TOPlist

Jak funguje umělá inteligence v chytrých telefonech?

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
17.4.2018 20:14 (7.12.2018 12:15)
Ikona komentáře 0
umela inteligence telefon ai strojove uceni
Reklama

Umělá inteligence se v posledních letech stále více a více skloňuje i v telefonech. Máme i první telefony, které integrují umělou inteligenci do procesorů. Ve většině případů je ale použití AI v telefonech zahaleno tajemstvím a často se o tom nepíše. Co tedy vlastně AI dokáže v telefonech?

Umělá inteligence nyní pomáhá hlavně s fotoaparátem

Většina lidí fotí v telefonech s automatickým režimem. My to bereme jako samozřejmost, něco, co zvládají telefony jako úplnou hračku. Přitom to ale není vůbec jednoduché, na pozadí probíhá několik procesů, kdy musí telefon správně rozeznat objekt, vyhodnotit jej a upravit parametry. A takhle to dělá v podstatě pořád dokola. ai umela inteligence npu cipset Jde tak o stejné úkony dokola, u kterých se dá využít strojové učení pro lepší výsledky. Jenže právě u strojového učení narážíme na limity klasických procesorů, nejsou k tomu vůbec dělané. Pokud bychom zapojili klasický procesor do strojového učení, baterie telefonu by šla hodně rychlé dolů, stejně tak i efektivita by nebyla tak velká. Huawei tvrdí, že jejich čip dokáže rozpoznat 2 tisíce obrázků za vteřinu, to je údajně 20x více než u klasického CPU. Například právě společnosti jako Huawei nebo Apple již přišly se speciálním AI čipem, který si dokáže s těmito úkony poradit lépe. Ty už jsou vybaveny i komponenty, které se starají například výhradně o zpracování obrázků nebo vykreslování grafiky. strojove uceni umela inteligence mobily telefony A co tedy s umělou inteligencí v telefonech získáme? Zjednodušeně řečeno šetří baterii, čas a AI nabízí i více výkonu v určitých směrech. Například umělá inteligence fotoaparátu v nedávno představeném vlajkovém modelu Huawei P20 Pro umožňuje rozpoznat více než 500 scénářů v 19 různých kategoriích. Díky tomu tak může fotoaparát využít lepšího nastavení a správně určit parametry pro focení. Nemusí se ale samozřejmě jednat pouze o fotografie. AI se může využívat k rozeznání obličeje pro odemykání, rozpoznání hlasu a pak také třeba u filtrů, animovaných emoji, které se mění v reálném čase přímo na obrazovce. To před pár lety nebylo vůbec možné a bez AI by to nebylo možné ani s výkonem dnešních procesorů.

AI šetří baterii a také díky ni máme v telefonech zajímavější funkce

Pokud jste si tedy představovali umělou inteligenci v telefonech jako něco ze sci-fi filmu, tak vás musíme zklamat. Mustafa Suleyman, spoluzakladatel DeepMind a šéf oddělení Applied AI, kterou Google v roce 2014 koupil dokonce řekl, že umělá inteligence bude jiná, než známe z filmů.
“Pokud si představíme AI v budoucnosti, je většinou hodně zábavná. Nenese ale vůbec žádnou podobnost se systémem, co budujeme. Nenapadá mě žádný film, u kterého bych si řekl, ano, takhle by umělá inteligence mohla vypadat,” řekl Suleyman.
Jak jsme tedy napsali na začátku, AI čipy nabízejí prostor, kde mohou být prováděny výpočty, které jsou určeny pro strojové učení. Což umí i klasické CPU. Ty nejsou ale zdaleka tak efektivní. A to je vlastně ve zkratce to, o čem jsou tyto čipy. Telefon se díky ním může spolehnout na pokročilé úlohy a díky pokročilejším úlohám máme i pokročilejší funkce v telefonech. Je to budoucnost nejen chytrých telefonů, ale stále jsme na úplném začátku a každým rokem budou v tomto odvětví přibývat zajímavé novinky.

Myslíte si, že je umělá inteligence budoucností telefonů?

Zdroje: TZ, fieldguide.gizmodo.com, theverge.com

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: