Tým vědců z MIT pracuje na trasovacím systému, může zpomalit šíření COVID-19
- Zprávičky
- Barbora Koďousková
- 13.4.2020
- 14
Zpětné monitorování pohybu osob, u kterých byla prokázána nákaza onemocněním COVID-19 patří mezi nejžhavější témata posledních dní. Ministerstvo zdravotnictví České republiky v této souvislosti spouští takzvanou chytrou karanténu a aplikaci eRouška, jejichž smyslem je zpětné zaznamenání pohybu nakaženého a označení osob v ohrožení. K tomu je ovšem zapotřebí poskytnutí dat od operátorů, což může být považováno za razantní zásah do soukromí. Vědci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) nyní představili šetrnější řešení, vycházející pouze z technologie Bluetooth.
Celý systém PACT, jak je toto řešení nazýváno, funguje na podobném principu jako aplikace eRouška. Běží tedy v telefonu na pozadí a v krátkých časových intervalech vysílá dynamicky se měnící specifické signály (ID). Jakmile je toto ID zaregistrováno jiným zařízením, tak se propojení zapíše do databáze. K záznamu pak dojde pouze v situaci, kdy se jedinci dostali do blízkosti, při které již hrozí riziko nákazy.
Smartphone-Assisted, Privacy-Preserving COVID-19 Contact Tracing
V případě, že se u některého z uživatelů nákaza onemocněním COVID-19 prokáže, dojde k úpravě databáze, ze které mohou ostatní vyčíst, zda nejsou v ohrožení. Jedná se tedy v podstatě o kontrolu toho, zda jedinci během návštěvy veřejného místa nepřišli do styku s koronavirem. K celému procesu ovšem není nezbytně nutné znát informace o pohybu nakaženého, což je zásadní rozdíl mezi tímto řešením a chytrou karanténou. Stejně tak není možné jedince na základě měnícího se ID identifikovat. Je tedy zachováno maximální soukromí nakažených i ostatních uživatelů. Oficiální vydání této formy prevence prozatím nebylo stanoveno.
Věříte, že by podobné řešení mohlo zastavit šíření COVID-19?
Zdroj: MIT
Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář