TOPlist

Twinkly recenze: Chytrá světýlka nejen pro vánoční stromeček

Sdílejte:
David Trlica
David Trlica
9.1.2018 22:49 (14.12.2022 17:41)
Ikona komentáře 2
twinkly recenze
Twinkly jsou chytrá světla z Itálie, která jsou určena hlavně na vánoční stromeček. Alespoň tak to prezentují výrobci, každopádně vzhledem k velkému množství různých barevných režimů se dají použít i při jiných příležitostech než Vánoce. Plusem je kompletní ovládání pomocí telefonu. A právě díky tomu se na Twinkly dnes podíváme v recenzi. 

Obsah recenze Twinkly

V balení Twinkly toho moc nenajdeme

Chytrá světýlka přijdou v papírové krabici, ve které najdeme jen to nejdůležitější. A to znamená samotná světýlka, adaptér do zásuvky a manuál. K dispozici je hned několik druhů podle počtu světýlek, my jsme měli k dispozici Starter verzi, kde jich bylo 105 s možností připojení dodatečných světýlek.

Zpracování světýlek Twinkly je na dobré úrovni

Už na krabici si můžete všimnout, že tato světýlka jsou určeny jak dovnitř, tak i ven. Díky tomu splňují certifikaci IP44, takže jsou chráněny proti vniknutí velmi drobných těles, a hlavně jsou chráněny proti stříkající vodě ve všech úhlech při množství 10 litrů za minutu.  Dráty i led světla jsou obaleny v kvalitní izolační bužírce. Zároveň jsou dráty propleteny čímž se zvyšuje jejich pevnost. Barva je tmavě zelená, aby se tak světelný řetěz mohl na stromku zamaskovat.  Na úplném konci je malá plastová krabička, ve které je schované tlačítko a indikační diody, kdybyste náhodou neměli po ruce telefon. Z ní pak vede kabel do adaptéru, který se k Twinkly doslova přišroubuje. Tato plastová krabička již nesplňuje certifikaci IP44, pokud byste tedy plánovali mít světýlka venku, měla by být dobře schovaná. 

Při prvotním nastavení použijte manuál

Znáte to, pokud si myslíte, že jste „technicky zdatní“. Tak u nových produktů okamžitě zahazujete manuál a jdete rovnou na zkoušení „poslepu“. Stejně to většinou máme i my, občas ale narazíme. Twinkly je jeden z těch případů.  Propojení s chytrým telefonem probíhá přes Wi-Fi síť, kterou světýlka vytvoří. Propojení funguje bez problémů a po pěti minutách, co jsme instalovali řetěz na stromek, jsme mysleli, že máme hotovo. Aktivovali jsme první barevné módy a vše vypadalo zmateně až podivně a rozhodně jsme na stromku neviděli efekty jako na videích od výrobců.  Po pár minutách hledání řešení jsme to vzdali a podívali se do manuálu na to, jestli jsme neudělali někde chybu. Ukázalo se, že ano. Pro nastavení se používá speciální mód, který vám vánoční řetěz rozdělí na tři části a vy podle něj pak instalujete světla na stromek. Tohle tlačítko pro aktivaci speciálního módu je miniaturní a schované v aplikaci, kde je vyobrazeno pomocí ikonky blesku. Nebýt manuálu tak bychom si ho pravděpodobně nikdy nevšimli. [aps_product_sz id=“479700″]

Svítíme, ale pořád to není ono 

Napodruhé už se vše povedlo a vše mnohem více připomíná videa tvůrců. Pořád to ale nebylo dokonalé, délka řetězu je 10 metrů, což by teoreticky mělo dostačovat na strom vysoký 1,7 metru. Problémy jsme měli ale u stromu, který má 1,6 metru, kdy nám chybělo ještě několik desítek světýlek, aby mohly být efekty jako na videích níže. Pokud by se Twinkly nainstalovalo na menší stromek, byl by efekt podobný. Další světýlka jdou dokoupit a propojit, zvýší se ale už tak vysoká cena.

Twinkly funguje i na objektech 

Nicméně jak už jsme psali v úvodu, nemusí se používat pouze na stromek. Nabízí se například přednastavení pro Halloween. Výrobce už počítá i s tím, že se využije na odlišné objekty. K tomu by mělo fungovat rozpoznání skutečné pozice jednotlivých LED pro přesné animace, mělo by se poznat, kde se světla nachází. Aplikace načítá informace pomocí fotoaparátu v mobilním telefonu během naprogramované sekvence, ze které ve výsledku vytvoří mapu pozic jednotlivých LED.  Jenže ani jednou se nám tato kalibrace nepodařila zprovoznit, a to i když jsme měli světýlka na zemi, tak i na stromku. Vystačit jsme si tak museli s přednastavenými lineárními animacemi. Dále jsou k dispozici efekty pro 2D a 3D stromek.  Momentálně je k dispozici celkem 21 různých efektů. U většiny z nich si můžete nastavit vlastní barvy, rychlost efektů a také intenzitu svícení. Zároveň si ale můžete vytvořit vlastní světelné efekty. Upravit jdou jednotlivé led světla, jejich barva i blikání. Takže teoreticky můžete tato světélka používat celý rok a vždy jen upravit efekty a animace podle potřeby. 

Aplikace Twinkly funguje bez problémů

Mobilní aplikace je rozdělena na celkem šest částí. Hlavní je Effects Gallery, ve které naleznete všechny dostupné efekty a možnosti vytvoření nových. Layout slouží k prvotní instalaci a kalibraci. Právě zde najdete schované vpravo nahoře malé tlačítko pro prvotní nastavení světýlek. Z hlavního menu si také můžete načasovat vypnutí světel, případně je rychle na dálku vypnout.  Další část je Devices, kde můžete vidět všechny chytré žárovky Twinkly, které máte s aplikací propojené. Jdou vytvářet i skupiny, když máte například propojený celý dům přes Twinkly. Zároveň se zde můžete podívat na informace o aktivních světlech, modelu, firmwaru a názvu. Poslední tři položky jsou nastavení, účet a pomoc. V nastavení není k dispozici mnoho možností, jen zapnutí automatického náhledu efektů, připojení k lokální síti a také speciální pokročilé nastavení pro čas signálu.  Účet slouží k tomu, že si můžete díky němu uložit vaše vytvořené efekty a animace do cloudu, takže je budete mít vždy u sebe, i když aplikaci odinstalujete. Poslední nabídka je pomoc, což je v podstatě jen odkaz na stránky výrobce, kde jsou popsané všechny možné problémy a řešení. Pro někoho může být mínus, že je nápověda v angličtině, stejně jako samotná aplikace.
Twinkly

Twinkly

Twinkly

Instalovat (Free)

Google Play

Závěr recenze Twinkly

Na konci roku 2016 probíhala Kickstarter kampaň na Twinkly světýlka. Autoři vybrali potřebné peníze a od minulého roku můžeme vídat tato světýlka na trhu. Startovací verze se 105 LED světýlky stojí zhruba 1 500 Kč.  V roce 2018 je cena již trochu menší, a to 990 Kč. To je stále hodně velká částka, když si vezmeme v potaz, že to jsou „jen“ světélka. Běžný světelný řetěz nainstalujete na vánoční strom, zapojíte do zásuvky, a on svítí, případně s pomocí nějakého cyklovače bliká několika přednastavenými způsoby. Zaplatíte za něj maximálně několik stovek korun. Osobně bychom se bez Twinkly světel obešli, pokud jste ale hračička a zároveň milujete zajímavé gadgety, tak Twinkly – led string lights může být něco pro vás. Počítejte ale s tím, že pokud máte větší stromky na Vánoce, tak si budete muset pravděpodobně koupit i rozšiřující světýlka, protože základní sada vám nebude stačit.  [one_half]

Klady

+ Obrovské množství kombinací a barev + Propojení s telefonem + Kvalitní zpracování + Možnosti využití i mimo Vánoce [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Vyšší cena – Problémy s kalibrací – Chybí čeština [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti Smarty.cz.

Našli byste využití pro tato chytrá světýlka Twinkly? 

O autorovi

David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi

David Trlica
Sdílejte: