TOPlist

TikTok v USA dostal ban, pak ho zachránil Trump. Co bude dál?

  • Od neděle 19. ledna se nuceně uzavřel TikTok v USA
  • Už o den později ale začal obnovovat své služby
  • Další osud sociální sítě je nejistý

Sdílejte:
Jana Skálová
Jana Skálová
19.1.2025 16:00 (21.1.2025 15:23)
Ikona komentáře 3
konec Tiktoku

Nový prezident Donald Trump se už před svou inaugurací hlasitě dovolával šance vyřešit krizi kolem TikToku v USA. Spekulovalo se dokonce o tom, že by tuto sociální síť mohl převzít Elon Musk a spravovat ji pod svým X. Ale čas ani jednomu z nich nepřál – TikTok tak musel chtě nechtě 19. ledna zavřít své brány. Ale příliš dlouho toto nucené uzavření netrvalo.

TikTok začal už o necelý den později zase postupně fungovat. A to i přes stále platné rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu z jara loňského roku, podle něhož společnost ByteDance možná ohrožuje bezpečnost amerických občanů a prostřednictvím TikToku je šmíruje. Ačkoliv to nebylo přímo prokázané, firma dostala nůž na krk: prodat síť, nebo ji vypnout. Vypnutí ale díky Trumpovi trvalo doslova jen chvíli.

90denní odklad zákazu

Donald Trump krátce před svou inaugurací (která proběhla 20. ledna) slíbil, že hned po ní rozhodne o 90denním odkladu rozhodnutí soudu. A mezitím bude spor řešit. Společnost ByteDance vzala jeho ujištění v potaz a ještě před inaugurací zase TikTok zpřístupnila.

Přesto není jasné, jak vše dopadne a jakým způsobem to bude Trump chtít vyřešit. Ve hře je přitom nejen 170 milionů amerických uživatelů, ale i hodně peněz. Pokud by došlo k opětovnému vypnutí TikToku v USA, tak u něj už nebude možnost aktualizací, jeho zabezpečení bude časem čím dál slabší a mohou se v něm vyskytovat nejrůznější chyby. Snadněji se navíc může stát cílem hackerů.

V době, kdy nebyl běžným způsobem přístupný, bylo možné připojovat se k němu jen prostřednictvím VPN. Ale uživatelský zážitek kvůli tomu rázem nebyl tak kvalitní kvůli pomalejšímu připojení. Nemluvě o tom, že mnoho uživatelů třeba ani neumí používat VPN.

TikTok v USA

Noví zájemci měli v době zablokování TikToku úplnou smůlu – TikTok zmizel z Google Play i App Store a nebylo možné stáhnout si ho ani založit si na něm účet. Někteří lidé proto nelenili a začali okamžitě přecházet ke konkurenci.

Nejvíc se v minulých dnech hovořilo především o sociální síti RedNote, která pochází také z Číny, podobá se Instagramu a v originále se nazývá Siao Chung-šu. V překladu jde o „Malou červenou knížku“. A i když to může znít mile, jde o přímý odkaz na diktátora Mao Ce-tunga. Uživatelům to ale zřejmě nevadí, protože aktuálně jde o nejstahovanější aplikaci v USA.

Na tahu je tak teď prezident USA Donald Trump a bude se čekat na jeho kroky. Paradoxní je, že ve svém předchozím volebním období se pokoušel TikTok v USA zakázat. Teď naopak směřuje zcela opačným směrem. A k situaci se nevyjádřil ještě ani Elon Musk, o němž vedení ByteDance údajně uvažovalo jako o dočasném správci.

Co si myslíte o situaci TikToku v USA?

Zdroj: Google Play, AP, NBC News, Forbes

O autorovi

Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… Více o autorovi

Jana Skálová
Sdílejte: