuku i v okamžiku přerušení hry.
Pokud vás baví letadla či provoz na letišti, pak je téměř jisté, že vás tato hra zabaví přinejmenším na několik hodin. No, a kdybyste potřebovali trochu inspirace, doporučujeme nahlédnout v přímém přenosu pod ruce dispečerům pražského ruzyňského letiště.
Hru Unmatched Air Traffic Control si již vyzkoušelo více než sto tisíc hráčů a její průměrné hodnocení je poměrně vysoko: 4,4 z 5,0 možných. 39 MB velký instalační balíček (hra pak již nestahuje další data) můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a novějším.
PS: poděkování patří Peteru Lelovičovi a Radku Masákovi za pomoc s lokalizací některých odborných termínů.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář