TOPlist

Ultimate custom clock – vyrobte si vlastní Widget s hodinami

29c2bti

Systém Android uchvátil spoustu svých uživatelů neskutečnou volností a možností přizpůsobit si vlastní pracovní prostor svého telefonu. Koncept několika úvodních obrazovek, které si můžeme vyšperkovat k obrazu svému, se stal dokonalým společníkem při používání systému Android. Nedílnou součástí obrazovek se stal Widget s hodinami a počasím. Ten existuje v neskutečně mnoha podobách, může se však stát, že v celém vesmíru neexistuje žádný, který by pasoval na Vaši obrazovku a splňoval by veškeré požadavky. Pojďme si nyní představit vynikající aplikaci Ultimate custom clock, díky které si můžeme vyrobit Widget přímo na míru.

Rozcestník

  1. Základní obrazovka
  2. Editace položek
  3. Pozadí Widgetu
  4. Interaktivní oblast
  5. Přidání fontu
  6. Uložení a správa fontu
  7. Import a export
  8. Nastavení
  9. Ukázky Widgetů
  10. Závěr

Ultimate custom clock

V internetovém obchodě Google Play je možné vyhledat obrovské množství Widgetů různých podob, funkcí a možností. Ne vždy se však podaří skloubit všechny požadavky do jednoho hotového Widgetu a kolikrát si člověk říká, že by nějakou věc potřeboval jinak. Nebojíte-li se investovat trochu času, tato aplikace se Vám odmění Widgetem, který je šitý přímo na Vaši plochu. Detailní nastavení jednotlivých položek a možnost zapojit i externí grafiku dává tvořitelům možnost vytvořit nevšední Widget, který bude obsahovat jen ty položky, které jsou skutečně potřebné. Velice jednoduché ovládání a fakt, že je aplikace zdarma, nutí jen k jediné otázce – proč to nezkusit?

Základní obrazovka

Autor aplikace toho v úvodu příliš nevymýšlel a hned po zapnutí aplikace se dostáváme do samotného editoru Widgetů. Úvodní část obrazovky slouží jako náhled právě vytvářeného Widgetu. První tlačítko zleva v prostřední části obrazovky slouží pro výběr položek, které chceme na Widget umístit. Jedná se především o informace o času, datu, baterce, počasí, ale také třeba o zameškaných hovorech, emailech nebo poloze. Možností je skutečně mnoho. Vysouvacím seznamen uprostřed volíme položku, kterou chceme právě editovat a umístit ji správně na plochu Widgetu. Tlačítko vpravo pak určuje pořadí těchto položek.

20120610 021233

Editace položek

Prostředním vysouvacím seznamem pod náhledem Widgetu zvolíme, kterou z položek si přejeme editovat. Po vybrání nám přibyde několik tlačítek a možností, které se vážou k dané položce. Nejčastěji se jedná o umístění, výběr velikosti a barvy písma, úhel natočení, nebo třeba také vržený stín. Položku můžeme umístit prstem přímo v náhledu a poté její pozici jemně doladit manuální volbou.

20120610 021233

Pozadí Widgetu

Ovládáte-li do určité míry tvorbu grafiky, můžete si na počítači vytvořit libovolné pozadí a to pak do Widgetu přidat. Stačí vybrat v seznamu položek Background a pomocí čtyř ikonek pozadí nastavit. Nejprve volbou Image vybereme obrázek, který chceme přidat, nebo barvu pozadí druhou ikonkou zleva. První ikonka zleva pak umožňuje nastavit manuální rozlišení přidaného obrázku, tlačítko Alpha řídí průhlednost obrázku, obsahuje-li alfa kanál (typicky PNG obrázek).

20120610 021244

Interaktivní oblast

Další výbornou možností této aplikace je zvolit oblast Widgetu, která bude určitým způsobem reagovat na Váš dotyk. Typicky spustí příslušnou aplikaci po klepnutí do určité oblasti Widgetu (například spustí kalendář při klepnutí na datum atp.). To můžeme snadno nastavit výběrem položky Hotspots. Levý vysouvací seznam slouží k výběru příslušné oblasti, kterou budeme konfigurovat (je jich k dispozici až 15). Pozici této oblasti můžeme nastavit prstem přímo v náhledu nebo ručně pomocí ikonky kurzoru. Velikost zóny jde s přesností na pixel měnit druhou ikonkou zprava. Ikona úplně napravo, Set hotspot, slouží k výběru akce, která nastane při klepnutí na danou oblast.

20120610 021310

Přidání fontu

Pro změnu stylu písma stačí nakopírovat soubor s fontem (.ttf) na paměťovou kartu do složky Fonts (budete ji možná muset ručně vytvořit). K výběru fontu slouží ikonka úplně napravo v druhé řadě ikonek.

20120610 120143

Uložení a správa Widgetů

Abychom mohli vytvořený vzor použít jako samostatný Widget, je potřeba jej nejprve uložit. To provedeme volbou Save skin po vyvolání nabídky. Pod položkou Open/manage skins nalezneme seznam, ve kterém můžeme upravovat či mazat již existují Widgety.

20120610 021326

Import a Export

Chcete-li Widget poslat i někomu dalšímu, kdo používá UCCW, použijte volbu Export skin. Ta uloží Vámi vytvořené skiny do souboru uzip, který nalezneme na paměťové kartě ve složce uccwOutput. Pro importování souboru slouží volba Import skins.

20120610 021351

Nastavení

Skromné nastavení v sobě ukrývá pouze možnost manuální nastavení lokace, autolokace a jejího intervalu obnovení, teplota ve stupních Celsia nebo začátek týdne v neděli.

20120610 021432

http://youtu.be/BQiLnWr_evA

Ukázky hotových Widgetů

20120609 235415

2012 04 03113601

zdroj:  forum.xda-developers.com

Závěr

Málokdy člověk narazí na aplikaci, která nabídne takovou volnost při tvorbě a navíc je k dispozici úplně zdarma. Autorům aplikace Ultimate custom clock se to však povedlo a jsem si jist, že své uživatele nezklame. Výsledný Widget je možné doladit skutečně do nejmenších detailů a s trochou píle vznikají skutečně originální a funkční řešení pro Váš telefon. Užitečná je též možnost exportu pluginu, která umožní předat Váš Widget dalšímu uživateli tohoto programu. Ten si s ním pak může ozdobit svou plochu.

UCCW - Ultimate custom widget
UCCW - Ultimate custom widget

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)