tTorrent – ovládněte Torrenty ve svém Androidu
- Recenze
- Jan Dolejš
- 15.11.2012
- 8
S pojmem Torrent se nejspíše setkala většina uživatelů, která má zálibu ve stahování objemných souborů. Tento způsob sdílení dat je na počítačích, kde již vznikla celá řada klientů pro stahování, velmi oblíbený. Poněkud jiná situace je na mobilních zařízeních, kam si Torrenty teprve prošlapávají cestu. Dnes si představíme mocný nástroj tTorrent, který nabídne rychlé a pohodlné využití BitTorrentu na Vašem Androidu.
Rozcestník
- BitTorrent – co to vůbec je?
- Prostředí aplikace
- Přidání nového Torrentu
- Vyhledávání
- Stahování a správa Torrentů
- Prohlížení souborů a RSS
- Nastavení
- Přesměrování portů
- Závěr
- Klady
- Zápory
BitTorrent – co to vůbec je?
BitTorrent je oblíbený nástroj pro rovnocenné sdílení mezi klienty (peer-to-peer), díky čemuž jsou stahovaná data rozkládána mezi všemi klienty, kteří zrovna stahují. Hlavní rozdíl mezi tímto způsobem stahování a stahováním přes protokol HTTP tkví v tom, že u klasického stahování stahujete jedním datovým přenosem jeden velký soubor, zatímco u BitTorrentu je otevřeno mnoho menších datových přenosů z různých zdrojů. Je jasné, že tento protokol a způsob stahování standardní aplikace v systému Android nepodporují a neumožňují, a tak budeme potřebovat bittorrentového klienta. My si dnes představíme aplikaci tTorrent.
Více o BitTorrentu na cs.wikipedia.org
tTorrent
Prostředí aplikace
Prostřední programu tTorrent je skutečně jednoduché a ani zmatenější uživatelé nebudou mít problém se zorientovat. Největší část obrazovky patří seznamu Torrentů, které se právě stahují nebo čekají ve frontě. Pomocí menu na levé straně můžeme Torrenty řadit – All (všechny), Downloading (stahující), Completed (dokončené), Checking (kontrolující) a Paused (pozastavené). Pomocí tlačítek v pravém horním rohu pak můžeme vyhledávat nové Torrenty (Search), spustit jednoduchého správce souborů (Browse Files), prohlížet čí sdílet RSS zprávy (Feeds) nebo přidat nový Torrent soubor odkazem (Add Magner Link). Pod třemi tečkami v pravém horním rohu se skrývají další volby, mezi kterými nalezneme přístup do nastavení, zakoupení plné verze nebo například ukončení programu (Shutdown).
Přidání nového Torrentu
Torrent soubory můžete přidat ručně pomocí volby Add Magnet Link, kam zadáte tzv. magnetický odkaz (ten má zpravidla tvar “magnet:?xt=…..”). Dobrou zprávou pro všechny stahující je fakt, že narazíte-li na tento odkaz například ve webovém prohlížeči a budete se jej snažit otevřít, Android Vám rovnou nabídne zpracování přes aplikaci tTorrent a nemusíte tento odkaz nikam ručně vkládat.
Vyhledávání
Protože ne každý uživatel má nervy a čas na kopírování odkazů či hledání Torrentů v prohlížeči, nabízí tTorrent vlastní vyhledávání přímo z prostředí aplikace. Pokusíme-li se přejít do vyhledávání pomocí volby Search, aplikace nám ohlásí, že je potřeba doinstalovat vyhledávácí nástroj Transdroid. Tlačítkem Install stáhneme a nainstalujeme tuto aplikaci.
Rázem se nám horní lišta změní na vyhledávácí, tTorrent dává dokonce prostor našemu hlasu a můžeme vyhledávat hlasově. Po zadání klíčového slova jsou nám ihned servírovány výsledky vyhledávání, jednoduchým kliknutím přidáme soubor ke stažení.
Kliknutím na volbu Settings se dostávám do nastavení, kde pomocí možnosti Search engine můžeme zvolit, který server využije tTorrent pro vyhledávání. Seznam je obsáhlý a nechybí zde nejznámější servery.
Stahování a správa Torrentů
Máme-li přidaný nějaký Torrent ke stahování, zobrazí se ve frontě, v největší části obrazovky v prostředí aplikace. V tomto seznamu nalezneme stručné informace v podobě názvu Torrentu, velikosti, stavu stažení nebo třeba rychlosti stahování. Chceme-li se o daném Torrentu dozvědět více, stačí klepnout na šipku u nápisu Torrent details ve spodní části obrazovky. tTorrent nám zde prozradí více informací o Torrentu, jeho jednotlivé části (soubory) nebo třeba Trackery.
Podržíme-li prst (či jinou vodivou část těla) na Torrent souboru v seznamu stahování, zobrazí se další možnost, jak s danými soubory naložit. Můžeme stahování přerušit (Pause), smazat Torrent (Remove), smazat Torrent a stažená data (Remove and …) atp.
Prohlížení souborů, vytvoření Torrentu a RSS
tTorrent v sobě kromě jiného ukrývá také jednoduchý prohlížeč souborů, najdeme jej pod tlačítkem Browse Files v pravé horní části obrazovky. Součástí tohoto prohlížeče je i možnost vytvořit samotný Torrent a sdílet tak svá data s jinými uživateli. To zajistíme delší podržením prstu na souboru či složce, kterou chceme sdílet, a výběrem možnosti Create Torrent.
Aplikace obsahuje také RSS čtečku a v případě, že sami vlastníte RSS kanál, může sem tTorrent automaticky nahrávat informace o tom, jaký Torrent jste právě stáhli.
Nastavení
Volbou Settings se dostáváme do nastavení, kde se ukrývá spousta možností, jak ovlivnit běh aplikace a stahování. V části Torrent Settings nastavíme, kolik aktivních stahování povolíme a server pro vyhledávání, v sekci Misc. Settings na nás čeká nastavení složek pro stahování, síťové nastavení, upozornění, RSS nebo třeba správa napájení.
- Directories – pomocí možnosti Set save directory volíme výchozí složku pro ukládání souborů
- Network Settings – velice důležitá část nastavení, kde můžeme například zajistit, že aplikace bude stahovat pouze prostřednictvím Wi-Fi, omezit rychlost stahování, omezit rychlost odesílání, zvolit port, šifrování, proxy atp.
- Notifications – pomocí možností v této části můžeme zajistit upozornění v notifikační liště nebo třeba dokončení stahování
- RSS settings
- Power management – chceme-li, aby zařízení zůstalo po dobu stahování probuzeno, aplikace se spouštěla ihned po spuštění přístroje nebo se třeba vypnula po dokončení stahování, obracíme se do této části nastavení
Přesměrování portů
Tento proces absolvujeme v případě, že máme problémy s dosažením vysokých rychlostí stahování. Může se totiž stát, že Firewall v našem routeru blokuje spojení, čímž brání navázání více spojení. Musíme tedy povolit příchozí TCP a UDP spojení na portu, který si v aplikaci zvolíme. A jak to provést?
Nejprve musíme zjistit, na jakém portu bude tTorrent naslouchat. To zjistíme, případně změníme v nastavení v položce Network Settings a Listening Port. Standardně byl nastaven port 6890.
Jelikož je přesměrování portů přiřazováno určité IP adrese v síti, je vhodné si pro častější přistupování k serveru z vnější sítě nastavit IP adresu serveru napevno a nenechat ji přidělovat náhodně pomocí DHCP serveru. To platí obecně, v případě telefonu s Androidem je to však možná složitější a vyplatí se vždy změnit IP adresu ve webovém rozhraní modemu. Záleží na situaci.
Do webového rozhraní se dostaneme zadáním IP výchozí brány (možné zjistit v příkazové řádce zadáním “ipconfig”). Budeme vyzváni na zadání uživatelského jména a hesla. To může být výchozí (viz návod k modemu), nebo změněno uživatelem.
Webové rozhraní se samozřejmě liší dle použitého zařízení, vždy však hledejte pojmy NAT, Virtual server, Port forwarding apod. Jednoduše tedy v položce Virtual Server přidám nové spojení pro adresu 10.0.0.34 (v mém případě) a port 6890 (TCP i UDP).
Návod pro spoustu dalších přístrojů naleznete zde.
Závěr
Torrenty a systém Android, poněkud netradiční spojení. Možná si říkáte, proč by měl někdo stahovat velké soubory přes torrentového klienta v telefonu či tabletu, když může použít počítač. Vyhlídneme-li si soubor, který chceme později použít v mobilním telefonu, proč jej nejdřív stahovat na PC a poté kopírovat, když můžeme využít BitTorrent přímo v Androidu a zabít tak dvě mouchy jednou ranou? A jaký dojem na nás tTorrent udělal? Po spuštění programu na nás čekalo příjemné a přehledné prostředí, potěšila též možnost přímého vyhledávání Torrentů a celkem detailní nastavení aplikace. Stahování fungovalo bez problémů, poměrně dost však zatíží celý přístroj a i když jsme měli k dispozici tablet s čtyřjádrovou Tegrou 3, zpomalení bylo patrné. Další, co můžeme tTorrentu vytknout, je omezení verze zdarma, které přiškrtí tunel mezi naším zařízením a ostatními, což ve výsledku znamená omezení rychlosti stahování na 250 KB/s. Chceme-li stahovat, seč nám linka stačí, musíme z kapsy vytáhnout zlaťáky v hodnotě 77 Kč.
Klady
+ Jednoduché a přehledné prostředí
+ Vyhledávání Torrentů přímo z prostředí aplikace (nutné doinstalovat)
+ Možnost vytvářet vlastní Torrenty
+ Podpora RSS
+ Poměrně rozsáhlé možnost nastavení spojení a aplikace
Zápory
– Při stahování dokáže spotřebovat poměrně dost systémových prostředků
– Verze zdarma neumožňuje stahovat rychleji než 250 kB/s
– Vyhledávání by mohlo být součástí aplikace
Vyhrajte Nexus 7 nebo jeden ze super telefonů/tabletů v anketě Android roku 2012. Hlasovat můžete zde.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (8)
Přidat komentář