TimePIN: odemykejte telefon proměnlivým PINem
- Recenze
- Karel Kilián
- 23.2.2014
- 12
Záleží vám na tom, aby se k datům a aplikacím ve vašem telefonu či tabletu nedostal nikdo nepovolaný? Pak byste měli zabezpečit odemykání heslem nebo PINem. Aplikací TimePIN můžete povýšit úroveň zabezpečení ještě o stupínek výše – pro každé odemknutí totiž bude platit jiný kód. I když někdo uvidí, jakým PINem jste zařízení odemkli, už za minutu nebude tento kód fungovat.
Co slibuje?
V oficiálním popisku v Obchodě Play vývojáři, publikující pod hlavičkou Cunning Logic, vyzdvihují bezpečnost a snadné použití své aplikace. Shrnují také základní princip fungování: TimePIN nastaví kód k odemknutí obrazovky podle aktuálního času nebo data. Výsledkem je tedy neustále se měnící PIN, takže s neautorizovaným odemknutím telefonu nepomohou otisky prstů na obrazovce, ba ani, když vám “narušitel” bude při zadávání koukat přes rameno. Takzvané “modifikátory” umožňují nastavit PIN podle dalších faktorů, takže logiku bude znát jen ten, kdo aplikaci nainstaloval.
Jak to tedy funguje? Pokud není použit žádný “modifikátor”, pak v 9 hodin a 12 minut bude PIN pro odemknutí zařízení 0912, ve čtvrt na tři odpoledne pak 1415. Další možnosti jsou:
- Obrácený PIN – tedy v 11:24 bude PIN 4211.
- Zrcadlový PIN – tj. v 8:34 bude PIN 08344380.
- Zdvojený PIN – ve 12:34 bude PIN 12341234.
- Posunutý PIN – aplikuje se uživatelem zvolený posun, takže například při posunu -121 bude v 10:43 PIN 0922.
První tři možnosti jsou k dispozici ve verzi zdarma, pokud byste chtěli používat “posunutý” PIN či zakomponovat do PINu i aktuální datum, pak budete muset za 40 korun odemknout další funkce.
Poměrně jasnou představu, jak TimePIN funguje, si můžete udělat z následujícího videa.
UPDATE Time Pin APP New Features! DatePIN, FailSafe and More! [FULL REVIEW]
Jak funguje v praxi?
Začneme důležitou informací: po prvním zapnutí zařízení po restartu je k odemknutí použit výchozí PIN zadaný uživatelem. Toto není chyba, ale záměr, aby v případě, že zapomenete logiku generování kódu, bylo možné dostat se do nastavení. Pokud se tedy dostanete do této situace, mělo by stačit restartovat (či přesněji řečeno vypnout a zapnout) zařízení a zadat výchozí PIN.
Ještě před tím, než se vrhneme na popis samotné aplikace, musíme upozornit, že v současné době není doporučeno používat TimePIN na šifrovaných zařízeních. Tato funkce přijde v některé z budoucích aktualizací.
Aplikaci ve verzi 1.1.3.3 jsme pro účely testování nainstalovali na Samsung Galaxy SIII s Androidem 4.3 (CyanogenMod 10.2). Po prvním spuštění je nejprve nutné odsouhlasit licenční ujednání, teprve poté lze pokračovat dál.
TimePIN vás poté v několika krocích seznámí s následujícími fakty:
- Upozorní, že neviditelná ikona v oznamovací liště řeší problém, který se vyskytuje na některých zařízeních a seznámí vás s posledními provedenými změnami (“changelog”).
- Nabídne odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
- Vysvětlí, že aplikaci je vhodné odinstalovávat přes nabídku Menu-Uninstall, nikoli běžným způsobem přes systémová nastavení. Pokud byste chtěli provést odinstalaci standardně, budete nejprve muset odebrat oprávnění správce zařízení.
- Následuje velice užitečná informace, že TimePIN nabízí dva způsoby, jak odemknout zařízení v případě, že aplikace opakovaně odmítne váš PIN. První možnost je restartovat telefon či tablet – po restartu je jako první vyžadován PIN, který jste si zvolili jako výchozí. Druhý způsob je ve výchozím stavu neaktivní, ale můžete ho povolit v pokročilém nastavení. Pokud pak pětkrát špatně zadáte odemykací kód, bude aplikace požadovat výchozí PIN.
- Objasní funkci “modifikátorů” PINu včetně názorných ukázek (viz výše v sekci Co slibuje?).
Následně budete vyzváni k zadání výchozího PINu. Jak vyplynulo z dosud řečených informací, tento kód slouží k odemknutí zařízení v případě, že aplikace odmítá zadané PINy (například pokud si nepamatujete logiku, podle které se PIN počítá apod.). Výchozí PIN je nutné zadat dvakrát, aby se předešlo případným překlepům. Tento kód také slouží k přístupu do aplikace a jejího nastavení. S ohledem na to, že se tímto PINem dá “obejít” proměnlivý kód, doporučujeme nastavit ho tak, aby se nedal odhadnout (nepoužívejte své obvyklé číselné kombinace, jako je rok narození apod.).
Poté budete muset programu povolit oprávnění správce zařízení. Tento krok je nutný, aby TimePIN mohl:
- Měnit heslo pro odemknutí obrazovky.
- Sledovat pokusy o odemčení obrazovky.
- Uzamknout obrazovku.
Po aktivaci správce zařízení se konečně dostanete do prostředí aplikace, které se celé vešlo na jednu jedinou obrazovku. Prvních pět řádků zabírají přepínače:
- Disable All – ve výchozím stavu je funkce “časového zámku” vypnutá a zapíná se právě tímto tlačítkem.
- Enable TimePIN – aktivuje průběžnou změnu PINu podle aktuálního času.
- Enable DatePIN – aktivuje průběžnou změnu PINu podle aktuálního data. Tato funkce je dostupná až v placené verzi
- US Date Format – v případě zapnuté funkce DatePIN akceptuje datum v americkém formátu (takže 30. prosinec je interpretován jako 1230).
- Enable Pebble – odesílání jednorázového PINu do chytrých hodinek Pebble.
Klepnutím na položku Demo PIN se můžete podívat, jaký kód by, s ohledem na provedená nastavení, byl platný v daný okamžik. To se hodí zejména v případě, kdy využijete “modifikátory” a chcete se ujistit, že máte představu o tom, jak vypočítat správný PIN.
“Modifikátory” nastavíte v sekci Modifiers – ve verzi zdarma jsou dostupné tři: Double (zdvojení), Mirror (zrcadlení) a Reverse (obrácení). Některé “modifikátory” lze kombinovat, ale výpočet kódu pak bude samozřejmě složitější. V placené verzi pak můžete aktivovat ještě “modifikátor” Offset, který posouvá kód o vámi zadaná čísla.
Na úvodní obrazovce najdete v horní liště ještě dvě tlačítka, která jsme zatím nezmínili:
- Menu – nabízí přístup k informacím o aplikaci (About), nejčastějším otázkám (FAQ), licenčnímu ujednání (Licenses), webové stránce podpory (Support Page) a odinstalaci (Uninstall).
- Odemknutí funkcí vás v případě zájmu bude stát v přepočtu 40 Kč.
Zdarma, nebo zaplatit?
Aplikace je dobře použitelná i ve verzi zdarma, a pokud se zařízení nedostane do rukou někoho, kdo zná její princip, bude skoro jistě postačovat ke spolehlivé ochraně telefonu před neautorizovaným odemknutím.
Za 40 Kč dostanete tyto funkce:
- DatePIN, kdy je odemykací kód generován na základě aktuálního data (včetně podpory amerického formátu).
- “Modifikátor” Offset, který posouvá správný kód o vámi zadaná čísla.
- Podpora pluginů pro Locale a Tasker.
Záleží tedy na vašich preferencích a potřebách, nicméně my jsme přesvědčeni o tom, že i verze zdarma poskytne dobrou službu. Jestliže jste aktivními uživateli automatizačních nástrojů Locale či Tasker, pak bychom ale doporučili sáhnout do peněženky, neboť v kombinaci s těmito programy budete moci například nastavit pravidlo, aby se telefon odemykal PINem pouze tehdy, pokud se nacházíte mimo domov a podobně.
Možnosti nastavení
V sekci Settings jsou k dispozici tyto položky:
- Change default PIN – změna výchozího PINu (tu je samozřejmě možné provést jen po správném zadání aktuálního výchozího PINu).
- Allow Plugins – povolení zásuvných modulů pro Locale a Tasker (pouze v placené verzi).
- Use notification – ve výchozím stavu je tato funkce zapnutá, takže aplikace zobrazuje v oznamovací oblasti neviditelnou ikonu, což by mělo zvýšit její spolehlivost (TimePIN tak nebude ukončován systémovou správou paměti).
- Failsafe – zde se vzájemně liší úvodní informace a popisek v nastavení. Při zapnutém režimu Failsafe bude aplikace po opakovaném chybném zadání vyžadovat namísto proměnlivého kódu výchozí PIN. Na úvodní obrazovce autoři píšou, že se tak děje po pátém zadání, zde uvádějí, že po třetím. Realita je, že k nastavení výchozího PINu dochází při šestém pokusu. TimePIN se pak deaktivuje a výchozí PIN poté platí až do opětovného zapnutí položky Disable All.
- Remove PIN – v případě, že je funkce TimePIN zakázána (nastavení Disable All), nebude telefon vyžadovat při odemknutí žádný kód.
Resumé
Aplikace řeší otázku zabezpečení přístupu do zamknutého zařízení netradičním, ale poměrně spolehlivým způsobem. Pokud budete používat funkci TimePIN, nemusíte se obávat ani v případech, kdy někdo uvidí, jaký kód jste zadali – za minutu totiž bude úplně jiný. “Modifikátory” přispívají k tomu, aby pro pozorovatele nebylo tak jednoduché zjistit logiku vámi zadávaných PINů. Například jako ochrana zařízení před dětmi, které jsou schopné “odkoukat” zadávaná hesla, je TimePIN naprosto ideálním pomocníkem.
Potěšila by lokalizace do češtiny, nicméně aplikace je poměrně jednoduchá, takže i méně zdatní “angličtináři” by si měli poradit s jejím nastavením. Žádné další výhrady k TimePINu nemáme.
Instalační balíček je velký jen 217 kB a použít ho můžete na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a novějším. Aplikaci si dosud stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,5, což je velmi pěkné hodnocení. Autoři reagují na připomínky uživatelů a intenzivně opravují nalezené chyby – jen od začátku do poloviny února vydali celou řadu minoritních aktualizací. Do budoucna plánují tato vylepšení a nové funkce:
- Další “modifikátory”.
- Podpora pro šifrovaná zařízení.
- Podpora alfanumerických hesel.
- Podpora odemykání vzorem.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (12)
Přidat komentář