TOPlist

Trigger: šikovná aplikace pro automatizaci telefonu

trigger_ico

Jste už unavení z věčného přepínání telefonu do tichého režimu pokaždé, když přijdete do školy nebo do práce? Nebaví vás každý večer myslet na to, že byste měli vypnout vyzvánění, aby vás někdo ráno nevzbudil telefonátem? Nechcete už při poklesu stavu baterie ručně vypínat energeticky náročné moduly, jako je Bluetooth? Tato aplikace pro automatizaci telefonu s Androidem vždy nastaví zařízení podle okolností a vámi určených pravidel. Jinými slovy vám umožní nastavit automatické akce, které budou provedeny, pokud jsou splněny určité podmínky.

Co Trigger slibuje?

Autoři v Obchodě Play uvádějí několik praktických příkladů, jak můžete využít jejich aplikaci:

  • V autě: jakmile se telefon připojí k Bluetooth handsfree, Trigger povolí GPS a spustí vaší oblíbenou hudební aplikaci či navigaci.
  • Na nočním stolku: přiložíte mobil k NFC štítku a on přepne vyzvánění na vibrace, ztlumí podsvětlení displeje a nastaví budík.
  • Doma: když váš telefon zjistí přítomnost domácí Wi-Fi, vypne mobilní data.

Jako “spouštěče akcí” lze použít NFC, Bluetooth nebo Wi-Fi. V placené variantě, kterou můžete pořídit skrze nákup v aplikaci (zdarma můžete její funkce vyzkoušet po dobu jednoho týdne), navíc přibudou možnosti spuštění akcí s ohledem na stav baterie, polohu a čas. Aplikace umožní snadno naprogramovat přístroj tak, aby sám prováděl akce, které děláte pravidelně.

Jak Trigger funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 8.9.590 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 D6603 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po spuštění se bez dlouhých cavyků ocitnete přímo v prostředí aplikace, nesoucím se v duchu moderních designových trendů. Kromě hlavní obrazovky s nabídkou doporučených akcí je tu postranní nabídka a tlačítko pro přidání “spouštěče” v nástrojové liště. Celá aplikace komunikuje v angličtině.

V postranní nabídce najdete tyto položky:

Klapka, kamera, jedem!

Cest k vytvoření nové úlohy typu “akce a reakce” je několik – nejrychlejší však vede přes tlačítko “plus” v nástrojové liště. Úkoly jsou vytvářeny pomocí průvodce, kde v prvním kroku nadefinujete podmínku, která aktivuje další činnosti.

Na výběr jsou následující možnosti, které lze v případě potřeby kombinovat (například “pokud jsem na domácí Wi-Fi a je noc”):

V následujícím kroku pak můžete ke zvolené podmínce přidat další – například ji podmínit připojením k Wi-Fi, Bluetooth, nabíječce, atd. Lze tedy relativně jemně specifikovat, za jakých okolností budou provedeny dále zvolené akce.

Jak jsme již uvedli, lze kombinovat více podmínek současně. Aplikace při rozhodování používá operátor OR (“nebo”), takže ke spuštění akci dojde, pokud je splněna alespoň jedna z podmínek.

Řekli jsme tedy telefonu, za jakých okolností má provádět akce, nyní se podívejme na to, co vlastně můžete s programem Trigger ovládat. Možnosti jsou pro lepší přehlednost roztříděné do několika kategorií, které se dále větví.

Akcí lze opět vybrat několik, takže na jednu podmínku může být vázáno více úkonů najednou (například vypnutí Bluetooth, Wi-Fi a GPS). V dalších krocích jsou pak definovány zvolené úkony podrobněji. V dolní části lze v textovém poli Name úkol pojmenovat, což určitě doporučujeme, abyste se později v seznamu vyznali.

Více než tisíce slov ukážou obrázky, na kterých si předvedeme splnění konkrétního úkolu. Budeme chtít, aby se telefon každý den v deset večer přepnul do tichého režimu a odpojil se do bezdrátové sítě i mobilních dat.

Takto nadefinovaná úloha se následně zařadí do seznamu My Tasks, odkud ji můžete skrze kontextovou nabídku dočasně deaktivovat (Disable), smazat (Delete), upravovat (Edit) či spustit (Run).

V sekci Suggested Tasks můžete využít některé z již připravených úloh – konkrétně:

  • Save time when driving – při připojení telefonu v autě (je indikováno skrze Bluetooth či NFC) vypne Wi-Fi a otevře přehrávač hudby.
  • Silence my phone while I sleep – v nastaveném časovém intervalu ztiší příchozí oznámení.
  • Help me save battery when my battery gets low – při poklesu stavu akumulátoru pod zvolenou mez vypne Wi-Fi a automatickou synchronizaci.

Vybrané úlohy jsou pak zkopírovány do sekce My Tasks, kde s nimi můžete dále pracovat.

Další možnosti

V sekci Other NFC Actions můžete zapisovat do NFC štítků, kopírovat je, mazat a importovat.

Pod položkou Feedback najdete, dle očekávání, zpětnou vazbu. Můžete aplikaci udělit “+1” na Google+, podívat se na to, jak vytvořit úlohu (odkaz ovšem nefunguje) či kontaktovat vývojáře.

Přes Upgrade pořídíte plnou verzi Pro (jak již zaznělo, po dobu jednoho týdne poskytne aplikace plnou funkcionalitu).

V sekci Settings najdete nastavení programu, které si projdeme formou snímků obrazovek.

Resumé

Aplikací pro automatizaci opakovaných úkonů existuje na Androidu nespočet – v roce 2012 jsme jim věnovali dokonce samostatný díl cyklu SvětAndroida doporučuje a čtenářské pokračování, ve kterých jsme stručně představili deset nástrojů tohoto typu. V kostce se dá říci, že škála programů osciluje od primitivních, jež v zadaný čas zapnou tichý režim, až po propracované, jejichž nastavení skoro hraničí s programováním.

Triggeru by jistě prospěla lokalizace do češtiny, neboť v průběhu nastavení narazí uživatel na celou řadu odborných termínů, které nemusí být vždy snadné pochopit. Pokud ale vládnete angličtinou, jistě oceníte přehledné uživatelské rozhraní, které má logiku a dovolí nastavit podmínky i následné akce do posledních detailů.

Jedná se o tradiční program, fungující na principu “pokud je splněna podmínka, proveď akci”, přičemž celé definování se odehrává ve dvou hlavních oknech s navazujícími nastaveními podrobností. Při kombinaci více podmínek nám ovšem citelně chybělo logické AND (“a”), které by dovolilo spouštět akce pouze při splnění všech požadavků (“pokud je telefon připojen k domácí Wi-Fi a současně jestliže je připojen k nabíječce…”.

Otázkou je zvolený model monetizace – pokud totiž budete chtít jako podmínku nastavit den a čas, stav baterie či polohu, budete si muset koupit plnou verzi za 28 Kč. Chválíme alespoň možnost využívat všechny funkce zdarma po dobu jednoho týdne.

Trigger si zatím nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,3 z 5,0 možných.

Trigger - Task Launcher
Trigger - Task Launcher
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)