TOPlist

TikTok v USA dostal definitivní ban, uživatelé si zoufají. Co bude dál?

  • Od neděle 19. ledna se nuceně uzavřel TikTok v USA
  • I přes snahu Trumpa musela společnost ByteDance poslechnout soud
  • Další osud sociální sítě je nejistý

Sdílejte:
Jana Skálová
Jana Skálová
19.1.2025 16:00
Ikona komentáře 3
konec Tiktoku
Reklama

Budoucí prezident Donald Trump se hlasitě dovolával šance vyřešit krizi kolem TikToku v USA. Spekulovalo se dokonce o tom, že by tuto sociální síť mohl převzít Elon Musk a spravovat ji pod svým X. Ale čas ani jednomu z nich nepřál – TikTok tak musel chtě nechtě 19. ledna zavřít své brány.

Na vině je rozhodnutí amerického soudu z jara loňského roku, podle něhož ByteDance možná ohrožuje bezpečnost amerických občanů a prostřednictvím TikToku je šmíruje. Ačkoliv to nebylo přímo prokázané, společnost dostala nůž na krk: prodat síť, nebo ji vypnout. Po marném dovolávání se u soudu její vedení rozhodlo o druhé variantě. TikTok vypnulo už několik hodin před avizovaným datem 19. ledna.

170 milionů uživatelů „na dlažbě“

Jedná se sice jen o americkou část TikToku, ale i tak se nepříjemná situace dotkla 170 milionů uživatelů. Ti, kteří si aplikaci stáhli ještě před zákazem, ji sice mohou i nadále používat, ale už u ní nebude možnost aktualizací, zabezpečení bude slabší a mohou se v ní vyskytovat nejrůznější chyby. Snadněji se navíc může stát cílem hackerů.

Zatím je možné připojovat se k síti prostřednictvím VPN, ale uživatelský zážitek nemusí být tak kvalitní, a to kvůli pomalejšímu připojení. Data totiž budou muset překonávat nečekaně velkou vzdálenost, což kvalitě videí rozhodně neprospívá. Na nich je přitom TikTok založený.

TikTok v USA

Noví zájemci mají úplnou smůlu – TikTok zmizel z GooglePlay i App Store a není možné stáhnout si ho ani založit si na něm účet. Pokud se proto nic nezmění, TikTok čeká v USA pomalý úpadek.

Předpokládá se, že uživatelé budou postupně přecházet ke konkurenci. Tou může být například sociální síť RedNote, která pochází také z Číny, podobá se Instagramu a v originále se nazývá Siao Chung-šu. V překladu jde o „Malou červenou knížku“. A i když to může znít mile, jde o přímý odkaz na diktátora Mao Ce-tunga. Uživatelům to ale zřejmě nevadí, protože v těchto dnech jde o nejstahovanější aplikaci v USA.

Co bude s TikTokem dál?

Budoucí prezident USA Donald Trump ale už po Vánocích avizoval, že by se chtěl pokusit krizi kolem ByteDance vyřešit diplomatickou cestou. V pondělí 20. ledna složí přísahu a může začít rozhodovat. Takže budoucnost TikToku v USA je stále nejistá.

Paradoxní je, že ve svém předchozím volebním období se Trump pokoušel TikTok v USA zakázat. Teď naopak směřuje zcela opačným směrem. A k situaci se nevyjádřil ještě ani Elon Musk, o němž vedení ByteDance údajně uvažovalo jako o dočasném správci.

Co si myslíte o situaci TikToku v USA?

Zdroj: Google Play, AP, NBC News, Forbes

O autorovi

Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… Více o autorovi

Jana Skálová
Sdílejte: