TOPlist

Philips 55PUS8700/12: Vyzkoušeli jsme 4K televizi s Androidem

Sdílejte:
Jan Dolejš
Jan Dolejš
9.4.2016 06:00
Ikona komentáře 34
TV Philips 55PUS8700 konstrukce 3
Android patří do telefonu. Stejně tak do hodinek či tabletů. Dnes se ale podíváme na chytrou televizi Philips 55PUS8700/12, která vsadila právě na Android na své palubě. Jaký je Android v chytré televizi?

Obsah

Philips 55PUS8700/12: zakřivená kráska se 4K rozlišením

Design televize Philips 55PUS8700/12 uchvátí a nadchne. Velká úhlopříčka 139 centimetrů, tenké rámečky v okolí displeje a prohnutí. K tomu se navíc přidává podsvícení Ambilight, které mění atmosféru nejen před televizí, ale i za ní. Samotný reproduktor je skryt v bradě televize – design to nijak nenarušuje a naopak slibuje dobrý zvukový zážitek. Při bližším zkoumání zjistíte, že rámečky trochu vizuálně podvádí – mezi rámečkem a obrazem je černá prázdnota. Z běžné vzdálenosti pozorovatele si toho ale ani nevšimnete. Někoho může potrápit stojan, který je řešen pomocí dvou nožiček. Ty se ovšem o zem opírají vně televizoru. Chytrou televizi Philips 55PUS8700/12 lze tedy umístit pouze na podklad, který je širší než obrazovka. Jsme rádi, že Philips nepřistoupil k podobnému řešení konektorů jako Samsung u některých svých modelů zakřivených TV, kde je potřeba k televizi připojit další „krabičku“. Philips 55PUS8700/12 servíruje nabídku konektorů pěkně na zadní straně, jak jsme zvyklí. Navíc se jedná o pestrou paletu, kde nechybí HDMI, SCART, kompozitní video, RJ45, USB a další. Zkrátka vše, co běžný zákazník může potřebovat, výjimkou je snad jen DVI, které už televizor nepodporuje. Za technologií Ambilight stojí samotný Philips a nejedná se v zásadě o nic převratného – LED diody na zadní straně televizoru se barevně sladí s promítaným obrazem a osvítí prostor za TV. To diváka lépe vtáhne do děje a vytvoří příjemnější atmosféru při sledování. Můžeme potvrdit, že se tento systém povedl a představuje v našich očích šikovný bonus, který lze ale zároveň kdykoliv deaktivovat.

Obraz jako z pohádky

55″, tedy úhlopříčka 139 cm, velmi vysoké rozlišení 4K (3840×2160 pixelů) a technologie jako Perfect Motion Rate, Pixel Precise Ultra HD, Perfect Natural Motion či Micro Dimming Pro. To vše Philips slibuje u modelu chytré televize s Androidem. Jaký je obraz ve skutečnosti? Výborný. Při pohledu na relevantní obsah (rozumějte v dostatečném rozlišení a kvalitě) se jedná o výbornou podívanou. Obraz je ostrý, barvy povedené a celé to dokresluje ještě zmiňované podsvícení Ambilight. Měli jsme možnost porovnat kvalitu obrazu recenzovaného televizoru a modelu Samsung UE55HU8500, který je o 25-30 tisíc dražší. Obraz u Philipsu je ostřejší a příjemnější, Samsung nabídne naopak lepší podání barev. Tedy v tom smyslu, že vše je tak nějak barevnější, což je ale směr, kterým Samsung kráčí již delší dobu – u televizí, fotoaparátů i displejů mobilních telefonů. Celkově se ale přikláníme k tomu, že Philips má obraz lepší. Nezklame ani zvukové podání, o které se stará hned pětice reproduktorů – tři reproduktory v zadní části a dva na přední straně. Podání zvuku na nás nechalo celkově dobrý dojem a dá se předpokládat, že běžný posluchač bude spokojen.

Hardware

Papírově je na tom televizor skvěle. Pojďme se podívat na výčet hlavních parametrů. Kompletní specifikace naleznete na oficiálním datasheetu. [one_half]Obraz/displej
  • Displej: 4K Ultra HD LED.
  • Úhlopříčka obrazovky: 55 palců / 139 cm.
  • Rozlišení panelu: 3840×2160.
  • 3D: Aktivní 3D.
  • Poměr stran: 16:9.
  • Jas: 400 cd/m².
  • Vylepšení obrazu: Pixel Precise Ultra HD, Perfect Natural Motion, 1 400Hz Perfect Motion Rate, Micro Dimming Pro, Ultra rozlišení.
Android
  • OS: Android™ 5.1 (Lollipop).
  • Předinstalované aplikace: Google Play Movies*, Google Play Music*, Vyhledávání Google, YouTube, Netflix*.
  • Kapacita paměti: 16 GB, Možnost rozšíření pomocí úložiště USB.
[/one_half] [one_half_last]Rozměry
  • Rozměry přístroje se stojanem (Š x V x H): 1 319 x 790 x 230 mm.
  • Hmotnost výrobku (+ podstavec): 22 kg.
  • Kompatibilní s montáží na stěnu VESA: 400 x 400 mm.
Zvuk
  • Výstupní výkon (RMS): 50 W.
  • Vylepšení zvuku: Clear Sound, Studiový zvuk DTS, Funkce Smart Sound.
Spotřeba
  • Spotřeba dle energetického štítku EU: 122 W.
  • Průměrná roční spotřeba: 178 kWh.
  • Značka energetické třídy: B.
  • Spotřeba energie v pohotovostním režimu: <0,3 W.
  • Spotřeba elektrické energie v režimu Vypnuto: <0,3 W.
  • Funkce úspory energie: Automatický vypínač, Světelný senzor, Vypnutí obrazu (u rádia).
[/one_half_last] [one_half][/one_half] [one_half_last][/one_half_last]

Systém a aplikace – Android v akci

Konečně se dostáváme k tomu, proč vlastně chytrý televizor zavítal k nám do redakce. Pohání jej totiž Android ve verzi 5.1. Na první pohled se prostředí od jiných podob systémů chytrých televizí neliší, hlavním rozdílem je ale přítomnost Google Play. Díky tomu lze do televizoru stahovat další aplikace či třeba hry. Domácí obrazovka nabízí rychlý přístup k nejpoužívanějšímu obsahu – v horní části doporučení na videa či filmy na základě vašeho používání televize, zbylý prostor vyplňují aplikace z dílny Philips, stažené aplikace z Google Play či hry. Do nastavení se lze dostat rychle pomocí ovladače nebo spodní části úvodní obrazovky.

Google Play – na většinu oblíbených aplikací zapomeňte

Přítomnost Google Play je obrovské lákadlo – představa, že své oblíbené aplikace můžete nově používat i na obrovské obrazovce, zní skvěle. Realita je však trochu jiná, a i když se přínos Google Play upřít nedá, mnoho uživatelů může být překvapeno. A to spíše negativně. Drtivá většina aplikací totiž není pro televizi Philips 55PUS8700/12 optimalizovaná a v obchodě ji ani nenajdete. Nacházejí se zde především hry či známé aplikace na konzumaci obsahu. Ostatní aplikace se hledají jen velmi těžko (správci souborů apod.). Předinstalovaný prohlížeč je trochu těžkopádný a hodí se spíše k občasnému čtení webu – naše stránka Svět Androida se dokonce načítala chybně. Šikovné je naopak vyhledávání přes Google Now, které nám třeba rychle prozradí počasí a další užitečné informace. Instalace aplikací probíhá standardním způsobem jako na telefonech – dokonce se dočkáme i informací o oprávněních jednotlivých aplikací. Několik aplikací, které by se na televizi mohly hodit:
  • Voyo – archiv s českými i zahraničními filmy a seriály včetně živých přenosů zdarma.
  • Copak.cz – tipy na akce kolem nás.
  • Filmbox live – archiv se seriály a filmy, nutné zaplatit balíček.
  • Netflix – známá služba pro konzumaci seriálů a filmů, má podporu i na samotném ovladači přístroje. Musí se bohužel platit.

Hraní her? Bez gamepadu to příliš nepůjde

Vyzkoušeli jsme na televizi rovněž hraní her, i když to není úplně primární účel. Jako první jsme otestovali zajímavou hříčku Badland, která nabízí povedenou grafiku i chytlavý koncept. Na televizi probíhalo hraní velmi dobře, i když bylo nutné pro pohodlnější hraní připojit gamepad přes Bluetooth. Vyzkoušeli jsme rovněž Real Racing 3, který nám televize stále doporučovala. Zde ale přišlo spíše zklamání – hraní nebylo vůbec plynulé, navíc se televize při načítání hry několikrát restartovala. To není zrovna věc, kterou bychom od televize čekali.

Přehrávání obsahu žádný problém

Do chytré televize Philips 55PUS8700/12 lze cpát multimediální obsah z mnoha zdrojů – flash disk, DLNA, Miracast, WiDi, YouTube či jiné streamovací aplikace. Při přehrávání z lokálního úložiště jsme sáhli po sérií videí nahraných zpravidla v kontejneru MKV a formátem AVC. Při zkoušce videí jsme nenarazili na žádné problémy a standardně se zobrazovaly rovněž české titulky. Bezdrátové propojení s telefonem či notebookem s Windows a podporou Wi-Di bylo rovněž funkční. Televize si přes YouTube klienta poradí i s plynulým přehráváním 4K videí z YouTube, zajištěno by však mělo být dostatečně rychlé internetové připojení.

Žádný rychlík to není

Android v televizi byl pro nás novinkou. Zpočátku jsme nevěděli, co nás čeká a jak se Android předvede. Prostředí chytrých televizí je obecně trochu krkolomnější a mnohdy i pomalé, svitla v nás tedy naděje, že by to mohl Android změnit. Nestalo se. První seznámení bylo velmi dobré a televize byla po většinu času rychlá, bohužel nezřídka narazíte na slabší chvilky. Stávalo se, že televize na nějakou tu vteřinku přestala reagovat a my vlastně nevěděli, zda se něco děje, nebo zda jsme jen špatně stiskli tlačítko na ovladači. V momentě, kdy na pozadí instalujete hru či aplikaci, je prostředí znatelně pomalejší. Dobrému pocitu nepomohl ani opakovaný restart televize při spouštění hry Real Racing 3. Nemůžeme říci, že by oproti jiným systémům televizí byl Android vyloženě špatný, rozhodně jsme ale čekali více.

Ovládání televize – šikovný ovladač, který by si zasloužil podporu myši

K televizi jsou dodávány dva ovladače – běžný ovladač slouží opravdu jen pro základní ovládání televize, chybí na něm totiž snadný způsob, jak zadávat text. Druhý ovladač v balení toho nabídne o poznání více – možnost zadávání textu díky QWERTY klávesnici na zadní straně, „touchpad“ či hlasové zadávání. Právě možnost diktovat hlasem zní velmi dobře – můžete totiž využívat rychlé vyhledávání skrze Google Now, což se může hodit. Bohužel naše zkušenost s rozpoznáváním není nejlepší – je potřeba mluvit opravdu zřetelně, aby byl text správně rozpoznán. Psaní na klávesnici je šikovné a rychle si na něj zvyknete. Dotyková ploška slouží spíše pro posuny v menu, nelze s ní ovládat kurzor myši (který televize vůbec nenabízí, což je škoda). Celkově si člověk musí na analogii systému zvyknout, potom už ale budete přesně vědět, kde jednotlivé prvky naleznete.

Závěr: Špičková televize, které Android příliš nepomáhá

Recenzovaná televize je běžně dostupná na českém trhu a dá se pořídit již od 50 000 Kč.

Jaký je náš celkový pohled na chytrou televizi Philips 55PUS8700/12? Začneme u „hardwaru“. Prohnuté tělo, tenké rámečky a luxusní osvětlení Ambilight. Philips zde odvedl opravdu skvělý kus práce a nutno podotknout, že testovaný kousek nás svou konstrukcí mile překvapil, pozadu ale nezůstalo ani to hlavní – obraz. Ten je skvělý a vítězí i při porovnání s redakční televizí Samsung UE55HU8500. Podobně je na tom i podání zvuku. A systém? Na Android v televizi jsme se těšili, výsledek ovšem není takový, jaký jsme čekali. Počet aplikací v Google Play je hodně omezený, prostředí je nezřídka zpomalené a neplynulé, navíc nás potkal i restart celé televize. V našich očích není systém Android v televizi Philips 55PUS8700/12 vyloženě špatný, prostor pro zlepšení je zde ale velký. Právě systém je podle nás u testované televize paradoxně spíše slabší stránkou.

Klady

[one_half] + Povedená konstrukce s tenkými rámečky a prohnutím. + Špičkový obraz a 4K rozlišení. + Povedený zvuk. + Spousta možností konektivity. + Skvělá výbava (3D, dva ovladače, množství funkcí…). + Povedený systém Philips Ambilight. [/one_half] [one_half_last]

Zápory

– Systém televize je občas neplynulý. – Podpora aplikací je značně omezena. [/one_half_last] Za zapůjčení děkujeme společnosti TP Vision, výrobci televizorů Philips.

O autorovi

Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi

Jan Dolejš
Sdílejte: