TOPlist

Typy displejů současných mobilních telefonů

Sdílejte:
Jaromír Tykal
Jaromír Tykal
30.12.2012 12:00 (30.12.2012 16:50)
Ikona komentáře 61
super amoled

Jsou všude kolem nás! Ty termíny a názvy jsou mnohdy matoucí a je nás opravdu hodně, kdo netuší, jaký je rozdíl mezi LCD a TFT displejem. Pojďme se seznámit s těmi nejzákladnějšími typy, které můžete najít v současných mobilních zařízeních. Celkovou problematiku displejů si vysvětlíme velmi zjednodušeně. Nebudeme vás zatěžovat vědou, ale pouze nastíníme nejdůležitější rozdíly.

 

super amoled

V současné době v telefonech s operačním systémem Android převažují tři typy displejů. Jedná se o TFT displej, který můžeme najít u telefonů nižší cenové kategorie, popřípadě střední třídy. Dále se jedná o SLCD displej, který lze spatřit převážně u loňských HTC modelů a Super Amoled displej, který je hlavním lákadlem telefonů značky Samsung.

TFT displej

První a základní typ displeje je TFT displej. Především díky této technologii dnes máme různá přenosná zařízení, která disponují displejem. Tento displej je vyroben ze starší technologie založené na tekutých krystalech (LCD), používá se nejčastěji u kalkulaček, budíků, starších monitorů atd..

559319 10151124664782864 1247869131 n

LCD nepoužívá světlo, aby byl obraz viditelný, používá podsvětlovací zařízení. Displej je potřeba prosvítit např. krystaly, mezi kterými pak vzniká štěrbinami světlo. Díky tomu, že je třeba použít podsvícení, potřebuje displej více energie. Podsvětlení tedy zároveň ovlivňuje kvalitu obrazu. S tím souvisí nízký kontrast, což je rozdíl mezi černou a bílou barvou. Hlavní výhoda LCD je, že velmi dobře zvládají bílou barvu, ale s černou už si tak dobře nedovede poradit. Černá vzniká vypnutím podsvětlení pixelů, což u LCD nejde, vždy nějaké světlo projde a kontrast jde dolů. Černá pak není úplně černá, ale spíše taková tmavě šedá. Toho si můžeme poměrně dobře všimnout v noci. Další nevýhodou LCD je pomalá odezva a zkreslení obrazu, což je způsobeno samotnou technologií. U starších monitorů jsme si mohli všimnout, že při rychlých scénách obraz mohl nechávat tzv. „duchy“.

TFT LCD display

Základní výhodou TFT LCD technologie byla skladnost zobrazovacího zařízení. LCD panely i s podsvětlovacími trubicemi dokázaly být skutečně tenké a svými rozměry nahradit obrovské CRT monitory. Oproti CRT má LCD ještě výhodu ve stabilním obraze, který nebliká.

Veškeré zobrazovací technologie (LCD, OLED, CRT atd.) používají k zobrazení barev kombinaci pixelů, kdy se každý pixel skládá ze tří subpixelů různých barev – modré, červené a zelené barvy. Kombinací těchto barev vznikají všechny druhy a odstíny barev. Tyto tři subpixely nesvítí pořád. Stále mění svou intenzitu a tak dochází ke změně odstínů barev. U LCD to znamená, že subpixely není možné zcela vypnout, pixel stále prosvítá a dochází ke zkreslení barev obrazu. U některých telefonů si můžete všimnout, že občas prosvítá i samotný kryt telefonu.  (např. HTC telefony).

O tomto typu displeje však můžeme říct, že je z našich tří typů displeje nejhorší – ať už se jedná o kvalitu obrazu, pozorovacích úhlů anebo čitelnosti na přímém slunci. TFT displej dnes zaostává. Najdeme jej ve většině dnešních nenáročných telefonů jako např.  Samsung Wave, Sony Xperia S, Samsung Galaxy Duos, Sony 300, LG Optimus 2X aj.

SUPER LCD a SUPER LCD 2

Super LCD je zobrazovací technologie, která z TFT vychází. Je používaná v moderních smartphonech – zvláště zařízení od HTC. Mnoho výrobců bylo nuceno přejít k této technologii z důvodů drahých nákladů AMOLED displejů a jejich nedostatku.

Hlavní výhodou SLCD displeje mají nižší energetické nároky při zobrazování světlejších barev jako jsou například bílá pozadí ve většině internetových stránek. Zatímco AMOLED technologie zobrazuje tmavší černou a ostřejší barvy, SLCD technologie odstraňuje potřebu pentile subpixel matice a vytváří tak ostřejší a čitelnější text. Super LCD se liší od běžné LCD technologie tím, že nemá vzduchovou mezeru mezi vnějším sklem a displejem, což dává uživateli pocit, že je blíže k samotné obrazovce.

SLCD

Super LCD displeje, které jsme mohli nalézt v HTC telefonech minulých let (HTC Sensation, HTC Evo 3D atd.), se nedaly vůbec se Super Amoledy srovnávat. Z vlastních zkušeností mohu říci, že obraz působil poněkud vybledlým dojmem, černá byla spíše šedá a pozorovací úhly nebyly zrovna ideální. O viditelnosti na slunci ani nemluvě.

Super LCD2 Super LCD byl následován novějším Super LCD2 displejem, který nyní můžeme nalézt například v telefonu HTC One X. Doslechl jsem se, že SLCD2 je vlastně kvalitní IPS displej, ale kvůli ochranné známce byl nazván jednoduše SLCD2. Super LCD2 je již úplně jinde než původní SLCD. Z vlastní zkušenosti uznávám, že se jedná o jeden z nejlepších displejů, co se dá v současných mobilních telefonech pořídit. Obraz a barvy jsou skutečně ostré, bílá je krásně bílá, pozorovací úhly jsou výborné a viditelnost na slunci je taky vynikající – poráží Super Amoled displeje. Pokud dáme jas na maximum, můžeme telefon použít jako lampičku :-)

Tento typ displeje u mě vyvolal obrovský WOW efekt, který se už u současného Super Amoledu HD displeje nekonal.

slcd2

Nicméně všechno má své nevýhody. Tento typ displeje je mnohem náročnější na energii a černá nikdy nebude tak černá jako u Super Amoledu. Někdy to může být považováno za výhodu, zatímco pro druhého to bude nevýhoda. To už záleží na tom, zda preferujete spíše bílou anebo černou barvu.

V současné době se technologie neustále zdokonalují a v budoucnu se můžeme těšit na SLCD3. Co přinese, je nám však zatím záhadou..

Tip pro běžného uživatele se SLCD2: Pokud chcete uspořit baterii, nastavení nižší hodnoty jasu displeje může prodloužit výdrž baterie až o několik desítek minut.

Amoled, Super Amoled, Super Amoled Plus

Amoled displej je typ OLED displeje s aktivní matricí. OLED displeje s pasivní matricí jsou například WOLED, FOLED, TOLED. Displeje s aktivní matricí jsou vhodné pro konzumaci grafického obsahu jako sledování filmů ve vysokém rozlišení, hraní náročných grafických her, apod. OLED displeje se od LCD displejů liší v materiálu, který vydává světlo. OLED technologie si totiž světlo sama vytváří a tím, že se každý pixel spíná pomocí vlastních tranzistorů, je možné vypnout určité body zobrazovacího zařízení. S tím souvisí hlavní výhody OLED displejů.

OLED displeje nemají problémy s kontrastem. Vzhledem k tomu, že se pixely i  jednotlivé subpixely dají vypnout, černá je opravdu černá ( u černých mobilních telefonů v šeru nemusíme poznat, kde začíná displej a končí rámeček displeje) a obraz oproti LCD technologii dokáže podávat sytější barvy. Další výhody jsou zkrácení doby odezvy, vyšší zobrazovací frekvence, ostřejší vykreslení obrazu, skvělé pozorovací úhly a čitelnost na slunci. Jelikož u OLED displejů nejsou přítomny žádné podsvětlovací trubice a světlo se vytváří dle vlastních potřeb, jsou tyto displeje výrazně úspornější. Černá barva se rovná vypnutému pixelu a displej nespotřebovává žádnou energii. OLED displeje jsou zároveň i hodně tenké a flexibilní a  mohou tak vzniknout různě tvarované displeje – např. průhledné, ohebné aj..

Tip pro běžné uživatelé s Amoled displejem: Používejte tmavé tapety (nejlépe černé) a při čtení knih invertujte barvy – čtěte bílé písmo na černém pozadí, výrazně tak ušetříte baterii. Zároveň sledování filmů a videí nespotřebovává tolik energie jako brouzdání po internetu s bílým pozadím.

Hlavní nevýhody OLED displejů jsou životnost a vyšší náklady na výrobu. Životnost organických pixelů je omezená. To se snaží řešit vývojem neustále nových organických materiálů, které se projeví na finanční náročnosti výroby. Dalším faktorem je, že často poptávka převyšuje nabídku, kterou výrobci nestíhají uspokojit. To byl případ například telefonu HTC Desire, který se nejprve dodával s Amoled displejem a poté kvůli nedostatku komponentů byl dodáván se SLCD displeji.

Další nevýhodou AMOLED displeje je vypalování obrazu, ke kterému dochází pokud na displeji máme neustále jeden obraz. Ten totiž zaměstnává  stále ty samé pixely. Jak již víme, u OLED displejů mají pixely a subpixely jinou životnost. Modrá barva začne ztrácet na intenzitě již za 1 000 hodin, životnost zelené je asi 10 000 hodin a červené přibližně 30 000 hodin. K vypalování u telefonů dochází k tomuto jevu obzvlášť v oblasti stavové lišty, které na něm zůstává nejdéle. Někteří uživatelé pozorují vypalování displeje už po pár měsících od koupi zařízení.

Tip pro běžné uživatelé s Amoled displejem: Aby jste prodloužili životnost Amoled displeje, nepoužívejte modré tapety. Dále se vyhněte zbytečnému svícení displeje a zkraťte si interval pro vypnutí displeje. Pokud chcete zajít ještě dál, používejte alternativní launcher a skryjte systémovou lištu.

S Amoled displeji se setkáváme zejména u telefonů od Samsungu. Označení Super Amoled stejně jako Super Amoled Plus a Super Amoled HD jsou novější generace Amoled displejů, které produkuje Samsung. Základním Amoled displejem byl osazen telefon Samsung Galaxy S, Super Amoled Plus (plus značí RGB matici) displejem byl osazen Samsung Galaxy SII a Super Amoled HD je nejnovější OLED displej, který můžeme najít u high-endů s HD rozlišením: Samsung Galaxy SIII a Samsung Galaxy Note II.

samsung1

PenTile vs. RGB matice

Často se na internetu můžeme setkat s kritikou Super Amoled displejů v souvislosti s pentile maticí. V krátkosti si vysvětlíme, o co se jedná.  Jak jsme si již uvedli, u zobrazovacích zařízení se vytváří barvy z trojice subpixelů – červeným, zeleným a modrým. Takto je tvořen každý bod na obrazovce u RGB matice.  U PenTile matice je to trochu odlišné. Každý pixel je tvořen pouze dvojící subpixelů. Z toho vyplývá, že PenTile matice dosahuje oproti RGB matici nižšího rozlišení.

pentile

rgb

Uživatelé si ve spojitosti s PenTile technologií stěžují především na kostrbatost písma a neostrost barev. Amoled displeje u telefonu Samsung Galaxy S měly PenTile matici, zatímco druhá generace Super Amoled Plus u Samsungu Galaxy S2 měla již RGB matici. Kritika přišla, když Samsung představil svou vlajkovou loď Samsung Galaxy S3 s displejem s PenTile maticí, který byl poražen SLCD2 displejem s RGB maticí u HTC One X. Samsung se vyjádřil, že PenTile matici použil z důvodů vyšší životnosti a úspornosti zařízení. Nicméně v tabletofonu Samsung Galaxy Note 2 již najdeme RGB matici a v současné době se jedná o nejlepší technologii OLED displeje od Samsungu na trhu.

note2 s3 rgb pentile

Zdroj: wikipedia, http://www.phonebuff.com, http://www.svethardware.cz/

O autorovi

Jaromír Tykal

Jaromír Tykal
Sdílejte: