Recenze: Parádní hodinky TicWatch Pro s LTE a až měsíční výdrží
- Recenze
- Marek Houser
- 13.12.2022
- 34
Co byste chtěli od ideálních chytrých hodinek? Přesný čas? To je dobrý základ. Co nejlepší spolupráci s funkcemi v mobilu, sportovní režimy a zdravotní senzory? S tím už se dnes taky rovnou počítá. Několikadenní výdrž baterie? To není vždy samozřejmé. Schopnost přímého připojení do mobilní sítě nebo k GPS? Pokud se výrobce rozhodl implementoval slot pro SIM kartu, hodinky podporují 4G / LTE a mají vlastní lokalizační modul, máte vyhráno. Tím se ale oficiální výběr z českého trhu dramaticky zúžil. A když k tomu z pohledu fanoušků Androida připočteme také touhu po systému Wear OS, sítem v dnešní době vlastně propadnou jen hodinky TicWatch Pro 4G / LTE. Čeští zákazníci se velmi brzy dočkají jejich širokého prodeje a my vám proto přinášíme tuto recenzi. V ní se dozvíte, jak jsou na tom hodinky s připojením do mobilní sítě nebo s výdrží baterie.
- Obsah balení, varianty a design
- Specifikace a základní ovládání
- K dokonalému nastavení hodinek jsou potřeba dvě aplikace
- eSIM slot potěší, má to ale háček
- Hodinky najdou využití v mnoha oblastech
- Výdrž baterie je v rukou dvou displejů
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Obsah balení, varianty a design
Hned na krabičce jde poznat, že se jedná o prémiové zařízení. Kombinace matné a lesklé černé okamžitě dává tušit, že před sebou máte opravdu neobyčejný kus elektroniky. Celkem překvapivě ale nemají TicWatch Pro 4G / LTE v balení kožený řemínek, čímž trochu zaostávají za modely Pro a Pro 2020. Ty ho v balení mají. Vzhledem k tomu, že mají tyto konkrétní hodinky možnost připojení k mobilní síti a dá se na nich třeba i pracovat a vyřizovat pracovní agenda, je absence „manažerského“ řemínku trochu škoda. Dokoupení značkového vyjde na šest stovek. Pokud ale hodinky máte hlavně na sportování a běžné nošení, bez koženého řemínku se v pohodě obejdete. Standardní černý ze silikonu je velmi příjemný a díky tenkým vroubkům vypadá stylově.
Milou pozorností, která chybějící sekundární řemínek hezky vyrovnává, je kartička s prémiovou zárukou. Díky ní máte možnost nechat hodinky při poruše či jakékoli jiné reklamaci nechat zdarma odvézt a nemusíte nikam chodit. Po dokončení servisu vám je přivezou zpět do vašich rukou. Mezi další předměty v krabičce patří dokumentace a hlavně nabíječka. Do té hodinky pěkně padnou a drží díky magnetu. Druhý konec kabelu je vybavený klasickým USB-A konektorem a hodinky tak můžete pohodlně nabíjet na různých místech a z různých zdrojů. Tento konektor láká k zapojení do počítače a přenosu dat, ale na to si musíte nechat zajít chuť. Hodinky se sice na počítači objeví a otevře se také jejich složka, ale do té nemáte právo nic vkládat. Nejde o vlastnost zařízení, ale o standardní omezení systému Wear OS. Spojení je možné s Androidem i iOS.
Specifikace a základní ovládání
Operační systém je vlastně jednou z několika vlastností, které hodinky pozitivně odlišují od mnohých konkurentů na trhu. Nových modelů s Wear OS od Googlu na našem trhu moc není a v hodinkách TicWatch Pro 4G / LTE vlastně tvoří společně s připojením k mobilní síti velmi unikátní kombinaci. Systém je přitom téměř čistý a firma Mobvoi do něj vložila jen pár svých sportovních a bezpečnostních utilit. Hlavní hardwarové parametry najdete přehledně o něco níž. Předně zmíníme zdvojnásobenou velikost RAM oproti dřívějším modelům, díky které mají hodinky lepší výkon. Zbylé zajímavé vlastnosti si postupně rozebereme dále v recenzi.
- čipset Qualcomm Snapdragon Wear 2100
- 1 GB RAM / 4 GB úložiště
- hlavní 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 400 × 400 px + úsporný FSTN LCD displej
- 4G / LTE připojení (eSIM)
- mikrofon, reproduktor, WiFi, Bluetooth, GPS
- baterie s kapacitou 415 mAh a výdrží 2 – 30 dní
- IP68 ochrana, 5ATM odolnost proti vodě, vojenský standard MIL-STD-810G, Gorilla Glass 3
- rozměry 45,15 × 52,8 × 12,6 mm, váha 47,4 g
Z dalších vlastností se hodí zmínit tělo vyrobené z polyamidu a skelného vlákna, fazetu z nerezové oceli a zadní kryt z hliníku. I díky těmto materiálům a dalším odolnostem splňují hodinky TicWatch Pro 4G / LTE zmíněný vojenský standard MIL-STD-810G. Ten zaručuje vysokou ochranu proti teplotním šokům, tlakovým šokům, slunečnímu záření, vlhkosti, slané vodě, písku a prachu. Jestli vás zaujala hodnota výdrže, tak vězte, že tam skutečně není žádný překlep. Na první pohled neuvěřitelný rozptyl 2 – 30 dní je daný právě přítomností dvou displejů. Výdrži a obrazovkám se věnujeme v samostatné kapitole.
Experimentujte s ciferníky
Ovládání hodinek se dá rozdělit na několik úrovní. Základem je pochopitelně dotykový displej. Ten je za nás po stránce ovládání velmi povedený, dostatečně velký a rychlý. Doplňují ho dvě tlačítka na pravé straně. Horní, které je zodpovědné i za zapínání, má své funkce pevně dané. Při krátkém stisku otevírá nabídku aplikací, při delším spouští Google Asistenta a při extra dlouhém menu pro vypnutí či restart hodinek. V některých aplikacích (např. webový prohlížeč) jsme u něj nalezli třeba i funkci tlačítka zpět. Variant je asi více.
Kouzlo spodního tlačítka spočívá v tom, že si jeho primární funkci můžete nastavit. V našem případě to byla původně aplikace Volání, abychom mohli zahajovat hovory na pár kliknutí a nemuseli rolovat celou nabídkou aplikací. Na tomto místě se dá ale parádně experimentovat. Když si dáte záležet s výběrem ciferníku a najdete takový, který na displej přinese nějaká další softwarová tlačítka, můžete mít rychlých předvoleb několik a nemusíte vůbec opustit hlavní plochu.
Primitivní funkce se dají svěřit také pohybovému senzoru. Otáčením zápěstí můžete hodinky probouzet a případně vracet z aplikací na domovskou obrazovku. Švihovými variacemi otáčení zápěstí od sebe či k sobě také můžete rolovat různými nabídkami. Přímo v horní notifikační liště je pak možnost reakci hodinek na pohyb potlačit do chvíle, než stisknete hardwarové tlačítko. To se hodí hlavně pro případy, kdy s hodinkami třeba spíte nebo sedíte v kině a nechcete, aby se pohybem rozsvítily. Další možnosti pak u hodinek TicWatch Pro 4G / LTE nabízí telefon. Jenže…
K dokonalému nastavení hodinek jsou potřeba dvě aplikace
Protějškem systému Wear OS je na straně telefonu stejnojmenný nástroj. S tím je potřeba při prvním použití zařízení spojit. Hodinky i aplikace disponují češtinou, takže je to úplná hračka. Základní nástroj od Googlu pak umožňuje několik variant nastavení a sledování dat. Jde namátkou o změny ciferníků, nastavení konkrétních notifikací, výměnu karet nebo sledování stavu baterie. Jde ovšem jen o univerzální základy, které jsou ve Wear OS připravené pro hodinky všech značek. Pokročilejší funkce je pak potřeba hledat v aplikaci výrobce.
V tomto případě nese nástroj přímo jméno firmy, tedy Mobvoi. V něm je možné například podrobněji procházet data ze sportovních výkonů a zdravotních senzorů. K tomu samému byste mohli využít v hodinkách i v telefonu také Google Fit, záleží na tom, který ekosystém se rozhodnete využívat. Aplikace od výrobce má ale jednu velmi důležitou funkci – nastavení eSIM. To nelze provést ze samotného Wear OS. Mobvoi aplikace sice neobsahuje v nabídce české operátory, ale vše naštěstí v pohodě funguje přes možnost Other (Ostatní). Po načtení QR kódu z eSIMky se hodinky restartují a probudí se jako plnohodnotný účastník GSM sítě.
eSIM slot potěší, má to ale háček
Možnost mít v hodinkách eSIM je úžasná a současně i trochu svazující věc. V ČR zatím není možné pořídit „duální“ kartu v podobě elektronické SIM. To operátoři nabízejí pouze v klasické plastové formě. Takže se musíte smířit s tím, že jestli chcete hodinky připojit do mobilní sítě, bude to s jiným telefonním číslem. Systém hodinek TicWatch Pro 4G / LTE sice ve svém menu nabízí sdílení čísla z telefonu, ale to je zatím možné jen v USA, Velké Británii a Německu. Suma sumárum – pokud hodláte využít hodinky naplno a nemáte v plánu zahodit mobilní telefon, počítejte se správou dvou nezávislých karet. V úvahu přichází i předplacená SIM, ale tam si musíte dát hodně velký pozor na počet přenesených dat. A jak se vypořádat se dvěma čísly při příchozích hovorech? Pokud půjdete třeba běhat a telefon necháte doma, příjem hovorů do hodinek můžete řešit přesměrováním.
Obecně je ale možnost připojení hodinek do mobilní sítě samozřejmě skvělá. Kromě volání skrze ně můžete třeba poslouchat streamovanou hudbu, vyřizovat základní agendu, číst si zprávy, v některých případech i odpovídat. K dispozici je klávesnice i diktování přes Google Asistenta. To všechno bez nutnosti mít hodinky spojené s telefonem.
Hodinky najdou využití v mnoha oblastech
Přítomnost eSIM slotu, reproduktoru a mikrofonu pochopitelně povyšují hodinky na vyšší level a je jen na uživateli, jak toho využije. S ohledem na rozdíl cen hodinek TicWatch Pro s a bez 4G / LTE a porovnání s konkurencí ale můžeme předpokládat, že jejich majitel tuto možnost vyloženě chce. Pro mnoho běžných uživatelů, kteří se nemusejí vyžívat ve sportování a analýzách různých metrik, je důležitá přítomnost NFC. Hodinky jsou z výroby připraveny na platby přes Google Pay, ale ne jejich vinou to u nás to bohužel oficiálně není možné. Tyto transakce přes Wear OS Google v několika zemích vloni zakázal a na současné listině podporovaných zemí ČR není. Existují neoficiální způsoby zprovoznění, ale o tom případně v dalším článku. Tady je tedy operační systém od Googlu nevýhodou. Třeba Fitbit a Garmin hodinky tento problém se svým systémem nemají.
Za standard jinak považujeme široké spektrum nástrojů pro trackování sportovních výkonů a zdravotního stavu. Nechybí monitorování tepu, několik módů pro pohybové aktivity (v Google Fit i v Tic aplikacích) a také sledování a vyhodnocování spánku, který můžete hlídat v nástroji TicSleep. Díky certifikaci IP68 a standardu 5ATM je možné bez obav vzít hodinky i do bazénu. Testovali jsme je pod vodou a s ochranou není žádný problém. Pod proudem či vynoření z vody trochu legračně reagoval displej, ale to je asi běžná fyzikální nedokonalost. Kapky považuje za doteky prstu a otevírá například notifikační nabídku. Při plném ponoření pak hodinky na doteky samozřejmě nereagují. Displej má ale skvělou odpudivost vůči vodě a ta z ní pěkně rychle mizí. Takže v pauze při plavání stačí trochu zatřepat rukou a můžete hodinky v pohodě ovládat.
Když si dostatečně trpělivě vyberete i vhodné aplikace, dostanete se k pokročilým možnostem. Podařilo se nám například přes prohlížeč a IP kameru proměnit hodinky díky HTML videu v dětskou chůvičku. Chce to trochu trpělivosti a zkušeností při nastavování, ale evidentně to jde. Takových úspěšných experimentů by se při delším testování našlo určitě i víc.
Extrémní výdrž baterie je v rukou dvou displejů
Jak jsme zmínili výše, hodinky mají schopnost vydržet na jedno nabití 2 – 30 dní. To je vlastnost, kterou mají všechny varianty TicWatch Pro, nejen ty námi testované ve variantě 4G / LTE. A jak je to vůbec možné? Tajemství se doslova ukrývá pod dvěma displeji. Zařízení standardně a naplno funguje s AMOLED displejem, skrze který se ovládají všechny chytré funkce. Má luxusní jas i čitelnost a to i na přímém slunci. Při neustálém používání této obrazovky je uživatel schopný dostat se na výdrž maximálně dvou dnů. Při běžném užívání je to asi reálné, nicméně při testování jsme byli schopní hodinky vybít za pár hodin. To byl ovšem zase opačný extrém, protože jsme jim dali opravdu zabrat. Za normálních okolností se dá určitě dostat mezi jeden až dva dny na jedno nabití.
Nejvyšší hranici výdrže pak nabízí sekundární LCD displej, který se nachází ve vrstvě nad tím hlavním. Jeho použití hodinky od Mobvoi označují jako Essential mód. V něm se uspí hlavní displej a na jeho místě zobrazuje LCD obrazovka jen pár základních dat – hodiny, datum, počet kroků, srdeční tep a stav baterie. Neměli jsme hodinky tak dlouho, abychom těch 30 dní ověřili, ale když je položíme na poličku a necháme běžet Essential mód, asi je to reálné. Třicetidenní hodnota je opravdu úchvatná a mnohé konkurenty strčí do kapsy, ale je spravedlivé říci, že v tomto stavu už se asi nedá moc hovořit o chytrých hodinkách. Proto je určitě fajn mezi těmito dvěma extrémy rozumně balancovat.
Když si dáte záležet, vydrží běžet opravdu dlouho
Přímo v systému je standardně nastaveno, že se Essential mód spouští při poklesu stavu baterie pod 5 % energie. Takže i když se na tuto hranici dostanete během pár hodin třeba telefonováním, automatické přepnutí na LCD obrazovku může hodinky udržet v chodu i několik dalších dní. Výrobce této kombinaci přisuzuje pětidenní výdrž, když budeme počítat s dvoudenním používáním AMOLED obrazovky (100 % až 5 % baterie) a třídenním používáním LCD obrazovky (5 % baterie až úplné vybití). To už zní mnohem rozumněji a k delším časům se může uživatel dostat svým uvážlivým zacházením. Přepínáním do tohoto extrémně úsporného režimu je možné výdrž hodinek prodloužit velmi slušně v jakýchkoli situacích, kdy není nutné mít hodinky spuštěné s AMOLED displejem. Napadá nás třeba školní vyučování, běžná manuální práce, řízení auta nebo procházka lesem.
Cena a dostupnost TicWatch Pro 4G / LTE
V současné chvíli má exkluzivní právo prodeje Alza, která hodinky prodává za doporučenou cenu 8 990 korun. Několik týdnů po této recenzi se hodinky dostanou do prodeje i v dalších e-shopech a obchodech a možná se někde časem dočkáme i nižší ceny. Rozdíl oproti verzi TicWatch Pro 2020 je cca 1500 korun a technickou odlišností je právě možnost připojení k mobilní síti.
Závěrečné hodnocení
TicWatch Pro 4G / LTE stojí hodně peněz, ale kvalita zařízení a jeho výbava tomu rozhodně odpovídá. Za nás je to rozumná cena za konektivitu a větší nezávislost, kterou tím hodiny získají. I když pak není součástí zmíněný kožený řemínek, který zase model Pro 2020 má. Pokud zákazníka zajímají všechny hlavní výhody současně (Wear OS, eSIM, NFC, GPS, odolnost, výdrž…), jsou hodinky skvělou volbou. Po designové stránce není hodinkám co vytknout. Obecně jsou celkem pohodlné a dají se nosit delší dobu. A to i díky silikonovému řemínku, který je pak případně možné vyměnit díky jednoduchému upínacímu mechanismu pro 22mm náhradníky. Jen je škoda, že v základním balení není rovnou i kožený, jak jsme už zmiňovali.
Aplikace Wear OS od Googlu a Mobvoi od stejnojmenné firmy, která hodinky vyrobila, na základní sportování a měření tělesných metrik stačí. A pokud někomu ne, hravě může doinstalovat nové funkce z Obchodu Play. Do záporů uvádíme i dva parametry, které prostě hodinkám reálně chybí, ale není to vina výrobce. Snad se u obou věcí brzy dočkáme nějakého pozitivního vývoje. V ten moment by byly TicWatch Pro 4G / LTE téměř dokonalé.
Klady
+ 4G / LTE připojení díky eSIM
+ potenciálně obrovská výdrž baterie
+ čitelnost displeje v různých podmínkách
+ systém Wear OS
+ odolnost proti vodě i prachu
+ velmi kvalitní tělo
Zápory
– nefunkční platby (vinou Googlu)
– nelze sdílet telefonní číslo (vinou operátorů)
– součástí balení je jen silikonový řemínek
Hodnocení redakce: 85 / 100 %
Tak co na hodinky TicWatch Pro 4G / LTE říkáte? Lákají vás?
Za zapůjčení děkujeme oficiálnímu českému distributorovi.
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (34)
Přidat komentář