Chytré hodinky TicWatch Pro se poprvé na trhu objevily již v roce 2018. Tenkrát se jednalo o vkusný kus hardwaru se skvělou výdrží baterie, systémem Wear OS a dalšími nespornými benefity za poměrně zajímavou cenu. Nevýhoda však tkvěla ve starším hardwaru. Čip použitý v těchto hodinkách totiž Qualcomm vydal již v roce 2016 a tedy i v době vydání šlo o dva roky starý čipset. Ten nám firma Mobvoi naservírovala i letos, ovšem zdvojnásobila kapacitu RAM a přidala některé další prvky. Tato recenze TicWatch Pro 2020 nebude brána ani tak jako srovnání těchto dvou modelů. Hodinky jsme normálně používali a zjistili jsme, kde mají své limity a kde naopak excelují. Pojďme se na ně tedy podívat.
Pokud si hodinky objednáte, dorazí vám v poměrně pěkné papírové krabičce, ovšem její obsah vás spíše zklame. Kromě samotných hodinek zde nalezneme manuál a nabíječku. Ta je ovšem bez nabíjecího adaptéru, takže pokud si budete chtít hodinky nabít, budete muset použít buď počítač nebo nějaký jiný adaptér. Náhradní řemínek byste zde také hledali marně. Nejedná se o nějaký extra přešlap. Adaptér nedodává k hodinkám spousta výrobců a totéž lze říct také o řemínku. K balení však zkrátka není moc co dál dodat.
Design TicWatch Pro 2020
Pojďme si říct něco ke vzhledu TicWatch Pro. I přesto, že se jedná o více než dva roky starý design jsou hodinky stále parádní. Mají černou barvu a hodí se téměř ke všemu, co si na sebe vezmete. Ať už je řeč o obleku, svetru nebo prostě jen obyčejném tričku. Samotné tělo je však poměrně rozměrné a vzhledem k mému užšímu zápěstí na mé ruce nevypadají tak dobře, ale to je čistě můj problém. Objektivně se dá říct, že vypadají skvěle a vzhledem nemohou nikoho urazit.
Další věc, která rozhodně stojí za zmínku je váha. Hodinky váží slušných 58,5 gramu a na ruce je rozhodně budete cítit. Zřejmě jsem nikdy nepoužíval těžší chytré hodinky. Když jsem testoval Huawei Watch GT2 nebo třeba Apple Watch, oboje dvoje ani zdaleka neucítíte tak, jako právě TicWatch Pro 2020. To však nemusí být na škodu. Hodinky mají totiž precizní zpracování a alespoň máte pocit, že máte na ruce hodnotný kus hardwaru. Rozhodně to není tak, že by vás z nich třeba bolela ruka.
Displej TicWatch Pro 2020
V TicWatch Pro 2020 nalezneme hned dva různé displeje. Pojďme si nejprve představit ten první, který se nachází pod tím druhým. Jedná se o 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 400×400 pixelů a v podstatě mu nemám co vytknout. Jemnost je naprosto dostačující a skvěle je na tom také maximální jas nebo pozorovací úhly. I přesto, že jsem hodinky používal několik hodin na procházce, kde jsem z nich musel často číst notifikace na přímém slunci, nikdy jsem neměl sebemenší problém. Díky tomu, že je displej docela veliký se vše četlo dobře a přehledně.
Pak zde však máme ještě druhou vrstvu, kde nalezneme úsporný FSTN displej. Ten vám zobrazuje pouze čas a datum, ovšem hodinky pak vydrží až 30 dní na jedno nabití. Osobně tuto funkcionalitu však příliš neocením. Pokud si koupím chytré hodinky, se kterými dokážu využívat GPS, měření srdečního tepu či Google Asistenta, tak to poslední co od nich očekávám je, že nebudu moci využívat tyto funkce. Ano, pokud ztroskotáte na opuštěném ostrově, bude fajn vědět kolik je hodin.
Mám na to podobný názor, jako na ultra úsporný režim, který představil Samsung a další výrobci u svých starších vlajkových lodí. Jako nouzovka asi dobré, ale jinak to příliš nevyužijete. Upřímně, jak často se ocitáte v situacích, kdy nemáte několik dní přístup k elektřině? Chodíte na několikadenní túry? Lítáte přes celý svět v economy třídě kde není zásuvka? Nebo snad neplatíte účty za energie? V prvních dvou případech vám stejně postačí kvalitní powerbanka.
Operační systém a hardware TicWatch Pro 2020
Musím se přiznat, že se jedná o mou první zkušenost se systémem Wear OS od Googlu. Již při prvním startu jsem věděl, že se bude jednat o kvalitní systém. Hodinky se vás vyptávají na pár věcí, které potřebují vědět a následuje spárování, které je velice chytré. Napoprvé jsem je spároval s Pixelem 3a a zkusil jsem je používat také s iPhonem 11 Pro Max, kde mě překvapila poměrně dobrá použitelnost i přesto, že se jedná o konkurenty.
hlavní 1,39″ AMOLED displej s rozlišením 400 × 400 px + úsporný FSTN LCD displej
mikrofon, reproduktor, WiFi, Bluetooth, GPS
baterie s kapacitou 415 mAh a výdrží 2 – 30 dní
IP68 ochrana, 5ATM odolnost proti vodě, vojenský standard MIL-STD-810G, Gorilla Glass 3
Na gesta v systému jsem si musel sice chvilku zvykat, ale jinak je systém skvělý. V podstatě se jedná o takový malý Android v hodinkách. Potěšila mne podpora Google Asistenta, který perfektně rozumí tomu, co po něm chcete a všechny ostatní funkce taktéž fungují perfektně. Namátkou lze zmínit měření tepu, které jsem zkoušel porovnat právě s Apple Watch a vyšlo mi na tep stejné číslo.
Potěší také integrace aplikace Google Fit a několik dalších, jako například časovač mytí rukou. Dle Googlu je vhodná doba 40 vteřin, což je poměrně dost, za to máte jistotu že si je umyjete pořádně. Existuje zde dále celá řada skvělých ciferníků a pokud byste si náhodou nevybrali, můžete si je libovolně doinstalovat. Naopak zamrzí použitý hardware. 1 GB RAM je sice zcela dostatečná kapacita, ovšem čipset Qualcomm Snapdragon Wear 2100 občas nestíhá. Mohli jsme ho nalézt již v původní verzi z roku 2018 a jedná se o více než čtyři roky starý čip.
Občas zlobí Google Asistent, který se načítá nekonečně dlouho a přepínaní mezi aplikacemi nepatří mezi to nejplynulejší. Na trhu je vylepšená verze Snapdragon Wear 2500 nebo dokonce 3100, takže příliš tento krok ze strany výrobce nechápu. To je jako kdyby přišel nyní na trh telefon se Snapdragonem 835.
Výdrž baterie TicWatch Pro 2020 se velmi odlišuje podle toho, co na hodinkách zrovna děláte. Pokud jim budete dávat zabrat a neustále používat GPS, mít jas na maximální hodnotu a stahovat aplikace skrz Google Play, vybijete je klidně už za šest hodin. Při běžném používání se pak dostaneme asi k jednomu celému dni. Je to stejné jako s telefonem. Pokud budete chtít hodinky každý den využívat na maximum, připravte se na to, že je budete každý večer dávat na nabíječku.
Naopak pokud mají hodinky sloužit primárně jako módní doplněk s tím, že si s nimi občas půjdete zaběhat, zkontrolujete si srdeční tep a pustíte si stopky, dá se počítat se dvoudenní výdrží. Poté je tu speciální režim Essential, který aktivuje pouze FSTN displej, jak jsem zmiňoval v předchozích odstavcích. Hodinky vám pak sice vydrží klidně měsíc, ovšem na všechny chytré funkce, které hodinky mají můžete zapomenout. Je tedy jen na vás, jak dokážete vybalancovat jejich používání.
Aplikace Wear OS
Pokud budete chtít hodinky nastavit, budete si muset nejdříve stáhnout aplikaci Wear OS, která je jak na Android, tak i na konkurenční iOS. Je přehledná, intuitivní a hlavně je kompletně v češtině. Můžete si zde nastavit v podstatě vše potřebné od ciferníků přes notifikace až po Google Asistenta. Rovněž si zde nastavíte jaký Google účet budete chtít v hodinkách používat. Skrz další aplikace jako je například Google Fit budete schopni monitorovat vaše aktivity, případně tepovou frekvenci.
V hodinkách však nalezneme také aplikace od výrobce, tedy Mobvoi. Ty nabízí vesměs to stejné, co aplikace od Googlu. Některá data mají však ještě přehlednější a detailnější. Je tedy na vás, která metoda vám sedne více. Já jsem si vybral Google, ale zkusil jsem také Mobvoi a rozhodně se nejedná o špatné řešení. Navíc pokud máte nějaký novější telefon Huawei či Honor bez Google služeb, může se jednat o zajímavou alternativu.
Co se týče ceny a dostupnosti, hodinky jsou v současnosti prodávané pouze na Alze a to za cenu 7 489 Kč. Je to hodně? Záleží, jak se to vezme. Pokud od hodinek čekáte pouze pár základních funkcí jako měření tepu, krokoměr atp., asi si vystačíte i s levnějšími hodinkami. Naopak pokud hledáte parádní design, skvělý operační systém Wear OS, oceníte poměrně velkou vnitřní paměť nebo druhý úsporný displej, nešlápnete vedle.
Resumé
Hodinky ve mě zanechávají převážně pozitivní dojem. Kromě toho, že se samozřejmě jedná o chytré hodinky se spoustou skvělých funkcí jde také o parádní módní doplněk. Zklamán mohu být ze staršího čipsetu, ovšem pokud na hodinkách nebudete dělat více věcí najednou nebo jim nebude jinak zatápět, ani to nepoznáte. Pokud byste chtěli zvážit LTE variantu, mrkněte určitě na naší další recenzi.
Komentáře (15)
Přidat komentář